Chápu zklamání mnohých, protože jsem ho pár minut po skončení filmu taky pocítil. Jenže pak se stojí za to zamyslet nad tím, co ten film vlastně prezentuje, jaké motivy zpracovává, jak je aktualizuje a na jakých základech je vlastně vystavěný. Výsledkem je maximální spokojenost. Je tam totiž asi opravdu všechno, co dělá Star Wars kultem. Drama otců a synů, otázky zodpovědnosti, odvahy a sebeobětování, zrcadlení událostí v sobě navzájem, variování motivů a mystika, která to všechno provazuje. Poslední záběr emocionálně nerozkládá tím, koho nebo co zobrazuje, ale tou ohromnou tragikou a bolestí, která se dokáže odrážet v jediném pohledu.(18.12.2015)

Bože!!! Dve hodiny som sa šťastne usmieval. Teda - okrem okamihov, keď som sa hlasno smial, hlasno rumázgal alebo si obhrýzal nechty od napätia. Viem, že je to nostalgia. Viem, že film je v podstate remake ep IV, že zloduchovia sú trochu srandovní, že sa to miestami pohybuje na hrane paródie... Ale to nič nemení na absolútnom fanboyovskom nadšení z konečne kvalitného návratu do preďalekej Galaxie. Všetko je hmatateľné, herci sú super a réžia dravá.(18.12.2015)

Slušný pilot k velmi drahému televiznímu seriálu. A síla nikde. Vlastně ani ta sithská temnota, kterou jsem tak hmatatelně cítil ve staré trilogii, nebo v ´Pomstě sithů´. Kdyby mi bylo nyní patnáct, šestnáct let a Episoda VII. by byla mojí první, co ze světa Star Wars shlédnu, nic by mě nemotivovalo pídit se po starších dílech. A to je smutné. Celkem jsem se bavil, to určitě, ale nenašel jsem nic, co by poslední epizodu stavělo do světla kultovnosti, nadčasovosti, jako staré episody. Kdybych měl použít přirovnání, tak Abramsův film je něco jako třetí díl Terminátora, slušné hollywoodské řemeslo, ale nic víc.(28.12.2015)

Výtkám, že to je vše příliš odvozené a celý film je nejdražší fan made záležitost všech dob, se nebráním. Dokonce bych k nim přidal pochybnost nad hlavním záporákem, který zatím spíš vyhlíží jako z marvelovského blockbusteru... Ano, sedmička fúzuje ověřené motivy a postupy především z epizod IV a VI. Na rozdíl od Star Treku se Abrams pohybuje ve stylisticky mnohem ukotvenějším univerzu, to ale neznamená, že neservíruje totální abrrrazivní rrrozkoš, jak byl řekl Dan Nekonečný. 136 minut se film řítí kupředu a ta stopáž je prostě subjektivně strašně krátká. Zmizela obsese přeplácanou mizanscénou, Mindelova kamera se víc hýbe s postavami, které tak jen divadelně nedeklamují, ale dýchají. Digitální opar nové trilogie přepustil místo materiálnosti. Přestřelky stormtrooperů jsou čistá rozkoš a nezbývá, než posunout spin-off Rogue One mezi nejočekávanější filmy roku 2016. Nové postavy se rychle učí - důraz na dobře dávkovaný patos, gesta, včasné pomrkávání, to všechno si osvojují s lehkostí. Kolbiště ale pochopitelně patří veteránům, kteří probouzejí Sílu nostalgie. Star Wars přestaly být epickou galaktickou ságou o zdanění obchodních cest a vztazích mezi různými zástupci galaktické politiky a vracejí se ke kasdanovské pohádce se vším všudy. Epický oblouk, antické scény, velká krásná slova. Pokud se nové trilogii vyčítala opereta, tohle je opět opera. Možná se zdá, že s rokem 1977 už nemáme nic moc společného, ale pro mě je tenhle epos o věčném souboji dobra a zla v současnosti stejně důležitý jako v době, které dominovali padouchové. Ani ne tak proto, že obsahuje skutečně dotažený feministický podtón (což českému mentálnímu apartheidu působí muka), ale spíš proto, že zase naplno připomíná platnost třicet dva let starých Yodových slov: "Luminous beings are we, not this crude matter." Abrams možná jen postavil most mezi starou trilogií a novým univerzem, ale je to most, po kterém je radost kráčet.(17.12.2015)

Tenhle díl jsem si užila zřejmě nejvíce ze všech. Hezky navazuje na ty starší, jen má lepší dialogy a efekty (tady se není čemu divit). Vše je samozřejmě naprosto průhledné, ale zřejmě jsem fanoušek Star Wars, tak mi to nevadilo, naopak jsem si to užívala a vyloženě to vyžadovala. Z kina jsem odcházela spokojená.(20.12.2015)