Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

lakart

Brilantní právnický film se skvělým scénářem a ještě lepšími herci. Wilder kočíruje výpovědi svědku v soudí síni až ve velkolepé a překvapivé finále. 100% ()

degster

Napínavý súdny prípad s výborným herectvom a komediálnymi vsuvkami. Divadlo v tom cítiť, ale to staré filmové prehrávanie vôbec. Veľké prekvapenie. ()

junxi91

Tak tento film mě i přes své stáří dost bavil, a to od začátku do konce. Lišák Wilfried je prototypem hrdiny, který si dělá vše podle sebe, neřídí se nařízeními doktorů ani neustálým dohledem paní Plimsollové, pašuje doutníky a brandy a vezme si náročný případ obvinění z vraždy. Obžalovaným je charismatický hezounek, který nemá o ženské nouzi, hlavně o ty hezké, což vyplyne na konci příběhu. Těch zvratů tam bylo celkem hodně, ale prozrazovat je samozřejmě nebudu. Já mu celou dobu věřil, že je nevinný, ačkoliv jsem hetero a ne hloupá kundička, která by z podobného elegána jako byl Leonard zvlhla a provlhly by z toho i troje tepláky. Takže shrnuto - film je napínavý, nenudí, plynule ubíhá a párkrát jsem se i upřímně zasmál. ()

marlon

Wilderova chutná netradičná súdna dráma je súputníčkou "12 Angry Men" a hoci oba filmy spája vykreslenie najprepracovanejších súdnych systémov na svete, vo svojej podstate pojednáva každý o niečom inom. V tomto prípade je súdna sieň s kódexom britskej právnej kultúry len "křovím" a všetko sa sústreďuje okolo vyšetrovania zdánlivo jednoznačného a zamotaného zločinu napĺňajúceho klasickú podstatu detektívky napätie nielen vytvoriť ale aj udržať do samotného konca. A to sa režisérovi zdarilo previesť na filmové plátno parádne. Pointa je zahalená obzvlášť vynaliezavým spôsobom až do svojho záverečného odhalenia, ktorého menšia teatrálnosť síce trocha uberá na jej sile, za to špecificky poňatá atmosféra počas jej rozohrávania poteší srdce nie jedného fajnšmekra. Štýlová kombinácia intuitívnej logiky a bystrého postrehu, okorenená fraškovitým humorom, cynickou žoviálnosťou a jemnou iróniou, sa nemalou mierou zaslúžila o to, že sa film zaradil medzi najlepšie sfilmované poviedky Agathy Christie a že bol jedným z prvých, ktorého kvalita predčila kvalitu svojej predlohy. Veľkú zásluhu na tom má samozrejme obsadenie hlavných rolí, medzi ktorými vyčnieva postava Sira Wilfrieda. ()

lenzi

Laughton bol božský, film napínavý a vtipný. Škoda toho záveru, neverím tomu, že by si dotyční len tak pustili hubu na špacír, čím mohli všetko skaziť. U Poirota tie obraty vypadajú vierohodnejšie. Ale nedá mi nedať päť... ()

Smerfetka88

Čtyři...pět....čtyři...pět...ne, nejsem si ještě úplně jistá hodnocením, ale zatím dávám 4*. Pro pět mluví nádherná Marlene, skvělý Charles Laughton, výkony v soudní síni, zajímavý zvrat i fakt, že mě film zaujal od první minuty. Ale já prostě nemůžu přenést přes srdce, jak byl úplný závěr "vyzvratovaný". Kdyby to skončilo polibkem Leonarda a Kristýny, dávám plný počet. ()

Rimland

Můžu polemizovat nad tím, nakolik si Wilder ve filmu s tak silnou nosnou dramatickou linkou možná zbytečně podráží nohy nejednu chvíli dominující komediální složkou (že tu v žánrech chybí komedie, je mi naprostou záhadou, protože já se s výjimkou nějakých 10 minut řezal smíchy prakticky nepřetržitě). Ostatně není to v jeho filmografii jediný případ a výsledný dojem z filmu bude u každého dost záviset na tom, jestli mu tam ty dvě složky budou spolu štymovat, nebo ne. Já osobně jsem mu je tedy ty skoro celé dvě hodiny žral i s navijákem a bavil jsem se naprosto královsky, pročež jsem ochotný odpustit i to lehce skřípající finále (ano, ty zvraty beru, ale jedna pasáž je tak úděsně okatá, že nedává smysl, aby to dotyční aktéři v té chvíli neprokoukli). Vyložená škoda, že někdo v 80. či 90. letech nenatočil remake s Nigelem Hawthornem v roli Sira Winfrida, protože takovou výstavní ukázku krás anglického jazyka jako tady jen stěží pohledat. Sir Humphrey by byl ve svém živlu. ()

J.e.r.e.c

Vymazlená detektivní hříčka od Agáty s klasickým modelem vtipného bručouna v roli brilantního obhájce, který na závěr kariéry musí vyřešit svůj nejkomplikovanější případ. Hodně mě bavilo, že hlavní hrdina nemá náskok před divákem, ale spíš naopak. A smekám před skoro šedesátiletou Marlene, které mohla hrát femme fatale nejspíš až do smrti. Chyběl snad jen Dušan Klein, jenž by film před finálním rozuzlením zastavil a oznámil divákovi, že nyní má již dost indicií vydedukovat, jak to bylo doopravdy. Já to uhádl tak z poloviny a stejně jsem byl překvapený. Twist v závěru je totiž opravdu plnotučný, ale na rozdíl od nesmyslných konstrukcí typu Vražda v Orient expresu nepostrádá logiku a uvěřitelnost. 72 %  ()

carter...

Opravdu skvělý film, který by neměl chybět ve vaší ,,výkladní skříni". Výborné dialogy podpořené hereckými výkony a finálním rozuzlením. Souhlasím s komentářem Gemini, že díky vnesenému humoru je tak samotná soudní dramatická linka nadlehčena. Z naprosto čistě dramatického pohledu pro jeho maximální potenciál, by tam neměl být ani náznak humoru a dvojsmyslu. Zároveň však pro mě ve filmu působí vnesený britský humor přirozeně a dodává takový ten chlapácký kontext ,,z ničeho se neposrat". A pro sira Wilfrida v podání Charlese Laghtona je jak ušitý na míru a žral jsem jeho každé slovo přímo od huby jako týden nekrmený pes Proč vidět: 1) Herecké výkony Marlene Dietrich a Charlese Laghtona 2) Uštěpačný, sarkastický britský humor - je jako když do vás uhodí blesk, i v menší míře je jeho dávka víc než dostatečná 3) Žijeme v právním státu, je třeba se vzdělávat ()

boombang

Laughtonův právník a příjmení obžalovaného bavili celou dobu, soudní přelíčení mělo úžasné tempo a twist v závěru fakticky překvapil. Marlene byla ale strašná. ()

johnny01

Průběh líčení samotného a závěr filmu je vynikající, nejlepší je scéna s naslouchátkem - žádostí svědkyně soudci! Škoda jen těch meziscén s nemocným obhájcem (zvláště v úvodu), které ten film zpomalují a zbytečně prodlužují. ()

PlayEasy

Opravdu vynikající herecké výkony (lepší než v kdejakém londýnském divadle) především M. Dietrich coby chladnokrevné krásky (tipli byste ji na 55 let?!), zkušeného advokáta Ch. Laughtona a v neposlední řadě obviněného a téměř odsouzeného Powera. K tomu britský humor, stále houstnoucí atmosféra a naprosto zdrcující finále - no, zkrátka celá Agatha :) 100% ()

ostravak30

Soudní dramata mám jako žánr velmi rád. Svědek obžaloby je výborný od začátku do konce. Vynikající scénář konfrontuje sira Robartse s Leonardem Volem, který se stává jeho klientem. Ač se zpočátku myslí, že je stojí na jedné straně, postupně se ukáže něco zcela jiného. Ovšem právě styl vedení obhajoby a sarkasmus právníka jsou ty věci, které baví nejvíc. A divák ještě na počátku netuší, že si na něj tvůrci připravili řadu zvratů. Konec je pak překvapivý nejvíc, nebudu prozrazovat. Film zcela jistě stojí za to a ty dvě hodinky mi opravdu utekly. ()

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby