Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (122)

  • K devatenáctileté pauze, která uběhla od Poslední Křížové výpravy (1989), hlavní tvůrce celé série George Lucas v čase premiéry řekl: "Původně jsem skutečně uvažoval jen o trilogii a chtěl jsem u ní zůstat, začátkem devadesátých let ale Steven Spielberg a Harrison Ford přišli s tím, že bychom měli pokračovat. A s tím pro mě souvisel úkol najít dobrý námět. Což se ukázalo být ještě těžší, než se původně zdálo, protože poklad, po kterém doktor Jones půjde, by neměl být jen fascinujícím mýtem, ale musí být také co nejvěrohodněji zakotven v realitě. Léta jsme se průběžně scházeli a probírali různé nápady. Ale to, co se líbilo jednomu, se nikdy nelíbilo ostatním... bylo to k uzoufání. Zároveň se objevovaly další a další filmy - od Mumie po Laru Croft - které vyprávěly dobrodružství po vzoru Indiany Jonese, což naše možnosti zužovalo. Nakonec jsem jim oběma přednesl nápad s křišťálovou lebkou a řekl: 'Tohle bude fungovat. A buď tenhle příběh uděláme teď, anebo to necháme plavat. Měňte si klidně všechno možné, ale u téhle základní myšlenky zůstaneme. Pro mě není finančně nezbytné natočit další film, takže si dobře rozmyslete, co chcete.' Tím jsem je nakonec přesvědčil. Než jsme se dostali k natáčení, tu a tam jsme na příběhu samozřejmě ještě něco změnili, ale taky jsme si při tom užili spoustu legrace." (NIRO)
  • Titulní objekt, kolem kterého se čtvrté Indyho (Harrison Ford) dobrodružství točí, není výsledkem pouhé představivosti. V době vzniku filmu byla známa existence třinácti křišťálových lebek, o nichž se tvrdilo, že jsou dílem mayské, incké nebo aztécké kultury. Podle některých názorů mělo jít o strojně vyrobené padělky, což se ovšem netýká minimálně jedné z nich - takzvané Křišťálové lebky Mitchell-Hedges. Tu objevila v roce 1924 tehdy sedmnáctiletá Anna Mitchell-Hedges, která byla se svým otcem Frederickem na expedici v troskách někdejšího inckého města na místě dnešního Belize, kde taťka hledal mytickou Atlantidu. Dívka našla dokonale zachovanou lebku ve skrté dutině uvnitř ruin. Postavila si ji na noční stolek, ale záhy si začala stěžovat na podivné sny. Byly mimořádně konkrétní a šlo v nich o každodení život Mayů. Když pak lebku v šedesátých letech zkoumali britští vědci, došli k pozoruhodným výsledkům: Lebka - včetně odmínatelné části - byla vyrobena z jednoho kusu a musela být zhotovena ručně. Obě poloviny obličeje byly navíc extrémně osově symetrické a uvnitř umístěné složitě uspořádané hranoly navíc umožňovaly lom dopadajícího světla tak, že oba oční důlky začaly zářit. Vědci přišli i na to, že lebka byla opracovaná křišťálovou sekerou - jenže horský křišťál se při tomto procesu obvykle rozpadá, takže výroba lebky musela být provedena mimořádně zručným řemeslníkem. (NIRO)
  • Náklady na výrobu byly zhruba 185 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Tržby ze severoamerických kin byly 317,1 milionu amerických dolarů, součet těch celosvětových 790,7 mil. (NIRO)
  • V roce 2021 se na aukci filmových rekvizit prodala vojenská taška a dvě zlaté mince aztéckého pokladu za 384 amerických dolarů. (Jimmy15)
  • V čase 36:21 zazní Wilhelm Scream. (OJan)
  • Na vozidle, na kterém se hrdinové plaví po řece, je na poznávací značce vidět číslovka 57, což je pravděpodobně odkaz na rok 1957, ve kterém se film odehrává. (Karlosik_4)
  • Když Irina Spalko (Cate Blanchett) začne „komunikaci“ s křišťálovými lebkami, vysloví Indy (Harrison Ford) větu, která je typická pro Hana Sola ze Star Wars: „I have a bad feeling about this“ („Mám z toho špatný pocit“). (Robbi)
  • Když Indiana Jones (Harrison Ford) s Rafanem (Shia LaBeouf) vjedou na motorce do knihovny, Indy ironicky odpovídá na dotaz jednoho studenta, že jestli chce být pořádným archeologem, nesmí být pořád zavřený v knihovně. Odporuje tak vlastní větě, kterou pronese ke svým studentům ve filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989): "Devadesát procent archeologické práce je odvedeno v archivech a knihovnách, nikoli v terénu." (FTP)
