Star Wars: Síla se probouzí

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Star Wars: Sila sa prebúdza

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2015, 136 min

Upřímně řečeno jsem čekal, až přijde tvůrce, který Hvězdné války oseká od všeho toho mytologického balastu, který už tady byl stokrát. George Lucas v původních filmech vycházel z různých učení od starověku přes křesťanství a protože nešlo o nic nového, jen nudil. J. J. Abrams je takovým tvůrcem pro mě, který Hvězdné války bere víceméně jen jako jednu z moha fantasy, provázenou neuvěřitelným výdělečným potenciálem. Abrams vytvořil zdánlivě jiný, ale přesto tolik stejný svět, moderní, s chytrým humorem a dilematy základních bojů dobra se zlem. A že je ten boj opravdový, dokazuje, že se neváhá zbavit postavy tak důležité. Abrams vytvořil svět pro mě, který jsem byl do příběhu zažraný skoro od začátku, a to jsem, prosím, spíš Trekkie. Dávám opatrných 90%.(30.6.2016)

• Bloody13

Jedna hvězda za novýho robůtka, druhá hvězda za návrat k maskám a animatronice. Celkově je to však docela sračka. Džey.Džey. je sice fanda, ale očividně kombinuje děj z Naděje a Impéria, a jen z nostalgie (tudíž zbytečně) vrací starý postavy, aniž by měly většího významu. Je to dlouhý jak měsíc do další vejplaty, postrádá to aspoň krapet napětí a - co je nejhorší – chybí tomu pořádnej záporák. Sorry, vážení, ale tenhle albínskej buzerant je devastací celýho filmu. Po takovym zvěrstvu pak člověk ani nemá chuť do další Epizody.(25.4.2016)

V mnoha směrech jako čtyřka. Narvané výbornou akcí, i silným příběhem, ale končí to příliš brzy. Skywalker neřekne jedinou větu... Tak moc jsem chtěl, aby to byl film roku. A nakonec seděl v kině na půlnočce s třema infantilníma a ukňouranýma puberťačkama za zády a očekáváním, které prostě nebylo naplněno. Abrams se bál experimentovat, jel na jistotu a většině fanoušků doručil přesně to, co doufali. Rozkopl Sílu a rozhodil ji mezi mladou generaci. Přinesl dravou režii, oblíbené postavy a přesto udržel směr, který začíná v A a končí v Z. Síla se probouzí se bohužel až moc podobá prvním Hvězdným válkám. Jenže ty mě začaly zajímat, až Impérium vrátilo úder. Bene!(17.12.2015)

Star Wars od fanouška pro fanoušky. Je tam prakticky všechno, co na SW miluju a skoro nic z toho, co mě na nich štve. To má být jako špatně? P.S. I napodruhé mě to děsně bavilo.(17.12.2015)

S láskou natočené to, co už tu jednou bylo. Ducha staré trilogie se povedlo dokonale oživit. V soubojích na světelné meče ubyla saltíčka a vymakaná choreografie, vypadají naprosto běžně. Zároveň se probudila všeobjímající síla a nastal ten starý známý mystický feeling, kdy jsme ještě neznali midichloriany. Noví herci jsou perfektní. Rey je naprosto skvělá i skvěle zahraná postava. Dokonce i ta ubrečená močka Kylo Ren je dobrý záporák. Hodně špatný, ale fakt HOODNĚ špatný byl ten jeho mistr. Vypadal jak Voldemort a vůbec z něj nešel respekt. Vskutku žalostná náhrada za Palpatina. Jinak je to ale fakt dobrý. Těším se na další díly. Jsem zvědavý, co předvede Luke, jestli První Řád tentokrát postaví místo smrtící koule třeba krychli, ale už jsem z toho prostě úplně necítil takovou tu vyhoněnost, jako dříve. Asi je to tím, že jsem už starší, nebo možná tím, že je to prostě to samý. Mám chuť to vidět znova a snad to ve mně ještě dozraje.(19.12.2015)

• - Oscar Isaac, který hraje pilota Poa Damerona, se při natáčení zeptal Harrisona Forda (Han Solo), jako zkušeného pilota, na radu ohledně létání, tedy co člověk běžně dělá, když létá. Harrison Ford mu odpověděl: „Tohle je nahrané..... ve vesmíru". (Henk123)

• - Název základny Starkiller vychází ze jména Luke Starkiller, tedy jména, které měl podle původního návrhu nosit Luke Skywalker (Mark Hamill). (Saur.us)

• - Ve filmu si zahrála i dcera  představitelky princezny/generálky Leiy (Carrie Fisher) -  Billie Lourd. Ta ztvárnila důstojnici Odporu jménem Kaydel Ko Connix spolupracující s robotem PZ-4CO. (Charpy)