My všichni školou povinní

TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Režie:

Ludvík Ráža

Scénář:

Markéta Zinnerová

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

Gulde

Depresivně-smutně-vtipné, asi takhle bych stručně popsal tenhle seriál. Není to kdovíjaký filmařský skvost, ale nakonec se na to příjemně kouká a relaxuje u toho. ()

Sista

málo humoru, hodně moralizování a všeprostupující pionýrský duch - prostě tak akorát na den, kdy máte příliš veselou náladu a chcete si jí něčim srazit..:/ ()

klikva

Super seriál, ráda se na něj vždy podívám. Svou malou roli tu hraje i to, že jsem z Liberce, kde se seriál natáčel. ()

J R C Pecuchet

Průměrný seriál první poloviny 80. let. Vypíchl bych herecké výkony Jiřího Sováka, Dany Medřické, Vladimíra Menšíka, Gabriely Vránové a Blanky Bohdanové. Ocenil bych také velmi podmanivou hudbu Petra Hapky. ()

gonga

Dosti depresivní seriál, ale v porovnání s peklem, které se točí dne, hotový skvost. Sice tu někdo vykládá jak byl prorežimní, ale já si toho až na oslovení soudruhu a soudružko a semtam nějaké kecy soušky ředitelky na poradě, nevšiml. Úvodní znělka a vlastně veškerá hudba navozuje atmosféru, jakoby seriál byl z prostředí hřbitova a ne školy, tady myslím, mistr Hapka příliš tlačil na pilu. ()

Endavour

Nuže tento seriál se mně ani trochu nelíbil. Po zhlédnutí tří dílu (vím, že to není nijak velké kvantum) mě neoslovila ani jedna postava, ani jedna scéna či moment, který bych si zapamatoval. Uděluji 10%. ()

pipapa

Zdlouhavý a občas nezábavný propletenec světa dětí i dospělých a školy, jako hlavním "jevištěm" dění. Jiřinu Švorcovou bych tu ráda viděla ve větší roli, např.ředitelky školy, ale v té době byla pravděpodobně na vrcholu svojí politické angažovanosti a velké role se už nevešly do nabitého programu. Škoda! ()

Bozvav

Seriál mého dětství. Jako školačku mě tak nebral, nyní viděno po letech super. Pořád aktuální téma. Když vidím, jak se neumělo zacházet s duší dítěte, o poruchách učení nemluvě, jsem ráda, že tuto hroznou instituci mám zdárně za sebou. Na stranu druhou, dnes je nastolen opačný extrém, což je také peklíčko. Plejáda skvělých herců, udělala z průměru nadstandart. Za mne 90%. ()

cure

Pre mňa rovnaká klasika ako "Nemocnica na kraji mesta". Treba vyzdvihúť výborný scenár Markéty Zinerové. Vie presne o čom píše a je to z celého seriálu cítiť. Výborný bol aj výber hercov. Nebol snáď jeden, ktorý by sa na svoju rolu nehodil. U mňa 95%. ()

miawallacova

zvláštně zvrhlým způsobem mě uspokojuje, že nejen já jsem měla na ZŠ peklo, ale i Oliva. Seriál o dětech nejen pro děti, který "nastavil zrcadlo" tehdejší doby a poměrům na školách. ()

Drom

My všichni školou povinní je československá telenovela o těch, kteří do školy chodí a nebo by se do ní měli vrátit. Zejména pak ženská polovina postav je přehlídka různých deformovaných osobností. Jedna nenávidí malýho kluka, až jí z toho hrábne, druhá neustále poňouká manžela k nějakým nepravostem, třetí se rozejde s klukem (aniž mu to řekne), protože neví co chce (a je nablblá), čtvrtá má utkvělou představu, že její rozmazlená fifleňácká dceruška bude herecká superstár, pátá se rozvede a najde si idiota (a zanedbává vlastní parchanty), šestá je stará votravná vlezlá bába, sedmá si myslí, že její dceruška je geniální dítě, protože sama je učitelka, osmá je ještě vlezlejší bába, než šestá, devátá dělá do ženatýho chlapa s rodinou, desátá ubíjí manžela se slabým srdcem... Postav je tam jak ve frontě na banány, že se člověk kolikrát neorientuje ani v tom, kdo je s kým, natož kterej smrad patří komu. Na téhle slátanině vidím jediné dvě pozitivní věci: Herecké výkony některých aktérů (v čele se Sovákem) a obstojně zvládnutou režii některých scén. Po příběhové stránce je to ovšem poměrně nezáživná hovadina, která se směle může poměřovat s originalitou dnešní tvorby českých (nejen) komerčních televizí. A trapně dramatizující hudba? Lol... ()

tranquill

"Učíš i tím, když přiznáš, že něco nevíš..." Ano, přesto, že tento seriál je z éry "hlubokého" socialismu, jedná se kvalitní rodinnou dramatickou sérii s nějakou tou romantikou i humorem. Klasika! "Mami, koupila bys mi veš? Přidal bych si na ni z kapesnýho..." ()

papaguy

Drama z období reálného socialismu (čti depka). Člověk by řekl, že to je realisticky pojatý příběh, pokud by seriál selektivně neignoroval veškerý životní špás faktor. Vezme-li tedy na vědomí, že největší ještě bezpečný odvaz v té době bylo zanadávat si na bolševiky v hospodě a opéct buřta ve Stracence. Myslím si, že kritické poselství je nutné přičíst seriálu k dobru a vešekeré mínusy dát na vrub podělané době. Zajímalo by mě, jak přes cenzory prošlo, když tam Hanzlík popíjí Coca Colu a při tom diskutuje s manželkou o poměrech v kultuře. Zajímavý komentář: sportovec, Xmilden. ()

VeeDee

I když možná herecké výkony nejsou úplně oskarové, tak je to můj oblíbený seriál, který má svoje kouzlo a svojí atmosféru. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011