Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

L'Alpagueur

Film s tématem viny a trestu. Dovolím si nesouhlasit s Kamilem Filou. Nevím, zda se podobný proces odehrál v poválečném Německu skutečně, ale vina hlavní hrdinky Hanny je diskutabilní. Členky židovského transportu nezabíjela osobně, ale tyto zemřely, když na kostel, v němž byly zavřeny, spadla americká bomba. Navíc někteří dozorci opravdu nevěděli, do čeho jdou. Za hlavní chybu Hanny by se tedy dal považovat nedostatek občanské statečnosti, ale tady je zase nutné vědět, že za porušení předpisů byl provaz. Zajímavá je také reakce publika u soudu, které dozorkyním sprostě nadává. S ohledem na to, že značná část Němců v roce 1933 volila Hitlera ve svobodných volbách, je velmi pravděpodobné, že tam určitě nějací tehdejší voliči Hitlera byli a jejich jednání je tedy pokrytecké. ()

KOOHA

Posledním filmem z pětice nominovaných byl Přečítač, který me zaujal hned v počátku svoji otevřeností a silou vypráveni. Bohužel v zápětí se jeho síla nějak vytratila a já musel sledovat jak se příběh jen šine ke svému velmi prumernemu konci. Sice vynikající výkon Kate Winslet, ale to je asi všechno. Vylíčit zpackaný život obou hlavních hrdinu a tak nějak nevyždímat ze mě emoce já neberu. Ten snímek kdyby nebyl nominován, tak se nic nestalo. Asi se mnou nebude většina souhlasit, ale tento film rozhodně nemá na to byt nejlepším filmem a nezachrání ho ani Kate, ale jen kvůli ní dávám 3 hvězdy. ()

Iriroro

Filmu by rozhodně neuškodily nůžky. Poměrně zajímavý námět, který ovšem není do detailu propracován. Jako by nám scénárista s režisérem nedovolili nahlédnout do nitra postav. Jsme jen svědky jistého příběhu o nacistce a právníkovi, a přesto, že je pozorujeme celý život, nám na konci přijde, že jsme je vůbec neznali. Nebo alespoň já jsem měl takový pocit. Někdy by neuškodilo urychlit tu uloudanost, se kterou se většina věcí odehrává. Člověka to pak začne trochu nudit, ale třeba to byl záměr - konfrontovat sílu námětu a pomalé tempo, aby člověk měl spoustu času na přemýšlení. ()

FeiNike

V hodnotení tohto filmu som dlho váhal medzi tromi a štyrmi hviezdami..Aj keď po formálnej stránke je dielo bezchybné a námet je veľmi závažný, po jeho skončení som prekvapivo necítil takú katarziu ako som očakával..Neviem presne prečo na mňa aj napriek silnému príbehu nezapôsobil až tak intenzívne.. Zrejme som mal príliš vysoké očakávania, ktoré sa však nakoniec celkom nenaplnili..Tú štvrtú hviezdu dávam kvôli Kate Winslet, ktorá tu odviedla kus naozaj obdivuhodnej hereckej práce..Jej precízny, sústredený výkon v nejednoznačnej úlohe Hanny Schmitz je fascinujúci a považujem ho za najväčšie plus celého filmu.. ()

pepa3rd

Konečně film, u kterého jsem nedokázal odhadnout, co přijde v příštích minutách a tak jsem jen napjatě seděl a prožíval to co se děje na plátně. Pak přišla druhá polovina filmu a mně se k tomu všemu v hlavě začalo rojit stále více otázek a rozporuplné pocity si se mnou zahrávaly stejně, jako s Michaelem. Jediné co mě mrzí je skutečnost, že se ani v závěru nedočkáme jasných odpovědí. Jestli je to na škodu? Nevím. Každopádně budete mít díky tomu o čem přemýšlet a alespoň mě to nejspíš brzy donutí, pustit si toto nevšední romantické drama znovu. ()

Blaogranas

Nevím jak se mám postavit k hodnocení tohoto filmu, protože se za nic na světě nedokážu vcítit ani do jedné ze dvou hlavních postav. Prostě nedokážu pochopit fakt falešného přiznání. A i když je to bezpochyby kvalitní snímek, hodnotím ho jen lehce lépe než jeho oskarové souputníky Benjamina Buttona a Pochyby. 70%. ()

brokeback

Naivita, Erotika, Krása, Hanba, Strach, Morálka, Rozporuplnost, Život. To je vše, co mě napadá, k tomuto unikátnímu snímku. ()

darkreider

Ukameňujte ma, ale od dvojhodinového filmu, čakám viac než len dobrý záver. Celkovo je to rozťahané ako týždeň pred výplatou a prvá pol hodina je vyložene nuda. V druhej polovici sa niečo začne skutočne diať a uznávam, že na konci sa to nejak vyvrbí a človek má pocit, že z filmu aj niečo málo má. To ale nestačí. ()

TOi

Není se za co stydět! 77% ... David Kross mě mile překvapil, tak doufám, že v tom bude pokračovat. ()

Yojimbo

Krásný film, který se nesnaží vysvětlovat emoce a myšlenkové pochody hlavních hrdinů, jen je ukazuje a je na divákovi, jak se s nimi popere. Ačkoliv neobsahuje žádné srdceryvné scény, hluboce na mě zapůsobil. ()

martiňák

Film funguje především jako silný milostný příběh. Naopak jako příběh o vině, nevině, odpuštění či o poválečném Německu a jeho vyrovnávání se s vlastní historií film nefunguje, v těchto oblastech nenabízí téměř nic. Chování dvou hlavních postav je popsáno celkem nedotaženě, což překvapí. Hlavní hrdinka např. působí většinu filmu sympaticky, citlivě a pragmaticky, ale během soudního procesu jakoby nebyla schopna přemýšlet, jen vše odkývá a navíc jakoby snad ani necítila sebemenší vinu ani lítost nad tím co se stalo a na čem se podílela. Hlavní hrdina zase v rozhodující chvíli, když může změnit verdikt soudu, selže, ale jakoby to pro něj byla bezvýznamná epizoda. Tato nedotaženost filmu bohužel ubírá, naopak již zmíněná síla milostného příběhu je jeho plusem a díky ní z divákovy hlavy přes všechny nedostatky jen tak nevyprchá. Dalším plusem je originální námět a herecké obsazení. Tři a půl hvězdičky. ()

Jeand´Boa

Silné drama, silný filmový zážitek, z nějž je poznat, že byl poctivě uchopen...krásný soukromý příběh zasazený do obtížné doby, se kterou se muselo Německo vyrovnat...Nevěřil jsem, leč byl jsem mile okouzlen...Emoce nad emoce (všeho druhu)... ()

Utero

Nejdříve jsem četl knihu, jenomže ta byla tak krátká, že jsem si k ní za těch pár dní čtění nenašel žádný velký vztah. Asi proto se mi snad poprvé stalo, že by se mi film líbil víc než kniha, je to nádhera... ()

nurielka

Veľmi dobre spracovaná dráma, ktorá žiadneho diváka nenechá ľahostajným. Nešetrí emóciami a vo mne zanechal niečo, čo na druhý deň neodpláva len tak ďalej po rieke. To čo nebolo vo filme vypovedané, malo udrieť na citlivú strunu každého. (kto túto drámu pochopil) Veľmi som sa na neho tešila a vyplatilo sa. ()

dalziel

Niektore sceny dojemne tak ako aj ponura atmosfera, ale na môj vkus zbytocne natahovane a ako celok ma to velmi nebralo.Chapem preco to ma take vysoke hodnotenie ale moja krvna skupina to skratka nie je. ()

Modus

Na tenhle film se asi čekalo jak na smilování, jinak si neumím představit tři názory během jednoho dne...Z námětu, o kterým jsem si zprvu myslel, že jde jen o další film o holocaustu, dokázal režisér vymlátit mnohem silnější a lidštější příběh, než se dalo čekat...Režisér Daldry taktéž potvrdil, že vyprávět příběh v několika časových liniích mu nečiní žádný problém...Předčítač na mě působil dost smutným až bolestivým dojmem ale přece jen je v něm cosi pozitivního, ukazuje nám že pravá láska nevyprchá ani po letech...První polovina filmu nám ukazuje že vztah dvou lidí odlišného věku kteří žijí jen sexuálními orgiemi a četbou knih, může fungovat, druhá polovina filmu je už víc nostalgická a zaobírá se ztrátou v minulosti...Ani v jednom případě to není vyobrazeno jako zvrhlé nebo kýčovité vyprávění, vždy si drží svůj zlatý střed...Kate Winslet se poslední dobou pouští do odvážných snímků, vedle Nouzového východu je to další syrové drama kde se herecky opravdu vyřádila...Oproti tomu Ralph Fiennes nemá moc velký prostor, ale snad nikdo nedokáže zahrát tolik emocí a pocitů jen ze svého pohledu, jeho smutný výraz se mi dostal pod kůži...Po celou dobu filmu je tam trocha melodie, zprvu ji nevěnujete žádnou vážnost ale čím víc film běží ke svému konci tím víc ve Vás vzbuzuje touhu po spravedlnosti...Každý člověk má svá tajemství a často z důvodu, které by ostatní lidi nepřijali, a proto je nechce sdělit světu...Ovšem vždy Vám může být odpuštěno!!! ()

Batobus

Skvělý výkon Kate Winslet. Tenhle film prostě chytne a nepustí až do konce. Výborně zvládnutá režie. Po dlouhé době kvalitní drama. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž