Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

angloumene

Nová řada Star Wars startuje až nečekaně vydařeně. Ne že bych tedy z kina odcházela s neutuchajícím nadšením, ale minimálně mě potěšilo, že se ve filmu neobjevuje žádný wtf moment. Příběh prostě baví a přitom oproti předchozí na ničem neztrácí. Přetvořený svět funguje jak má a navíc si divák může užívat podařeně ztvárněné planety nebo vesmírné souboje. Když to shrnu Síla se probouzí přináší super zážitek pro všechny fanoušky a zároveň díky kvalitně odvedené filmařině neurazí snad žádného "běžného" diváka. ()

marnold

Prziszlo mi to jako klasyczny film, jaki se dzisio toczom... temniejsze, cmawsze, graficko propracowane, akczni z rozwniniyncim psychiki postaw. Akurat w realiach SW. Czymu ni, jak wszystko to je to, co mo czlowiek rod. Chynyc sym tam (tu zrowna celkem dosc) jaksi tyn wtipek i dobre. Ale posunynci zanru kajsi indzi? Jaksi zaskoczyni? To mi tam kapke chybialo. Inaczyj se uz cieszym, jak se na to podziwom podrugi, potrzeci.... ()

Wajsik

Tři dny již uběhly od shlédnutí v Ostravském multiplexu a stále nevím co o tomto filmu napsat. J. J. Abrams měl nelehký úkol a zda se ho zhostil dobře či špatně je už na každém jednotlivém fanouškovi. Já osobně jsem se na film těšil od jeho ohlášení a poslední půl rok poctivě odškrtával políčka v kalendáři. O to víc je pro mě zjištění, že vlastně nevím co si o filmu myslet deprimující. Mnoho scén jak už bylo řečeno jsme přeci jen už někde viděli a celá zápletka jako by z oka vypadla Epizodě 4. A dokonce i John Williams jako by nebyl úplně ve své kůži, když pomyslím na hudbu původní trilogie. Přesto je úžasný zážitek vidět na velkém plátně titulky plující vesmírem, znovuobjevený Millennium Falcon, či Hana Sola a jeho věrného Chewieho. A u dokonale propracovaných akčních scény v čele s X-wingy zaplesá srdce každého zarytého SW fanouška. Až další díly v kanónu ukážou jak povedený tento díl je a jedno je už teď jasné. Je to o několik tříd výše než Lucasova "nová trilogie". A já nemůžu jinak než vyzvat ostatní: "Jděte a užijte si to stojí to za to a dejte vědět co si o tom myslíte." ()

peetriss

Zahájení třetí trilogie Star Wars je popcornovým sci-fi blockbusterem vysoké úrovně, udržujícím v sobě vysoké tempo a líbivou vizuální podívanou. Jako nenáročná filmová zábava funguje výborně, těch 136 minut uplynulo rychle, bojové a válečné scény zaujímají velkou část stopáže, humorné vložky fungují, spousta roztodivných ras, postaviček, droidů, robotů a strojů povedeně zpestřuje podívanou. Na druhou stranu je z Epizody VII cítit svazující respekt k předchozím dílům a obavy z přijetí jakýchkoli invencí a inovací zarytými fanoušky. Ve výsledku se toto projevilo natolik, že J. J. Abrams natočil svým způsobem pouze modernější recyklát Nové naděje a Impéria vrací úder pohrávající si s nostalgickou notou, v němž nastupuje nová generace postav a další éra boje proti Temné straně. Na snadě je otázka, do jaké míry nechali producenti Abramsovi (jinak režisérsky jistému) volné ruce. Co se však povedlo je obsazení - Daisy Ridley má velkou šanci, hraničící s jistotou, býti nejvýraznější hvězdnou kometou posledních několika let, protože má charismatu na rozdávání, nemluvě o faktu, že na mě působí dobře i herecky, a nebudu zakrývat, že také vzhledově. John Boyega jí zdatně sekunduje, přestože občas má tendence k přehrávání. Vrcholem pro fanoušky je samozřejmě setkání se starou Star Wars gardou v podobě Harrisona Forda, Carrie Fisher, Chewbaccou a na malém prostoru i s Markem Hamillem. Droid BB-8 je snad ještě roztomilejší než starý dobrý R2D2. Zábavná podívaná, vyvolávající pocity nastavované kaše s cílem astronomických výdělků, kterého bude bezesporu dosaženo. ()

Shimargh

Co se týče scénáře a příběhu, velmi slabé, hlavní záporák ubohý zamindrákovaný pubertální kripl, ale jako připomínka SW univerza velice příjemná vánoční jednohubka.... ()

TERRORDROME

Ak to teda porovnáme s taktiež Džejdžejovým Star Trekom, tak Prebudená Sila ťahá za kratší koniec, lebo všetko od úvodných po záverečné titulky musí byť presne na svojom mieste bez nejakého priestoru na alternatívne riešenia. Najhoršie na tom je že scenár je proste len epizóda IV pretlačená cez kopirák. Niktoš z púštnej planéty príde k droidovi s dôležitými informáciami, po ktorých prahnú pohrobkovia impéria aj notorický rebeli a s pomocou vesmírneho pašeráka sa dostane do stredu diania. Bar plný príšeriek, čierno maskovaný záporák, tajomný nadzáporák i planétová variácia na hviezdu smrti ktorú sa dá zničiť cez tepelnú šachtu, to všetko je originálne asi ako čínske tenisky značky Pumma. Vlastne jediným vlastným nápadom epizódy VII je motív zbehnutého Stormtroopera ako jedného z hlavných hrdinov. Na druhej strane, akokoľvek som si uvedomoval že sa pozerám na vyžuvanú žuvačku, menej ako štyri dať nemôžem, lebo je to proste poriadne našlapaná a atmosférická pecka ktorá mi nevyšumela z hlavy a svoj účel splnila. Prvá tretina bola v podstate fantastická, od Stormtrooperského masakru po zbesilý únik v Millenium Falcone som čumel ako to fičí. Trochu problematické to začne byť paradoxne vo chvíli keď sa na scéne objaví najväčší frajer sveta Star Wars, samotný Han Solo a jeho chlpatý parťák Chewbacca. Od tej chvíle tam totiž po vzore Hobita musí všetko súvisieť so všetkým, čo pôsobí značne kŕčovito. Stále tam však všetko lieta, buráca, strieľa a vybuchuje, takže sklamanie z brutálnej predvídateľnosti deja je úspešne prehlušené akciou a podareným humorom s hláškami. Výbuchy zlosti Kylo Rena patrili k tomu najlepšiemu, akurát vždy keď dal dole masku a ukázal svoj nosatý ksicht, tak som sa nevedel rozhodnúť či je to kretén alebo nie. Ale jeho psychická rozpoltenosť a obavy že ho ovládne svetlá strana sily boli minimálne pozoruhodné. Obsadenie sa celkovo podarilo, keď pominieme starú gardu, tak film ťahá predovšetkým dvojka Finn a Rey ktorým sa dá bez výhrad fandiť. Špeciálnu pochvalu si potom zaslúžia Špeciálne efekty, ktoré nakladajú s digitálom obozretne a dávajú priestor klasickým postupom. Mohli by sme sa ešte pristaviť pri nejakých tých kiksoch, napríklad že hrdinovia sú schopný malým blasterom roztrieľať snáť aj celý Star Destroyer, kdežto záporácke strely sú trebárs k Falconovi podstatne šetrnejšie, alebo že Stormtrooperi sú úplne slepí a nedokážu trafiť prestarnutého piráta stojaceho uprostred chodby, prípadne že Kylo Ren dokáže pomocou Sily urobiť z protivníka handrovú bábiku, ale rozhodujúcich okamžikoch na to kašle a len sa tupo oháňa mečom aby mu to natrel niekto kto v živote nebojoval. No nič, všetky pindy sú v podstate márne, lebo sa mi to skrátka páčilo a podľa všetkého to podobne vidí aj všeobecná väčšina. Tak uvidíme čo ďalej predvedie Luke Skywalker, keď už kvôli tomu vraj Hamill zhodil kilá. ()

Honzeek95

Nakonec to nebylo vůbec špatné. Osobně jsem čekal velký propadák, ale dopadlo to poměrně dobře. Škoda že jen těch inovací bylo pomálu. Takové klasické Star Wars se vším všudy - tím mám na mysli se všemi charakteristickými rysy a scénkami, které bychom očekávali a které se nám na předchozích dílech líbily. Místy jsem se nemohl ubránit pocitu, že sleduji další díl Star Treku, ale uznávám, že Abrams se s režisérskou rolí vypořádal velmi důstojně. Musím ale vytknout příliš velkou snahu o vtipnost, protože ta je v silném kontrastu s temnou atmosférou. Myslím si ale, že cíl byl splněn. Star Wars jsou zpět, mladším fanouškům byla připomenuta jeho moc a sláva, vydělalo se pár miliard a tržby za prodej hraček jdou vzhůru. To vše společně s udržením kvality a úrovně značky. Mission completed. ()

Prochy38

5* dát musím... Má to jedinou chybu.... Walt Disney... Díky tomu je film jedno velké klišé a natolik předvídatelný, že to až bolí... Ale jak jsem řekl, jediná chyba. Možná mě nenadchl hlavní hrdina Finn, ale naučím se s tím žít... Vše ostatní dokonalé. Před odkazy na původní díly, a že jich nebylo málo, přes novinky a další a další vtipné pasáže i akci a to, všechno, co máme na Star Wars tolik rádi. Úžasné a jsem moc rád, že to všechno znovu ožívá. Jsem zvědavý, jak se bude příběh vyvíjet. Jen tak dál. Já dostal to, pro co jsem si šel.... a možná i trochu víc. Do kolen mě to nesrazilo, ale spokojený jsem rozhodně nadmíru. ()

Bafo

Genericnost a prumernost... Z legendy se stava prumernej blockbuster bez spetky toho, co ji delalo vyjmecnou... To, jak dokazal Abrams resuscitovat Star Trek se zde rozhodne nekona... ()

TAMEHEMP

Jako problém neni ani to, že je to jak přes kopírák, což mně třeba sralo, neujíždim si zrovna moc na starejch válkách, ale prázdnej scénář. Děje se tam, že se tam nic neděje. Je na tom až moc vidět, o co Abramsovi šlo, to že se snažil až moc precizně ukázat další kus star wars universa s již osvědčenýma tradičníma prvkama a zapomněl na to, že točí film. ()

kill-tec

Star Wars sága nebyla nikdy moje modlitební knížka. Dlouho jsem nechápal ten humbuk kolem. Pak jsem ale byl jednoho dne nepřímo donucen s tím začít. Pustil jsem si I. epizodu a změnil lehce pohled na věc. Sice mě to nedostalo zcela, ale říkal jsem si, že zase tak špatný to taky není. Nedlouho na to jsem si pustil i II. epizodu. Ta utvrdila mé myšlenky, ale opět mě nedokázala zcela zlomit. SW jsem na čas opustil se slibem, že to možná jednoho dne dokoukám. Ten čas nastal teď, když mi volá kámoš: "Středa, Cinestar, Star Wars, 17:30, 3D, titulky, jdeš?", říkám si "Tak jo!". Musel jsem tedy během tří dnů dokoukat čtyři epizody, abych tam neseděl jak ocas. Podařilo se. Nicméně musím opět podotknout, že mě to prostě nedostalo. Ano, možná už víc chápu tu hysterii a fanatismus, pro mě se však stále jedná o slátaninu v žánru sci-fi, které mě nikdy nijak neoslňovalo. Starší epizody se mi moc nelíbily, i když tak trochu se to vylučuje s tím, že IV. epizoda byla asi nej, přišlo mi to moc hloupoučké. Na tu dobu to asi bylo něco neskutečného, ale já v té době bohužel/bohudík nežil, tak nemohu prostě docenit. Pro mě první tři nové epizody znamenaly asi o trochu víc. A tak jsem se na VII. epizodu snad i docela těšil. A rozhodně mě nezklamala. V podstatě se dostala do mé SW TOP. Možná je to tím, že jsem odchovanec moderní doby a tak mě ty efekty hltaly a polykaly. Černoch mi nevadil, záporák byl možná trochu slizskej ko*ot, ale taky nebyl tím nejhorším, co se v tomhle díle ukázalo. Vlastně ani nevím, co špatného bych zde hledal. Prostě dobrý! Na plné hodnocení se u SW asi nikdy nedostanu, ale tím to rozhodně nehaním. Ať nás do nových dílů Síla provází! ()

vodafone

Je to podobné prvnímu dílu.. a podobné všem dílům xD každopádně pro mě film s ohledem na minulost za 4 hvězdy.. ale kino a nostalgie k tomu přidala tu 5* ()

Marrty3

Zhlédnuto v kině. První SW díl, který nemohu hodnotit ani 4**** a ani 5*****. Prodat to Disneymu byla osudová chyba. Stále se to chce tvářit hrozne vtipně, přesto je vtipu minimum. Je to neuvěřitelně předvídatelné. A zástupce darkside je fakt oplzlý a děsivý jako malé kotě, vůbec nemá tu "temnou" vizáž. Film, který ve spoustě zásadních věcí ustupuje (hlavně aby nebyly černoši a feministky nas*aný). Snímek mi přijde mířený pro masy a ne pro fanoušky star wars. Pro mě spíše zklamání. Tak 60% Snad budou pokračování lepší.....Po další projekci zvědám hodnocení na slabší 4****. Zas takový propadák to není, má to vcelku slušnou atmosféru. Vtip tedy stále skoro nulový, ale budiž, to se dá překousnout. Přesto stále doufám, že následní díly budou o poznání lepší ! ()

Tristaver

Může to být stokrát recyklovaná čtyřka, je mi to jedno. Do kina jsem na to musel jít hned dvakrát, protože při půlnoční předpremiéře mi skrze slzy štěstí utekla polovina záběrů. Takhle to vypadá, když si SW dají časový odstup a přijdou s tím, co opravdu chtějí vidět fanoušci. Oni totiž fanoušci jsou pak těmi, kdo jednak zaplatí natáčení, ale také vytvoří (v tomto případě obnoví) ten kult, který vybrané ságy, SW nevyjímaje, provází. Podle těch provázaností se čtyřkou mi to připadá, že Abrams šel na jistotu, a bylo pro něj důležitější, aby film fungoval, a hlavně aby přilákal zpět ke kultu všechny staré fanoušky. Navíc se mi líbí, jak Abrams boří "tabu" (?) z předchozích epizod - Troopeři jsou vlastně převychovaní lidé, postavy si sundávají masku (Troopeři, Ren), evidentně hlavní postavou je žena... Skvělý je i výběr postav, Han, Leia a Chewie jsou příjemná klasika, Finn je sympaťák, a z Poea bude, doufám, nový badass hero. Trochu horší je to s Temnou stranou, Snoke je prostě divnej (navrch se jménem jak z animáku pro děti) a Kylo Ren je oproti Vaderovi slabý (třeba to v dalších epizodách bude plus, uvidíme). A Rey? Její plakát v životní velikosti chci na zeď :) ()

Dyas

Na Star Wars jsem se po prvním traileru hodně těšil a ta brilantní kampaň ve mě vzbudila nový zájem o Star Wars. Epizoda VII splnila svůj účel, i když to podle některých byla jen skvostná kopírka epizody IV. Abrams je borec, protože se mu povedlo zapracovat na neskutečné nostalgii. Mě se Síla líbila, ale něco mi tam na těch pět hvězd chybí. Já starou trilogii nezatracuji, ale víc se mi líbí nová, protože zbožňuji Obi-Wana, mytologii Jediu a ty souboje :) Takže pro mě nejlepší epizodou zůstává Pomsta Sithů, protože epičnost, souboj Obi-Wan vs. Vader, souboj Yoda vs. Sidius, a protože je to temnější díl. Hned potom Impérium vrací úder, a tam je to asi jasný :D Ale musím dát epizodi VII ještě jednou v kině. Musím vychválit Boyegu, protože zapadl do filmu úplně přirozeně. Rey je sympatická a je fakt sexy :D Adam Driver luxusní záporák, dokud si nesundal masku, pak jsem měl fakt rozporuplné pocity. Ale ten finální lightsaber fight na konci se povedl. Doufám, že příběh plně rozvinou, protože základy položily touto epizodou pěkně. ()

Mleako

Když použiju hudební přirovnání, tak Force Awakens je skvělá cover verze epizody IV. JJ do toho přidal něco svého něco poupravil, ale v základu je to prostě pořád až příliš podobný New Hope. ()

.baris.

Jo, Star Wars jsou pořád dokola, to přece všichni víme. Ano, výběr představitele Kylo Rena se dost nepovedl (očekávala bych spíš pořádného chlapa s charismatem až někam k Jupiteru, kterého budou i přes jeho zápornou roli platonicky milovat miliony žen). A ano, Síla se probouzí je spíš remake, než další díl... Ale ten Chewie.. <3 ()

Darth Maul

Viac-menej všetko v poriadku. Počas úvodnej znelky mi prebehli po chrbte zimomriavky a tento pocit sa počas sledovania filmu viackrát zopakoval. Návraty milovaných postáv a staručkých hercov vyvolali dojatie. Noví herci boli všetci, bez jedinej výnimky, veľmi sympatickí a presvedčiví. Sila sa po dlhých rokoch prebudila a spolu s ňou prišlo hravé galaktické dobrodružstvo s nádherným zovňajškom. Nad tým všetkým som cítil to povestné tajuplné kúzlo pôvodných Star Wars. Zamrzela ma len jediná vec. Opakovanie motívov a dejových liniek prvej trilógie (vnímam to ako odvrátenú stránku Abramsovej hry na istotu). V takomto pestrofarebnom a nápaditom svete, v preďalekej galaxii, ktorej možnosti sú v podstate neobmedzené, je to trošku škoda. ()

Foxhound#1

Upozorňuji, že SW vesmírem jsem zasažen pouze v podobě šesti, vlastně už sedmi filmy. Prequel/sequel/wtfquel seriály, knížky či komixy šly mimo mě. Tak tedy 10 let uplynulo a opět mě na plátně uvítala úvodní fanfára a běžící povídání kde se zhruba nacházíme. A já byl nadšen, víceméně až do konce.Technicky zvládnuté, žádné přílišné digipřeplácaniny, naopak skoro reálie zaostalého vesmíru z původní trilogie. Scénář už je trochu děravější. Ano, to kopírování linie E4 tam znát bylo a nejvíc právě v závěrečné akci, kdy se zase musel likvidovat megakanon zlých hochů, samozřejmě ještě větší a smrtelnější jak předtím. To ostatní kopírování bych ani tolik nehrotil, jako celek to fungovalo. Ve filmu mi ale chybí takových 10 minut závěru, ano ten konec byl takový divný a až moc otevřený. Aspoň to bů mohl šedivej zarostlej Hamill pronést (kolik asi za to cameo inkasoval). No nezbývá než se upínat na E8 a pokračování děje. SW to jsou války, ano VÁLKY a bojůvek je v E7 dostatek a všechny stojí za to, akci Abrams prostě umí a já si ji užil naplno. K novým postavám - no čokoládový zběhlík z rodiny trooperů mi fakt k srdci nepřiroste. Hlavní a budoucí padawanka už je něco jiného, ona je tak dokonale roztřesená drsňačka, až ji člověk musí mít rád. Ne vážně, Daisy je fajn a budu doufat v nějaký další vývoj její postavy (jako filmové, tu svoji má fajn). Co by se vážně mělo dopilovat v E8 jsou postavy badguyů. Kylo Ren, ten nepovedený potomek slavného rodu ... on je fakt nepovedený ve všech směrech. V masce ještě budiž, bez ní to je jak kdyby přišel z natáčení dalších prciček a jen na sebe hodil plášť. Adam prostě na badguye nemá ani ksicht ani hlas. Postava Vadera nasadila příliš velkou laťku, kterou už asi nic nepřekoná. Avšak, původně učedník světlé strany, následně sveden temnou stranou ale ne dostatečně, stále je rozpolcený a neví pořádně kam se postavit. Sice snaha pro temnotu tam je - výbuchy vzteku a scéna s tatíkem, ale jestli tu finální zkázu přežil (jakože asi jo, musí přece dostat sprdung od mistra), beztak se bude v E8 hrát na jeho návrat na světlo. Stejně tak démonický Palpatin nemůže být nahrazen digitálním nakřáplym ořechem, řádně seschlym. Ještě si skalní fans stěžovali na to, jak může netrénovaná holčina a černej trooper najednou perfektně ovládat světelnej meč nebo lítat s falconem líp jak Schumacher lyžovat. A co jako? Holčina očividně v sobě má něco víc (Anakin 2?). Světelnej meč měl v ruce kdysi i Han Solo a uřezal si něco? Jasně že ne, tak proč by si s nim tenhle šašek nemohl trochu pohrát a zabojovat si ... já vim, i SW mají svoje zákony a tohle je svatokrádež, už mlčim. Nicméně bojůvka dvou netrénovaných vůči jeden trénovanej dark side. No jednak z poloviny dostali na budku a druhak byl Ren slušně zasažen a sám o sobě to byl takovej nedoučenej učedník, i nebohý Darth Maul na tom byl líp s výcvikem a to nebyl duševně rozpolcený a labilní. Suma sumárum když se ohlásilo spojení Lucase a Disneyho, dost jsem se obával co z nových SW vznikne. Takhle mohu s klidem napsat - nečekal jsem zázraky a proto jsem v podstatě spokojen. () (méně) (více)

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý