Známí neznámí

• Slovensko Známi neznámi (více)

Hořkosladká komedie o partě českých a slovenských přátel, kteří se sejdou v pražském bytě, aby oslavili příchod Nového roku. Znají se už dlouho a i toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby… Kdyby se nenarodil zdánlivě nevinný nápad: dát všechny mobilní telefony na stůl a nahlas sdílet každou doručenou zprávu a dát na hlasitý odposlech každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Stačí jeden večer a z dobrých známých se stanou neznámí. Adaptace světoznámé předlohy Naprostí cizinci z pera scenáristy Petra Jarchovského. (CinemArt)

sunfreedom

Předem bych se chtěl zeptat, jestli jsem koukal na remake italského originálu, nebo na stominutovou reklamu na mobily a domácí spotřebiče Samsung? Původní verzi jsem viděl v premiéře před šesti lety. Naprosto mě to odrovnalo a pamatuju si, jak jsem to ke shlédnutí doporučoval každému, koho jsem v následujících 14 dnech potkal. Tady jsem po 10 minutách věděl, že to celé potáhne pouze Hofmann a možná Maštalír. Jakmile Pauhofová začala odvykládávat vtip PC vs Mac, bylo jasné, že je nenávratně zle. Realita je taková, že ne vždy může doslovný scénář (Co na tom měl reálně Jarchovský za práci - překlad? Nevěděl jsem, že umí italsky...) fungovat. Třeba když gay učitel nemůže sehnat job a jeho noční můrou je práce v soukromé škole 30 minut od baráku. Nebo když skupina Čechoslováků (byť z poloviny jistě dobře situovaných), slaví Silvestra tak, jako přeci 90 % obou národů - doma, oblečeni jako do práce a s několika chody italské kuchyně. Nejhorší ale opravdu je, jak hercům ty věty nejdou z pusy ven. Jakoby z toho bylo cítit, že hlavní je to zopakovat naprosto přesně, ne odehrát "stejný příběh, ale v ČR". Jsem z toho velmi zklamán. Zasmál jsem se jednou a už ani nevím čemu. Nicméně díky všem za recenze, pochopil jsem z nich, že německá verze by mohla být lepší a zkusím ji! ()

kachie

Jediné dobré na tomto filme je to, čo bolo ,,legálne ukradnuté" z talianskeho originálu. Čiže pridaná hodnota= 0, herecké výkony tomu tiež len ubrali, vlastný nápad, alebo prispôsobenie Slovensku tiež nula. Film by si zaslúžil odpad. Len kvôli dobrej predlohe a kvôli tomu, že si to pozrela moja babka, ktorá by inak nestíhala čítať titulky talianskeho tempa rozhovorov sú to 2*.Ešte ani Táňa sa mi tam nepáčila, a to sa mi ona páči úplne všade. Absolútne súhlasím s každým slovom v komente od @dobytek ()

Uesbe

No jo, navonok perfektní stredostavovskí občania....... a potom sa to rozbehne. Nie je to dramédia, skôr škodoradostná deštrukcia hraníc... A je to kvalitne spravené - naozaj štábu ani hercom nie je čo vytknúť, nie je to obicyklované a ošvejkované, čo by sa možno pri remakeu dalo čakať. ()

alba

Máme francúzsku verziu, nemeckú verziu. Načo nám je česko-slovenská verzia v dobe, keď je dabing? Vysvetlí mi niekto podstatu, keď je to ako cez kopírák, len herecké výkony sú horšie? Najlepšia verzia určite nemecká s Elyas M'Barek. ()

Najt

Česká variace na originál z Itálie. Nedávno jsem viděl německý remake a byl lepší, ale ani ten český nebyl špatný. Film se povedl, sice možná to hodnocení trpí tím, že Téměř dokonalé tajemství jsem viděl dva dny zpět a český remake je na chlup stejný, takže jsem věděl co bude následovat, ale i kdyby tato verze byla první, k hodnocení bych přistupoval podobně. Je fajn, že Češi se odchýlili od Němců alespoň závěrem. ()

adamix

Milé, že film, na ktorom som bol v kine pred trištvrte rokom, hodnotím až teraz z nepochopiteľných dôvodov, ktoré táto stránka zariadila, takže väčšinu vecí si už nepamätám. Len to, že som sa smial a po veľmi dlhej dobe som mal dobrý pocit zo slovenského filmu, nehľadiac na to, že je to remake talianskej drámy a chtiac nechtiac je to skoro to isté. Ale zbytočne by som to nezhadzoval pretože humor bol perfektný a obsadenie také tradičné, ale skvelo pasujúce. Netreba súdiť knihu podľa obalu. Za mňa 75%. ()

magu

Bol by to super film, keby to nebol remake. A navyše úplne zbytočný, pretože k originálu nepridáva nič nové, svojské. Len kopíruje. ()

MartinTerran

Další s ranku českých komorních snímků. Jak se píše v obsahuje je to občas vtipné, ale spíše vážné a dramatické. Určitě to může u lidí vést k zamyšlení nad tím jak by to dopadlo u nich a jejich přátel. Za mě to je povedený film jen ten závěr mě zmátl a dle mého byl zbytečný. Po shlédnutí jsem si tedy pustil i Italský originál a je to v podstatě opsané téměř slovo od slova, takže vůbec nevidím žádnou přidanou hodnotu, takže kdo viděl originál netřeba koukat na českou verzi! Hodnocení: 66/100. ()

stephano

Řekl bych podařený remake, ale nemůžu se zbavit dojmu, že je to slovo od slova česká předělávka. Když se podívám na to kolik zemí tuhle inscenaci remakovalo, tak se není čemu divit. Ždímat se musí :-) ()

iz67

Je těžko pochopitelné, proč tahle věc vznikla. Italska verze nemá chybu a patří ke špičkam konverzační komedie. Tohle bylo zoufalé,suché, bez chemie, kde i dobří herci performuji hluboko pod průměrem. Takže bohatý sponzor řekl: tohle dáš I ty!? ()

Arkagas1989

Těžko hodnotit film, který je jen přetočeným dílem. Italský originál je skvělý, ale musím říct, že i nám se to vážně povedlo. Ostatně film, kde je Issová a Hofmann snad ani zklamat nemůže. Pravda, že Hofmann tu exceluje v celé čáře, ostatně kde ne.. Pozorovat, jak se nevinná silvestrovská hra zvrtne v dost obsáhlé drama je místy opravdu veselý a místy dost krutý. Obzvláště, když Vám v hlavě vrtá ten červík, že tuhle hru byste se svými kamarády a partnery snad ani hrát nechtěli, protože mnohdy je opravdu lepší nevědět.  Zkouknuto na Netflixu na Štědrý den v noci, s vyvrtaným a umrtveným zubem. Pak už jsem si dala jen Anděla Páně a finito.  Známí, neznámí je pro mě ale po dlouhé době český film, který se mi vážně líbil a který můžu doporučit dál.  Moje hodnocení: 8/10 ()

mac000

Jelikož jsem slavnou předlohu (ani její další licencované zahraniční verze) neviděl, byl pro mě zážitek zřejmě větší než pro diváka, který porovnává. Každý si zřejmě pomyslí, co by se stalo při "zveřejnění" obsahu právě jeho mobilu. A v tom vyznění filmu přesahuje pouhou zábavu nad absurdními peripetiemi večírku několika přátel. Výborný Martin Hofmann, ale i Tatiana Pauhofová ()

soviczka

Kromě skvělého Hofmanna role nikomu dalšímu nesedla, nejvíc mimo byla Issová imitující dospělou ženu a Měcháček v pozici Don Juana. A na konci místo totální destrukce všech vztahů přijde směšný zvrat a vše bylo vlastně jen jako... ()

Tominni

Ano, není to originál a na italské Naprosté cizince navazuje poměrně detailně. Nicméně zároveň je potřeba říci, že za italským originálem film ani příliš nezaostává, takže se lze těšit z moře emocí, dostatečné hořkosti přemýšlení, co by, kdyby.....Mobilní telefony jsou černé skříňky a některé hry se nehrají lehce. Známým neznámým také napomáhají dobré herecké výkony - především Martina Hofmanna. ()

VojtaMarek00

Oceňuju iniciativu o točení podobných filmů pro náš českej, vysoce konzervativní trh. Sociální dramata odehrávající se na jednom místě jsou moje velká oblíbenost a myslím, že tu chybí. Známí neznámí je slušná první vlasťovka (doufám) nadcházející normy, ale bez chyb se to ani zdaleka neobešlo. Těmi jsou, krom místy nekonečně umělých a trapných dialogů a jako vždy nesnesitelného Měcháčka, hlavně do očí bijící zlozvyky českých mainstreamových filmařů, které v kontextu filmu, jako je Známí neznámí, působí absurdně a komicky, a podivně pořešená výprava a střih závěru filmu, který působí poněkud zmateně. Konec mě navíc dost podrazil svým bolavě banálnim vysvětlením.   Jinak se mi námět (pochybuju, že původní) vlastně moc líbil. Sonda do konfliktu mezi soukromím jedinců a jejich mezilidskými vztahy, vyprávěná skrze malý sociální experiment s “otevřenými telefony”, který v rámci oslav Silvestra podstoupí skupina přátel, sama o sobě funguje a konkrétní lidské příběhy vyznívají tak, jak mají — tedy reálně, často syrově a velmi uvěřitelně i ve své faktické všednosti. Vypíchnout pak musím výměnu mobilů—coming out a vztah pubertální dcery k otci, u kterého hledá pochopení pro nenávist k matce. Obě linky jsou výborné.   Navzdory dobrému nápadu a převážně kvalitním storylines však film během většiny jeho stopáže podkopává tu nedostačující herecký výkon, tam zase mimoňský dialog, a někdy je to celé prostě jen trochu příliš nuceně big-cinema-friendly, což každému podobnému snímku nutně škodí. Jsem však rád, že tahle věc existuje a koukalo se na to vlastně pěkně.   3*, půlhvězda navíc za skvělého Hofmanna, který mi opět dokázal, že nedokáže herecky zklamat. ()

tkey

Nečekal jsem od toho moc, ale ve výsledku povedené komorní drama/komedie po Česku, už tam jen chyběl Vašut. ()