Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

HateBreeder

Prvni velky rezisersky uspech Stevena Spielberga. Solidni road movie, pri jejiz sledovani budete mit porad takovy neprijemny pocit, a budete fandit hlavnimu hrdinovi, i kdyz se moc jako hrdina nechova. To co znamena DUEL pro osamele cestovani po americkych silnicich, znamenaji CELISTI pro letni koupani v mori. ()

BoPo

Príbeh a jeho stvárnenie sú výborné. Ako málo stačí k divákovej radosti. Spielberg to vie, teda aspoň v roku 1971 to rozhodne vedel. ()

Terva

Z novějších filmů vím, že Spielberg strašně rád používá pohled kamery do zpětného zrcátka. Duel je skoro celý o zpětném zrcátku, dokonce je i na obalu. Napínavá dobrodružná jízda z minimem herců. ()

Blofeld

Můj nejoblíbenější Spielberg mimo sérii Indiana Jonese. Napínavý, výtečně napsaný a zahraný, má přesné gradování napětí a výtečnou sekvenci z baru. Tahle kazeta je z mých nejošoupanějších. ()

Suzie05

Možná, že Duel pro něco takového není zrovna nejvýstižnější název (spíš Bitva o holý život nebo tak něco). Ale musím uznat, že je Duel až ohavně napínavý a dokonce i poměrně tajemný. Ačkoliv jsem celou dobu soucítila s řidičem červeného Plymoutha, stejně jsem fandila kamioňákovi (vždycky se budu hluboce klanět jeho řidičským schopnostem) a přála mu aby rozšrotoval tu červenou herku a jeho značku si přidal k těm ostatním. Já hraju na maso. ()

Padme_Anakin

Domnívám se, že tady o duel v tom pravém slova smyslu fakt nešlo, hlavní postava je doslova postrkována psychopatem za volantem.. Osobní auto s nepříliš zručným či znalým řidičem se přimotá do cesty velké rezavé kraksně.. Atmosféra nepříjemně houstla, chápala jsem, že mít v kufru cisternu není nic moc představa.. Pro mě zajímavá i napínavá podívaná.. ()

corpsy

Snímok, ktorým sa Steven Spielberg dostal do povedomia divákov a kritikov ( a ČEĽUSŤAMI sa stal superhviezdou ). Spielberg z minimom a z minima natočil vynikajúci thriller, od ktorého opisovalo mnoho ďalších podobných kusov a ktorého intenzita je priam fascinujúca. ()

Torision

Poprvý jsem to viděl snad někdy ještě na základce, moc se mi to líbilo a teď - 43 let od natočení - jsem si to zopakoval. A bylo to vynikající. Pracuje to sice s minimálním rozpočtem, ale vytřískaný je z toho maximum. Je to napínavý, chvilkama mysteriózní a z mýho pohledu nejlepší road movie, co byla kdy natočená. ()

DDT

Možná by si mohl velký Steven občas vzpomenout, že peníze, které dnes vyplácá na pět minut speciálních efektů, mu kdysi stačily na celý film a atmosféry a napětí tam tehdy měl víc než v současných "opusech". ()

ledzepfan

Občas tam lehce zaskřípou myšlenkové pochody protagonisty, ale v tom stresu-kdo ví... Jinak je to ale parádní grindhousovka která odsejpá, není monotónní, je napínavá, gradující.. Kvalitní řemeslo.. Snad jen nějakou tu mrtvolu kdyby měl Spielberg koule hodit pod kola..No ale co už. ()

LV.Helter

Največší Spielberg medzník. Psychologická a depresívna hra s divákmi. 90 minuový orgazmus toho najhrubšieho zrna. Až mi neide veríť, že toto natočil v tom čase s takým rozpočtom a s odtlačkom (TV film). Spoločne so Schindlerovým zoznamom naprosté klenoty Spielbergovej filmografie. Až mi neide veríť, že on niečo tak "geniálne natočil". ()

havLord

Netušil jsem, že se dá natočit film, který by byl postaven jen na honičce dvou aut. A ejhle, ono to jde, a dokonce to skvěle funguje! Ani mě nenapadlo, jak může být auto svazující, když se nemůžu obrátit nazpátek, nebo sjet z cesty... ()

Historik

Myslím, že není nutné okamžitě stát v pozoru, když se řekne Spielberg. Zas takový zázrak to není. Film má silné chvíle, ale i hluchá místa, zejména v první polovině. Asi to mělo být o něco kratší. ()

consuela1

Jeden kamion, jedno osobní auto, fádní, pustá krajina a dialogy, které se vejdou na jednu stránku A4. Úkol připravit z těchto ingrediencí vynikající, napínavý film, je stejný jako připravit kulinářský skvost z jednoho vajíčka, plátku sýra a chleba z domácí mouky :-). K vařečce se však postavil Zdeněk Pohlreich hollywoodské kuchyně a vznikla nezapomenutelná lahůdka, kterou by mohli i v Café Imperial bez uzardění servírovat na stříbrném podnose. ()

O.Peta

Ve své podstatě prostý film, který na obrazovce nabídne absolutní minimum. Pouhá dvě vozidla, jeden řidič a stále stejná dálnice, která dokáže psychicky totálně zdeptat. Nechtěl bych se v takové situaci ocitnout. Je vidět, že šílenci na silnici byli už i před 40 lety :). Kdyby to celé Spielberg okleštil aspoň o 20 minut, dal bych 4. Místy ale opravdu pořádný napínák. 70% ()

PKD

Původně jsem chtěl dáti jen 3, ale za ten závěrečný fígl, co náš pan řidič zkusil na toho démonického psychokamióňáka (jehož vůz s cisternou vypadá jako něco mezi o 5 let mladším the Autem a Megatronem z Transformers 3+budoucím Mad Maxem 2) jednu přihodím. Stále ale odmítám věřiti, že tohle spáchal TEN Spílberg a ještě s Mathesonem. Zřejmě jeho jediný normální film, nepodělaný vynuceným dementně family koncem typu Minority Report či Wálka Světů a spousta dalších. Nejsem sice řidič, ale dokáži si představiti, jaké to asi je. Ostatní, co pravidelně řídí na velké vzdálenosti, si můžou ještě 1 přihoditi. Možná, že to bylo tím vypětím sdíleným s hl. postavou, ale moc jsem se nasmál při scéně v motorestu, kdy Mann žádá jednoho chlápka, aby toho už nechal a vy už dopředu tušíte, že to není ON. A pak ještě ta paní s hady a pavouky, která přišla o klece a telefonní budku+ to, jak tajemný řidič asi 2x mává rukou, aby Mann klidně předjel. Vyniklo to zvláště po2., kdy je již jasné, že to bude jen další provokace na entou.;-) Cz verze v našich končinách by byla bezesporu zajímavá, i když by to nejspíše bylo komediální=trapné. Joo, 70tky...já to říkám pořád. ()

Vojcl

Spielbergův debut považuji za jeden z jeho nejzdařilejších počinů!!! Tady ještě skutečně dokazoval, že je to Pan Režisér, který natočí výborný film i bez těch miliónů dolarů.. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii