Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Siegmund

Je až neuvěřitelné, jak výborný a napínavý film dokázal Spielberg z tak jednoduchého námětu udělat. Kamera je naprosto vynikající. A přesto, že ten film dobře znám, není mi zatěžko se na něj podívat opakovaně a znovu a znovu si vychutnávat skvělé záběry, dynamiku a napětí filmu. ()

gogos

Viděl jsem to kdysi na Primě. Špatné to není, ale fakt, že ve filmu hrajou pouze dvě stále postavy a další se pouze objeví na skok (prodavač, farmář...) a také nuádná hudba z filmu činí průměrné psycho. Pro mě to bylo slabší nudné psycho, sice celkem napínavé, jak to vše dopadne, ale to je tak vše. Prostě jako úvod do hvězdné kariéry to není špatné, to je vše.... ()

SarumanKo

Spielberg už v úplnom zárodku svoje kariéry dokazoval, že raz sa stane hollywoodskym veľmajstrom filmového umenia. Duel je síce film prakticky "o ničom", ale Steven dokázal aj na tom najjednoduchšom námete vybudovať pútavú a napínavú vec, ktorá vďaka úchvatnej práci s kamerou graduje naozaj závratným spôsobom. A Weaverovi som toho prosťáka, zmietaného psychickým i fyzickým terorom celkom veril. Logika si síce občas odskočí, ale vzhľadom na rozpočet a rok vzniku je Duel viac než vydarený thriller. (8/10) ()

Žralok

Představte si že se poklidná jízda autem po prázdné silnici se během okamžiku změní v peklo na zemi. Přesně to se přihodí řidiči Mannovi, jehož z ničeho nic začne ohrožovat kamion. Jaký má ale důvod ke svému jednání ? Kdo sedí za volantem ? Jistá je pouze jediná věc. Mannovi velice rychle dochází že tato hrůza skončí jedině smrtí. Jeden v prvních filmů režiséra Stevena Speielberga. Kde naprosto perfektně dokázal budovat nervydrásající atmosféru strachu a beznaděje. Skvěle gradovanou neviděným a nepředvídatelným nebezpečím. Tak dobře známou z jeho pozdější kultovky "Čelisti". ()

HareS

Fascinácia brakovou kinematografiou je v tom nemalá. Fascinácia Herrmannovým Psychom však iste väčšia. Steven Spielberg a jeho na béčkovom podklade vystavané thrillerové orgie a jedna z ukážok a povinných literatúr o dávkovaní filmového napätia valiaceho sa skrz celú filmovú plochu a vyprahlú americkú diaľnicu. Steven, veľká ti vďaka, ideálne si skĺbil road movie zažívajúce najväčší boom v post-hippisáckych rokoch sedemdesiatych a brakovú zaprášenosť a celkovú nepokojnosť charakteristickú pre horrory / thrillery spomínanej dekády. Ovšem v háve atraktívnejšom než do akého si zaodel svoje niektoré mladšie dietky. 85% ()

Kaluž

Jak recituje Vláďa Brož v jedné ze svých písní: „Minimum je maximum.“ Jedno osobní auto, jeden nákladní vůz, jedna dálnice a napětí tolik, že vám poleze ušima. Tohle že je Spielberg v plenkách? ()

Remedy

Již v úctyhodných 25 letech ukázal Steven Spielberg světu, že od něj můžeme čekat velké věci, což s drobnými výkyvy platí už neuvěřitelných 50 let. Jeho celovečerní filmový debut je ve své podstatě velmi minimalistickým, ale zároveň skvěle napínavým a atmosférickým portrétem „duelu o přežití“ s absencí jakýchkoliv bližších motivací. Přesto se sluší zdůraznit, že díky svému brilantnímu technickému provedení a místy skoro až hororové atmostéře Duel obstojí nejen jako výborný debut, ale jako plnohodnotná součást celé Spielbergovy filmografie. [75%] ()

stration

Perfektní malý velký film. Minimalistickými prostředky, s minimem herců a efektů se Spielbergovi podařilo udělat tak hutný thriller, jaký se jen tak nevidí. Spielberg poprvé naplno ukázal svou genialitu. ()

Toshiro

Velice jednoduchý námět vypracován do 90 minutové napínavé podívané. Silniční hra v které může jde život. ()

JohnMiller

Na Tv film to je neuveriteľne dobré. Vynikajúca atmosféra ... kto je ten šofér ? čo chce ? chce ma zabiť ? netušil som že film režíroval Spielberg, asi mi to na začiatku uniklo. To lepšie s TV filmov. ()

major.warren

Duel, přestože se jedná o televizní dílo, je neuvěřitelně vyspělý film. Steven Spielberg tímto ukázal, jak velký je režisér a co všechno má v budoucnu šanci natočit... Spielberg si totiž v Duelu vyzkoušel vše, co následně ještě více a rafinovaněji využil v Čelistech. Duel by se dal v podstatě nazvat jakýmsi pomyslným předchůdcem Jaws, přičemž na místo žraloka je hlavní rolí cisterna s neznámým řidičem. Podobných paralel by se našlo jistě více. Spielberg skvěle buduje napětí, hlavní herec Dennis Weaver je vynikající, scénář Richarda Mathesona je stručný, silný, a nepostrádá ani černočerný humor (viz. scéna s hady a telefonní budkou). Atmosféru dotváří výtečná kamera i mráz nahánějící hudba. Jestli by se dala najít jediná výtka, pak fakt, že film ve skutečnosti nemá pointu. To ovšem paradoxně může vytvářet nový obzor pro diváka. Atmosféra Duelu by se dala lehce přirovnat k románům Stephena Kinga. Naprosto famózní thriller! ()

Colonist

Filmová prvotina Stevena Spielberga a navíc zajímavý námět, tento film jsem už dlouho toužil vidět. Dnes jsem se k němu konečně dostal a musím uznat, že je to výborný film. Představte si, že jen tak jedete autem v parném dni americkou pouští, posloucháte žvásty v rádiu, párkrát se navzájem předjíždíte s jedním náklaďákem, jehož řidičovi najednou hrábne, a chce vás zabít. No prostě hustá a tíživá atmosféra (nejen scény na silnici, ale i třeba nejistota a strach hlavního hrdiny v bistru), výborná kamera (záběry na detail) i režie, akční scény jsou natočeny opravdu svižně. Dennis Weaver byl dobrá volba do této role (ačkoliv mi na začátku a při svých vnitřních monolozích trochu vadil) a jako bych sám seděl v tom autě místo něho. Ten "evil truck" byl chvílemi až děsivý, opravdu mrazivá a napínavá atmosféra (kterou dokresluje i hudba - hlavní hudební motiv filmu je ne nepodobný známému filmu "Psycho"). Konec je sice trochu předvídatelný, ale tak to prostě muselo skončit. Mimochodem, já být na místě hlavního hrdiny, už dávno bych to otočil a ujížděl pryč. Ačkoliv tento film neměl zrovna převratný rozpočet, vůbec to nevadí, všechny své pozdější výbuchy a bouračky zde Spielberg nahrazuje právě tou skvělou atmosférou a psychologií. Samozřejmě, občas je to možná i přitažené za vlasy a musí se brát ohled na dobu vzniku, ale nedávám plné hodnocení jen proto, že je to Spielberg, ale proto, že je to opravdu velmi povedený film. A když nad tím zapřemýšlíte - i naše silnice jsou plné "prasat" za volantem, takže bych si dával pozor na podezřelé náklaďáky... ()

TominoLa

Mám rád napětí a strach z neznámého. Bohužel tady se vsadilo na napětí vše a tak film občas postrádá logiku. Přesto i po více jak 40 letech má Duel co nabídnout a stojí za to ho vidět. 7/10 ()

higuain

Duel je jeden z těch filmů, pro které dokonale platí známé přísloví za málo peněz hodně muziky. Aneb jak začínající mistr v plné parádě předvedl své umění, přičemž mu k tomu stačil kus prázdné dálnice, náklaďák a jeden herec - ostatní se tam jen mihnou jako křoví. ()

Eldrick

Spielbergův pro mě dodnes nejlepší film. Postrádá totiž jeho pozdější patos a dětskou pohádkovost. Právě tady vykrádali tvůrci JOY RIDE. ()

Fanucci

Spielberg umí skvěle udržet diváka v napětí, ale to samo o sobě nestačí, když chybí kvalitní zápletka, příběh. Film mne začal po čase nudit. Závěr mne také celkem zklamal, protože vyzněl úplně do ztracena. Myslím, že tento film je tak vysoce hodnocený jen proto, že je od Spielberga. ()

Huntelaar

Je až neuvěřitelné, jak tak jednoduchý námět s doslovným soubojem auta s člověkem, dokáže přikovat k obrazovce. Spielberg není mistr, ale velmistr. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii