Dlouhá míle (TV seriál)

Drama / Sportovní

Československo, 1989, 7 h 30 min (Minutáž: 6x70 min)

Po čtvrt století jsem se opětovně setkal s touto mou seriálovou láskou z dětství až začínající puberty. Dlouhou míli a příběh Ondry Veseckého jsem tehdy opravdu "žral", strašně mě seriál bavil a čekal na každý další díl jak na smilování boží. Dlouho jsem se nemohl dokopat se na seriál podívat znovu (díky repríze po dvaceti letech byl a je naštěstí k dispozici, dokonce na webu ČT), vždy jsem kouknul na první díl nebo jeho část a na sledování celku jsem si neudělal čas. Bohužel. Nebo možná bohudík. Díky tomu jsem se k němu dostal ve chvíli, kdy mi dokonale sednul a já zhltnul první díl, po něm druhý, pak třetí, čtvrtý, jsou čtyři hodiny ráno, tak dám ještě jeden a skoro v půl šesté ráno se rozhoduju, jestli půjdu spát, nebo seriál dojedu. Samozřejmě jsem spát nešel a na poslední díl se musel podívat. Dlouhá míle mě chytla stejně jako kdysi, tentokrát mnohem více, přeci jen je to seriál pro dospělé a jako dospělý ho dokážu ocenit více než jako mlaďas. Dlouhá míle v české a československé seriálové produkci ční nade všemi ostatními počiny, sterilní Nemocnice jí nesahá ani po kontíky a detektivní a kriminální seriály (město pražské, Dobrodružství kriminalistiky) jsou sice hodně kvalitní, ale díly jsou oddělené nebo na sebe nenavazují, Dlouhá míle je více než šestihodinový příběh, kde se postavy vyvíjejí a divák s nimi "žije". Naprosto zasloužených *****.(8.8.2017)

Pan Adamec uměl, avšak zřejmě to nějak zapomněl! Sváťa Skopal, byť ho moc nemusím, zřejmě v životní roli. Kupodivu celkem sympatický, až na úlet s tou trapnou Slověnou, Jan Čenský! Zajímavá role pro Petra Čepka, to byl vážně velice flexibilní herec. Nezapomenutelná scéna ze Strahovského tunelu a skutečně hrůzu nahánějící Vladimír Salač, ze kterého se nakonec vyklubal spisovatel!(21.2.2012)

Seriál o pevném přátelství, touze závodit a nezdolné vůli z atraktivního sportovního prostředí atletů a jejich životů. Je to sice plné klišé a šablonovitých postav, ale kvalitní herecké obsazení a výkony Svatopluka Skopala a Jana Čenského projekt táhnou nahoru. Navíc Radoslav Brzobohatý se zde tentokrát objevuje v záporné roli. Zaujme i hudba Karla Svobody.(16.8.2011)

Pot a slzy. Slušně proporčně rozvržený a scénáristicky rozvíjený příběh o vytrvalosti, motivacích, vítězstvích a prohrách. Na to, kolik toho bije od očí po herecké stránce u marginálních postav, je výsledek s vážně pojatým příběhem a hereckými výkony postav nejen ústředních sportovců, ale i celé řady epizodních bafuňářů, stálicí seriálové tvorby. Režijní a hudební řemeslnost, kameramanská kvalita po stránce přispívání příběhu.(15.11.2014)

Je to už dlouho co jsem viděl osudy atleta Ondřeje Veseckého, ale vzpomínám, že mě seriál bavil. Dokázal přiblížit prostředí atletiky a jen škoda, že v současné době vznikají české seriály na bázi vztahů, kde prostředí ve kterém se odehrává děj je jen kulisami. Bohužel takto dopadla i hokejová Poslední sezóna... Mám takový sen. Chci aby někdo natočil seriál o životě amatérských fotbalistů z vesnice, myslím, že by téma mohlo zaujmout...(16.8.2008)

• - V prvom dieli volá tréner Hanák (Petr Čepek) na svojho zverenca Michala Klánského (Jan Čenský), že "to dal" za 51,4 sekúnd, ale herec to v reále zabehol za 1:05 min. (Raccoon.city)

• - Na scenári sa začalo pracovať asi štyri roky pred prvou klapkou a vplyvom Bohdana Müllera, ktorý bol jedným z odborných poradcov, bol niekoľkokrát prepracovaný. (Raccoon.city)

• - Titulnú pieseň k seriálu zložil Karel Svoboda, otextoval Karel Šíp a naspieval vo svojej dobe populárny rocker Ladislav Krížek. (Raccoon.city)