My všichni školou povinní

TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Režie:

Ludvík Ráža

Scénář:

Markéta Zinnerová

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

Lojz@

Jaj, ten Karfík je takovej vocas, to snad není možný, mohl opíchat skoro celej intr, ale ten jeho nechápavej ksicht mě vždy akorát naštve! ()

Kontryhelka

Nostalgická vzpomínka na školní léta v době vzniku seriálu. Tak přesně to bylo, jak kantoři, tak žáci. Radosti, lásky i starosti žáků v osmé třídě. A pořád ta stejná otázka - kam po osmičce vlastně dál? Nebyli jsme jiní. Bylo to naše dětství a vše co k tomu patří. Dobré i to horší. Každá doba má svoje. ()

eLVe

Dobře natočený, dobří herci, ale je to určený k propagaci socialistické výchovy, aspoň tak to na mě působí. ()

je-za

Pokaždé, když tento seriál vidím, vzpomenu si na svoje školní léta. Všude to bylo stejné, i my jsme měli na škole učitelku "Hajskou", "Karfíka" i skvělého "Lamače". Hudba Petra Hapky přesně vystihuje situace a nádherně dokresluje a dotváří děj všech třinácti dílů ()

iwee23

tenhle seriál od dětství z duše nenávidím....nudný, zdlouhavý a celkově depresivní, herecké výkony až na výjimky otřesné, ale na druhou stranu ne o nic horší než v dnešních seriálech typu Ordinace ()

Mates Hradecky

Vzkaz zejména pro golfistu : slabší seriál? Absolutně nejhorší herecké výkony? Tak si pusť Gympl s.r.o. nebo Základku, výblitky svobodné tvorby dravého kapitalismu. ()

katapultova

Nechápu, proč někteří tento seriál tak haní. Dle mého jde o velmi dobře odvedenou řemeslnou práci, která má hodnotu i po těch téměř třiceti letech. Jistě, určité ideologické pozadí samozřejmě vidět je, zejména v tom díle, kdy se řeší na školské radě problémy jednotlivých škol. Ale Vladykův mladý učitel s mnoha ideály, Sovákův zkušený průvodce, Vránové vyhořelá hysterická učitelka, ti všichni jsou podle mě typickými představiteli školství té doby - a snad i školství současného. Krásná je také ukázka rozpadu rodiny - zanášející V. Brabec, výborně zhroucená J. Bohdalová, její nový sobecký partner J. Štěpnička - a mezi tím stojící děti, o které se vlastně nikdo nezajímá a které jsou jen hromosvodem problémů jejich rodičů. Nesmím zapomenout ani na výbornou hudbu Petra Hapky. Za mě čtyři hvězdičky za film a jedna za Liberec - ten původní s obchoďákem, který už dnes nestojí. ()

valinka

Tento seriál jsem měla ráda,asi i proto že jsem tehdy byla v prváku na střední takže mi vzpomínky na základku,výběr školy atd byly hodně blízké ()

Lillyilly

Hudba příšerná, pro mě depresivní... některý dialogy a herecký výkony nic moc. Ale vesměs zápletky a věci co hlavní hrdinové řeší jsou pořád aktuální i když trochu jinak. ()

mire.k

Seriál, který postihl problémy tehdejšího školství a ukazuje jak se od té doby ve školství mnohé nezměnilo. ()

nikhaj

Pekne krásne postarom čistý komunizmus, ešte dnes viete nájsť u ľudí taký nábytok, dlažby, tapety telefóny proste v tom človek vyrastá to má rad ()

Hombre8

Tři hvězdy je ještě velmi vysoké hodnocení na to, kolik postav mne tam vyloženě sralo. Šimáček, Vránová, Janatová... ()

Nick321

Seriál o učitelských tajtrlících, kteří se častokrát chovají méně rozumně než děti, které mají učit. Divácky nejzajímavější je pedantická učitelka Hajská (úča, kterou fakt nechcete vyfásnout), kterou psychicky doráží nevinný intelektem opožděnější Jirka Oliva. Máme zde sondu do rodinných i dětských vztahů, rozvod, nové láska, lži, nevěra, intrikování, nechybí ani typické ideologické prvky budování socialistického kolektivu. Celkem jako křivák se objeví nový učitel Karfík, který nejenom že cokoliv mu řeknete, tak to druhý den bude vědět celá škola, ale sám je v osobním životě úplný loser a neumí si udělat pořádek ve vztazích. Profesor Lamač je upracovaný prací i životem s úplnou fůrií, kterému jsou místo poct a metálů jedinou odměnou vděčné děti, které si za ním dojdou na jeho chatku, jenom aby ho mohly ještě na chvílí vidět. Komická byla pro mne postava Jitky Povejšové, celkem labilní žačky, která si slibuje jít ve stejných šlépějích své herecké matky a otci je jedno, co z ní bude "ať jde třeba prodávat kakao", zároveň si ale nepřeje, aby byla herečkou. Její kamarádka Barča doplácí na její přelétavost a neloajálnost a sveze se po ní veškerá vina za krádež peněz. Joklovic děti bych rozhodně "adoptovat" nechtěl, nedokážou akceptovat fakt, že rodiče už spolu nejsou a že každý z nich má už někoho jiného, docela spratkové, kterým není nic vhod. Adoptivní rodiče Jirky Olivy se furt tváří jak o státním funuse, čišel z nich permanentně jakýsi strach z toho, co si okolí bude myslet o Jirkovi, jednak že je adoptovaný a jednak, že je o něco zaostalejší. Vůbec se Jirkovi nedivím, že takové dítě pak dělá chybu za chybou, snaží se zavděčit všem ale marně. ()

Bohdy67

Najít zde sympatickou postavu je úkol nad míru těžký...Snad ani škola na to nestačí...Hlavně Gábí Vránová zde ukázala top mrchu a mladého Olivu snad milovali všechny matky v Československu. Dnes po 40ti ltech je to asi o to horší podívaná. Přesto si i vzhledem k dobrému hereckému obsazení a relativní velké známosti tři hvězdy zaslouží. Myslím, že není špatné se na seriál podívat...Stejně jako pak není špatné na vše zapomenout :D Mimochodem je zajímavé že jednotlivé díly mají daleko větší hodnocení než seriál samotný 52% ()

KarolMalina

Ako mladík sa priznám, nevenoval som veľa pozornosti tomuto seriálu, ale až teraz dokážem oceniť jeho nadčasové kvality. Ide z neho silná energia a dokonale odkrýva pozornému divákovi hodnoty a pravý zmysel života. Trochu badať aj zámer scenáristu pritiahnuť ešte väčšiu pozornosť divákov zreťazením milostných a manželských vzťahov, no našťastie to ostalo na hrane a nedostalo sa to do hyperbolizmu.Veľmi dobrý výber hercov ako dospelých, tak i detských, ba priamo sa do nich mnohí musia zamilovať, takí sú autentickí a milí. Navyše úroveň seriálu korunovala aj hlavná predstaviteľka v roly riaditeľky, Viera Galatíková, ktorá obdržala za tento umelecký herecký výkon cenu za najlepšiu herečku toho roku.  Vzácny je i fakt, že v ňom účinkovala ešte i Markéta Fišerová, ktorá bohužiaľ koncom 80. rokov ochorela a už sme ju nemovideli skoro v žiadnej roly, až na film Krajina s nábytkom.  Obsah seriálu vystihuje problémy ľudí, ponúka zaujímavé zauzlenia i riešenia. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011