  • Pouštní město plné figurín, v němž se Indiana Jones (Harrison Ford) schová do ledničky, je takzvané "nuketown". Nuketowny skutečně existovaly: stavěla je americká armáda na testování jaderných a atomových bomb. (ČSFD)
  • Ve filmu se objevuje fiktivní sovětský stroj, který mocně razí cestu pro kolonu vojenské techniky KGB v jihoamerických džunglích. Je to svérázná odpověď - až parodie - Spielberga na parní stroj na kácení stromů s názvem Lazebník sibiřský, který ve stejnojmenném ruském filmu z roku 1998 zkonstruoval americký vynálezce, načež se svůj výtvor snažil prodat v carském Rusku. (Aelita)
  • Mnoho anglických herců si myslelo, že telefonáty od Stevena Spielberga kvůli Království křišťálové lebky jsou kanadské žertíky, protože mezi herci a filmaři se běžně vtipkuje, že "volá Spielberg". (Xavi6)
  • První klapka padla na ranči Ghost, severně od Santa Fe ve státě Nové Mexiko. Pak se natáčení přesunulo na vylidněnou poušť a do Demingu, kde hangáry letecké základny z druhé světové války sloužily jako lokace pro úvodní scény. Z Nového Mexika se pak produkce přesunula na Marshallovu univerzitu (West Virginia). Nejdůležitější a nejnáročnější scény se odehrávaly v neproniknutelné džungli peruánských deštných pralesů: Indyho (Harrison Ford) dobrodružství začíná v malém městě Iquitos, přezdívaném "brána do Amazonie", což je místo na rozhraní civilizovaného světa a drsné džungle. Natočit staletou nedotknutou džungli se ukázalo jako velký problém - filmaři hledali v Mexiku, Guatemale, Jížní Americe i Portoriku a nakonec ji našli na severojižní Havaji. Většina scén ovšem vznikla v kalifornských filmových studiích. (Rodriguez)
  • Za kamerou se bohužel nemohla sejít celá "rodina" z předchozích dílů. Stařičkého a napůl slepého kameramana Douglase Slocomba nahradil Spielbergův aktuální spolupracovník Janusz Kaminski (musel mnohokrát shlédnout starší díly, aby věrně napodobil Slocombeův styl), který tak s režisérem točil už pojedenácté. Nedostavil se ani kaskadér Vic Armstrong, protože právě natáčel Mumii: Hrob Dračího císaře (2008), a zúčastnit se bohužel nemohl ani obrovitý Pat Roach, který hrál ve všech třech předchozích (1981, 1984, 1989) filmech (mohutného Šerpu, nacistu rozsekaného vrtulí, indického dozorce v dole, německého vojáka u vzducholodi), ale v roce 2004 zemřel. Stejně tak nás v roce 1992 opustil Denholm Elliott - představitel Marcuse Brodyho, muzejního kurátora a dlouholetého Indyho přítele. Indy (Harrison Ford) má tedy v Království křišťálové lebky nového rádce, dobrého kamaráda ze studií a současného kolegu na Marshallově univerzitě, děkana Charlese Stanfortha (Jim Broadbent). (Rodriguez)
  • Čtvrtý díl měl původně přivést zpátky nejen Marion (Karen Allen), ale i další postavy z minulých dílů. Nakonec se ale objevují pouze na fotografiích: v Indyho (Harrison Ford) pracovně jsou portréty Marcuse Brodyho (Denholm Elliott) i Henryho Jonese st. (Sean Connery), doma mu pak visí na zdech fotky Sallaha (John Rhys-Davies) a Wilie (Kate Capshaw). (Rodriguez)
  • Honba za příběhem "čtvrtého Indyho" vytáhla v 90. letech na světlo světa i scénář "Indiana Jones and the Monkey King" (resp. "Garden of Life"), který napsal Chris Columbus, mj. režisér hitů Sám doma (1990) či Harry Potter a Kámen mudrců (2002). Indiana (Harrison Ford) v něm měl v Africe pátrat po ztraceném městě a pramenu věčného mládí. Scénář pocházel z roku 1984 a měl být původně použit pro třetí díl. George Lucas jej však zavrhl jako příliš nerealistický (byla v něm například scéna, v níž Indy osedlá nosorožce a vyrazí do boje s německým tankem). Myšlenka s léčivou silou pramene ovšem byla později použita pro Svatý grál v Poslední křížové výpravě (1990). (Rodriguez)
  • Překvapením byl pro americkou produkci přístup anglických herců Johna Hurta (Oxley) a Raye Winstonea (Mac). Zatímco většina amerických herců by přijala jakoukoli roli díky tomu, že film natáčí samotný Spielberg, oba Britové poděkovali za nabídku a nechali si poslat scénář s tím, že se pak rozhodnou. Nakonec kývli, přičemž Winstone se podivoval nad tím, že svůj scénář musel po natáčení odevzdat produkci. (Rodriguez)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama