Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

senoritar

Vynikajicí a dosud nepřekonané zpracování legendy o králi Artušovi. Dílo na kterém se zub času nepodepsal ani v nejmenším. Tento film jsem poprvé viděla už jako hodně malá holka a byla jsem z něj nadšená. To se nezměnilo. Nigela Terryho si z jiného filmu nepamatuji, což je podle mě škoda, další talentovaný a nedoceněný herec. Nicol Williamson Merlina nehrál, on se jím stal a moje oblíbenkyně Helen Mirren jako Morgana je prostě perfektní. Další plus filmu je hudba, Carmina Burana Carla Orfa je jedinečná a sem se výborně hodí. Sečteno a podtrženo 100%. ()

Astu.

''Anal natrh, anal natrh''.... Místama vtipný, místama epický, místama trapný. Trošku se to táhne, ale co. Čtvrtou hvězdičku přihazuju za ústřední melodii http://www.youtube.com/watch?v=yLGNcGxZjSQ ,za magickou atmosféru a za pocit, že sleduju skutečnej fantasy film (krev, magie, špína, hrdinství + absence meč váží 3 kg, takže s ním můžu máchnout 500x za sekundu) ()

arianrhod

Rozhodně nejlepší podání legendy o Artušovi, které jsem viděla. Poprvé ještě jako dítě, naposledy asi přrd půl rokem. Fantasy bez moderních monstrózních triků se skvělými herci a hudbou ()

oli1va

Takhle se točí fantasy. Každý záběr vzbuzuje emoce, které jsou umocňovány výbornou hudbou. Film zraje jako víno a pro mě zatím nepřekonaná podívaná na Artuše a mocný Excalibur... ()

kritikspacil

Moje prvotní fascinace filmem , nedělní projekce totalitního kina na vesnici , mládeži byl nepřístupný , tak jsem jej potají sledoval z okénka promítače filmu a dodnes mne fascinuje dramatické propojení násilí a vážné hudby , Carmina Burana je křik všech padlých o hrůzách války.....ještě několik let poté jsem toužil žít jak král Artuš a hledal svoje věrné , Lancelota a ostatní od kulatého stolu..... ()

bratr_jezek

Správná legenda se vším všudy. Rytíři, krásné ženy, mocný čaroděj, magický meč. Vše oživuje režisér Boorman v nezapomenutelnou podívanou, vše podtrhuje skvělá hudba. ()

m62

Prvýkrát som ho videl niekedy v 80-tych rokoch a bol som ním fascinovaný. Odvtedy prvotné nadšenie troch opadlo, ale naďalej ho považujem za najlepšie spracovanie artušovskej legendy. Samozrejme historická vernosť minimálna, ale skvelá atmosféra, správne temná a krvavá, umocnená skvelým výberom hudby. A vôbec mi nepripadá zdĺhavý. ()

Potmehud6

Aj po 31 rokoch od uvedenia je Excalibur stále nesmierne príťažlivým filmovým dielom. Dôvodom je to, že táto epická fantasy nie je postavená na trikoch, ale na charizmatických postavách, nádherných exteriéroch, výbornom spletenci hudobných motívov a v neposlednom rade na zručnej réžii. To, čo však robí tento film výnimočným, je surová a temná atmosféra, ktorá v svojej dobe konečne dokázala, že žáner fantasy je treba chápať inak ako rozprávku (zaujímavé by tak bolo, keby sa Boorman chopil réžie Pána Prsteňov). Boorman pred nás stavia sugestívne obrazy, ktoré sa divákovi zaryjú hlboko do hlavy a nenechajú ho chladným. Vizuálna stránka je doplnená o už spomínané hudobné motívy z hláv nemeckých romantikov a tak dynamiku akčných scén skrášľuje búrajúca Carmina Burana a na iných miestach sa zasa z reproduktorov linie pomalá Wagnerovská znepokojivosť. Do tohto všetkého výborne zapadá aj symbolická rovina filmu. Majstrovské dielo. ()

Bojinda

Viděl jsem všechny možné i nemožné verze artušovského mýtu a tahle je jediná platná! Carmina burana snad jedinkrát pořádně použitá ve filmu (druhá správná aplikace byla při tancích na ledě Mariny a Gwendala), středověk jak prase a Merlin s plechovou hlavou. Jinak to být nemůže. Šest hvězdiček. ()

Kaucukovnik

Místy až naivně vyprávěný příběh, ze kterého atmosféra magie a oceli sálá každou minutu. Špinavý a rozcuchaný středověk, v němž zazáří a opět pohasne sláva Artušova dvora. Pouhým nasvícením scén vytváří Boorman čarovnější svět, než jiní zmohou se spoustami digitálních efektů. Williamsonův Merlin je vzorový exemplář excentrického čaroděje. ()

thoreau

Anal na prach... utwas bethat dochiel dienve. Víc už mě formoval jen Neználek na Měsíci a Lovci mamutů. Dokonalost sama. ()

Mischak

Bezesporu zatím asi nejlepší zpracování středověké legendární artušovské tématiky na plátně. Režisérovi prominete i sem tam dějové skoky a nelogičnosti. U tohoto filmu je nejlepší zapomenout na svět a nechat se pohltit příběhem o kouzelníkovi Merlinovi, králi Artušovi, o zradě králova rytíře Lancelota a královny Guinevry, o pletichách Morgany. Z pohledu dnešního diváka je možná film "technicky zastaralý" ve chvíli, kdy slyšíte šílený český dabing. Proto je asi lepší pořídit si originál a na počeštěnou verzi raději nekoukat. Pak dokážete vidět krásný příběh natočený Johnem Boormanem a vychutnat si klasickou hudbu, která děj doprovází. I po mnoha letech zůstává tento film vizuálně krásný. Herecky pro mě asi nejvíce zabodovala Helen Mirren v roli Morgany. A zaříkávadlo které opakuje s Merlinem uslyšíte v hlavě i po letech. A film se má také hodnotit podle toho co po něm zůstává a jak zapůsobí na svou dobu (a toto dílo to dokázalo: od znovuvzkříšení zájmu o artušovské legendy středověku až po vyvolání zájmu o magický svět). Takže nezbývá než dát za pět! .-) ()

LennyCowler

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Za totáče každoroční návštěva v kině, pak okamžitý zakoupení dvd. Viděl jsem ho snad stokrát. Vizuelně a příběhově parádní film. Neznám lepší s Artušovskou tematikou. ()

zmirix

Film mého mládí ve své době patřil k tomu nejlepšímu, dnes už to není ono ale hodnotit by se mělo vzhledem k době kdy to byla pecka.90% ()

BigJohn02

Tenhle film miluji. Viděl jsem ho za totáče na Václaváku v Alfě 4 x, a to bylo tehdy nejdražší kino v republice (30 korun vlezný!). Ale co se dalo dělat, byla to jediná fantasy, kterou ty kurvy komunistický pustily do kin. Nicol Williamson jako Merlin byl úžasný, bohužel po jeho zakletí film trochu upadá. Nigel Terry a Cherie Lunghi byli fajn, nakonec setkali se spolu i později v seriálu Covington Cross, který byl také nadprůměrný. Igrayne zas až taková kráska nebyla, ale koneckonců, je to dcera pana režiséra.... Mimochodem, všiml si někdo, že zástup plačících po úpadku království je složený ze stejného komparsu, jaký Boorman použil ve svém nejúchylnějším filmu Zardoz? ()

pillower

Naprostá filmová klasika. Film, který chytí a zaujme již od prvních minut svojí reálnou ponurou atmosférou, vážností děje a vynikajícím hudebním zpracováním. Ve filmu se nevyskytuje nic, o čem by šlo polemizovat, zda-li je to možné, nebo zda-li to tak bylo či nebo. Celková přesvědčivost mystičnosti je tu na nejvyšší úrovni. K celkovému dojmu též dosti nahrává i vynikající orchestrální hudební zpracování, jež vychází z původních anglikánských historických písní 12. století (viz Carmina Burana). ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)