Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 4

Recenze (1 726)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Jak tak pročítám ostatní komentáře, tak většina ne úplně spokojených diváků tu novému Indymu vyčítá především skutečnost, že je to sci-fi film. To mně vůbec nevadí, naopak takovýto posun v Jonesových dobrodružstvích schvaluji a vítám. Rozhodně už ale neschvaluju to, že se naprosto vytratil humor. Tedy humor, který by mě bavil. Dětinské vtípky typu otočí se za mnou roztomilý sysel (zvídavá opička) nepovažuju za dostatečně kvalitní pro takovou legendu, jakou je Indy. Na reálnost Indy nehrál nikdy, takže nespočet dějových wtf momentů přehlédnu, ale trojité sjetí mohutných vodopádů v jeepu, či úkryt před atomovým výbuchem v ledničce byly pomalu dost i na mne. 65% ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

V rámci civilizovanosti bych sem zřejmě měla umístit varování ohledně spoilerů, ale ježto jsem nejspíš poslední osoba na této i jiných planetách, která to viděla, přijde mi to jaksi zbytečné. Stejně jako rozumování typu "je to Indy, není to Indy..." no, měla jsem filosofii jenom dva semestry, takže tuto závažnou otázku těžko vyřeším. V dobách Indyho prvního dobrodružství jsem byla ještě na houbách a dlouho se mi dařilo se příběhům archeologa v kloubouku vyhýbat, o kteréžto panenství mě připravila až před pár lety Poslední křížová výprava. Dodnes jsem neviděla celou sérii a nijak mi to žíly nerve, i když po Lebce mi to za ně pravda trochu tahá. Nerada bych polemizovala o tom, nakolik relativní neznalost ovlivňuje celkový postoj k filmu, ale když se tak dívám na ostatní komentáře, vychází mi z toho, že nejspíš pozitivně. Protože já jsem nešla po dvaceti letech na rande se svou první láskou, já jsem se nechala sbalit v podstatě cizím chlapem a - promiňte, strážcové mravnosti - zatraceně moc si to užila a v přiblblosti spokojeného úsměvu se opovažuji soutěžit s uživatelkou Galadriel. Tenhle chlápek vám věnuje celé svoje kouzlo a přitom se nevnucuje, takže odolat by bylo zatraceně těžký a proč to vlastně dělat? Protože se zabrousilo do sci-fi rajónu a to nejen do Area 51, studená válka hoří hrdinům za patami a šlape jim na ně bolševické komando, namísto toho, aby se v předválečné pulpovské tradici pátralo po biblických artefaktech a bojovalo s nácky? Nikdo z nás už není tím, kým jsme byli v Indyho začátcích, tak proč se dohadovat a nevěřit - paradoxně podobně jako profesor Henry Jones jr., který má po setkání se silami Archy, Chrámu a Grálu problém uvěřit v původ a moc průzračných lebek? Není totiž vůbec těžký nechat se očarovat a zase jednou být nedospělý a být paf z pozemského Hana Sola s jeho obří... představivostí. A kdyby se Sean Connery uvolil přilepšit si pár pětkama k důchodu a objevit se na scéně tělesněji než na fotce, byla by moje spokojenost už víc než maximální, ale žádat víc než maximální spokojenost by bylo tak jako tak rouhání. Pokud má někdo s Lebkou problémy, nechť si je vyřeší - tak jako tak na pětku stejně půjdete všichni, tak o co tu jde? Já už se těším, až si čtyřku dám znovu. A znovu. A znovu. A... nevíte někdo, proč tady ještě kecám, místo abych si šla užívat se svou novou láskou? P.S. Indy a Marion mi neuvěřitelně připomínali moje rodiče, takže to byl další bod navíc. ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: David Koepp .. I want ... to know! ___ Tak je to venku. Doktor Henry "Indiana" Jones Junior hodně zestárl, nacistům to definitivně natřel už za války a nyní čelí padesátkové invazi marť.. ehm sovětů na domácí půdě. Hravý úvod se nese v duchu odkazů, sebeironie a vtipu pramenícího více z dialogů než důmyslných scénických hrátek, kde se propírá zejména věkový odstup a stárnutí. Samozřejmě dojde ke slovu i akce, ale nic tak geniálního, jako v dřívějších dílech (třeba Indy vs tank) se nekoná. Když je Indy staromódně stylizován, je to prostě lepší, než když nastoupí moderna zastoupená digitální berličkou - ovšem jaderná epizoda je excelentní. Přesto je zhruba polovina děje absolutně podařenou poctou, která opět spolehlivě baví. Kdežto pozdější pozvolné řešení záhady křišťálové lebky, její vyústění a především samotný závěr bude pro mnohé naplněním špatného snu, který dobově sice zapadá, přesto jsem očekával spíše jen nenaplněné pomrkávání po sci-fi artefaktech, exponované pouze v rovině odkazů. ___ Z herců se nejvíce zaryje do paměti Cate Blanchett, která svoji ruskou vědátorku zvládla na výbornou až mi místy připomínala Galadriel. Zato Harisson Ford část svého šarmantního kouzla bohužel ztratil a Shia LaBeouf pro otcův klobouk ještě nedorostl - navíc propracovanosti vztahu otec/junior z trojky zdaleka nedosahuje. Návrat Karen Allen s přimhouřeným okem lze přežít, i když má pro vývoj docela překvapivý, stmelující význam aneb stará láska nerezaví. ___ Z vizuálního a trikového hlediska je vše perfektní, až "kingkongovsky dokonalé" (což nebude pro všechny klad), Kaminskiho kamera dotváří malebné scénické obrazy a zářivě dobrodružnou atmosféru pomocí filtrů, zato Williamsova hudba je jalová až hanba. ___ Prozatím hřejivá osmdesátka, kterou si nechám v brzké době posvětit druhým zhlédnutím. Sice je to ten starý známý Indiana Jones, ale s věkem prostě přicházejí ztráty - (dodatek) které ani druhá kino projekce nenahradila! Takže zklamání, 75%. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Zlatavý opar přítomný ve všech obrazech napovídá, že tento film bude nejvíce připomínat setkání starých mazáků, kteří si v družné zábavě nad sklenkou vyprávějí o svých největších hrdinských skutcích - a pořádně si to své vyprávění přibarvují. Důkazem toho budiž, že Indy tentokrát už navzdory svému pokročilému věku (kteroužto stylizaci umocňuje nostalgickými povzdechy nad odchody svých blízkých z tohoto světa) definitivně opustil třídu v rámci zábavy jakžtakžuvěřitelného geroje a stal se kýmsi nezničitelným, ba dokonce nezasažitelným - těch pár pěsťovek a kopanců se nepočítá. Pokud jde o příběh - nemám absolutně problém s emzáky ani se sovětskou sbornou (Cate alias Irina je přece z Ukrajiny;)) a navíc úvodní čtvrthodinovka v Area 51 a přilehlé testovací oblasti je z celého filmu největší nářez. Pak samozřejmě na scénu přifrčí mladý Marlon Brando/James Dean/Elvis Presley a zábava ještě chvíli pokračuje, ale pak najednou začne těch WTF a nelogičností a neukončeností a animátorských exhibicí přibývat, až se nakonec dojde k něčemu, co neumím popsat jinak než jako "A tohle bylo jako vono? A co to teda vlastně bylo?", jinými slovy i přes nesporné řemeslné kvality a povedené vtipy pro znalce (zlatý předmět v bedně v Area 51) i neznalce série (barová rvačka a následná honička zakončená v knihovně) se Indy při svém čtvrtém dobrodružství dostal "over the top" a směrem ke konci zahájil krkolomný sešup zpátky tam, odkud kdysi vyrazil - a odkud snad brzy vyrazí mladá krev s napomádovaným hárem a vlnou, na kterou Robert Pattinson nikdá mít nebude;) 70% a víc ani ránu. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (122)

  • Titulní objekt, kolem kterého se čtvrté Indyho (Harrison Ford) dobrodružství točí, není výsledkem pouhé představivosti. V době vzniku filmu byla známa existence třinácti křišťálových lebek, o nichž se tvrdilo, že jsou dílem mayské, incké nebo aztécké kultury. Podle některých názorů mělo jít o strojně vyrobené padělky, což se ovšem netýká minimálně jedné z nich - takzvané Křišťálové lebky Mitchell-Hedges. Tu objevila v roce 1924 tehdy sedmnáctiletá Anna Mitchell-Hedges, která byla se svým otcem Frederickem na expedici v troskách někdejšího inckého města na místě dnešního Belize, kde taťka hledal mytickou Atlantidu. Dívka našla dokonale zachovanou lebku ve skrté dutině uvnitř ruin. Postavila si ji na noční stolek, ale záhy si začala stěžovat na podivné sny. Byly mimořádně konkrétní a šlo v nich o každodení život Mayů. Když pak lebku v šedesátých letech zkoumali britští vědci, došli k pozoruhodným výsledkům: Lebka - včetně odmínatelné části - byla vyrobena z jednoho kusu a musela být zhotovena ručně. Obě poloviny obličeje byly navíc extrémně osově symetrické a uvnitř umístěné složitě uspořádané hranoly navíc umožňovaly lom dopadajícího světla tak, že oba oční důlky začaly zářit. Vědci přišli i na to, že lebka byla opracovaná křišťálovou sekerou - jenže horský křišťál se při tomto procesu obvykle rozpadá, takže výroba lebky musela být provedena mimořádně zručným řemeslníkem. (NIRO)
  • První klapka padla na ranči Ghost, severně od Santa Fe ve státě Nové Mexiko. Pak se natáčení přesunulo na vylidněnou poušť a do Demingu, kde hangáry letecké základny z druhé světové války sloužily jako lokace pro úvodní scény. Z Nového Mexika se pak produkce přesunula na Marshallovu univerzitu (West Virginia). Nejdůležitější a nejnáročnější scény se odehrávaly v neproniknutelné džungli peruánských deštných pralesů: Indyho (Harrison Ford) dobrodružství začíná v malém městě Iquitos, přezdívaném "brána do Amazonie", což je místo na rozhraní civilizovaného světa a drsné džungle. Natočit staletou nedotknutou džungli se ukázalo jako velký problém - filmaři hledali v Mexiku, Guatemale, Jížní Americe i Portoriku a nakonec ji našli na severojižní Havaji. Většina scén ovšem vznikla v kalifornských filmových studiích. (Rodriguez)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama