Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

Narciska

Nenapadá mě jiný film tolik poplatný své době jako tento. Ať už je to discostyling herců, hudba zlatých osmdesátých a v tom všem balastu utopený děj i jakékoliv sdělení. Osobně mi vždy tahle křiklavá doba plná syntetických textilíí, třpytu flitrů a tun tužidla svým kulturním vkusem nejmíň lahodila a ještě hůře na mě působil film, celý se vznášející v oparu jakéhosi psychadelického rauše, ze kterého se chci probudit, ale místo toho přibývá víc metalového lesku, vyklované oči, ne, tam fakt nic poutavého není, ani romantického, ani silného, tak 15 minut před koncem to vzdávám... a stále ještě lituji ztracených dvou hodin... ()

Untentrauer

Vynikající výpravné fantasy oživující reálnou legendu. Film dokáže být místy opravdu temný a nepříjemný. Nikdy nezapomenu na scény hledání grálu. při těchto scénách jsem vždy propadal zoufalství. A ta závěrečná bitva!!! Povedený soundtrack.....Je to jízda pro fajnšmekry. ()

Kochanski

Ty třpytivé kostými (brnění - teda pokud se to tak dá nazývat) mi opravdu nepřipomínají dobu krále Artuše. Ano, jistě pár zajímavých záběrů ... ale celkově průměr!!! ()

Galahad

Nejvěrnější zpracování legend Sira Thomase Maloryho.Herci,které v té době nikdo neznal a vlastně kromě Liama Neesona nezná dodnes se překonávají,trošku mě zklamal český dabing a i když nejsem 100% angličtinář na film se vždy raději podívám v originále.V tomto filmu jsou všechny ingredience v dokonalé symbioze láska,nenávist,přátelství,zrada,odpuštění.To vše umocněné hudbou Orffa a Wagnera.Angličané umí natáčet historické filmy i bez závratných rozpočtů.. ()

sandis

vynikající zpracování, ten film má náboj, atmosféru - to se nedá říci často... a už vůbec ne o zpracování legendy o králi Artušovi. 8,5/10 ()

Filmárik

Tešil som sa. Tešil som sa neuveriteľne na toto legendárne fantasy podľa naozajstnej legendy. Excalibur je film plný silných momentov, úžasnej výpravy, božského soundtracku a skvelej poctivej filmárčiny vôbec. Ale ten scenár. Ten je tak slabý že nič z toho predošlého to zachrániť nemôže. Pripadalo mi to ako keby ho scenáristi písali 10 rokov pričom si po každej pätine dali rok pauzu a pred napísaním ďalších strán si zabudli prečítať tie predošlé. No napriek tomu je to veľmi atraktívny zážitok a oplatí sa to zhliadnuť tak či tak. Určite tomu dám ešte niekedy šancu ale zatiaľ u mňa priemer. ()

bangee

Jedno vůbec z nejlepších zpracování artušovské legendy. Johnu Boormanovi se podařilo surově a při tom reálně zachytit půvab legendy do hávu filmu. A ktomu ta podmanivá, atmosféru dotvářející (ba skoro tvořící) hudba. A ktomu herecké výkony. A vezme-li v potaz 81. rok vzniku. 5* ()

DHDV

Je docela těžké to hodnotit v dnešní době. Film byl natočen před necelými 30 lety. Na to dobu epický film, který proslavil píseň Karla Orffa. Krásné zpracování kostýmů, rekvizit a zajímavý příběh o králi Artušovi a jeho skupiny rytířů. Bohužel tento film je dělaný na velké plátna, tak jako například Kleopatra. Jediný problém historických filmů, které byly natočený před mnoha lety je, že už ho málokdo uvidí v kině. Pokusím se zhodnotit očima, které tento film viděly, když mi bylo 12 let a očima kterými ho vidím dnes. A je to za 4 hvězdy. ()

strikeman

Pár much by se našlo, ale v těch se už zde ponimrali jiní, mne film zaujal zejména některými poměrně temnými scénami. Ze snímků zpracovávajících látku artušovských legend se mi příběhově tento jeví nejkomplexnější a asi i nejzdařilejší... ()

Akana

Obliba tohoto zpracování artušovských legend je určitě zasloužená, každé další se musí s Excaliburem chtě nechtě poměřovat. Přesto mám i pár výhrad. Těžkopádná, naleštěná rytířská brnění budí úsměv, ale dá se nad tím přimhouřit oko. Spíš mi vadí zhuštěnost děje. Celý artušovský příběh je velmi rozsáhlý a když už se tvůrci rozhodli pojmout ho velkoryse v celé šíři, možná by se vyplatilo natočit filmy aspoň dva (v dnešní době přející vícedílným fantasy ságám by to tak určitě dopadlo). Takhle působí vyprávění hlavně v první polovině dost překotně. Naopak závěr s hledáním Grálu a bojem proti Mordredovi je semknutější, nepostrádá tíživou atmosféru a pěkně v něm vyplouvá na povrch antagonismus končící pohanské éry a vzestupu křesťanství, který je jedním z hlavních motivů artušovské mytologie. I když má na svém pancíři nějakou tu trhlinu, přesto Excalibur v boji s časem pořád obstojí. ()

drankeryth

Kultovy film o meci Excalibur bez zbytocnych sladkych ovplyvneni, ale rovno isli na to drsne, co len filmu prospelo. Pekne podany film o sude Artusa a to ponure prostredie okolo Kamelotu len filmu dodalo temny feeling a samotna zbroj rytierov nebola odflaknuta, ale prepracovana do detailov. Toto je jednoznacne najlepsi film o Artusovskej legende a o meci ani nehovorim. ()

GOREGASM

První mé dojmy z Excaliburu byly velmi rozpačité, respektive první minuty na mne působily mírně amatérským dojmem, ale musím pokorně přiznat, že příběh krále Artuše si mne s každou přibývající minutou dokázal omotat kolem prstu a to nejen mladistvým půvabem Helen Mirren a Cherie Lunghi. Atmosféra je i díky mistrnému hudebnímu podkresu vystižena na jedničku a drsnější pojetí celému filmu velmi prospívá. Na dobu vzniku opravdu výjimečný film. 85% ()

Evander

Hezky zpracovaná legenda, ale k uzoufání nudný film. První třetina filmu je podbarvena naprosto otřesnou hudbou, která se pak sice rázně zlepší, nicméně se dále střídají skvělé pasáže (např. Carmina burana) s mizernými. Za pozitivní zmínku stojí snad jen zábavný Merlin a překrásná Guenevera. 65% ()

Raziel_cz

Pro mě bude vždycky ultimátní adaptace artušovské legendy Merlin se Samem Neillem, ale sakra, tohle je tak krásná verze, že ani nevím, kde začít. Takže ani nikde nezačnu – je to prostě všechno perfektní. Herci, kostýmy, kulisy, výprava, hudba, kamera... Ale nejvíc mě asi uchvátil styl vyprávění. Je to takový sestřih toho hlavního z původního příběhu, takže příběhy vedlejších postav padají za oběť koncentraci na Artuše. Ale film má díky tomu rychlé tempo a ty dvě hodiny i díky tomu, že se nebojí prostě hodit zatmívačku a poskočit o deset let dopředu, utečou jako nic. Jediné, co mi vadilo, je, že z Merlina je dost často komická postava, přitom vždycky když je vážný, dostane Excalibur najednou velmi tíživou atmosféru. Možná proto tam ten kontrast ale funguje. Každopádně přesně taková filmová legenda, jakou nálepku to nese. ()

MickeyStuma

Excalibur. Legendární meč krále Artuše, kterému je připisována magická schopnost či spojení s oprávněnou svrchovaností Británie. Excalibur a 'meč v kameni' jsou většinou považovány za stejnou zbraň, ale v některých verzích naopak spolu nemají nic společného. Každopádně je spojen s Artušovou legendou, což už nikdo neodpáře. Různých příběhů je bezpočet, avšak asi nejslavnější je ten, který napsal Thomas Malory. A je to ovlivněno hlavně tímto snímkem, který je po vizuální stránce extravagantní a hodně ambiciózní ve vyprávění právě dané legendy. Takto zpracovaný mystický a brutální temný věk nebyl kolem krále Artuše ještě překonán. Režisér John Boorman údajně uvedl svůj artušovský film jako produkční triumf designu, kostýmů a speciálních efektů. A i po tolika letech nelze jinak, než smeknout klobouk. Samozřejmě by se nějaké nedostatky také našly, avšak jednalo by se jen o takové menší drobky. A tak tu máme krále Artuše, který se za pomoci čaroděje Merlina přizpůsobil Excaliburu a naplnil svůj osud spojením rytířů kulatého stolu v Camelotu a sjednocením země. Dobrodružný příběh plný hrdinů i padouchů, který zanechá filmový zážitek, ať kladně nebo záporné. Kladný dojem však určitě převažuje. ()

inutihar

Viděl jsem to několikrát a pokaždé jsem měl trochu problém to vydržet sledovat, protože po akčním úvodu to začne působit poněkud zdlouhavě. Hlavní problém vidím se symbolickými pasážemi o hledání Grálu, které sice dávají smysl v legendách a středověkých esoterických podobenstvích, ale osekané ve filmu působily dost chaoticky (asi je důvodem i to, že tu Artušovskou mytologii nelze úplně jednoduše pojmout, obecně v Česku není tak známá jak v Británii a vyznat se v těch zarostlých rytířích, kteří často ani nejsou jmenování a většinu času mají na sobě brnění s přilbou, také nebylo nejlehčí). Navíc mi do toho pořád naskakovaly scény z Monty Python and the quest for the Holy Grail. Ale možná, že v trochu jiném rozpoložení bych si to užil trochu víc. Překvapilo mě, kolik tam hrálo herců, ze kterých se časem staly největší hvězdy britského filmu - Patrick Stewart je otec královny Guinever, Liam Neeson je Gawain a sexy čarodějku Morganu hraje Helen Mirren, kterou mám zažitou jako prototyp distinguované starší dámy z britských filmů (i když občas hraje i bizarních filmech) Jejího syna Mordreda pak hraje Robert Addie, kterého pamětníci z mé generace mají spojeného s legendárním britským seriálem Robin of Sherwood z poloviny 80. let. ()

Besyn

No,je to opravdu hodně "artušovské".Pokud není fantasy žánr vůbec vaše kolbiště,pochybuju,že vás to nějak zaujme.Já,jakožto velký fanoušek žánru nemůžu hodnotit jinak.Ale vadí mi zde jedna věc a tou je příliš krátká stopáž,díky čemuž některé scény ztrácejí tak trochu návaznost.Přidat 30-40 minut děje a neměl bych výhrady. ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)