Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Duckz

Dobře zpracovaný, příšerně patriotický film. Zasloužil by tak 2 hvězdičky za megalomanskou oslavu oficiálně vychovaného a politicky korektního masového vraha, ale hodnocení filmu a hereckých výkonů bych dal na *3+ ()

DavidAAAA

Když musel, odstřelil malý dítě a když musel, tak i jeho mámu. A chudák veterán z toho měl depréze.. Ne, trochu jinak. Opravdu hezkej film ne až tak moc prodchnutej kýčovitým vlastenectvím. Jen mi Chris Kyle přišel až neuvěřitelně kladnej, bez špetky čehokoli špatnýho. A dokonalý klaďasi neexistujou, takže jsem té roli moc nevěřil. A konec tomu měl dát větší grády, třeba ho měl odstřelit nějakej iráčan, takhle to bylo takový nijaký... Ovšem, zase je to přesně podle skutečnosti, tak asi dobrý. Neubráním se srovnání s Černým jestřábem, ten je o stupeň výš, ale ani tohle není vůbec špatný. ()

Thoman

Jestli něco amíkům závidím, tak je to přesně to, co bylo součástí závěru filmu...spontánní vlastenectví. Film sám o sobě lepší průměr - neurazí, nenadchne. Dobrá režie, dobrá hlavní role. ()

onevoice

Vojnové scény som si užíval, ale inač nič moc film ako celkovo. Seals sú riadni vypatlanci. Vojna im načisto gumuje mozog. Už ma unavujú tí americkí hrdinovia čo si myslia, že keď idú bojovať do cudzej zeme tak je to správne. Hlavne taký ako texaský kovboj. Trošku mi to pripomenulo The Hurt Locker, ale ani zďaleka to nedosahuje jeho kvality. ()

cumimnabednu

Dávám tomuto filmu 4 hvězdy za zpracování, herecké výkony, kameru, střih atd adt. Ale za to nejdůležitější - obsah - dávám pouze 1 hvězdu. A proč? Protože tu něco smrdí. A to je jasná profilace amerického idolu - ale jaksi zvráceného z pohledu neameričana. Točit film o někom, kdo zabil 160 lidí? Proč ne, o sniperech je více filmů, a dobrých. Tak co že to tu smrdí? 1) Sniper brání svou vlast střílením civilistů v Iráku, kde Američané vměšují své zájmy do cizí země? Jakže tedy brání Americku? Spíš bych řekl, že útočí na cizí zemi ne? 2) Film je natočen podle skutečné události a je poctou skutečnému člověku, který žil a pojímá ho jako profil amerického hrdiny. Jenže tento hrdina střílel ze skutečné zbraně už od osmi let a když došlo v Americe ke školním masakrům, tak se vyjádřil, že by měly být učitelé ozbrojeni a vycvičeni a byl proti omezení zbraní v Americe. Měl firmu, ktterá učila odstřelovat. Co na to více říct, že kdo čím zachází, tak také schází. 3) Dril v jednotce SEAL považuji za totální vygumování človvěčí identity a vytvoření člověka - opičky, který splní jakýkoliv rozkaz jakéhokoliv nadřízeného. To přece není také nic hrdinského, nemít svůj názor, plnit jen rozkazy. To je guma. 4) Hlášky ve filmu jsou opět dost načuchlé americkým patriotismem. V Iráku se válčí, tak já tam musím, musím bránit vlast.... Hurá. Zpracováním Eastwood dílo zvládl na jedničku, ale co ten obsah? To přece nemůe myslet vážně. To je prostě hrůza. Ať láska zvítězí nad zbrojením, fanatismem a patriotismem:). Jestlipak Ježíš používal zbraně, když je v Americe tolik věřících. ()

mykey77 odpad!

Ostry, skromny, silny chalanisko ide do vojny z presvedcenia, Detstvo - laska - bum-bum - laska - strach - zase bum-bum - problemy v laske - zase bum-bum - sluby - a opat bum-bum - navrat - smrt. Vlajky, trubky, cestna straz. Chory americky patriotizmus roztiahnuty do viac ako dvoch hodin filmu. Pritom sa z toho dal natocit velmi slusny 25 minutovy dokument. Co som ale cakal ked som si pustil film ktory ma v nazve slovo americky... Bradley si u mna pohorsil. Nie preto ze nezahral, ale preto ze to vobec zobral. ()

StarFsh

Choďte už s tým Irakom do prdele! To mi chcete povedať, že z toho 1 milióna mŕtvych Iráčanov boli všetci pozitívne identifikovaný, ako teroristi?! Ak by to bola pravda, tak by amíkov ubili turbanmi. A preto na to ešte treba natočiť aj propagandistickú glorifikáciu... ()

JerryPilsen

Silné brnkání na vlasteneckou vlnu,které nemůže zabírat jinde než v USA.Herci skvělí,ale dějově jde jen o portrét s několika dobrými momenty. ()

MilanM76

Ďalší z amerických nacionalisických filmov, ktorý hovorí o tom aký je morálny, nezraniteľný a neskutočne dokonalý americký vojak seal. Napriek tomu, že v cudzej krajine strieľa ľudí ako muchy. ()

nignignigga

Popravdě jsem čekal akčně nadupaný válečný film ve stylu jako Černý jestřáb sestřelen. Hodně mě mrzelo, že se ve filmu řešily rodinné záležitosti. Nicméně i přestože jsem velký fanda válených filmů, tak u tohoto filmu musim dát bohužel jen 3 hvězdičky. Akce tam byly, ale ne tak nervydrásající jak bych očekával. Pak pohled mimo vojenskou službu zajímavý, ale pro mě chvílema nudný, celkově to prolínání domácího prostředí a války ubíralo na kvalitě tohoto filmu. ()

Bianca.

Ačkoliv filmy s válečnou tématikou nemusím, na tento film jsem se skutečně těšila. Výborný herecký výkon Bradleyho Coopera, ale hlavně příběh podle skutečné události. V člověku to zanechá určité pocity, hlavně pocit naprosté nespravedlnosti. Zbytečná smrt člověka. Ale hlavně paradox: muž který přežije několik misí, a když se konečně vrátí do vlasti ke své rodině, zabije ho "přítel", kterému pomáhal. ()

gerdi14

Nemam zrovna v lásce válečné snímky.Ale toto bylo zrovna ten film co mi sedl. Žádné velké hejkání "Já nechci umřít" dostal ránu a konec. Patriotismus je v tom cítit na míli daleko,ale tak nějak nevtíravě.Cooper mě mile překvapil a ted už vím že je to pan herec. Nedá se moc komentovat film jako takový, myslím že podobně to ve válečném stavu bohužel chodí a ty kluci co tam jdou zemřít jsou blázni. ()

Herrydos

Je to strhující válečný portrét muže který Eastwood mistrovsky zrežíroval. Ve filmu je vše co by měl zprávný válečný i životopisný film mít s postavami se nikdo nemaže. Film ukazuje válku bez příkras a naplno před divákem vystavuje tohle krvavé divadlo. Skvělí film kterému nelze nedat 5* vynikající filmařina. ()

kjama

Bradley konečně dokázal, že nemusí hrát pouze v hloupých komediích a romanťárnách a snad si ho už konečně zapamatuji. Film samotný naštěstí nepřistupuje k tématu s vlasteneckým patosem a všímá si také negativního dopadu války. Clint si téměř vždy dokáže najít skvělé téma ke zfilmování. Kyle byl pro Američany jistě hrdina, pro mě alespoň zajímavý člověk se zajímavým osudem, který stálo za to zfilmovat. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /přece jenom nejsem cílovka - americkej divák, pro kterýho to má hlavně význam tenhle film, takže ten patos mi vadil, ty kecy a poplácávání se u vlajky, no ale Amíkům to určo nevadilo, takže je to i není mínus - záleží, kdo se dívá/, + /Bradley hrál slušně, takové poklidné, ale i akční a také takové vyvážené - kecy, city, akce, psychologická rovina/, hodnocení - obstojný životopisný film, hrající na národní notu a city, naštěstí to s tím patosem Clint nepřehnal, takže se to dalo zkousnout, docela to ušlo, zázrak to sice není, ale naprůměr jo, poznámky - méně akční než Lone Survivor neboli méně akce - více příběhu, je vidět starší a klidnější režisérská ruka a taky zkušenější, Clintovi to i v jeho letech docela jde ()

bruno84

Očekávání předčilo realitu, trailer úchvatný - film samotný lehce pokulhává. Jeden z mých nejvíce očekávaných snímků, na který jsem se dlouho těšil mě vůbec nenadchnul nicméně nezklamal. Dávám 4 hvězdy, protože válečná dramata je můj šálek kávy a Clinta považuju za výborného herce a ještě lepšího režiséra, ale jinak souhlas s uživatelem Superpero - Lone Survivor je o dost lepší. Přesto tady dávám 70% ()

radek.896

Velmi dobře natočené Clintem a i zahrané Bradlym a spol.. Film ma 2 stránky, po a před zabitím kluka vrtačkou, ta před byla mnohem lepší než ta po + typické dojemné scény po emericku - na plnej počet to rozhodně není. Souhlasím s POMEM, druhý půlka je zbytečně dlouhá... šlo to zkrátit o nejméně 20 minutek. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu