Epizody(6)

Jasmín

Tento seriál je moje srdeční záležitost, vzhledem k době, kdy se poprvé vysílal a já zrovna tenkrát několik let také "pěstoval" lehkou atletiku. Rozhodně jde o výborné a nadčasové dílo. Hlavně bych upozornil na perfektního Josefa Větrovce v roli dědka Kučírka a i ostatní (Čepek, Brzobohatý ...) hrají své party na vysoké úrovni. Jen ten Skopal mi z kraje nějak neseděl, kupodivu v závěrečných dílech mi tam nějak zapadl také a já mu toho stárnoucího běžce uvěřil. Měl to dost na houpačce a vždy, když se vyhrabal do vln optimismu, přišel o svoji největší oporu a začínal znovu ... O přátelství a pomíjivosti sportovní slávy zde píšou jiní, tak jen ještě snad vypíchnu úžasnou hudbu Karla Svobody, která hlavně v závodních pasážích tomu hodně, hodně přidává!! Takže pánové Hejno, Adamče a další ... moc děkuji za tuto Vaši práci. ...... "Kolik jsi jí toho naložil?"; "196 cenťáků"; "A to ona skočí?"; "Skočila dědku, skočila"; "Aha, tak škoda, že jsem to neviděl ... už asi ani neuvidím..." ()

Picour

Když měla Dlouhá míle premiéru, tak mě seriál ze sportovního prostředí nadchnul. Po více než dvaceti letech jsem se k němu dostal znovu a výsledek je naprosto stejný. Ať se jedná o jen těžko uvěřitelné výkony herců-běžců se Sváťou Skopalem v čele, přes zákulisní intriky (k nakousnutí, tedy k nakopnutí je zejména Radoslav Brzobohatý jako vypočítavý trenér Brázda, ale také Petr Haničinec: "Taky mi to dalo práce, než jsem Ti tu výjimku vyběhal." V neposlední řadě pak člověka porazí typické čecháčkovské rádobyfanouškovství, tolik aktuální i dneska - scéna s podepisováním vlastního plakátu, který pak najde v popelnici patří k těm nejlepším. Škoda jen, že se podobně kvalitní látky jen tak nedočkáme. ()

Monco

Podle mě jeden z nejlepších seriálů konce 80.let. A snad jedinej hodně dobře udělaný sportovní seriál s mým oblíbencem Svatoplukem Skopalem ()

baby1978

Nejlepší seriál ze všech českých seriálů. S dnešními prvoplánovými kulisovými Ulicemi a Ordinacemi se to nedá srovnat. Seriál dělá kvalitní jednak kvalifikované herecké obsazení za druhé autentické prostředí a za třetí scénář a dramaturg se drží dějové linie tj. atletiky a osudu jednoho atleta. Herci a štáb byli zařazeni mezi skutečné atlety na závody a v období tréninků a rozběhů se natáčelo. Člověk je napjatý od začátku do konce a vtažen do děje. Též absence sexu a milostných scén je plus po tom všem, co jsme kdy viděli. Bohužel v dnešní době se hledí na sledovanost, takže by v případě zájmu diváků byly přidávány další díly, proběhla by rošáda s postavami ve stylu každý s každým, patřičně by se děj zamotal aby z toho vznikl nestravitelný guláš. Dále je jedno, jestli mají obsazení herci odpovídající kvalifikaci a talent, hlavně, že jsou oblíbení a vypadají skvěle, takže v dnešní době by tam zřejmě nehrál Skopal v roli Ondřeje, ale nějaký atraktivní manekýn, též Lenku a Alenu by hrál někdo jiný atd. ()

visokeYQ

5 hviezdičiek, pretože chcem, aby tento serial mal oveľa vyššie hodnotenie ako má teraz. A ten záver bol krásny... ()

JARDAHONDA

Dlouhá míle je opravdu povedený seriál z 90 let.který jsem sledoval,jako menší kluk.Hodně mě motivoval..Myslím si,že skvěle natočený příběh,plný dramatických zvratů,,,kam se hrabou ty dnešní ulítlé a trapné seriály.. ()

MaroCR

Jeden z těch velmi povedených předlistopadových seriálů, které postrádaly jakoukoliv režimní propagandu. Je to velmi uvěřitelné a řemeslně zvládnuté vyprávění o pozitivních hodnotách, kamarádství, vůli a obětavosti. Přitom podáno naprosto civilně a bez zbytečného patosu. Jiří Adamec ,dle mého soudu, nic lepšího nenatočil, přičemž jeho "nejnovější" produkci Dlouhá míle vysoce převyšuje. Vlastně jsem se divil, že pochází z jeho tvůrčí dílny ()

mzop

Seriálové překvapení. Velmi realistický seriál ze sportovního prostředí, kterému přidávají i výkony hlavních hrdinů. Oceňuji propracovaný děj i typologii postav. A k tomu krásná hudba od Karla Svobody. Jednu hvězdiučku jsem strhla za občas dlouhé a časté němé scény dokreslené hudbou. Škoda, že tento seriál moc nedávají. ()

Wolf28

Parádní seriál baví me stále a super hudba možná tohle by byl dobrej remake seriálu do součastné doby vrcholového sportu než sanitka třeba no stejně by to byla blbost beru z5 a stále čekám až bude Ondřej bojovat o placku na OH a Dannysek4U nejsi určitě jedinej ()

shivaki

Pamatuju si dobový komentář v tisku: "Spojili se spolu, blbost a píle, tak vzniknul seriál Dlouhá míle." No budiž, začátek 90. let. Samo o sobě atraktivní prostředí vrcholového sportu, bylo za dob pozdní normalizace přeci jen o něco svobodnější a světu otevřenější než zbytek ubíjející reality. Toho Adamec zdatně využívá a společně s obstojnými hereckými výkony a tradičně vysokou úrovní Svobodova hudebního doprovodu, se mu podařilo stvořit seriál, který ani po čtvrtstoletí neztrácí na koukatelnosti a nepůsobí parodicky. Ač do československé vrcholové atletiky na sklonku osmdesátých let vidím asi jako do problematiky pěstování rýže na terasových polích v Banaue, jeho ztvárnění v seriálu je celkem uveřitelné. čisté 4 z 5ti ()

Dani.K

Skvělý seriál, bohužel pro něj měl premiéru v době někdy kolem sametové revoluce. Kdyby byl natočený o pár let dřív, určitě by víc vynikl. Jen si nemůžu pomoct, ale fanfáry z hudby Karla Svobody mi pořád připomínají Chariot of Fire (Vangelis) :-) ()

maestrum

Životní role Skopala podobně jako byla pro Munzara role skláře. I když už měl v době natáčení téměř 40 let, bylo vidět, že se věnoval poctivě přípravě a byl v roli hodnověrný. Některé chyby v seriálu (doktor volá do Německa nerodinnému příslušníkovi, že pacient umřel....v tunelu není jediný pořadatel či zdravotník, což je nemyslitelné, kameraman jen čumí...atd.) jsou příliš markantní, přesto prostředí atletiky je ztvárněno poměrně věrně. Pokud zahraniční filmy nastavovaly nemilosrdně zrcadlo měšťácké společnosti, v níž je dolar alfou a omegou života, potom postavy Brzobohatého, Gregorové, Kostelky a dalších jen vykreslily nízkost, ubohost a závistivost některých našich spoluobčanů. ()

Pedro72

Pro mě coby tehdy aktivního běžce (i tratě sedí) bylo téměř povinností tento seriál sledovat v premiéře. Jenže - první zklamání - záběry z tréninků ani závodů realitu moc nepřipomínají, běhají strááááášně pomalu. A - druhé zklamání - o problémech sportu se asi mluvit nesmělo, třeba o dopingu jsem jako junior krajského formátu věděl víc, než zaznělo v šesti dílech seriálu. A - nakonec - i výborní herci (včetně Brzobohatého i Čepka) tu mluví jako homole cukru. Mohu dát jednu hvězdičku za to, že jsme si měli po tréninku o čem povídat. ()

Melodrama

Velmi kvalitně natočený seriál "tím Adamcem" :-) Realistické to být může, třeba v jiném sportu. Líbila se mi dějová linka, jak se ze sportovních soupeřů stanou kamarádi. To se někdy stává i v životě :.) ()

xplsek01

Pro mě jeden z nejlepších seriálů, jaký kdy byl u nás natočen. Skopal je zkrátka skvělej! Dále zazářil Čenský, Čepek, Brzobohatý, Větrovec, Haničinec... Hudba je dokonalá. Když člověk začne pátrat, kdo za to všechno může, už je mu to jasné. Je to o lidech. Někteří jsou, bohužel, nenahraditelní. ()

drsny_hery

Seriálu vděčím za to, že jsem se jako dítě zamiloval do atletiky. Když si odmyslim ten socialistický zápach, několik faktických nesmyslů a celkem nesportovní vzhled hlavních postav, tak je to poměrně slušně vystavěný příběh o hledání sebe sama, vyrovnání se s životními překážkami a nečekaném přátelství. Oceňuji především psychologii obou hlavních hrdinů a herecký výkon Sváti Skopala, který mě vlastně většinu času neskutečně rozčiloval. ()

Cyklojaryn

Poprvé jsem tento seriál viděl v roce 1997 , bylo mě tehdy 12 let a byl jsem naprosto nadšený , každý týden hltal další a další díl. Strašně sem fandil Ondrovi Veseckému , aby se vrátil zase na vrchol. Sám jsem taky aktivní závodní běžec a proto tento seriál miluju do dneška . Bravurní režie též skutečský rodák Jiří Adamec. ()