Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

IQ Tiqe

Na Wilderovi zbožňuju, že i do vážných témat umí propašovat humorné prvky, jako v případě tohoto dramatu. Když se k tomu přidá brilantní scénář, je na co koukat. ()

Sonnery

Do dnešní filmů narvou půl miliardy, padesát výbuchů, čtyři roboty, prdel Margot Robbie i cameo Marka Vašuta a stejně mě nejvíc rozseká film, kterej se skoro celou dobu odehrává v jedný místnosti a je stejně starej jako Karel Gott. Pecka! ()

Anderton

Prečo som sa zase musel dozvedieť pred sledovaním filmu, že má šokujúcu pointu. Potom musím o nej premýšlať počas filmu a kombinovať, aby som nakoniec nebol až tak prekvapený. Ale na druhú stranu Svedok nie je film o pointe, jeho napínavosť pramení z priebehu súdneho procesu, spoveďami svedkov a postupného odhaľovania pravdy. Ak by sa robil rebríček najlepších filmov zo súdneho prostredia, Svedok obžaloby by určite figuroval v prvej desiatke. Do prvej päťky by som ho ale nezaradil. Postava Marlene Dietrich je skutočne zaujímavá a stojí za to sa zhostiť jej obhajoby. Určite to bude pre právnika workoholika zaujímavejšie, ako sa v nevkusných bermudách producírovať niekde na pláži s vypnutým mozgom. ()

Frajer42

Už se vám někdy stalo, že vám film po jeho skončení vzal veškerá slova a přitom jste plní tolika pocitů, které bohužel beze slov nezvládnete vyjádřit? Tak to je přesně případ tohoto skvostu, který se zrodil pod rukou génia a za dozoru génia byl převeden na filmové plátno. Film začíná zcela tradičně a připomíná klasickou hru boje za svobodu nevinného. Netradiční se začne stávat ve chvíli, kdy člověk spatří Charlese Laughtona - postaršího bývalého advokáta, silně paličatého, arogantního a nekonečně ctižádostivého člověka, ovšem se smyslem pro čest a spravedlnost, sedícího na smrtelné posteli, který se nechystá prožít zbytek života odpočinkem. I přes přísný zákaz si nedokáže ze života odmyslet své doutníky a brandy. Jeden takový doutník, respektive oheň k jeho zapálení mu zařídí nový případ, který se zdá zcela všední a prakticky nevyřešitelný, což je pro pro našeho advokáta ta nejlepší motivace. Samotný soudní proces je plný velmi zajímavých argumentů nečekaných zvratů a je patrné, že ho nepsal žádný idiot. V tuhle chvíli musím svůj komentář ukončit, protože to bylo přání samotného režiséra. Mohu ho tedy jen velmi silně doporučit. A protože jsem v poslední době viděl velmi mnoho filmů téměř nulové kvality, tak je tento takovým malým zázrakem a mohu tedy své doporučení doporučit i nejvyšším možným hodnocením. A rychle než si to rozmyslím. ()

boshke

Uznávám, že nacpat asi čtyři dějové zvraty do posledních pěti minut je snad až přespříliš, i tak však Witness for the Prosecution zůstává vynikajícím filmem ze soudního prostředí se skvělou Marlene Dietrich a Charlesem Laughtonem... 100% ()

nascendi

Svedok obžaloby stojí na štyroch pilieroch: Christie, Wilder, Laughton a Dietrich. Sú to mocné piliere a nečudo, že som pred časom nadelil tomuto filmu štyri hviezdičky. Ale kúzlo filmov, u ktorých je časť úspechu založená na prekvapujúcom konci časom vyprcháva. Naďalej obdivujem britký britský humor v podaní Charlesa Laughtona, zvyšok filmu však už napadala nuda, v prípade Tyrona Powera až trápnosť. Nepovažujem preto odňatie jednej hviezdičky za niečo, čo by mohlo uškodiť renomé môjmu obľúbenému režisérovi Billy Wilderovi. ()

eLeR

Malo to švih a zaujímavý typ obhajcu. Bolo to inteligentné a miestami vtipné .. a ten záver? to bola čerešnička na torte. ()

FrodoF

Přestože konec byl trošičku křečovitý, překombinovaný a vždy pár minut dopředu předvídatelný, Wilderova geniální režie dělá z celého filmu masterpiece. Jako vždy u Wildera je každá scéna dokonale vypointovaná a zahraná (především hlavní trojice je dokonalá). Jedno z nejlepších soudních dramat. ()

iamek

Božské ! Celý film si říkáte jak je vše jasné a pak najednou nečekaný zvrat. Tohle prostě miluju ! Námět se zdá být strašně nudný a ohraný. Filmů kde se řeší nějaký případ v soudní síni je habaděj, ale Wilder dokázal i tuhle látku proměnit v poklad a klasiku. ()

Chrustyn

Agáta Christie podle legendárního Billyho Wildera. Slušné soudní drama, které však trpí na příliš pomalé tempo. ()

Arsenal83

Čiernobiele dielko, ktoré ale rozjasní vašu dušu ako by malo stotisíc farieb. Film silne profituje z nezabudnuteľnej knižnej predlohy, ktorú nielen ničím nekazí, ale ju dokonca fantasticky vyšperkuje. A to mi postava advokáta na vozíku vôbec nesedela. Všetko okolo filmu je ale zahrané výborne a ten kto nepozná predlohu, ten bude prekvapený. Marlene Dietrich so skvelým hereckým výkonom, Tyrone Power, ktorý už o rok po natočení filmu opustil tento svet, rovnako výborný. ()

VenDulin85

Když máte perfektní předlohu, dá se říct, že to půjde samo, ale Billy Wilder dokázal vylepšit dokonalé a způsobil, že mě pro jednou soudní síň opět bavila. Na svou dobu (a na takový film) poměrně bohatá stopáž nepůsobila vůbec zdlouhavě, a co vypíchnu asi jako poslední, je Marlene Dietrich. Ta byla jednoduše.. už jsem tu myslím vyčerpala všechny superlativy, tak co použít? Marlene je prostě Hérečka. ()

mat.ilda

Ach, není nad ukecané staré filmové časy... a když se přidá projednávání mordu před soudní instancí, kde je u vycizelovaných polemik prověřené každé slovo, aby sedlo do dialogu - sázka na jistotu - alespoň u mě. Pokud do party noblesních ironiků navíc dosadíte Marlene Dietrich s hlasem bachařky z ženského lágru a Charlese Laughtona, ne nepodobného Tomu Hardymu, byť s následky nezdravého životního stylu, ale zato s jeho jiskrou, nemáte, krom podezírání podezřelých, co řešit. Vlastně ano, mimo nepřesvědčivého Tyrona Powera ještě rušivý element v podobě afektované ošetřovatelky, avšak s přihlédnutím k polehčující okolnosti, že právě ona byla častou příčinou páně Wildfridových sarkasmů. Přesto jsem se ani jednou neušklíbla a u emotivního svědectví úžasné Marlene se dala dokonce ochotně strhnout. No tedy a prosba k divákům ohledně konce... jó, to byly fakt časy! Stojí za vidění dle Frajera42, v rámci filmové výzvy pro rok 2016, toho času už restu :-) ()

jojinecko

Fantastické herecké výkony nepríjemne chladnej Marlene Dietrich a predovšetkých Charlesa Laughtona v roli "neporaziteľného" advokáta, vynikajúci scenár v ktorom nič nie je ako sa na prvý pohľad zdá a réžia hodná majstra Wildera. Tento chapik je jednoducho fenomenálny a človek môže len krútiť hlavou ako inteligentne a pútavo preniesol na plátno hru A. Christie. A v závere nádherne vystihol o čom je právo a spravodlivosť- že sú to pojmy značne relatívne...Iné hodnotenie ako plný počet neprichádza do úvahy a WIlder nebezpečne koketuje s mojou režisérskou top 5 !!! ()

giblma

Mám takovou soukromou misi - najít alespoň jeden film Billyho Wildera, který by nebyl dokonalý. Tohle taky nebude on. (LFŠ 2011) ()

Flego

U Billyho Wildera som si dávno zvykol, že jeho filmy majú visačku vysokej kvality. Podobne tomu je aj pri tejto súdnej dráme, kde si ma bezpochyby získal jedinečný výkon Charlesa Laughtona v úlohe advokáta Wilfrieda Robartsa. Jeho britký humor okorenený sarkazmom dodáva príbehu zvláštny pôvab a tým sa vymyká od ostatných filmov podobného žánru. ()

poz3n

Opět skvělý Wilder, který si své komické vložky neodpustí ani v soudním dramatu. Musí být zážitek vidět i samotnou divadelní hru. Celou dobu jste udržováni v napětí a ač jsou vaše teorie jakékoliv, tak se vám s velkou pravděpodobností během posledních 20 minut sesypou jako domeček z karet. Aneb jak říká závěrečný hlas při titulcích: Tvůrci tohoto představení vám doporučují, abyste v zájmu dobré zábavy vašich přátel kteří jej ještě neviděli nikomu nevyzrazovali překvapivý konec filmu Svědek obžaloby. 8/10 ()

rikitiki

Charles Laughon jako sebestředný právník, který je pod pantoflem svojí ošetřovatelky, je přesvědčivý, zatímco Marlene a Tyrone Power přehrávají k naprosté nevěrohodnosti. A soudní zvrat je jednoduše pitomý, protože by nemohl obstát před žádným soudem. /4. 10. 13./ ()

Ivoshek

Padesatková krimi s naprosto skvělým sirem Wilfriedem, který je tu prostě král parketu. Kromě samotného případu tu je spousta drobných vtípků, které udrží pozornost. No a samozřejmě skvělé finále. Jsem maximálně spokojený. Tyhle staré filmy fungují v mnoha ohledech mnohem líp než ty moderní. ()

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby