Star Wars: Síla se probouzí

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Star Wars: Sila sa prebúdza

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2015, 136 min

Výtkám, že to je vše příliš odvozené a celý film je nejdražší fan made záležitost všech dob, se nebráním. Dokonce bych k nim přidal pochybnost nad hlavním záporákem, který zatím spíš vyhlíží jako z marvelovského blockbusteru... Ano, sedmička fúzuje ověřené motivy a postupy především z epizod IV a VI. Na rozdíl od Star Treku se Abrams pohybuje ve stylisticky mnohem ukotvenějším univerzu, to ale neznamená, že neservíruje totální abrrrazivní rrrozkoš, jak byl řekl Dan Nekonečný. 136 minut se film řítí kupředu a ta stopáž je prostě subjektivně strašně krátká. Zmizela obsese přeplácanou mizanscénou, Mindelova kamera se víc hýbe s postavami, které tak jen divadelně nedeklamují, ale dýchají. Digitální opar nové trilogie přepustil místo materiálnosti. Přestřelky stormtrooperů jsou čistá rozkoš a nezbývá, než posunout spin-off Rogue One mezi nejočekávanější filmy roku 2016. Nové postavy se rychle učí - důraz na dobře dávkovaný patos, gesta, včasné pomrkávání, to všechno si osvojují s lehkostí. Kolbiště ale pochopitelně patří veteránům, kteří probouzejí Sílu nostalgie. Star Wars přestaly být epickou galaktickou ságou o zdanění obchodních cest a vztazích mezi různými zástupci galaktické politiky a vracejí se ke kasdanovské pohádce se vším všudy. Epický oblouk, antické scény, velká krásná slova. Pokud se nové trilogii vyčítala opereta, tohle je opět opera. Možná se zdá, že s rokem 1977 už nemáme nic moc společného, ale pro mě je tenhle epos o věčném souboji dobra a zla v současnosti stejně důležitý jako v době, které dominovali padouchové. Ani ne tak proto, že obsahuje skutečně dotažený feministický podtón (což českému mentálnímu apartheidu působí muka), ale spíš proto, že zase naplno připomíná platnost třicet dva let starých Yodových slov: "Luminous beings are we, not this crude matter." Abrams možná jen postavil most mezi starou trilogií a novým univerzem, ale je to most, po kterém je radost kráčet.(17.12.2015)

S VenDulin85 jsme se v kině shodly, že větší ucho, než byl hlavní představitel Kylo Rena, snad už vybrat nemohli. Neseděl mi tam. Tu masku si neměl vůbec sundávat ... člověk tak lehce pozbyl nabytou představu o superzlém temném rytíři. To bylo zhruba vše, co bych filmu vytkla. Dále už převažují klady. Poklona nejen režisérovi, ale také skladateli Johnu Williamsovi za složený soundtrack. Je fajn vnímat tak skvělou hudební linku spolu s příběhem, kde velice příjemným dojmem převažovala poctivá filmařina nad počítačovými zrůdnostmi. Jsem nadšená z té přirozenosti. Napětí a perfektní akční scény střídal humor, kdy se rozesmálo celé kino. Do něj jsem šla trochu nesvá a vycházela jsem okouzlená. Dokonalý návrat do hvězdného dobrodružství.(20.12.2015)

Čekám na tohle pokračování řadu let a najednou už je za mnou. A výsledek? Dalo by se najít celá řada důvodů, proč sedmou epizodu sejmout. Taková Spáčilová v recenzi pro Mladou Frontu opět nezklamala. Smutné u ní ale je, že do své recenze uvedla to, co se od této epizody dalo tak nějak očekávat. Ani bych se nedivil, kdyby po úvodních titulcích vstala a odešla. Ono totiž kritizovat to, že příběh ředí původní trilogii svým příběhem a v podstatě nepřináší nic nového, by dovedl kde kdo. Jenže sladit nové postavy v takovém univerzu je taky určitý um, který nedovede každý a J.J. Abrams to podle mě zvládl na výbornou. Osobně mám pocit, že jsem se na sklonku roku nemohl setkat s lepším filmem v kině. Digitálních efektů je méně, jak těch skutečných, což je tvůrcům rozhodně k dobru. Nové postavy v podobě Daisy Ridley a John Boyegy jsou moc fajn. Stejně tak Adam Driver podle mě splňuje to, co mu tento příběh určil. Je to vysloveně hnusák pohledem s evidentně hodně slabou vůlí bejt chcípák. Okolnosti z něj ale dělaj vysloveně zrůdu. Do toho epický příběh, který jde po vzoru první trilogie. Co víc chtít? To teda fakt nevím...(24.12.2015)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4,134 // Otvárací Víkend v USA: $247,966,675 //(21.12.2015)

Rok 2015 se nesl v duchu oživování filmových kultů, vše to začalo Jurským světem, který paradoxně (pro mě) dopadl naprosto katastrofálně (upřímně doufám, že netalentovaný CGI imbecil a rutinér Trevorov nedostane šanci stejně zšavlit i Star Wars), trošku lépe (ale stále žádná velká sláva) na tom byl Termouš, a to nejlepší nakonec Star Wars. Abrams potvrdil, že je režisérská špička, a taky že miluje film ... a opravdu hodně miluje Star Wars. Tam kde prase Trevorovova kalibru nacpalo automaticky CGI té nejhorší kvality (zdravíme těžce pracující Indy), tam Abrams hledal i ten poslední způsob, jak použít praktický efekt (které nikdy ... NIKDY nezestárnou), a narozdíl od Trevorova to umí i s CGI a pečlivě si hlídá, aby bylo pečlivě naklíčováno a "vyleštěno". Taky zde narozdíl od Jurského světa naprosto skvěle funguje faktor nostalgie, kdy budete neustále jak na jehlách (pokud bych měl použít oblíbený obrat, že nostalgie z nových Star Wars doslova stříká, tak bych se nebál použít spojení nostalgický bukakke rekord). No, opravdu se těším na Rogue One a další kousky z tohoto universa ... a vy byste měli taky ! *persuade*(17.12.2015)

• - Droida BB-8 ve skutečnosti tlačil po speciální kovové konstrukci komparzista, který byl celý oblečený v zelené. Prach, který se tolikrát při přesunu BB-8 rozvířil, nezpůsobil droid, ale chůze člena štábu, jehož stopy byly digitálně odstraněny. (UncleMorty)

• - Brána u města Nima na Jakku, kam Rey (Daisy Ridley) chodí prodávat strojní součástky, a kterou zničí při manévru s Millenium Falconem, byla již vytvořena v konceptech u původní trilogie Star Wars jako brána k paláci gangstera Jabby Hutta. (Charpy)

• - Účes Billie Lourd, která ztvárnila poručici Connix, je odvozen od účesu její skutečné matky Carrie Fisher, která hrála princeznu Leiu, z dílu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977). (P. J. D.)