Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Rocky88

Musím říct, že příběhově mě Předčítač docela zklamal. Neříkám, že citově byl prázdný, ale příběhově ano. Ani závěrečný čin babičky Winsletové mě nijak nevyvedl z míry. Prostě potřebuju ve filmu něco víc, než jen občasný šuk a soudní proces. ()

Sinn

Nesnáším filmy, co se serou do příběhů nějaké země a ignorují jazyk. Někde se to ještě přetrpět dá, ale tady? Čtecí scény a hlavně scéna, kdy se učí číst podle nahrávky? Pardon, ale i kdyby byl příběh sebelepší (jakože by i docela byl), tohle ho v mých očích neskutečně degraduje. ()

MrPierc

Mladík Michael prožívá své první milostné zkušenosti s dospělou ženou, která mu jednou pomohla v podchodu starého domu. Jejich rychlý vztah přeroste v první chlapcovu a zároveň celoživotní lásku. Vztah ale netrvá dlouho a žena zmizí. Potkává jí až jako student práv, ale na opačné straně zákona. Všichni jí nenáviděli, jen on miloval. Stala se ukázkovým případem a dav potřeboval velkou veřejnou oběť. Pro něj byla citlivá žena, pro ostatní to byla zrůda. Každý nahlíží na daného člověka z jiného úhlu, protože záleží, kdy ho poznal a v jaké situaci. Film se vyvaroval zaujatostí vůči tomu, zda byla vinná či ne a to dělá film ještě silnějším. Kate Winslet vynikající - tvrdá, ale uvnitř citově výbušná. ()

Streeper

Kate Winslet si film ovládla a předvedla, co všechno se naučila ve škole herectví a byla za to zaslouženě odměněna, ale samotný film už není tak dobrý. Za prvé bych vytkla vztah mezi 15-ti letým chlapcem a skoro 40-ti letou ženou. To mi přišlo dost nereálné, ale láska kvete v každém věku. Možná by filmu neuškodili scény přímo z koncentračního tábora, ale rozumím, že je to natočené podle knihy. Jinak hudba byla úžasná a romantika ve filmu opravdu nechybí. ()

ad

3,5* - V podstate totez co lonske Atonement - nenapadnutelny, skvele zvladnuty film, ktery je ale CHLADNY a proklate VYPOCITAVY. Daldry a Hare jsou ve svem oboru jedinecni, Kate Winslet ve scenach, kdy je oblecena hraje velmi dobre (tj. skoro celou polovinu filmu) a Oscar by ji nemel uniknout, ale z celeho filmu proste leze konstrukt takovym zpusobem, ze mi brani v proziti JAKEKOLI emoce (a nemyslim, ze bych byl zahorkly morous)...Priste bych prosil mene dokonalosti a vice zivota...Pro me osobne zatim jediny Daldryho film, ktery, ackoli mu nemam co vytknout, tak na me absolutne nefungoval... doufam, ze se to stalo naposledy... ()

ifa

1/2 nudná, ale druhá stojí na vině a trestu, na tématu, které má vždy co říct, v každém věku, v každé době, v každém z nás vyvolá alespoň záchvěv emoce, ať emoce odporu či emoce soucítění. Možná jsem čekala trochu víc, jak už bylo řečeno, počátky tohoto vztahu filmu spíše uškodily, ale po začátku soudního přelíčení se puls srdeční jak filmu, tak můj začal zrychlovat. Skvělá Kate i Ralph. 75% ()

nithiel

Kate winsltet si za tohle oskara vážně zasloužila, hlavně v druhé půlce snímku byla vynikající. David Cross se se složitým vývojem své postavy utkal více než dobře. Naprosto zbytečná mi přišla soudobá linka s Ralphem Finnesem, absolutně nic neřešila, jen motiv s překvapením pro dceru po dvaceti letech byl zajímavý, i když mohl mít i silnější pointu. ()

DruidKarel

841. hodnocený film: Nádherné romantické drama, které má tu správnou dávku napětí. Dlouho jsem neviděl tak hezky pojatý žánrově zaměřený film, jako byl právě "Předčítač". Skvělý herecký výkon Kate Winslet, to se musí nechat. Film má dosti šokující příběh a pro mě rozhodně nečekané rozuzlení. Film na mě nezanechal žádný špatný dojem, ba naopak. Hodně dobře jsem se pobavil, a to myslím jenom v dobrém. 5* musím dát a hodně mile mě překvapilo, že se to líbilo i mojé Pétě. 5* ()

Wladi.mir

Příběh byl unuděný a zbytečně natahovaný. Nic převratného ve filmu se nedělo a to že byla hlavní hrdinka negramotná? No, nezlobte se na mě, ale že by to bylo něco co by mě posadilo na zadek? To tedy určitě ne. Co se týče režie, hudby a herců bylo vše v pořádku. Ale to bylo asi tak od filmu The Reader vše. ()

starbrejkr

Je to jednoznačně netypický film. Udělal jsem to tentokrát tak, že jsem si o filmu vůbec nic nezjišťoval, a díky tomu na mě v podstatě celá první polovina působila jak Lolita s obrácenými pohlavími:-) O to zajímavější pak bylo, jakým směrem se film vyvinul a především otázky, které nastolil. Jakou cenu má hrdost a jakou odpuštění? Těžko říct, maximálně o tom můžeme spolu pak diskutovat v hospodě. Každopádně to od takového filnu očekávám a byť mě v první polovině už trochu ta šablona četba, soulož, soulož, četba, začala nudit, vygradovaná druhá půlka, kde taktovku po Kate Winslet (proti jejímuž výkonu v první půlce filmu neřeknu ani píp, mistrovskí....) převzal Ralph Fiennes v pro sebe velmi netradiční úloze vše vytáhla nahoru. Pokud se rádi druhý den vracíte k tomu, co jste večer předítm viděli, je to určitě věc pro vás. ()

Amroth666

Takhle nějak si představuji dobrý filmový den. Dopoledne dát pět hvězd filmu Těžká váha a večer dát pět hvězd Předčítači. Myslím si, že tenhle film mohl jít ale ještě výše, jen kdyby se nebál ještě trochu více rozvést příběh o Hanně nebo Michaelovi poté, co se oba "naposledy" uviděli. Jinak to bylo opravdu skvělé. Obdivuji Kate Winslet a Davida Krosse za jejich dobrý herecký výkon a žádný stud před kamerou. Herec se pozná až v těch nejnáchylnějších scénách, to se tady potvrdilo. Předčítač mi právě tímhle byl hodně sympatický. Už mám pokrk těch amerických sraček, kdy se lidé "milují" ve "spodním prádle". Hned z tohoto filmu vyzařovala pohoda a žádný stud, protože za co by se měl vlastně člověk stydět? Že se narodil? ____ Tento film stojí za skouknutí. Po shlédnutí stojí k zamyšlení. ____ ()

C0r0ner

Námět a zpracování byli excelentní, ale bohužel se to celé utopilo v nadměrné stopáži a haldě zbytečných keců. Myslím, že z tak nosného tématu se dalo vytěžit mnohem víc, než jak to nakonec dopadlo. U Daldryho se mi opět potvrdilo to, že je sice skvělý režisér a na jeho práci se skvěle kouká, ale jinak nemá moc co nabídnout. 55% ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Kate Winslet + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Stephen Daldry, Nejlepší scénář - Hare David ()

Flynn

Hezký film, skvělá Kate, ikdyž její hraní staré paní mi moc pod nos nešlo, ale dejme tomu. Příběh pěkný, ale docela předvídatelný a tak nějak mě nevtáhl jak by měl a jak určitě mohl. Škoda, rozhodně hezký filmový zážitek o lidské hrdosti a studu v situaci, kdy to rozhodně není zapotřebí. ()

Andre3000

Nene, tohle byl velký omyl, když jsme s Haničkou chtěli strávit hezké dvě hodiny u nějakého dobrého filmy. U filmu jsem dvakrát usnul a ta většina, kterou jsem viděl mě nenadchla. Jasně s touhle tématikou, tam nešlo asi udělat speciálních efektů, či zajímavých emočních výkřiků. Prostě bylo to prosté a místy strohé, city, které to mělo ve mě při tom co sem tam dělo dostavit prostě nepřišli. Jednoznačně největší sklamání poslední doby. ()

Wormboy

Pribeh o dvoch ludoch, ktori si k sebe nasli cestu skrz text pisanych knih, stoji v dominantnej miere na herectve Kate Winslet, ktora je naozaj vynikajuca, ale to je aj jej mejkap. Avsak na to, aby sa ma film s takymto nametom hlbsie dotkol, vyzadujem ovela viac. The Reader je spracovany napriek prvoplanovanej dejovej konstrukcii na moje pocudovanie velmi chladne, vyvolava nulove emocie a scena na sude (alebo to malo byt ich nasledne stretnutie?), ktora mala byt zrejme vrcholom, je taka ako cely zvysok filmu, len lahucko nadpriemerna, nicim nevytrcajuca a nicim nezabudnutelna. 3,5/5* ()

Dannysek4U

Velky herectvi, to ano. Velka filmarina nikoli - spis fungujici dojmologie. teda vetsinou fungujici. Napriklad obraz Hanny mi prijde velmi zvlastni, divakovi je zde ponechano az prilis mnoho k domysleni. Ale jinak okej. ()

pufina

Příběh, který ve mně vyvolal tolik pocitů a myšlenek zároveň, že mi film z hlavy jen tak nezmizí. Může se zdát, že jsou tam nudné části a chybí tam více napětí (ono takové téma a příběh nejde udělat moc "akčně"), ale myslím, že se to výborně kompenzovalo s tím, jak to působí emocionálně. Film (pro mě) splnil vše, co by film splnit měl. Nádhera :-) ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž