Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

verlit

Skoro, ale jenom skoro dokonalé zpracování artušovské legendy, jak bych si je představovala. Terryho Merlin je moudrý, malicherný, chápavý a krutý přesně tak, jak má být. Celá první polovina filmu je skvělá, především vizuálně. V druhé půlce toho začíná být moc. Brnění se příliš leskne, hvězdy jsou příliš třpytivé, krev příliš krvavá...jakoby režisér měl pocit, že vyvrcholení příběhu znamená prostě přidat "na všem". Škoda. A škoda umrněného Lancelota, který by mohl hrát tak leda v reklamě na zubní pastu. ()

foundation

Presne jeden z tych filmov ktorym beh casu uskodil tak hrozne ze pre niekoho kto videl ten film prvy krat az teraz je to prakticky nepozeratelne. Pravdu povediac Excalibur som si dal naozaj iba preto lebo Boorman ma presvedcil svojou kultovkou Deliverance kde jasne ukazal ze niektorym filmom par desatroci neuskodi skoro vobec. Je to vsetko aj o divakovom vkuse ale nemozem si pomoct toto ma vrcholne nebavilo a bolo to skor na smiech. Otrasny casting, otrasne herecke vykony, otrasne exteriery a kulisy, otrasna vyprava. Tomu vsetkemu dala korunu stopaz filmu ktora nechcem hovorit ze je v tomto pripade premrstena ale pozerat sa skoro 2 a pol hodiny na nieco o com si myslite ze je to NUDA k posraniu to filmu vazne nepomoze. Ku koncu som si uz vazne niekolko krat musel pomoct FF-kom. Excalibur je pre mna hrozny, pateticky a hlavne strasne NUDNY film. Zrejme bude celit velkemu pobureniu zo strany fanusikov ale niekedy to inak nejde. 20 percent. ()

papaguy

Jeden z mála filmů, u kterého mám pocit, že mýtus a magie jsou integrální součástí celku, a ne jen rozšíření - efektní přívěšek, bez kterého by se to celé obešlo. Film jsem již viděl před mnoha lety, ale třeba tu scénu, jak rytíř, který na pokraji vyčerpání dosáhne svatého grálu, se snaží v panice z jeho dosahu opět uniknout, si pamatuji dodnes. Příběh, ve kterém odvaha i slabost nabírá monumentálních rozměrů a fatálních důsledků. ()

Kremik

Čistá esence fantastiky. Film má velmi temně laděnou atmosféru, která mi naprosto sedla k této látce. Je vidět, že autoři přistoupili k tomuto mýtu s úctou a na prvním místě neměli peníze. Nějak nerozumím těm komentářům, které tvrdí, že scénář je slabý. Leda snad, že by ti lidé neznali artušovskou legendu. Překvapením pro pro mne jsou herecké výkony "neznámých" herců. K tomu tváře Patricka Stewarta, Liama Neesona a Gabriela Byrnea...A to, co tenhle film povyšuje na legendu, je hudba. Ve scénách naprosto přesně umístění Wagner a Orff mě nutí chrochtat blahem :) ()

Biopler

Excalibur ma prekvapil v tom, že až takú bájku som nečakal. Navyše je podávaný málo zaujímavým spôsobom a ani vo výprave sa nejako toto dielko nehecne. Za zmienku stojí hudobný doprovod a vizuál. ()

Ozzy2

Začátkem 80. let v kině naprostá pecka.Dnes se na to dívat nebudu, protože mi je jasné, že bych přišel o další iluzi z mládí. ()

AloeB

Dovolím si odmítnout všeobecné nadšení doprovázející tento jistě filmový epos aneb Wagner a Orff geniální snímek neudělají. Sice hned přiznám že jsem nadšen byl a obdivoval onu náboženskou úctu kterou jistě chtěli tvůrci původní legendě (leč v jejich očích lehce pozměněné) prokázat, zároveň však musím objektivně konstatovat, že se snaha převést příběh krále Artuše a jeho rytířů do filmové podoby se nepovedla a dala nám tak velice zmatenou podivnost na kterou se sice rád podívám ale na mnoho věcí zde se mi nebude koukat dobře. Film je někde příliš rozvláčný, jinde zkratkovitý. Charaktery se mění bez nějakého většího odůvodnění. Dost scén bych nazval až amatérskými, nehledě na dobu a bohatou výpravu. Bojové scény neukazují jasně, kdo že je v které plechovce. Epicky laděné scény z legendy postrádají napětí. Mnohdy je film podává spíš směšně. A bohužel bych mohl pokračovat. Škoda že jen tvůrci nemysleli na to, že pustit k videu zmatených plechovek pobíhajících po lese O fortuna a doufat v epičnost nebude fungovat. ()

Harry_

Viděl jsem poprvé ve správném věku, ale i teď o dekády později, to považuji za nejlepší "středověký film", možná jeden z prvních fantasy filmů vůbec, ne? Nejlepší zpracování artušovské legendy i 42 let po jeho natočení. ()

Odpadlik

Jeden z nejpůsobivějších filmů a také asi nejlépe natočených, s výbornými hereckými výkony. Viděl jsem tenhle film ještě v kině, které zážitek umocnilo. Mám ale pocit že legendární erotická scéna v brnění byla při uvádění v TV vystřižena, nebo se mýlím? ()

Wencek

Naprosto geniálně natočená legenda o Artušovi. Něco tak temného a přitom tak osvíceného o této legendě předtím ani potom nebylo natočeno. Spolu s velmi dobrým hereckým provedením tvoří tento sníme skvost mezi fantasy filmy navíc podkreslený velmi dobrou hudbou. Děj obsahuje vše co předcházelo vzniku legendy až po konec jednoho z nejmystyčtějších králů vůbec. Naprosto geniální byl čaroděj Merlin, který nevypadal jak kouzelný dědeček ale někdo kdo stojí v pozadí a má dost velkou moc. Dobrý byl Mordred vlastní to Artušův syn se kterým se utká v závěrečné bitvě a kde naprosto bravurně vyvrcholí celý tento filmový epos. A ještě jedna scéna která opravdu stála za to je, když Persival najde svatý grál. Prostě vizuelní kouzlo, které lahodí mému oku a vyvolává pocity blženosti nad genialitou tohoto snímku. Maximální počet 5*. PS: Všiměte si když je dobýván hrad otce Guenevr, tak jeden z kaskadérů vnikajících do hradu má v puse cigáro. ()

waska

Nepřekonatelná podoba Atrušovské legendy. Fantasy film, který má vše co má skvělý film mít. Naprosto geniální hudba, hlavně Carmina Burana Orfa se sem dokonale hodí, mystika, tajuplno, nádherné exteriéry a předevší naprosto úžasný Merlin. A i přes svou celkem dlouho stopáž ani chvilku nenudí! Paráda. ()

Chrizo

Klasika všech klasik. První velké fantasy, které se usídlilo v srdcích mnoha diváků. Film má jedinečnou atmosféru a brilantní soundtrack. ()

Arequipa

Pro mě zcela neznámý režisér natočil film, který se stal legendou - klasický příběh, pohádková irská příroda , nehvězdné herecké obsazení. Tady nejde o herecké výkony či dokonalost bojových scén. P.S. Nevidí se asi tak často, aby režisér obsadil do poměrně odvážné erotické scény vlastní dceru! ()

RajAthen

Že je toto podání nehistorické a objevuje se zde výzbroj používaná pár století později? NO A? Takhle má vypadat film o legendě. Tajuplné scenérie, podmanivá či správně rezonující hudba (Carmina Burana nemohla být využita lépe-co jsem se jí pak nahledal...), neokoukaní herci, obzvl. Merlin je ztvárněn nezvykle zajímavě a skvělá výprava. Co víc si přát. Pojďte se tedy vrátit o pár století dříve do časů Artuše, kdy se brnění nesundávalo ani při těch nejchoulostivějších záležitostech :) ()

ER

Pokolikáté jsem ten film už viděl (na prstech jedné ruky to už nespočítám) a pořád je to pro mne zážitek. Boorman skvěle míchá koktejl akčních scén,čarování a k tomu jako koření přidává cestu do hlubin rytířských srdcí se všemi klady,ale i zápory lidské povahy jako odvaha,pošetilost,pýcha. Zároveň předkládá divákovi odpověď na odvěkou otázku o existenci svatého Grálu, A k tomu Merlinov-intrikující a poťouchlý "stařík", který se sám zaplete do vlastních osidel, je skvělým pojítkem mezi mysticismem, realitou a dějem, který tak snese i něco filosofování. Nakonec zkuste to sami-Anál Natrach.......... ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)