Star Wars: Síla se probouzí

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Star Wars: Sila sa prebúdza

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2015, 136 min

Remake, sequel, zjevná touha přiživit se na zavedeném IP a ještě je to dlouhý jak tejden. Že se to tedy vyšplhalo až na ty tři hvězdy, by mělo být vnímáno jako výraz nejvyššího ocenění. Další díly dávám jen proto, že ušatý princ Zuko.(10.4.2016)

Demonstrace Síly a čisté filmařské dobro z rukou fan-boye, který patří k výlučné hrstce těch filmařů, jenž chápou, jak zaháčkovat nostalgiky věku 30+ s ofsetem Millenium Falcona na tričku, i wannabe nerdy šoupající si na profilovku světelný meč jenom proto, že to na Facebooku zrovna letí. Šel jsem na nového Abramse a pochopil, jak se cítili lidé na konci sedmdesátek. Čistá filmařská extáze, oplývající kinetickou akcí, božími triky, vybalancovaným humorem, pomrkáváním na všechny konce galaxie a hlavně dalším posunem univerza. Fňukat nad tím, že se remakuje Epizoda IV je zcestné. Předcházejících 6 epizod vlastně nebylo ve finále o ničem jiném. Musím ještě jednou… Abych to napodruhé pronudil a teprve po třetí projekci opravdu docenil. Těch skrytých narážek na věci budoucí tam tuším tolik, že v roce 2019 se budeme ještě divit.(20.12.2015)

Tohle jsou ty Star Wars, na které člověk čekal od konce Návratu Jediho. Působivý skoro remake epizody IV. s hodně silnými motivy a brutálně sympatickým castingem na obou stranách síly.(21.12.2015)

Závidím všem, kteří viděli regulérní sedmou epizodu. Já viděl "pouze" nostalgií podbarvenou upravenou prvn... Ehm, čtvrtou. Naštěstí vesměs k lepšímu. Abrams je totiž lepší filmař než Lucas a má kliku i v tom, že mu George nepsal dialogy. Navíc Boyega, BB-8 a především Keira (i když tvůrci tvrdí, že se jmenuje Ridley) to táhnou již nyní lépe, než jak to kdy dokázala necharismatická dřeva Hamill s Fischerovou, potažmo C-3PO. O Fordovi to samozřejmě neplatí; táhl to minule a táhne to i nyní. Platí že první polovina lepší té druhé, kdy to částečně ztratí tempo (zbytečná pasáž s pašeráky) i tah kvůli neustálému fanouškovskému vlezdoprdelkování v každé druhé vteřině stopáže (na úkor času, kdy se mohlo objasnit více kolem nové mytologie) a z prstu vycucané jakože osudovosti. Prequelová trilogie uspěla minimálně (resp. jedině) v tom, že představila živoucí vesmír, kde jsou tisíce ras a zájmů. Tady je to krok zpět; opět jsme čistě v pustinách a případné zničení „jakési planety kdesi ve vesmíru“ nemá absolutně žádný dopad na nic a na nikoho. Přesto nesporně poctivý kus filmařiny, na který se výtečně dívá. Speciálně pak v momentech, když se nebojí vystoupit ze stínu původní trilogie a začne vrhat svůj vlastní stín. Takových momentů je sice po hříchu málo, ale jsou tam a kvůli nim to stojí za to. Tak snad to vyjde za dva roky u osmé epizody, která už třeba nebude pouze uctivě upravenou druho... Ehm, pátou.(19.12.2015)

Je velmi příjemné, že Abrams ctí atmosféru původní trilogii a velmi příjemně ji upgraduje. Absolutně ale selhává ve vývoji hlavních postav a nedokáže využít ty vedlejší, příběh je neskutečně předvídatelný, hlavní záporák zabitý a finální souboj je nejenom neskutečně dementní, ale především režijně i choreograficky absolutně nezvládnutý. Ve finále bohužel spíše zklamání. Jsem velmi zvědavý na finanční výsledky...(17.12.2015)

• - Ve filmu si zahrála i dcera  představitelky princezny/generálky Leiy (Carrie Fisher) -  Billie Lourd. Ta ztvárnila důstojnici Odporu jménem Kaydel Ko Connix spolupracující s robotem PZ-4CO. (Charpy)

• - Jméno záporné postavy Kylo Ren (Adam Driver) vzniklo ze jména hlavní záporné postavy Kybo Ren ze seriálu Droids (od r. 1985), který se Star Wars úzce souvisí. (P. J. D.)

• - Warwick Davis si zde střihl menší cameo mimozemšťana jménem Wollican - podvodníčka, co kšeftuje nebo podvádí s cennymi daty/informacemi, kterého jsme si mohli všimnout v hradu patřícímu Maz Kanatě (Lupita Nyong'o). Davis si již ve Star Wars zahrál. A to ve Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983) - Ewoka jménem Wicket, který se jako první seznámil s princeznou Leiou (Carrie Fisher) . (Charpy)