Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Režie:

Scott Frank

Předloha:

Walter Tevis (kniha)

Scénář:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (více)

Epizody(7)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

nirvanafan

Nepopírám, že je to hezky natočené a dobře se na to kouká, ale celou dobu jsem si říkala, že mi tam něco chybí. Začátek mě kdovíjak nebavil, veprostřed mě to chytlo a na konci posledního dílu jsem si chtěla prostřelit hlavu. A pak mi to došlo. Ačkoliv se seriál snaží Beth představit jako děsně zkroušenou hlavní hrdinku, v reálu to zase tak horké není, protože celou dobu jen tak kloužeme po povrchu a pořádný konflikt tam naopak chybí. Ona prostě chce hrát šachy, hraje je a je v nich dobrá. Ty alkoholové eskapády působí jako vsuvka, aby všechny nezkopala do kuličky hned na prvním turnaji. I tak jsem chvilku oscilovala mezi trojkou a čtyřkou, ovšem ten totálně sebedojímající konec mě odradil. Jako mainstreamová oddechovka dobrý, jako zázrak, co tu atakuje stovku, ale extrémně nadhodnocený. ()

slord

Super to bolo. Šach ma nebaví (asi preto, že ho neviem hrať), ale v tomto podaní som si ho užíval. Anya Taylor Joy to herecky zvládla na výbornú, veril som jej každú vyhratú partiu. Celé to pekne odsýpalo, malo to šťavu. Teším sa na ďalší počin Scotta Franka. 9/10 ()

Alementina

3.5*. Atmosferou mi to trochu připominalo Cernobyl. No hlavne mam chut si po dlouhych letech zahrát šachy.... Drive sachiste byli neco jako dnesni pokerovi hracci, jen o dost chytrejší. Hra kralů.  // 22.2.2024 zničehonic jsem si to pustila, od pulky prvniho dílu kolem 16 hodiny odpoledne a nakonec dokoukala cely do pulnoci.  Líbilo i naproduhé, i když mi hlavní postava je pořád vlastně nesympatická. Taková studená. ()

Tony.cs

Tak v první řadě, šachy umím, ale žádnej machr zase nejsem. Hlavní postava mi přišla zajímavá, ale jen na chvilku. Z herečky necákám, jako zdejší honipírci a tak mi nemá moc co nabídnout. Snaží se to být zajímavé... Ale nakonec to prostě a jednoduše nudí. Nechápu ten hype a hodnocení tady. Od čtvrtého dílu to tak ztrácelo dech, že jsem to málem nedokoukal. Což by možná byla škoda, protože poslední díl je opravdu skvělý a nejlepší z celé série. ()

Remedy

Dámský gambit určitě není dokonalý po všech stránkách a objektivně se v něm vyskytuje jistá dějová vata, jenže za tím půvabně pedantským účesem Any Taylor-Joy a všemi těmi šachovými kameny, kombinacemi a strategiemi se odehrává strhující příběh nabitý emocemi, který má potenciál oslovit mainstreamové publikum a zároveň dostát jakési umělecké hodnotě. Píšu záměrně „jakési“, protože se rozhodně nejedná o žádný game changer. Na druhou stranu já tyhle příběhy o životních outsiderech, kteří postupně dobývají svět a snaží se v něm vlastně jen najít své opravdové místo, mám prostě rád. Beth Harmon nedokáže být pánem svého života, proto se upíná k šachovnici jako k bezpečnému místu, kde může uplatnit svůj přirozený talent a všechno z vlastní vůle kontrolovat. Samotný narativ je vlastně dost lineární, jenže právě díky své přímočarosti je široce pochopitelný a emociálně úderný. Není tedy pochyb o tom, že The Queen´s Gambit je krystalickým mainstreamem. Zároveň je ale dost těžké mu něco vytknout, protože počínaje castingem, hudebním doprovodem, dobovou stylizací, střihem a konče bezchybným režijním vedením představuje možná to nejlepší, co letos na VOD poli vzniklo. Z Any Taylor-Joy roste herecká hvězda první velikosti a Scott Frank si po neméně skvělém Godless připisuje další prvotřídní zářez na poli streamovací zábavy. [90%] ()

scroochy

Velmi dobré, i když by tomu možná prospělo zkrácení tak o jednu dvě epizody. Anya Taylor-Joy je magická. Osobně jsem si to užil, i když jsou šachy pro mě španělská vesnice, ale pokud šachy milujete, nejspíš si můžete hvězdičku přičíst. ()

Flipnic-RE

Na tomhle seriálu je fajn, že je to parádní oddechová záležitost. Jsou v něm fajn postavy, nic se tam nehrotit do extrému. Věci se prostě dějí ...hezké i smutné. Tak jako v reálném životě. Moc jsem tomu nevěřil, ale nakonec to bylo na večery po práci docela fajn... ()

dom156

Tak výborný začátek jsem u mini série či klasického formátu seriálu dlouho neviděl. Hned mě to upoutalo k židli. Šachové prostředí je mi blízké, jelikož sám šachy hraju. Nicméně postupem času se šmrnc a lesk začal pozvolna ztrácet a objevily se scény jako přes kopírák, s nudným motivem. Hlavní je, že to má jen 7 dílů, jelikož kam by se úroveň dostala, nechci raději předjímat. Jako celek, ale mohu doporučit. ()

kajas

Většina dramat z prostředí vrcholového sportu má vystavěnou zápletku tak, že sledujeme hlavního hrdinu, jak téměř s nulovými předpoklady na výhru pečlivě trénuje a nakonec se mu jeho sen vyplní. Naše Beth, ačkoli fantasticky zahraná talentovanou Anyou Taylor-Joy, si ale od prvního dílu docela chladnokrevně bere jedno vítězství za druhým, takže vám její cesta na finální turnaj v Sovětském svazu může připadat poněkud repetitivní až nudná. Povedla se retro atmosféra i obsazení (kromě ústřední herečky jsou skvělí také představitelé jejích protivníků a pozdějších přátel - Harry "Dudley" Melling a Thomas Brodie-Sangster), žádný zázrak jsem ale v seriálu nespatřila a místnímu hypu upřímně vůbec nerozumím. ()

marleyy

90% Hodně dobré zahájení partie, která míří do pestrobarevné střední hry aby to vygradovalo možná až trochu klišoidní koncovkou. I přesto parádní partie, která je nejenom poctou královské hře šachy ale i zajímavým nečernobílým životním příběhem Beth. ()

luxik007

Kromě toho že se závodně věnuji šachu, rétorice, závodnímu plavání a sledování videoblogů, tak se také samozřejmě zabývám i amatérskou gynekologií. ()

sofiapetra

Návykové a zvláštní. Chvílemi se to sice táhlo a bylo tam příliš vaty a příliš prášků, ale sedmý díl mi na to dal zapomenout. ()

ibeh

Výborná minisérie na zajímavé téma. Nikdy bych nevěřila, že budu tak napnutá u šachových partií :) Sama jsem začátečnice. Bavila mě Beth, nejlepší jako dítě v prvním díle a potom v posledních 3 dílech. To byla opravdu jízda. Celkově pěkné reálie, kostýmy, kamera (světlo a stín), střih i hudba. Patrně kvalitní předloha, knihu jsem nečetla. Většina děje se odehrává v 60. letech, takže bonus navíc a já nemohla ohodnotit jinak. ()

Mikarda

"It's not about a game. It's about the cost of genius." Beth mladá i stará skvělá a s Bennym jim to skvělě jiskřilo. Inteligentní nadstandardní minisérie. Jiný konec, než ten naservírovaný, jsme snad ani nikdo nečekal. Díky za fajn půlden! ()

LND

Seriál vskutku ideální na sledování při dlouhých podzimních odpolednách. Stejně ale nerozumím, nad čím se tady všichni tolik rozplývají. Herecké výkony super, dobová atmosféra též, ale příběh? Kdyby to bylo podle skutečnosti, pochopil bych tu utahanost v zájmu věrohodnosti. U fiktivního příběhu bych ale čekal nějaké výraznější zásahy do děje v podobě překážek, které musí hlavní postava překonávat. A když ne, tak to sesekat klidně o dvě epizody. Je to kvalitní, ale příliš přímočaré a pomalé. ()

BitlDjus

je to takovy gumove naivni a az moc naolejovany. neco jako kdyz si chcete poradne usrat, ale vyleze z vas jenom takovej mokvajici zarazenej psouk, kterej zkazi celkovej dojem z dobre pripraveny akce :( ()

M.i.k.e

jelikož šachy nejsou můj šálek kávy,neumím je,nechápu je a ani jsem nikdy neměl potřebu na tom něco měnit,nefiguroval Queen´s Gambit na mém watchlistu.Teprve až veskrze pozitivní reakce mě navnadily a nakonec jsem rád,že jsem téhle miisérii dal šanci.Ona je totiž výborná a je výborná i pro někoho jako jsem já a hra v šach je pro něj španělská vesnice.Jasně,že jsem díky tomu při všech těch partiích tápal v tom co se děje,kdo jak,co a proč hraje,ale ani to mi nezabránilo si tuhle nečekanou pecku vychutnat.Obsazení v čele se skvělou Annou Taylor-Joy je sympatické,soundtrack je skvělý,stejně jako vizuál šedesátek.Třešničkou je pak výborně vygradované finále za které by se nemuselo stydět ani klasické sportovní drama...80% ()

(mOnkey)

Přestože tady šachisti působí jako rockové hvězdy tehdejší doby, Dámský gambit se nesnaží šachy nijak přehnaně glorifikovat. Zní to sice jako dokonalý protimluv, ale tvůrci si moc dobře uvědomují, že většinu diváků by si dlouhými opojnými záběry na to, jak bigoš bere kobylu, rozhodně nezískali. Proto při šachových duelech většinou vítězí nějaká ta kreativně natočená scenáristická zkratka, což může někdo považovat za přílišnou sázku na jistotu, ale mně osobně to tak vyhovovalo. Pořád je to totiž v jádru hlavně drama o lidech, takže prim hrají jejich osudy. Tedy spíš její osud, protože vedlejší postavy jsou hlavní hrdince spíš takoví přicmrndávači, kteří se objeví, když je jich potřeba. Má to perfektní značně rozvolněnou šedesátkovou atmosféru (která ale umí ve správných chvílích přitáhnout šroubky), skvěle zobrazený a zahraný přerod hrdinky z uťápnuté mladé holky, která žije jenom pro šachy, v sebejistou ženu, jíž šachy slouží k dosažení vlastních cílů, a v neposlední řadě vkusně zakomponovaný emancipační rozměr, kdy se boří představa šachu - a obecně nezávislého života - jako typicky mužské disciplíny dekád dávno minulých. ()

ProNotor

Tehdá onehdá, když ještě nebyly počítače jako dnes, trávili lidi doma čas hraním různých her. U nás doma to bylo kde co, ale taky šachy a jakožto malý junák, jsem se šachy učil už od školky, abych asi byl něčím odlišný, že to nehraje kde kdo. Hodiny prosezené s dědou, který mi vysvětlil tahy, figury, ale nikoliv strategie, útoky ani obrany. Bratr uviděl můj potenciál, a tak mě zasvětil do světa šachovnic, kde jsme přehrávali různá zahájení, obrany, útoky a když už mě neporazil ani pan bratr, tak jsem mohl zdárně vyrazit do světa. Avšak cvičení šachu se mi na základní škole vyplatilo a občas mě jakožto divnodítě vyvezli na turnament, kde jsem předváděl výkony, to Vám povím, ale lepší než smrdět ve škole, někdy to bylo i na více dní, takže proč ne. :D Záliba v šachu přetrvala až do puberty, kde jsem hrál šachy o peníze a v dospělosti o piva a peníze. :D Takže už k seriálu, člověk, co někdy hrál šachy trošku víc, ví o čem ten seriál je. Že je za tím vším hodně dřiny a času, spousta stresu. Proto se mi vývoj hlavní postavy moc líbil, všechno s tím spjaté, ať už četba, přehrávání soupeřových partií, ale také vyrovnávání se s tlakem pomocí alkoholu a jiných podpůrných látek. Herečka v hlavní roli byla okouzlující. Mělo to tak nějak všechno, co by člověk od takového seriálu očekával, mnohdy očekával i víc, ale byl jsem rád, že to nepřecházelo až do bizáru. Seriál hodnotím jako velice povedený, proto jasných 5*. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (více)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (více)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (více)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby

01.03.2021

V noci z neděle na pondělí proběhl 78. ročník udílení cen Zlatý glóbus a celý ceremoniál se z důvodu pandemie odehrával ve velmi úsporném duchu s minimem přítomných diváků a ze dvou lokací najednou.… (více)