Základní instinkt

• USA Basic Instinct (více)

Vyšetřování brutální vraždy vysloužilého rockera, kterému někdo zasadil při sexu mnoho bodných ran sekáčkem na led, dostane na starosti detektiv Nick Curran (Michael Douglas). Jako první jede detektiv se svým parťákem Gusem vyzpovídat rockerovu přítelkyni, spisovatelku Catherine Tramellovou (Sharon Stoneová). Té je však smrt jejího přítele naprosto ukradená, detektivy s úsměvem na tváři sprostě vyhodí a Nickovi je jasné, že s touto dámou budou potíže. Sám má však za sebou náročné období. Jeho vinou zahynuli při vyšetřování staršího případu omylem dva turisté. Nick byl sice zproštěn viny, ale musí pravidelně docházet za psycholožkou, se kterou sem tam prožije milostné vzplanutí, doktorkou Beth Garnerovou. Z Catherine je hlavní podezřelá. Třicetiletá žena je vdova po boxerovi, spisovatelka, která má vystudovanou i psychologii. Oba rodiče jí tragicky zemřeli, zdědila po nich velký majetek. Před rokem napsala knihu, ve které hlavní hrdinka zabije svého přítele, bývalého rockera, sekáčkem na led. Psycholog po rozboru knihy dospěje k závěru, že pokud spáchala žena tento vražedný čin, jedná se o velice nebezpečnou psychopatku, protože vraždu musela naplánovat ještě mnohem dříve, než kniha vůbec vyšla. Detektivové v čele s Nickem po ní jdou. Chtějí jí odvézt k výslechu, Nick u ní najde staré noviny s článkem o jeho osobě. Catherine pak cestou sdělí Nickovi, že už píše další knihu. Bude o policistovi, který se zamiloval do nesprávné ženy, která ho pak zabije. Při výslechu si Catherine s detektivy hraje, hlavní pozornost soustředí na Nicka. Provokuje ho sexuálními dotazy, nabízí mu cigaretu, přestože ví, že kouřit přestal. Následuje nejslavnější scéna z filmu, kdy dá spisovatelka nakouknout detektivům pod sukni, přestože si nevzala spodní prádlo. Catherine navrhne vyšetření na detektoru lži. Ačkoliv vyšetřením projde jako nevinná, Nick je stále přesvědčen, že žena lže. Má také podezření, že nehoda, při které zemřeli její rodiče, nemusela být nehoda. Večer dojde v baru mezi Nickem a jeho kolegou jménem Nilsen k roztržce. Nick si dá panáka, přestože s alkoholem před několika měsíci přestal. Do hospody dorazí Beth. Nick s ní odejde k ní domů, kde se spolu pár vyspí, ale Beth je vyděšená z Nickova surového přístupu v posteli. Pohádají se a detektiv začne znovu kouřit. Druhý den se k němu dostane informace, že Catherine studovala na Berkeley, přičemž v té samé době tam byl jeden z profesorů zavražděn sekáčkem na led. Rozjíždí se akce, jeden tým jede do Berkeley, druhý má zjistit, jak to bylo s nehodou jejích rodičů a Nick má za úkol sledovat Catherine... (TV Prima)

Hepy13

Basic Instinct je nejlepší erotický thriller všech dob, to napětí během celého filmu by se dalo krájet sekáčkem. Moje oblíbenkyně sexy Sharon Stone ve své nejznámější roli společne s Michaelem Douglasem. To jak si tu Sharon pohrává s Michaelem je prostě luxusní, a milostné scény dávají filmu ještě větší šmrnc. Vyslýchací scéna "s nohou přes nožku" je nezapomenutelná ;P ()

masiko

Ono to na jednu stranu neni zadne terno, ale je tou klasika, ktera neurazi (teda mozna vlastne urazi :D). Ve sve dobe nadelal Zakladni Instinkt vichr a prestoze z dnesniho pohledu se jedna uz "pouze" o slusny thriller, kladne hodnoceni si urcite zaslouzi. ()

andrewz

Geni(t)álně rozehraná psychologická partie, jíž dominují tři nezastupitelní účastníci. První, režisér Verhoeven, sice tvrdošíjně neupouští od svých perverzních trademarků, ale díky vhodné látce to vůbec nevadí, zejména když tentokrát dbá i na práci s herci a dává kolegům za kamerou prostor pro servírování kaviáru. Výsledná chuť je tak na rozdíl od jeho ryze hollywoodského debutu velmi vyvážená. Dalším je Michael Douglas jako neúspěšně abstinující „Střelec“. Jelikož tehdy právě vrcholila „šoustací“ fáze jeho kariéry a krátce po natáčení nastoupil na odvykačku, nemusel se nijak zvlášť přemáhat. A podobně je to s – prý ulhanou – Sharon Stone. Ta kvůli roli psychopatické spisovatelky Catherine Tramellové statečně odhodila všechny zábrany a po právu se zapsala do dějin kinematografie. Její provokativní interakce s okolím má přímo explozivní charakter a vystihuje vražednou schopnost svůdných žen si zcela podmanit nebohé zástupce opačného pohlaví. Sám bych snad nabídku na prožití vášnivé chvilky s ní odkýval navzdory riziku, že nebude mít dlouhého trvání. Velká škoda, že poslední třetina dělá z Douglase detektiva k smíchu. Že by mu Catherine opravdu „vyšukala mozek z hlavy“? 80 % ()

Mortemiss

K tomuhle filmu nemám vážně co dodat! Perfektní herecká dvojice Sharon Stone a Michael Douglas. Scénář byl napsaný velmi brilantně a zamotaně, ale tomu ještě více přidává na kouzlu. Děj je velmi živý a ani jednou se při žádné scéně nedá usnout, leda že by ste v sobě měli 10 panáku whiskey. Všechny scény, včetně těch žhavých, jsou excelentní a provedené s gracií, ani v jednu chvíli mi nepřipadali trapně nebo uměle ;). Konec byl též dobře zavšen. Celým filmem se táhla ponurá, napínavá atmosféra. ()

RomanHyde

Po letech a další projekci zvedám hodnocení na maximum. Tenhle film má prostě TO navíc, co z něj dělá klenot.. jedinečnou atmosféru v kombinaci se skvělou filmařinou a proto si jej pustím kdykoliv rád znovu a znovu. Obsazení je skvěle, nedovedu si v roli detektiva představit nikoho jiného na Douglase a v roli Catheriny nikoho jiného než Sharon Stone. Rád bych ještě vyzdvihl muziku Jerryho Goldsmithe, který se vytáhl se skvělým motivem, který jen podtrhává jedinečnost a náladu snímku. Základní instinkt je určitě špička ve svém žánru. ()

Jaroslaf

Zbytečně dlouhé, jinak velmi napínavé a erotikou tou mezi douglasem a Sharon Stone skutečně jiskří. Zapomněl jsem, že Verhoeven je schopen točit i takovéto "klasické" vcelku normální filmy i když u prostřelených hlav a nezbytné explicitní brutality je jeho rukopis jasně znát .) ()

MIMI.kry

V 90.letech jsem neznala člověka, který by tento na svou dobu originální a eroticky poměrně odvážný thriller neřešil a komu by se tento film nelíbil. Tehdy. V respektovaných novinách a jejich recenzích kritici spekulovali, zda by mohla být i v reálném životě nějaká ženská až taková manipulátorská mrcha. Někteří obyčejní diváci zase zastavovali video na jistém místě a zkoumali, zda je nová sexbomba Sharon Stone u policejního výslechu fakt tak moc neoblečená? :) Dialogy mě velmi bavily, zvláště u výřečné Catheriny, postavy též a ač jsem film viděla několikrát, pokaždé jsem byla poměrně napnutá. Film mi rychle ubíhal i po pár opakováních. Pokud někdo film kritizuje, je to většinou až nyní po bezmála neuvěřitelných 30 letech a to je, myslím, na neartové krimi slušný výkon. K dnešnímu dni má 83% a pokud vím, líbí se doktorkám i prodavačkám, tedy poměrně širokému spektru diváků. Netuším, jak bych Základní instinkt hodnotila dnes, kdybych ho viděla prvně, ale tehdy se stal už brzo po uvedení nejenom pro mě opravdu populárním kultem. Myslím, že zůstává nezapomenutelným pro řadu lidí i po třech desítkách let, i když dnes se na něho mohou dívat někteří lidé poněkud střízlivěji. Ať už kvůli kvalitě nebo z nostalgie si dodnes uhájil své místo na slunci. ()

barrahir

Démonická Sharon Stone, i po třiceti letech má styl. Opravdu lehké srovnání snesou některé scény Margot Robbie z Vlka z Wall Street. ()

Elgin

Sharon Stone sa timto cinom katapultovala nielen medzi moje top herecky ale aj medzi megahviezdy holywoodskeho neba. Mraziva atmosfera tohto kultovneho snimku spolu s vybornou hudbou nevtiahne len malokoho. Zaroven skvely scenar nam odvija nezvycajny pribeh vysetrovania policie ktora sa snazi dolapit chladnokrvneho a nevypocitatelneho vraha. Podozrivy pachatel sa nam vykruca z okov spravodlivosti so schopnostou uhora, ale postupom casu snad ziadny z divakov nema jasno kto je skutocny pachatel. Otvoreny koniec v nas neustale vyvolava otazky i davno po skonceni toho nadstandardneho a odvazneho snimku. Silne Kava PS: Michael Douglas sa tak vzil do jeho postavy, ze musel podstupit liecbu zavistlosti na sexu po skonceni nakrucania ()

Honny2

Velmi pěkně natočený krimi thriller, kterému se daří pohrávat si s divákem jako s loutkou. Už už si myslíte, že víte jak to skončí a najednou bum a nevíte zas nic... Navíc Stoneová si zde zahrála velmi sexy roli, takže pánové můžou jen spokojeně mručet;) ()

Jeremiah

Krásná, smyslná, inteligentní, manipulativní a vražedná mrcha. Tak lze charakterisovat ženu, kterou ztvárňuje S.Stone - a hraje ji opravdu skvěle. Film plný erotického napětí, ještě vygradovaného drsnou vraždou by si určitě zasloužil 5, ale něco mě tam "neštimuje" - snad až přehnaná reakce, která byla věnována scéně, kdy si hlavní hrdinka provokativně přehodí nohu přes nohu - a co je na tom, že nemá nic pod minisukní ??? Druhým faktorem proč nedám 5 je, že nemusím po herecké stránce M.Douglase. Jinak kvalitní film, o tom nelze pochybovat. ()

Spidergirl

Pro Sharon mám slabost a v Základním instinktu mě naprosto dostala ! Hrát mrchu ji náramně sedí.. a to neuvěřitelné napětí během celého filmu mezi ní a Michaelem Douglasem mi nedovolilo se pomalu ani pohnout.. a o erotických scénách ani nemluvím, brilantní ! ()

Mr.Hudson

Výborně natočený thriller s mysteriózními prvky. Výborná režie a především hlavní dvojice v podání Sharon Stone a Michaela Douglase. Scéna překřízených nohou je dnes již kultovní. ()

jasanka

Takový průměrný psychologický thriller. Celou dobu jsem si nebyla jistá, jak to se to celé vyvine. Věci kolem hlavního děje mě ale nějak nezaujaly. Možná kdyby měl film o půl hodiny kratší stopáž, byla bych napjatá víc. ()

pend

Sharon Stone v životní roli vytváří erotické dusno, akorát samotný sex fakt neumí hrát a je děsně tuhá, ale Hitchcock by měl radost. ()

jorgus

prijemny film, kdy jsem nevedel co se stane kazdou pribyvajici minutou..super atmosfera prvnich triceti minut...skoda, ze jsem vicemene cekal a cekal a pak prisel konec..tak trochu precenovana legenda..ale chapu, ze pro nekoho to je kult..:) ()

kamigava

Velice silné napětí mezi Douglasem a Stone trvalo po celou dobu filmu. Věděl jsem, že je to sexuální film nevhodný pro mladistvé. Ten sex tomu dává větší vážnost. To byl snad jediný důvod proč jsem se chtěl na to podívat. Byl jsem zvědav, jak moc je sprostý a co je na něm tak slavného, že je hodnocení tak vysoké. Douglas hraje ve spoustě thrillerů, ale žádný není tak plný erotiky. Divil jsem se, že Sharon dovolila nechat ve filmu scénu, kde ukáže svoje přirození. To je už kultovní scéna. Líbilo by se mi to, kdyby byl film více akčnější jako Válka Roseových, kde se Douglas zblázní a mlátí všude a všechno. Tady je jen nevinná oběť nymfomanky, která má lesbické sklony a chce ho zabít při sexu. Mimochodem kdyby tu úvodní scénu viděli moje potencionální děti, hned už bych vypnul televizi. divák už si aspoň hned udělá představu, jaké motivy se budou ve filmu vyskytovat. ()

theSaint

Pokud o nějakém filmu můžete tvrdit, že je zatraceně sexy, tak je to Basic instinct. Hra kočky s myší. Manipulace, provokace, pudy silnější než rozum, ochota riskovat i přes skutečnost, že vás to může stát krk. Tak silnou chemii ve vás probudí Sharon Stone. Největší Femme Fatale v historii filmu. Dokonalá ostrá mrcha. I přes její nespornou vnější dokonalost tu máme znatelný jasný fakt, spisovatelka vám dokáže, že nejsilnější erotogenní orgán je mozek. Scénář je rozkoš. Dialogy perfektní. To vše mistrně podbarvené hudbou Jerryho Goldsmithe. Soulož století. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

13.04.2012

Alespoň prozatím. Je ale pravděpodobné, že studio Warner Bros. nakonec projekt The Maccabees zruší úplně. Důvod? Antisemitismus a hulvátství Mela Gibsona. Alespoň to tvrdí scenárista Joe Eszterhas.… (více)

Mel Gibson a židovské statečné srdce

Mel Gibson a židovské statečné srdce

10.09.2011

A taky nějaké židovské základní instinkty. Co to všechno znamená? Shrňme to jednoduše: Mel Gibson to jako filmař nevzdává a plánuje pro studio Warner Bros. produkovat a pravděpodobně i režírovat… (více)