Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

radek.896

Krásné milostné drama, ve kterém figuruje Hanna, která donutí mladíka, aby ji předčítal z knihy. Pěkně si jej omotala kolem prstu, až ji dokonce posílal nahrávky předčítání knih až do vězení při procesu. Jeho posílání nahrávek přímo do vězení bylo už moc přehnané plus první půlka filmu nebyla tak super jako druhá, takže srážím o 1* dolů. ()

Indypindy

Bývalá ssáčka umýva zadok holobriatkovi špongiou, aby jej na staré kolené posielal do basy nahovorené knihy. Preživšia holokaustu si nechá len plechovú krabičku. Už len uveriť. A ešte sa to hádam aj snaží vyvolať emócie, aby sme polutovali nacistku, ktorá sa v base naučí čítať a nakoniec si hodí mašlu. ()

gabriela.suc

Když bylo Davidu Krossovi 18. let, hrál v tomto filmu. Bez mučení přiznávám, že kdyby takto vypadali dnešní 15. letí kluci, vůbec bych si nestěžovala :D Při pohledu na mladého hlavního hrdinu jsem fakt slintala :D Celkově mi film přijde tak trochu bez závěrečné pointy. Pořád během filmu čekáte na nějaké to vysvětlení, rozuzlení. A ono nepřijde. Herecké výkony bombastické, ale tak nějak tomu chybělo TO něco. Je to jeden z filmů, který méně mluví a o to více o něm pak přemýšlíte. Možná si opravdu přečtu knihu, film je dobrý, ale prostě tomu něco chybí. Takové to, kdyby tehdy řekl, že neumí číst, nemusela by jít sedět (nebo ne na tak dlouho). Koho kryla, když to vzala na sebe? A proč? Proč tehdy zmizela bezeslova? Hlavní hrdina si zasloužil dostat odpovědi. Vše mohlo být jinak. Na druhou stranu, závěr, to jako její sebevražda, možná byla vysvobozením, protože skok o 20.let do přetechnizované doby by jistě byl v 66. letech dost složitý. Třeba se v knize dozvím odpovědi :) ()

And09

Jako jeden z mála filmů pro mě představuje o mnoho lepší variantu filmovou nežli tu knižní. O což se především zasluhuje Kate Winslet, která hlavní představitelku nemohla ztvárnit lépe - její kamenné a nečitelné výrazy, které tam přesně mají být, by snad nedokázal nikdo tak autenticky ztvárnit. Milostný příběh je opravdu silný a tohle je přesně případ toho, kdy divák dokáže i u obrazovky prožívat to samé, tedy ten první silný vášnivý cit, který člověk mnohdy prožije jen jednou za život a v tomto případě Hanna jako ta "famme fatale" druhému dokáže život natolik ovlivnit a převrátit, že se toho do konce života nezbaví. Mimo to také bravurně odkrývá lidský charakter a pud sebezáchovy, který si málokdo dokáže zachovat jako Hanna, i přesto že ví, že je pro ni fatální. ()

Korra

Silný snímek, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to nebyla nejlepší role Kate Winslet. Dovedu si představit, že původně vybraná Aňa Geislerová by obdařila postavu Hany přesvědčivější naivitou, ale i zlověstností. Kate je prostě příliš glamour na takovou roli. ()

pankito

PROSÍM, PŘEČTĚTE SI NEJDŘÍVE FANTASTICKOU KNIHU, PAK SI FILM UŽIJETE ÚPLNĚ V JINÉ DIMENZI. Jde bohužel o to, že scénáristi (pro mě z nepochopitelných důvodů) vypustili mnohé pasáže a promluvy, které objasňují a mění pohled na postavy. Např. Hanna při rozhovoru s Michaelem před smrtí mnohem otevřeněji přiznává svou vinu a říká, že má noční můry. Ba co víc, dlouhodobě studovala literaturu o holocaustu, aby všemu lépe porozuměla. Před tím, než uprchla z města, viděla Michaela na koupališti se spolužačkou a on si až do rozsudku myslel, že utekla, protože jí zlomil srdce! A mohl bych pokračovat... Také filozoficko-společenské úvahy v knize opravdu stojí za přečtení. Ještě se mi nestalo, abych ronil slzy po 20 minutách filmu.. vlastně jsem nikdy takhle u filmu nevyváděl... není to o hollywoodském kýči, ale o hořkosti a neschopnosti vyrovnat se s vlastním osudem. ()

Tonula

Předčítač je pro mne jeden z nejsilnějších válečných filmů. Válka se tu přitom vyskytuje jen v náznacích, občas se někde mihne uniforma, ale přesto tam stále je. Neviditelná, hrozná a smrtící. Winsletová zde předvedla možná největší herecký výkon své kariéry. I když jsou zde i další vynikající herci, celý film vlastně stojí na tom, jak přesvědčivá bude hlavní hrdinka a té se to podařilo téměř dokonale. Její Hanna je živá postava a věřím, že se nějak tak mohly odehrávat některé příběhy lidí ve válce. Shodou náhod se stane dozorkyní v koncentráku a i když zřejmě není právě ta, která by se vyžívala v mučení bezbranných vězňů, svou prací přispívá k účinnosti vražedného aparátu. Nechce nikoho zabíjet, ale snaží se jen vykonávat dobře svou práci, kterou považuje za obyčejné zaměstnání. Vůbec nechce přemýšlet nad nějakou etikou nebo morálkou, nad spravedlností, prostě plní rozkazy a možná ani není schopná domýšlet nějak dalece důsledky toho, co dělá, protože není bystrá ani vzdělaná. Její postava je i citově chladná a to se vše projevuje na tom, jak žije a co udělala. Hanna ani na chvilku nepřipouští, že by se ničím provinila, ale všichni kromě ní vědí, že byla součástí zločinu a trest musí přijít. Vlastně žije mimo realitu. K tomu, aby poznala svět více, slouží její "chlapeček", co jí mimo sex přináší i potěšení z knih, které jí předčítá. Je to její poznání, milenec i hračka, na které je závislá.. Silný film, který se mi i po dlouhé době vybavuje v detailech. Zavrtá se pod kůži a nejde zapomenout.. 5* ()

TheFilmThief

Tak tohle je dost přeceňovaný film. Řekněme, že starší žena má poměr s klukem a on je potom dost poznamenaný, s tím, že s jedinou ženou, se kterou si později rozumí, je jeho dcera. Zápletka s holokaustem je zaručená cesta k ceně Akademie a pověsti skvělého filmu. Mezi hlavními hercemi byla chemie to uznávám a film má skvělou atmosféru a zanechá silný dojem. Ale až to všechno vyprchá, vidím jen postarší paničku, co v minulosti dělala hrozný věci a nyní spí s mladým klukem, za to, že jí čte. ()

Sejkorka

100% , ve všech směrech. Člověka to tak vtáhne do děje až se přistihne, že přechází na stranu válečného zločince. (Jaký je ženský od od zločince ? Zločinka ? To ona radši půjde sedět na doživotí, než by přiznala, že je negramotná ? Kate Winslet je grandiózní (Oskar jí sluší) , Woldemort taky ujde, stejně jako David Kross (budoucí Manchester City Bert Trautmann). ... Takových lágrů bylo na tisíce a teď soudíte 6 žen proto, že o nich někdo napsal knihu ? Je to pořád dokola, malé ryby potrestají a tý největší hajzlové se tomu můžou jen potutelně usmívat. ()

wvwrayman

Tak trochu jsem čekal jiné rozuzlení nastavené zápletky. Trošku více melodramatu, happyendu. Ale to jsem možná přecenil slovo "Romantický" u zařazení tohoto filmu. I tak jde o velice silný příběh, který vyvolává touhu hodnotit a zamyslet se nad hodnotami života. Může vás někdo hanit a nenávidět za to, že jste jedno z mnoha ozubených koleček stroje smrti? Myslím si, že pokud je takové "účastenství" v soukolí nezbytné a nevyhnutelné pro vlastní existenci, pak je i omluvitelné. ()

Nicholas_Age

Ne, tak tohle nefungovalo. Předvídatelné, často směšné. Pár docela silných momentů celkový dojem nemůže zachránit. Chápu, že takové filmy byly kdysi v kurzu, bohužel mají ale dost malou životnost. Jestli někdo, stejně jako já, bude pátrat po nějakém filmu, který neviděl a MOHL BY BÝT DOBRÝ, tak Předčítači se můžete bez obav vyhnout, fakt. Jen tak tak 3 hvězdy - 55%. ()

TylerD.

Velké překvapení, mnoho silných momentů ale hlavně geniální vykreslení (a výborné ztvárnění Kate Winslet) postavy Hanny jejíž chování, odpovědi, přímočarost, suverenitu, zvláštní pohled na věci, primitivní chytrost ale zároveň až obludnou, hloupou jednoduchost asi nikdy nezapomenu. Mám až pocit že mě ta postava poučila. Vytkl bych nesedící věk, pokud si pamatuju, ve filmu bylo řečeno čtyřicettři ale realita bude o deset méně. Ve skutečnosti to ale filmu nijak neškodí. Naopak práce s s věkem je jednou zhlavních věcí filmu a je zvládnutá skvěle. ()

peproch

Rezignujte na reálnost, rezignujte na morální povýšenost. Hanna má právo milovat klučíka a osudový trest ji stihne. Vzpomínka na krásu vlastního příběhu i na příběhy literatury zůstanou. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž