Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

RasputincZ

Kvalitní adaptace románu od Austenové to bezesporu je, ale bezchybná dle mého názoru nikoliv. Britové dokazují, že mají skvělou základnu mladých hereček v podání půvabné Knightley, Pike, Mulligan a Taluah Riley. Marianelliho hudba je opět vynikající a krásná kamera Romana Osina leckdy podbízí k označení Wrightova debutu za kýč, ale já si to odpustím. Zaměřím se na čistou, uvěřitelnou romanci. Po prvním zhlédnutí ovšem stále za nejlepší Wrightův film považuji Pokání. ()

Surina

Viděla jsem snad všechny možné adaptace tohoto filmu, proto si dovoluji říci, že pod taktovkou režiséra J. Wrighta se mi zpracování děje knihy od autorky J. Austen líbilo zatím ze všeho nejvíce. Dějová linka je zasazená na malebný venkov v Anglii koncem 18. století, a proto divák, který není vyloženě" fanoušek" romantických filmů si přijde na své alespoň krásnými záběry kamery jak v přírodě, tak i na typické anglické stavby. Film skvěle zobrazuje pyšnou slečnu Bennetovou v podání K. Knightley a předsudky obklopeného pana Darcyho v podání M. MacFayena, jenž si nakonec k sobě, po pár peprných dialozích přeci jen najdou cestu. ()

Laxik

K tomuhle filmu jsem přistoupil pyšný a s velkými předsudky. Vše bylo zbořeno, spáleno a svrženo do propasti dokonalým řemeslem. Ale i tak je to nehoráznej slaďák. :-) ()

Sandiego

Výborné dialogy a výprava a navíc talentovaná K. Knightley v hlavní roli. Avšak tochu kratší stopáž by v tomto případě neškodila. ()

GodComplex

Ze vsech tech romantickych i vypocitavych vztahovych pletek typickych pro danou dobu se sice normalnim lidem tak maximalne zamota hlava, ale o to zde skutecne nejde. Hlavni v cem spociva krasa Pride & Prejudice je rezisersky mistrne zvladnuta prace, pri ktere Joe Wright dokonale zachytil puvab prirodnich i interiernich lokaci, kterymi mnohdy originalnim zpusobem skvele proplouva kamera a k tomu vsemu hraje libezna piano hudba Daria Marinelliho, ktera je stejne jako v "Atonement" absolutne fantasticka. 7/10 ()

Pierre

Po filmařské stránce velmi povedené dílo. Kamera rovněž skvělá. O to víc mě zamrzely některé herecké výkony. Keira Knightley je krasná a i po herecké stránce zajímavá. Ostatní předvádí herecký průměr, příliš nevynikají ale ani neurazí. Všichni až na Matthewa Macfadyena, představitele pana Darcyho. Ten jeho ksicht mi prostě vůbec nesedl. Roli jsem mu měl problém věřit a ani mi nepřípadá, že by se na ni nějak typově hodil. A vzhledem k tomu že o panu Darcym ten příběh vposdatě je a potřebuje dobrého herce, můj dojem z filmu není úplně dokonalý. Jinak je fajn historická romantika. Místy i s docela humornými momenty a zajímavě otevřeným závěrem. Jednou stačilo, ale šlo to. Naskytli se bohužel i hlušší místa a představitel Darcyho mi film vážně zkazil. Takže na 4 to nezaokrouhlím, i když by si to film možná zasloužil. Jinak se ještě musím pozastavit, nad závěrem Američanů. Toto je ukázkový příklad toho jak vůbec nemají cit pro zajímavé konce a jsou nesmírně konzervativní. Nevytýkám to ale filmu celkově, který film uzavřel jinak moc hezky a dojemné. ()

Ender66

Jedno z najlepších spracovaní literárnej predlohy, aké som mal doteraz možnost vidieť(viem že sú to silné slová pri všetkých Kukučkách, Kluboch rváču...). Film ma veľmi, veľmi milo prekvapil a pri záverečných titulkoch som mal prijemny pocit ako už dávno nie. Po formálnej stránke nemám čo vytknúť. Herecké výkony sú nadpriemerné a po tomto filme mením svoj názor na Keiru, ktorú som doteraz veľmi "nemusel". Už od začiatku som jej veril každé jedno slovo a po P&P musím uznať, ze je nielen sexi, ale aj dobrá herečka (a chémia medzi ňou a Matthewom Macfadyendom fungovala taktiež veľa dobre).. Donald Sutherland je pán herec a v tomto filme podal znovu raz výborný výkon... ()

numi

Román od Austenové jsem pochopitelně nečetl (není to zrovna můj kalibr) a po shlédnutí tohoto snímku číst ani nehodlám, neboť jsem zjistil, že exteriéry a interiéry, výprava, kostýmy a hlavně herecké obsazení všech (!!!) postav je v tomto filmu tak dokonalé, že by má fantazie při čtení knihy dostala pěkně na frak. Věděl jsem, že mě tenhle snímek nemůže oslovit, neboť romantickému filmu zrovna dvakrát neholduji. Zvlášť ještě když proti románům Austenové je i Pretty Woman hardcore porno - kdo to kdy viděl, aby v romantickém filmu nepadl ani jeden polibek, že?;) O to více jsem byl na konci překvapen zjištěním, že mě Pýcha a předsudek naprosto, zcela a upřímně vzala. Technicky dokonalé dílko, kterému vévodí naprosto užasná ústřední herecká dvojice - Keira Knightley a Matthew MacFadyen. [srpen 2006] ()

Freemind

Dlouho jsem váhal, zda tomu nenapařit plný počet, pak jsem si ale uvědomil, že jako správný chlap nemůžu dát pět hvězdiček romantické klasice a pro obnovení své maskulinity jsem si otevřel lahváče a zmlátil ženu hasákem. Joe Wright nám roste na mistra britské kinematografie - dokáže skvěle operovat jak zvukem (a jeho absencí), tak obrazem. Nebudu skrývat, že jsem vizuální onanista - a tenhle film mi udělal dobře, jako už dlouho žádný jiný. One-shoty ze šlechtického bálu, pohled z houpačky ... Tohle jsou okamžiky, kdy si uvědomíte, že tohle je víc, než jen další obyčejná adaptace 300krát omílané knižní předlohy. Všechno funguje jako ve švýcarských hodinkách, přes dlouhou stopáž se vůbec nenudíte, přes vyumělkovanost a naivitu některých situací se vlastně těšíte na to, co bude dál. Krása. A důstojné preludium k "Pokání". ()

Orlau32

Ačkoliv jsem četla - dávno tomu - román Jane Austenové, nepřipadal mi tak "hloupoučky" jako tento film. Nemohla jsem za boha přijít na to, proč mi Keira KNIGHTLEY lezla tak na nervy. Jednak, herečka, která ji dabovala, byla úplně nemožná. Kuňkala jako žába v rybnice ( a nebylo to technikou, protože ostatní dabeři byli výborni). Prostě šušňala si tam pod nosem něco, takže bylo rozumět každé páté slovo. To zaprvé. Náhodou jsem si přečetla komentář kolegyně "Kleopatry" a pochopila, proč mi postava Elizy lezla na nervy. Ano, babinec ve zchudlé šlechtické rodině, přemrštěná matka a po ní i přemrštěná dcera, která sice ví, že je hezká, ale chová se tak, že vzbuzuje dojem, že vlastně neví co chce. Mě takové typy lezou na nervy. Toť o filmu vše. A 4* dávám jenom proto, že se jedná o zfilmovaný světový román. ()

Tony.cs

Bravurně zpracovaný román Jane Austinové. Pokud vás knižní svět Pýchy a Předsudku zaujal, ten filmový vás pohltí ()

blackrain

Film nás přenese do 18. století. Ocitneme se v době, kdy každý bohatý muž musel mít svou manželku a neprovdaná dívka byla rodině na obtíž a i pro ostudu. Je to příběh velké osudové lásky mezi Elizabeth Bennetovou a panem Darcym. Jejich láska pokořila lidskou pýchu a vzepřela se tehdejším společenským předsudkům. ()

SarumanKo

Fantastická dobová romanca podľa knihy, ktorú si pravdepobne nikdy neprečítam. Pripadá mi to, akoby Pride & Prejudice nebolo knižnou adaptáciou, ale materiálom predestinovaným k modernými postupom filmového umenia. Joe Wright je jedným z najtalentovanejších súčasných režisérov a sfilmoval ten spletitý príbeh skutočne majstrovsky. Svojou kamerovou kompozíciou a vizuálnou štylizáciou dodal Pýche a predsudku raritné množstvo nehy a pôvabu. A vďaka úchvatnej výprave a podmanivému soundtracku ide o dokonale vierohodný zážitok. Skvostné archaické dialógy zaujímavo prekresľujú dobový spôsob myslenia a dodávajú filmu vnútorné napätie. Moje nadšenie taktiež umocňuje bezchybný casting. Prvotriedny výkon totiž podáva nielen rozkošná Keira, ale aj všetci menej známi predstavitelia vedľajších úloh. To oni robia z rodinných patálií Bennetovcov nezabudnuteľný zážitok. Pri záverečnom smiechu Donalda Sutherlanda som sa spolu s ním usmieval od ucha k uchu. (9/10) ()

kaylin

Jeden by si myslel, že chlapa tohle bavit nebude, ale opak je pravdou. Kouzelné herecké výkony, stejně jako nadčasový příběh lásky, která téměř nedošla naplnění jen proto, že lidé jsou hlupáci, prostě dokáže zaujmout i muže dneška. Pravda, místy je to trošku nudné, ale tentokrát to není zas tak vysoká cena. Ty dvě hodiny přesto docela utečou, a to i díky Wrightově jisté režii. ()

slunicko2

Vtipný a svižný film mě mile překvapil. 1)  Nějak neumím rozeznat, kdy jde ještě o umělecké dílo a kdy už o červenou knihovnu. Pokud je viděné červenou knihovnou, pak budiž řečeno dobrou, příjemnou a vtipnou. Konec konců je mi mnohem milejší kvalitní reportáž v tabloidu Sun (anglická obdoba našeho Blesku) než nudná a nekvalitní rozprava v The Times._____ 2)  33letý Joe Wright zaznamenal svým filmovým režisérským debutem značný úspěch a celkem se ani nedivím. Ačkoli jako Nebrit půvabům anglické klasiky příliš nepodléhám, film se mi překvapivě líbil._____ 3)  Kamera navíc nabízí pěkné kompozice ve stylu anglického romantismu, což je stylové jak pro dobu, tak pro žánr._____ 4)  Z herců mě zaujal 30letý Matthew Macfadyen (boháč Darcy), 24letý Simon Woods (Darcyův společník Bingley), 23letý Rupert Friend (důstojník Wickham) a 37letý Tom Hollander (bratránek Collins)._____  5)  Věk protagonistů uveden k roku natáčení 2004._____ 6)  Přečetl jsem si názory svých oblíbenců, dalších pár pětihvězdičkových a odpadových komentářů a musím říci, že mi přišly na jedno brdo. Město nebo dědina, všichni jedna rodina. Líbí - nelíbí, všichni píší totéž, používají stejné argumenty a "argumenty" a nejhorší je, že mě (tentokrát) seznámení s postoji mých diváckých kolegů nikterak neobohatilo. Nu což, není každý den posvícení. ()

RAiken

Sice jsem nečetl předlohu Jane Austenové, ale přeci jenom si toto dílo neodkážu představit bez nádherných obrazů anglického venkova, tak jak jej vyobrazil Joe Wright. Bez tak nádherných výjevů, jaké zachytila kamera, které jsou doslova dechberoucí, ať už jde o průjezd kamerou na bále pana Bingleyho či záběry anglických panství a hrabství, je původní předloha značně ochuzena. Neboť právě tyto záběry vytvářejí nádhernou kulisu o jedné nádherné a čisté lásce mezi dvěma bytostmi, kterou brzdil jeden náramně neobyčejný fenomén pýchy - ať už ji považujete za vlastnost kladnou či zápornou. Veškerá výprava a casting tohoto dílka se vyvedl na výbornou, a tak máme možnost obdivovat čistou krásu Rosamundy Pikeové a naopak i tu skrytou krásu v podobě Keiry Knightley, která ji ukrývá pod svoji pyšnou masku. Už při sledování Válečníků jsem věděl, že z Matthew MacFaydena vyroste charakterní herec a to tady více než potvrzuje. A pokud jde o Donalda Sutherlanda, tak ten se sem hodí víc než kamkoliv jinam, neboť jeho osoba je zosobněná šarmantnost a galantnost Anglie 18. století - jediné to výhody této doby. Myslím, že samotná Jane Austenová by s touto adaptací byla nadmíru spokojena, i když se to nakonec všechno zvrhlo v jednu jedinou romanci, ale proč ne, když byla tak nádherná. Jak už řekla ve slavném úvodu této knihy: "Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky." ()

jajinka

Příjemná klasická romance, dobová atmosféra a hudba, výborná Keira a sympaticky nesympatický "Darcy". Já se dobře bavila a nechala se unášet.. ()

Mikita

Na druhý pohled zvedám hodnocení. Dokonalá harmonie mezi scénami, dokonalá krajina, kamera, hudba, dialogy i herecké obsazení. Vše klape jako hodinky a svým kouzlem mi to opravdu připomínalo pocit, jaký mám při čtení jakékoliv knihy. Jako když si představuji svět z knihy, vidím ho před sebou reálný, a přesto neskutečný. Tento film je snovým zážitkem, který se doporučuje opakovat. (Po opakování se mi poodhalila ta pravá romantika, kterou jsem dříve nepostřehla.) ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)