Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Arsenal83

Trochu prázdnin a potom návrat späť do rovnakého okliešteného života. Len neviem, prečo je to taká legenda. Audrey Hepburn je zaiste maximálne dobrý výber na princeznú. A to je všetko. Ona sa stala legendou, film mi nedal viac. A Peck k nej určite nepasoval. Možno tak v role otca. ()

Rocky62

Na plné hodnocení to sice není, ale se všemi nominacemi na Oscary plně souhlasím. Šarmantní a charakterní elegán Gregory Peck a překrásná Audrey Hepburn předvádí nezapomenutelnou podívanou v podobě perfektní komediálně laděné lovestory, která musí zahřát na srdci i toho největšího cynika. Velmi příjemný klenot. 80% A Audrey to stejně slušelo víc s dlouhejma vlasama! ()

eLeR

... a zazvonil zvonec, rozprávky je koniec. Veru milé to bolo, no a tvorcom ku cti slúži to, že na konci nebola svadba. Audrey roztomilá, Gregory fešák a v Ríme som ešte nebola, takže mi stačil aj čiernobiely. ()

Chrustyn

Krásná romantická komedie s výbornými herci a krásnou kamerou. Jen je trochu škoda, že je film černobílý jelikož je to ten typ filmu, kterému by barvy jen prospěly. ()

iamek

Naprosto geniální, fantastické, okouzlující, bezchybné. Poté co film skončil jsem neměl slov a nenacházím je ani teď. Audrey Hepburn je neuvěřitelně nádherná a okouzlující. Gregory Peck je sympaťák k pohledání. Jedna z nejlepších hereckých dvojic jakou jsem měl možnost zatím vidět. William Wyler se tímhle snímkem zapsal mezi legendy a já chci vidět každý jeho film. Fantazie. ()

dopitak

Viděno kdysi dávno, a přestože proti dabingu Jiřího Bartošky ani Miroslavy Pleštilové z dílny Barrandova 1991 nemůže být námitek (to tehdy ještě dabing byl uměním), každému zcela vážně doporučím originální verzi. Alespoň jsem si uvědomil, jak moc má (nebo tehdy měl) Bartoškův hlas podobnou melodii s hlasem Jiřího Dvořáka. ()

classic

On je americký žurnalista v Ríme, Ona je princezná na návšteve Ríma. Vidieť na nej, že je unavená z tejto nudnej profesie, tak jedného pekného večera vezme nohy na plecia a utečie z paláca. Zrovna novinár Joe Bradley si zahral partičku pokru, pričom prehral a poberá sa kade ľahšie. Vonku stretne princeznú, ktorá sa tu túla, hrá sa na opitú, zapíska na TAXI, aby ju niekde odviezol, nakoniec mu nezostáva nič iné, ako si ju vziať k sebe, aby si pospala u neho v byte. Stále nevie, kto to je, ráno ide do práce v domnení, že pohotovo oklame svojho šéfa, že mal s princeznou interview, ktoré mali dohodnuté pred 12 hodinou dopoludnia. Tak rozpráva, ako tam bolo, čo hovorila, čo mala oblečené a cetera. Šéf už mal dávno prečítané noviny, kde uviedli, že princezná Ann náhle ochorela. Samozrejme, pravda je niekde tam vonku, alebo skôr vo vnútri, kde si princeznička spinká v jeho postieľke. Joe zbadá jej fotografiu v novinách, a je mu vzápätí všetko kompletne jasné ! Vie, že má SÓLOKAPRA a bude sa čoskoro hrať na sprostého. Vsadil sa so šéfom, že prinesie horúcu reportáž spolu s exkluzívnymi fotografiami, ktoré bude mať na starosti jeho kamarát. Tak ide veselo domov a robí sa akoby nič, akoby sa nechumelilo ! Princezná taktiež potrebuje byť inkognito. Po chvíli sa poberá preč od Joea, ktorý jej požičal peniaze. Sleduje ju na každom kroku, napríklad dlhé vlasy vymenila za krátke a cetera. Zrazu sa objaví na schodoch, že išiel práve okolo. Prehovorí ju, aby sa odviazala, že strávia spolu pekný deň. O chvíľku príde fotograf a tajne začne zhotovovať fotografie v úplne prirodzených situáciach, ktoré divákovi vyčaria úsmev na tvári, najmä tancovačka a následná bitka je parádna. Samozrejme, že Joe sa zamiluje do Ann, ako inak, že ? Lenže tento vzťah má krátku životnosť. AUDREY HEPBURN je nádherná, pekná, šarmantná, ale najmä, čo chcem zdôrazniť, že je okuzľujúca. Jednoducho Audrey sa musela narodiť pre túto nezabudnuteľnú úlohu. Gregory Peck je veľký elegán, ktorý chce využiť situáciu, aby sa priživil, ale čoskoro príde na to, že to nie je, čo chcel, i keď to pôvodne zamýšľal. Režisér Wyler je už v tejto dobe dávno za vodou, ale ešte ho niečo zaujímavé čaká. Scenárista Dalton Trumbo je na čiernej listine, ale to mu nezabránilo vytvoriť výborný scenár. A to, že sa ľudia v Ríme pozerajú do kamery, beriem ako normálnu vec, ktorá mi väčšinou vadí, ale boli vyčumení z dvoch krásavcov, ktorí sa tam len tak promenádovali. ()

Jirka_Šč

Po mnoha a mnoha viděních oceňuji dokonalost filmu. Vypiplanost každé jednotlivé vedlejší postavy, sílu příběhu, režii, krásu města. Černobílou barvu, která tomuto dílu svědčí. ■ Zrodila se hvězda! ()

marhoul

Miluji Gregory Pecka v Prázdninách v Římě! Příjemný, veselý romantický film, který musím vidět minimálně jednou za rok. Nejlépe o čase vánočním.. Čistá krása a půvab Audrey Hepburn. ()

triatlet

Pane Bradley, musím vám říct, jste taky pěkná buchta. Kouzelná pohádka bez kouzelných předmětů, ale s nadpozemsky kouzelnou dvojicí Audrey Hepburn a Gregory Peck. Pohádka, v níž gentlemantství vítězí nad zištností. Příběh, který ukazuje, jak lze fádní, diplomatické "děkuji" proměnit v lidské, bezprostřední "DĚKUJI". ()

mcb

Něco tak nádherného se dnes už netočí. Překrásná a uvěřitelná love story, které by se těžko hledala konkurence. Okouzlující Audrey Hepburn a gentlemanský Gregory Peck tak tvoří nesmrtelnou filmovou dvojici, jež se stala ikonou pro romantický film. A to vše v městě Řím. Krásné a kouzelné město navozuje pěkně chytlavou romantickou atmosféru, každý se v něm může zamilovat, i když to zrovna neplánuje. Tolik krásy a tak málo času. Při scéně tiskové konference, nejenže jsem měl slzy na krajíčku, ale odrazilo se ve mně tolik lidských a hlubokých citů, že jsem ani sám sobě nevěřil. Jak se říká, jeden pohled vydá za tisíc slov. ()

jojinecko

Fantastický mix romantiky, komédie a trošky drámy pod taktovkou výborného režiséra, s ešte lepším duom v popredí (zvlášť Audrey je rozkošná:) ()

giblma

Sakra. Mé cynické já je rozdrceno. Asi nejsmutnější romantika všech dob. A navíc je to profesionálně dokonalé. ()

Stanislaus

Romatická komedie se vším všudy, jak má být. Skvělý titulní pár, hudební stránka a množství vtipných scén a mluvených pasáží. Přemýšlel jsem o 4*, ale jelikož to na mě svým způsobem (zejména díky Audrey Hepburn) zapůsobilo, tak přidám. ()

Pejpr

Obsahově pravý opak Deníku princezny. Film šlape tak, jak má a člověk si při něm příjemně odpočine a zasměje :) ()

rikitiki

Střet zraněného cynismu a okouzlující naivity, kdy - pohádkově - vyhrává to křehčí. Ale každý pochopí, proč tomu tak je, když uvidí laní očka A. Hepburnové. Silný milostný příběh okořeněný odlehčeným humorem. ______ A závěrečná scéna? I když jsem to viděla a četla v různých úpravách, tak nemožnost opravdu se rozloučit a skrýt cit a přitom ho zároveň dát najevo, vzbuzuje víc emocí, než jakékoliv kleknutí na kolena s diamantem v rukou. ()

MontyBrogan

Keby som potenciálnemu divákovi prerozprával dej tohto filmu pár vetami, nemusí ho vôbec pozerať. Stačí k tomu predstavivosť a možno googliť si fotky Ríma a Audrey. Málo humoru, málo príbehu. Je to celé chutné, ale na tieto horibilné hodnotenia ani zďaleka nie dosť. ()

Dr.film

Na dnešní měřítka až příliš naivní a Wyler je jako vypravěč v prvních třetinách nezajímaví. Doslova mě v některých momentech iritovalo labilní chování princezny Ann. Wylerův biják, tak zachraňuje závěrečný ceremoniál, který famózně zapracoval z multižánrovostí, drží se při zemi a dokázal tak odolat pokušení vše sladce zakončit. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)