Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Stanley

Tenhle film mě dokázal hned dvakrát řádně rozčílit - poprvé, když jsem ho viděl a uvěřil jsem tomu, co se v něm odehrávalo. A podruhé, když jsem zjistil, jak se věci skutečně měly a v čem se filmová podoba liší od historických událostí. Ostudné a nepochopitelné překroucení historických událostí (včetně úloh některých zde znázorněných postav) dělá z tohoto filmu pokrytecký paskvil, který jen přilévá olej do ohně dodnes ožehavé problematiky česko-sudetoněmeckých vztahů. Za tuhle blamáž plnou manipulativních bludů a polopravd by Herz (a Urban) zasloužili nařezat nasoleným bičem. ()

Streeper

Skvělý a emotivní film od Juraje Herze. Můj oblíbený Karel Roden skvěle ztvárnil hajného Březinu a jeho postava patří ve filmu k mým nejoblíbenějším. České filmy moc nemusím ani německé, ale tohle je snímek o 2. světové válce, takže jsem ráda, že jsem si ho nenechala ujít. Je až nespravedlivé, jak to dopadlo s Habermannem. Škoda, že se o to víc nezajímalo. ()

Agoran

Velké zklamání z dílny Juraje Herze. Jediné, co mohu pochválit je kamera a hrubá kostra příběhu. Divák však velmi záhy pozná, že jde o neuměle zpracovanou adaptaci, protože zejména v první půlce se to hemží nahodilými, nenavazujícími scénami, které nuceně posunují příběh dál. Vůči dabovaným českým filmům mám osobní averzi, takže posunutí postsynchronů u ostatních (českých) postav pro zakrytí dabingu těch německých pranic nezlepšilo. ()

Wladi.mir

Ať si každej říká co chce. Podle mě odvedl Herz výbornou práci. Mohlo to být sice ještě lepší, ale musím hodnotit vysoko. Důvod je jediný. Nikdo dosud nenatočil film, který je tomuto podobný. Nikdo nenatočil film, který nám říká jak to bylo s osudy němců v pohraničí. Jsem rád, že se to povedlo a mohu prohlásit, že češi (koprodukce) natočili film, který za shlédnutí stojí. Pravdivý příběh o českém pohraničí je něco co by měl vidět každý čech a možná i němec. Němec nebo čech? Je to jedno, protože člověk je totiž buď zlý nebo dobrý. A o ničem jiném tento film není. Závěr příběhu je opravdu bez komentáře, hodně dramatická chvíle, o které si může každý domyslet své. PS:Láka mě docela kniha, ta přece jen může být ještě lepší. A jak řekl "Snakefinger": "Úžasná sonda do pokroucené, kolaborantské a zrádcovské české duše." ()

enjoi

Nabízí se srovnání s Lidicemi, ty jsou ovšem proti Habermannovi slabý odvar. Náhled na jednu z nejkontroverznějích oblastí dějin jak z německého, tak i českého pohledu je velmi deprimující a nutí vás k zamyšlení. Jeden z nejlepších českých filmů posledních let i co se technického zpracování týče. ()

Joges

Němci proti Čechům, Češi proti Němcům, řešení židovské otázky. O tom všem je nesmlouvavá 2. světová válka. V případě skutečných událostí kolem Habermannova mlýna a chybách lidí té doby by se dalo dlouze polemizovat. Já však hodnotím film, který na mně velmi zapůsobil. Věrně zachycené historické období ve filmu (i když kruté), oproti bezduchému střílení v akčních filmech, rád podpořím. Za mně tedy plný počet bodů. Juraj Herz a další herci si uznání jistě zaslouží. ()

tomtomtoma

Film, který obsahuje mnoho moderních atributů. Působí více jako pospojované obrazy, méně jako kompaktní celek. Ale přesto je celková atmosféra na dobré úrovni. Je dobré umět se vypořádat s národní nelichotivou minulostí. I když trochu později, než by bylo vhodné. Mám strach z davů lidí a jejich zvířecích pudů. Pomstychtivost není lidskost a není to ani spravedlnost. Spáchané křivdy se nedají narovnat, jen vznikají další zločiny. Navíc se za jméno spravedlivé odplaty ukrývají i nelichotivé lidské stránky. Jako je závist, touha po majetku, touha po moci, touha po síle, zbabělost, osobní frustrace, uvědomění si vlastních prohřešků a snaha ututlat své vlastní poklesky a neschopnost. Lidské chování dokáže být velice kruté a bohužel jsme na něj ještě náležitě pyšní. Sudetský podnikatel August Habermann (Mark Waschke s hlasem Martina Davídka) doplácí na svůj původ a své bohatství, které je základem všeobecné závisti. Nepomůže mu jeho lidskost a laskavost. Augustův nejbližší přítel Karel Březina (Karel Roden) je zde zástupcem zdravého rozumu bez vedlejších pohnutek. Augustova manželka Jana (Hannah Herzsprung s hlasem Kateřiny Lojdové) je představitelkou naivní a důvěřivé lidskosti, která častěji jedná srdcem a méně hlavou. Sturmbannführer Kurt Koslowski (Ben Becker s hlasem Lukáše Hlavici) je zástupcem brutálních nacistických metod. Velice zajímavou postavou je ředitel hotelu a sanatoria Václav Pospíchal (Jan Hrušínský), který se z čistě pragmatických důvodů přiklání na všechny strany najednou. Nejvýraznější pokryteckou, pomstychtivou a ziskuchtivou postavou je starosta Jan Hartl (Andrej Hryc s hlasem Miloslava Študenta). Z dalších rolí: trochu prostoduchý Mašek (Radek Holub), Augustův nacistický bratr Hans (Wilson Gonzalez Ochsenknecht s hlasem Vojtěcha Kotka), pokrytecká Maškova matka Eliška (Zuzana Kronerová), Karlova manželka Marta (Franziska Weisz s hlasem Anny Brouskové), a aktivní účetní Hora (Jaromír Dulava). Vypořádat se s vlastní minulostí je důležité. Je ovšem otázkou, zda se z ní dokážeme poučit. Bohužel si nemyslím, že toho jsme schopní a naše neslavné pudové chování vycházející z přízemní závistivosti nás bude i nadále ovládat. ()

laik_60

Ale ano, Roden je Roden, a ze sa Herz chytil ulohy natocit taku cesku sebareflexiu, to e popri Vlailovej Adelheid vysoke plus. SKoda, že sa takého niečoho nedeje aj u nás na SLovensku. A veru bolo by o čom, :( Za scenár, a herecke vykony 5bodov a hlboké ďakujem ()

C0r0ner

Možná to mělo cílit na soucit s odsunutými Němci. Pokud jo, tak u mě se to minulo účinkem. Příběh to ale byl silný jako prase a natočený tak sugestivně, jako by tam tvůrci opravdu byli a filmovali podle vlastních zkušeností. Závěrečných pár minut je tak silných, že jim může Hollywood závidět. 90% ()

Cheeter

Dlouho jsem tento film odkládal. Nevím proč, ale nakonec díky tomu jsem si mohl užít tento silný snímek. Takhle zajímavý film o druhé světové válce z českého prostředí jsem dlouho neviděl. Výborně vystihuje proměnu před, během a po válce. Rozhodně bych doporučil ke shlédnutí každému, kdo se chce na toto téma podívát jinou optikou, než do teď. ()

kusper

Obdivuhodné, jak se Juraj Herz dokázal vyrovnat s vlastní minulostí. Uvědomte si, že byl v koncentráku! Tento brilantně natočení film se skvělou hudbou je dle mého jeden z nejlepších českých filmů za posledních 10 let. Dokonale a se skvělým tempem vykresluje lidskou povahu na pozadí extrémních situací. (K) ()

zette

Do jake miry je konkretni pribeh pravdivy se uz asi nedozvime. To, ze byl odsun sudetskych Nemcu dost dramaticky a mnohdy jejich zivot ukoncil lync je fakt, o kterem se u nas pochopitelne mluvi jen velmi tise. O to vetsi radost mam z tohoto filmu, ze vznikl. Juraj Herz, diky svemu rezijnimu umeni natocil krasny film se silnym nametem. Myslim, ze se nepriklani na zadnou stranu a pribeh je " jen " odvypraven... Myslim, ze je zde velice dobre vystizena i atmosfera a kostymy. Onu atmosferu jeste prikrmuje hudba Ilji Cmirala a v neposledni rade vynikajici vyber hercu. Jen dve veci me deli od toho, abych po dlouhe dobe dal ceskemu filmu plny pocet hvezdicek. Prvni je celistvost filmu, myslim, ze se v urcitych momentech trochu tristi. Druha je postava bratra Habermanna, uz jen to, jak ho zraneneho vytahnou z vlaku a jeho ukryti v lesnim srubu mi prijde dost degradujici tento film. Jinak vsak hodnotim velmi kladne, jeden z nejlepsich pocinu u nas za poslednich deset let. ()

agathon

Velmi dobré herecky, slušné hudebně. Celkově mi to ale připomínalo spíš nákladnější inscenaci pro nedělní večer na ČT. Na film 21. století příliš mravokárné, příliš krotké (vizuálně i vypravěčsky) a příliš zdlouhavé. Ale určité momenty musí člověk ocenit, takže tři hvězdičky jsou akorát. ()

Dannysek4U

Epic, krasne natoceny, ale rozhodne dejove spatne rozfazovany a navic hrozne cernobily a klisovite didakticky v postavach. Rozhodne ale remeslne nadprumerna prace. A Roden s Waschkem super. ()

Pajky3

Habermannův mlýn je jeden z těch filmů, které nejenže nastiňují nepříjemné otázky, ale hlavně nám ukazují nepříjemné vlastnosti. Dav opravdu udělá cokoliv a inteligence v tu chvilku nehraje žádnou roli. Můžu být jedině rád, že jsem tuhle dobu nezažil. Dokud jsou pro nás tyhle nepříjemné filmy anonymní, tleskáme a děláme jak je to všechno špatně, všechno odsuzujeme. Mám tím na mysli různé genocidy v Africe, rasismus a podobné. Jenže tenhle je z Čech, takže se na konci tohohle filmu člověk prostě musí stydět o to víc. Vyvolává to takové zvláštní pocity. Končim s tím, že budu nadávat na český filmy. Jen si prostě musim líp vybírat. Protože herci jako Roden, Hrušínský nebo Holub hrajou skvěle, stejně jako jejich němečtí kolegové a kolegyně. Navíc Waschke mi celou dobu připomínal Michaela Fassbendera. Díky zdejším komentářům jsem si musel vyhledat, co jsou to postsynchrony, když na to každej nadává, jako kdyby to byla ta nejdůležitější věc v tom filmu. ()

campix

Časy a politická situace se neustále mění, ale lidé ti zůstávají vždy stejní. Lidé byli, jsou a vždycky budou svině a je naprosto jedno na jaké straně nebo jaké národnosti jsou. Velmi silný příběh z Němci okupovaného území Čech. Určitě jeden z nejlepších českých filmů roku, především díky Německo-Česko- Rakouské koprodukci, díky které mohlo do filmu přitéci značné množství peněz. Bohužel si to sebou nese daň, většina hlavních hereckých postav jsou Němci a to mě vcelku mrzelo. Po dlouhé době se mi opět líbil výkon Karla Rodena, i když již ve vedlejší roli a také dalších českých herců (Hrušínský,Dulava). Jen je mi nějak divné,že všichni Němci zhruba od poloviny filmu hovoří již česky, že se tak najednou všichni přehodili. ()

frings

...a Protektor se může jít zahrabat! Z něj už si totiž skoro nic nepamatuji a domnívám se, že scény z tohoto filmu zůstanou hodně dlouho. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc