Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

bloodvomit

Excelentní a napínavý thriller, poctivá filmařina až do konce. Voight i Reynolds jsou skvělý, atmoška bomba, doporučuji ke shlédnutí! ()

Šakalík

Přesto, že to je už skoro 40 let starý film, dodnes patří k tomu nejlepšímu mezi „survival“ thrillery, které jsem zatím viděl. Hlavním důvodem nadčasovosti snímku je výborné herecké obsazení a taky až děsivě krásná divoká příroda všude vůkol. Z dnešního pohledu tomu možná trošku chybí více akce, protože se film docela pomalu rozjíždí a kromě dvou scén, ve kterých dojde na střelbu lukem, se tam toho moc nestane. Jenže to je bohatě vynahrazeno hutnou atmosférou a uvěřitelnými hereckými výkony (v tomto směru jasně dominuje úchvatný Jon Voight). Za zmínku stojí i sice prostý, ale o to sugestivnější hudební doprovod, který si vystačí s jednoduchým vybrnkáváním na kytaru, respektive banjo. A jen tak btw kde filmaři hledali ty s odpuštěním ksichty tamních domorodců, to mi teda není jasné. Ten casting se opravdu povedl, ostatně stejně jako celý film. ()

Maynard.

Hmm, thriller z vodáckého prostředí? Pecka! Dokonce přemejlším o plný palbě. Ze začátku sem o tom byl přesvědčenej, páč mě film uplně okouzlil. Úvodní jamík kytara - banjo, to se vyvedlo. No a pak poklidná plavba nádhernou (celkem divokou) řekou a k tomu hluboké rozvahy o tom, jak si člověk, někdy zbytečně, podmaňuje přírodu (v tomhle případě zničením řeky, díky obrovské přehradě). Idilková plavba se po chvíli změní v boj o holý život a možná proto nedám plnej počet. Dějově je film uplně jednoduchej, což není na škodu, ale kousek k dokonalosti mi prostě schází... Gaga, kdybych to měl brát z mýho celkem už zkušenýho vodáckýho pohledu, tak ti hoši (a to ti jejich průvodce) drží pádla jak Vintentů s Oldou Šetrným :o). I si to celkem často střihnou na kanadu (pádlování na stejný straně kánoe) :o). Ale klobouk dolů před nimi, páč se nenechali zastoupit kaskadérama a ty peřeje, a že to nebyly zrovna malý peřeje, sjeli s noblesou. Škoda, že je to jeden z mála filmů z vodáckého prostředí, ještě vím o "Divoký řece", ale ta není uplně top. Doporučuju všem vodákům a milovníkům krás divokých řek. ()

Sdoom

Velmi dobře natočený dobrodružný thriller, který se vyhýbá obvyklým klišé a naopak se snaží být co nejvíc realistický. Herci výborní, atmosféra tísnivá a příroda nádherná. Zub času se na Deliverance podpesal jen slabě, takže 4 hvězdičky. (HD, dabing) ()

Arkanoid

„Hey mister. I love the way you wear that hat.“ „You dont know nothing.“ Jeden z pokladov kinematografie. Jon Voight a Burt Reynolds v najlepších rokoch. Z filmu ide spočiatku pohoda, aj keď vidieť rozdielnosť životov a pováh mestských a domácich už spočiatku, a bavil by, aj keby bol žáner thriller vynechaný. Ochutnať poslednú americkú divočinu sa pre hrdinov vtedajšej súčasnosti nestalo tým najveselším zážitkom ich životov, ale rozhodne ich zmenil už prvý stret s problémom. Na začiatku sú všetci nevinní a každý jeden prejde zmenou. Chlapský vodca, jeho racionálny parťák fascinovaný, ale ale správne hodnotiaci, pohodlný drzáň salesman a naivný muzikant. Radosť a úcta k prírode, rozdielnosť mešťanov a hillbillys, chlapské zjednávanie ceny, divoká jazda autom a neskôr riekou. Mužské ego tozbité na atómy a predsa drsnosť najvyššieho ranku. Hypnoticky pútavé a napínavé od banjo duetu až dokonca. Poteší zobrazenie Lewisovej tváre v spätnom zrkadle ako pomrkávanie na diváka. Zaváhanie pri streľbe na srnu hovorí o neskúsenosti chlapa a neprekonaní vlastných emócií a prirodzených reakcí pri dôležitom momente. Príliš veľa rečí škodí a hlavní hrdinovia sa dostávajú do problémov. Demokratické rozhodovanie nad extrémnou situáciou, relatívne pozitívna manipulácia, ťahanie za jeden povraz, kapitulácia psychiky a vyloženie si to po svojom. Hudbu netreba, spravia ju trilkovanie vtákov, zvuky nebezpečenstva alebo hranie na gitare či benje od postáv. Westernová atmosféra, sympatické postavy, krvavý stret miestnych s vidlákmi. Keď si myslíte, že sa už nič nebude diať, nastáva obrovský psychologický nápor, kde nič do posledných sekúnd nie je isté. Neurčitosť odpovedí ostáva pri nevyslovení odpovede otázky na hlavnú postavu, prečo na tieto výlety chodí až po samotný, nervydrásajúci záver. Toľko nezodpovedaných otázok by závidel aj David Lynch. Najlepšia, najnapínavejšia, najkrajšia divoká dierka, akú som videl, odkiaľ všetci odišli s nenávratnou zmenou. Nasaďte si záchranné vesty, chlapská jazda začína. ()

Luciášek

Jediné reálné drama na téma boje o přežití s přírodou, horaly a vlastním svědomím.Žádné prsaté a tupé Američanky, žadní urostlí a tupí Američané, ale parta kamarádů ve středním věku, kteří si chtěli jen sjet řeku, než se z ní stane navždy jezero.Opravdu vynikající kousek, který si za své skutečné a uvěřitelné postavy a situace zaslouží jedině ***** !!!!! ()

Han22

Skvělý thriler, přecházející skoro až do hororu. Trochu mi to připomínalo Hory mají oči, ale bylo to mnohem reálnější, uvěřitelnější, včetně dohry s policií a vyrovnávání se s traumatem. Hrdinové nebyli žádné maso pro psychopaty, ale skuteční lidi, kterým člověk opravdu fandil. A vidět mladého Reynoldse, Voigta a dokonce i Ronnyho Coxe (fandové Stargate ho znají jako senátora Kinseyho) je opravdu zážitek. EDIT 2023: Ač jsem většinu těch starých filmů viděných před lety dávno zapomněl, Vysvobození mě zůstalo nesmazatelně vryté v paměti. Scény kvič jako prase nebo retard s banjem je něco co se nezapomíná. Jinak platí vše co jsem napsal, je tu strhující souboj s dvojicí vidláků, ale i s přírodou a především reální lidé zahraní skvělými herci a reálné situace (kdo nám v cizí zemi uvěří zabití v sebeobraně?). Z toho důvodu zvyšuju na 5*, tenhle film si to zaslouží. ()

medlo

Ako čítam ostatné komenty, tak asi som tento snímok nepochopil. Ale mne sa to fakt zdalo strašne nudné a o napätí nemôžem ani hovoriť. ()

Pollock

Jsem na vážkách mezi 3-4, ale faktem je že podruhé už bych si tento snímek asi hned tak nepustil, možná jen kvůli nádherné přírodě a především kvůli chlapci s banjem, který byl toho odpoledne nějaký neklidný :-) ()

Spike23

Vždycky jsem si Burta Reynoldse představoval jako policajta a kovboje, neustále pečujícího o dokonalost svého kníru, se kterým se zřejmě i narodil. Všichni co mají podobný názor budou ale tímto snímkem totálně překvapeni, jaký to byl sympatický herec pro hlavní role jako stvořený. Zřejmě jediné, co mě na Deliverance vadilo, byla v poslední části filmu absolutně nezáživná zdlouhavost, která veškerý ten skvělý dobrodružný zážitek absolutně poslala ke dnu. Jinak si není na co stěžovat, už jen ten počáteční jam banjo vs. kytara na mě tak moc zapůsobil, že jsem si už nedokázal představit, co by se tam mohlo zkazit a celou tu závěrečnou část jsem si onu melodii musel hrát na kytaru, abych co nejvíce nevnímal, jaká je to nuda, že už se tam vůbec nic neděje a dít nebude. Až na tento detail je to ale vynikající a kvalitně zahraná podívaná a začíná mi být líto, že něco podobného už nejspíš mezi novými filmy nikdy neuvidím. ()

Seti

Slušné zachycení duševní proměny městského spořádaného člověka, vrženého do extrémní situace v nespoutané divočině. Napětí šlo ale určitě vyšroubovat ještě o stupínek výš. ()

movieretro

S odstupem času skoro dvaceti let kdy jsem film poprvé viděl v oficiální distribuci WHV na VHS jsem měl nyní možnost v HD rozlišení vidět tento snímek.Pravda obrazově a zvukově remastrováno na 100% ale nebyl jsem již tak nadšen jako tenkrát.Pravda je, že by se nemělo na filmy koukat s odstupem času jinak, ale nemohu si pomoc.Dnes za 3 tenkrát kdyby byla ČSFD za 5. ()

Zagros

Jednoduchý námět (čtyři chlapy si vyrazí za dobrodružstvím na vodu), dobré obsazení (Burt Reynolds, Jon Voight i Ned Beatty!), pomalejší rozjezd (idylický výlet do krásné přírody), slušná gradace (náhle přepadení), vtahující a dobře budovaná atmosféra (ti horalé, hudba) a napětí až do konce (jak vyřešit nastalou kritickou situaci). To je ve zkratce film Vysvobození. Všechny jednotlivé složky se povedly a také vytvořily napínavý snímek, který stojí za pozornost. Na poprvé jsou to ode mě čtyři hvězdy, jen při opakování se může už vytrácet napětí. Pokud jste jej ještě neviděli, směle do toho… jen pozor, Vysvobození vás při sledování nenechá v klidu. ()

Hopper

Veľmi drsný film po psychologickej stránke so skvelou dusivou atmosférou a asi najlepší film B. Reynoldsa. Nič pre slabé povahy, aj keď z dnešného hľadiska už nemusí byť vnímaný až tak nepríjemne. ()

Kovaja

Tak tohle je naprosto kultovní záležitost,naprostá lahoda kterou můžu vidět kdykoliv mě napadne.Příběh pojednává o 4 chlápcích kteří se rozhodnou sjet řeku kterou i s přilehlou krajinou zakrátko nahradí přehrada.Sjíždění řeky se zdá být poklidné do doby než narazí na dvojicí zdegenerovanejch horalů kteří si s dvěma z nich chtěj užit po svým.V obraně Reynolds jednoho zastřelí svým lukem a druhý uteče a nasledně při projíždění peřejí v kaňonu jednoho ze čtveřice zastřelí.Při následné nehodě v peřejích přijdou o jednu kanoi a reynolds utrpí otevřenou zlomeninu stehení kosti.Drama končí ve chvíli kdy se jeden ted už z trojice rozhodne vypátrat horala kterej zdrhl a vyřídit si s ním ůčty po svém(taky lukem).Trojici se podaří dostat dolů po řece do města kde vše ohlásí šerifovi který jim líčený příběh(samozřejmě upravený podle sebe)nechce uvěřit,jelikož ale nemá důkazi tak se s nimi ločí a přeje si aby se zde již nikdy neukazovali.Film je plný krásnejch záběrů na nedotčenou přírodu,doplněnou o skvělou hudbu.Ale asi největší zážitek sem měl z ůvodní scény kdy jeden ze čtveřice(s kytarou) si zabrnkal duet s postiženým vesničanem na benjo.naprostá paráda kdy sem měl husinu po celým těle. ()

Bohemák

Tenhle dobrodružný kousek o přežití v divočině nestárne moc rychle. Úžasná příroda, decentní ekologické poselství, mokří a nápadně dohladka oholení herci a vážně strhující scéna s muzicírováním, která utkví. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty