My všichni školou povinní

TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Režie:

Ludvík Ráža

Scénář:

Markéta Zinnerová

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

xaver

Další z přehršle průměrných seriálů z dob nedávno minulých. Jednou se to dalo vidět, opakovaně bych se na to už asi nedíval. Teda ne asi, ale určitě. Když to v televizi běželo podruhé nebo po´další, tak mě to celkem úspěšně míjelo. Nicméně za herecké výkony dávám výslednou trojku, i když samotný seriál je tak maximálně na 2*. ()

Billie777

Vzhledem k tomu, že za komunismu vznikly i daleko horší seriály, je tohle ještě celkem dobrý a koukatelný. Jako malá jsem na to docela ráda koukala. Jen mě vždycky deprimovala pro mě nesympatická postava Jiřiny Bohdalové. Celkově mi tenhle seriál přišel takový smutný, ať už to bylo tím, jaké trable prožívala právě postava Bohdalové a její synáček a nebo jak se zbláznila soudružka učitelka Hajská v podání Gabriely Vránové. I ta znělka byla taková smutná, melanchonická a to až moc. Hold, žádná sranda, jen samej smutek a trable. Nic moc, průměr. Tři hvězdičky s odřenejma ušima. ()

Chmur

Nechápu tak špatné celkové hodnocení. Možná je to proto, že seriál ocení teprve lidé, kteří mají děti, neboť příběhy, radosti i strasti hlavních postav prožíváme my všichni. Každý se může v seriálu najít a uvědomit si, jak křehká je nejen dětská duše. Markéta Zinnerová psala nádherné lidské příběhy a tento seriál není výjimkou. Učitelé zde nejsou jen ubohé kreatury ala Gympl, ale lidé jako všichni ostatní. Melancholický nádech seriálu je výrazně podtržen nádhernou Hapkovou hudbou. ()

Theraphosa

Toto je nejspíš seriál určený starším generacím,mě to absolutně nechytlo a ti,co jsou zde uvedeni jako deváťáci,vypadají na 10 let. ()

Paity

Další z řady dětských socialistických komedií oslavující kolektiv, soudržnost socialistických žáků a jejich zdánlivě obří problémy, stejně jako chápavé socilistické kantory, kteří se jakoby zázrakem do země propadli a po roce 1989 nám tady zůstali jen ti nepříjemní a nezajímající se o žáky. ()

Janega

Aj napriek času a zmene režimu je tento seriál stále aktuálny. Postavy sú výborné vykreslené, ani kladné ani záporné, ale skrátka také ľudské. Seriál obsahuje mnoho krásnych myšlienok, ktoré tam nie sú dané nasilu, ale pekne vychádzajú zo situácií. Všetko to zvýrazňuje aj krásna hudba od Petra Hapky. Oproti ostatným seriálom, ktoré končievajú šťastne, tento seriál nemá šťastný koniec, ale končí nádejou. "My všichni školou povinný" skutočne docenia len tí, ktorí v tomto obore pracujú. ()

Wishkah

vcelku zajimavý seriál jaké se už netočí. dospělý herci předvádí kvalitní herecké výkony a většina dětských herců se taky nenechalo zahanbit. takový seriál z tehdejšího školního života ()

.baris.

Kvalitou tenhle seriál netrpí snad ani omylem, ale vzpomínám si, jak jsem ho někdy před deseti, dvanácti lety sledovala schoulená v peřinách po ranním probuzení a snídala u toho rohlík s nu.. S lískooříškovou pomazánkou - ať nedělám reklamu :). Nejsladší dítě na světě Jirka Oliva, navrch fantastická hudba Petra Hapky, no, nedá mi to :)... Tři hvězdičky z čisté nostalgie :). ()

mazadlo

Jestli existuje nějaký horor, který ovlivnil mou dospívající mysl pak je to právě tento seriál. Nedělní ráno na ČT, školní úkoly přede mnou a jediná možnost úniku tento připitomělý seriál s nejdepresivnějšího prostředí, které může v choré mysli člověka vzniknout. Postavy působí nemocně, umučeně a depresivně. Atmosféra je šedivá, temná a hutná. Pokud chodíte na ZŠ s tím, že vám to prostě vůbec nejde, spolužáci vás trýzní fyzickými tresty a učitelé se vám posmívají, že nezapadáte do kolektivu pak je asi jasné, že vám tento seriál příliš nepomůže. A protože jsem měl bohužel smůlu na kvalitní výrostky po svém boku po celou základní školu, a velmi špatnou schopnost učit se nesmyslům tak je pro mě tento seriál ztvárněním syrové noční můry, kterou jsem prožíval. A nedej bůh abych to ještě někdy viděl....hrůza! PS: Socialistická školní výchova viděná v tomto seriálu bohužel vydržela na vesnických školách doposud....ufff a je to venku a hned je mi lépe. ()

mira007

Nikdy mi ten seriál nepřirostl k srdci kvůli svojí depresivnosti, ale po dvaceti letech, co jsem ho neviděl je to najednou sentimentální vzpomínka na co jsem to za seriál koukal. protože dnes už nekoukám na žádný. Psycho jak ji hraje Vránová, mne budila ze snů jako noční můra. :-) ()

Emzet

Pro mě podprůměrný seriál. Především děti mi přišly nesnesitelné a ani Sovák nebo Medřická toho už moc zachránit nemohli... ()

Maryinka

Nevím proč, ale při sledování tohoto seriálu na mě vždy padne splín. Přijde mi vše smutné, pochmurné, unylé a nudné. I ta úvodní melodie, ač pěkná, je deprese sama... ()

Haniczka

Povedený oborový seriál, který zobrazuje svět dětí v prolnutí světa dospělých a naopak. O to víc zajímavější, že jedna z dívčích hrdinek byla vlastně lesba. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011