Z jedné z kanceláří mafiánského bosse Doyla Lonnegana odchází poslíček s tržbou 11 tisíc dolarů, kterou má doručit do Chicaga. Na cestě k taxi je ovšem svědkem fiktivního přepadení a nabídne pomoc. Starý zraněný černoch žádá, aby odnesl peníze na jednu adresu. Muž cítí, že by si mohl krásně přivydělat, ale až v taxi zjistí, že byl podveden a oloupen. To se podařilo dvěma podvodníkům Johnnymu Hookerovi a Lutheru Colemanovi, kteří ani ve snu netušili, koho to vlastně okradli. Večer se sejdou u Luthera, kde si rozdělí uloupené peníze. Luther se rozhodne skončit s podvody a Johnnymu dá adresu falešného hráče pokeru Henryho Gondorffa, který by ho mohl naučit velké věci. Když se Hooker vrací domů, sbalí ho chamtivý detektiv Snyder, který už ví, co udělali a komu ty peníze vlastně patřily. Za mlčení požaduje dva tisíce dolarů. Hooker mu dá tisíc falešných dolarů a pak se rychle vrací k Lutherovi, ale je pozdě. Lonneganovi lidé Luthera zabili. Johnny se rozhodne pomstít Lutherovu smrt a společně s Henrym naplánují léčku, při které by měl být Lonnegan definitivně zničen. (TV Nova)

Trailer 1

Slasher

Butch & Sundance je pro mě výš, ale tohle je další skvělá feel-good klasika. Nejstylovější herecká dvojice svý doby (potažmo ever), parádní tempo bez hluchých míst, závěrečný podfuk na diváka, rozverná ragtime muzika, starosvětský retro, všobjímající pohoda a nenucenost. Jo joo, "they don't make 'em like that anymore." :) ♪♫ ()

gudaulin

K projektům, kterým jsem nadělil méně než 4 hvězdičky, nemám tendenci se vracet, ale ty vícehvězdičkové za opakované zhlédnutí stojí a jak jsem už dávno vypozoroval, přibližně po deseti letech je i vhodné zhlédnout snímek znovu, protože s přibývajícím věkem vnímáme některé věci zkrátka jinak. Většinou musím své vzpomínky korigovat směrem dolů, ale v případě Podrazu jsem ani po třetím zhlédnutí nemusel měnit ani to nejmenší ze svého vysokého mínění. Podraz je film elegán, má šarm a styl, je to zkrátka taková příjemná pozitivní jízda, která by fungovala, i kdyby místo Newmana a Redforda obsadili kterékoli jiné kvalitní herce. Opírá se totiž o výborný scénář, skvělou retroatmosféru a dokonalé filmové řemeslo. Jen u minima filmů se dá vysledovat tak precizní práce jednotlivých filmařských profesí. Koukám a obdivuju skvělou kamaru, hudební motiv, báječný casting týkající se i těch nejmenších štěků, práci architekta a fajn režii. Tohle je jednoduše pocta filmovému umění v té nejryzejší podobě. Všechny ty Dannyho parťáci a nesčetné variace téhož se můžou jít klouzat. Celkový dojem: 95 %. ()

Boogeyman

Nestárnoucí klasika i v současnosti hladce straká do kapsy Dannyho parťáky a podobné podrazácké filmy, ač jsou kvalitativně mnohdy na velice vysoké úrovni. Podraz zkrátka smíchal to nejlepší co mohl a vznikl tak legendární film, který je stejně jako Butch a Sundance nezapomenutelnou vzpomínkou na Titány! Jen ty ženské představitelky mohly být vybrány trochu vkusněji. ()

kinej

The Sting je z těch filmů, které nejlépe vystihuje označení stará dobrá filmařina. Žádná velká filmová revoluce se nekonná přesto se to skvěle sleduje. Měl bych jen drobnou výtku, která mi překáží v tom, abych dal plný počet bodů. V závěru se tvůrci snažili být tak moc překvapiví, až je to trošku na úkor logiky. Celou dobu je film pojat tak, že Newman neví co se chystá, film je tak i pojat a pak...Butch Cassidy and Sundance Kid je určitě lepší. ()

Davies182

Nejvýše vyzdvihnout si bezesporu zaslouží atmosférická hudba, která je nyní v mých očích s tímto filmem tak úzce spjata. Příběh několika zručných podvodníčků mi vážně sedl, navíc když jsem nedávno dočetl podobnou knihu od Scotta Lynche, jejíž děj byl ale situován do fantasy města ne nepodobného Benátkám. Paul Newman budou spolu s Robertem Redfordem navždy patřit mezi nejvýraznější a nejzapamatováníhodnější hollywoodské ikony, a tento film je zářivým příkladem toho, proč tomu tak je. Charisma obou zmíněných sálá už jen z průvodního plakátu ke snímku! Zase tolik se mi výtvor George Roye Hilla ale nelíbil - a nějaké mušky bych také dokázal najít - abych mu udělil maximální rank. Především mne překvapilo, že snímek hodně stojí na výborných hercích na úkor napínavých momentů. Jsou zde spíše scény, ve kterých jsem byl svědkem promyšleného plánu a sledování jeho realizace, a ani to nezabránilo občasnému pocitu, že režisér mohl sem tam popohnat kameru a něco málo vynechat. Za sebe musím Podraz ohodnotit jako excelentní divadlo sympatických zlodějíčků a jejich ďábelského plánu, od kterého jsem čekal malinko větší šmrnc. ()

• Robert Shaw (Doyle Lonnegan) si zlomil kotník, a proto jeho postava kulhala. (Kulmon)
  • David Maurer, autor knihy „The Big Con“, podal v roce 1974 na producenty žalobu o 10 milionů amerických dolarů s tvrzením, že část filmového příběhu převzali z jeho díla. Spor byl vyřešen u soudu v roce 1976. (Čulo)

Související novinky

Jodie Foster se vydá na loupež Mona Lisy

Jodie Foster se vydá na loupež Mona Lisy

30.01.2020

Režisérka a herečka Jodie Foster (Pan Bobr, Hra peněz) si vybrala svůj příští projekt. Čerstvě se upsala adaptaci knihy The Day They Stole the Mona Lisa, která vypráví o proslulé loupeži, která… (více)

Robert Redford ukončil kariéru

Robert Redford ukončil kariéru

07.08.2018

Legendární americký herec a spoluzakladatel filmového festivalu Sundance Film Festival Robert Redford (81) potvrdil svá dřívější slova a ukončil kariéru. Redford se hraním živil 60 let, mezi jeho… (více)

Adios, Hombre... :-(

Adios, Hombre... :-(

27.09.2008

A taky Luku, Butchi, Gondorffe či Johne Rooney. Paul Newman, jeden z největších sympaťáků filmového plátna vůbec a ikona své generace, dnes ve věku 83 let podlehl rakovině plic. Je zhola zbytečné… (více)