Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

viax

Celý film má takovou uspořádanou atmosféru, o nikoho se nebojíte, protože kromě hlavního hrdiny si k nikomu nestihnete vytvořit vztah a pak přijde ta jedna jediná věta a najednou je všechno jinak, jen sedíte a čučíte, jaký to vzalo obrat, a říkáte si: "Proč?" Za zpracování té situace dávám 4*. ()

mistr97

Americký sniper by si zasloužil oživení, díky kterému by se odlišil od řady podobných amerických válečných filmů, jenž jsou plné opakujících se vlasteneckých frází (Dělám to pro svou vlast...). „Legenda” byla v bojových scénách vyobrazena myslím až příliš suverénně, což postavě ubralo na věrohodnosti. Vnitřní problémy Chrise Kylea, tedy i způsob jeho myšlení, mi nepřipadají příliš racionální a ani film mě nedonutil s ním soucítit. Jeho psychika ho navíc, dá se říci, stála život. Ve filmu se objevuje několik slušných části, ale jako celek bohužel spadá do průměru. ()

SNCIS

"Momentálně jste nejhledanější člověk v Iráku. Vypsali na vás odměnu sto osmdesát tisíc dolarů!" - "Hlavně to neříkejte mý ženě... Dostala by na ně zálusk." :D - 100%. ()

Arutha

Eastwood a Cooper zaujímavá dvojka, Coopera som si v takejto roli predstaviť nevedel ale bolo to celkom slušné a tiež slušne natočené. Kopa akcie málo nudných stopáží. Vojna v Iraku je pre veľa ľudí stále čerstvá aj preto, že doteraz situácia nebola vyriešená a v podstate tam Američania zlyhali tak ako aj v mnohých iných krajinách aj kvôli nepochopeniu mentality domáceho obyvateľstva. Možno preto to veľa ľudí berie ako propagandistický film a nejaké ospravedlnenie tejto vojny. Ja to vidím trocha inak a až ubudne pamätníkov tejto vojny a všetkej tej propagandy a antipropagandy okolo tak ako napr. Vietnamskej tak sa bude na podobné filmy lepšie pozerať. ()

Milonak

Nezáživně natočená propaganda o "hrdinovi" na pozadí jednoho velkého amerického průseru. I kdybych vynechal ten patos a propagandu, tak film samotný je snad kromě několika bojových scén vcelku nezáživný a dost nudný a to zejména v rovině osobních vztahů hlavního hrdiny. A ten souboj dvou elitních sniperů..... Na rozdíl od většiny recenzentů mně Cooper v hlavní roli nesednul, byla z něj strašně cítit snaha "hrát". V součtu prostě jen další Eastwoodova přeplácaná srágorovina. ()

Updated_Cake

Je hezké, že jde o životopisný film, spíše mi to ale připadá jako "propagandistický" film, stejně jak to měli v oblibě na východě, tak tentokrát jeden ze západu. "Hleďte na toho hrdinu na plátně, kterak střílí naše nepřátele a hrdinně vede naši zemi za štěstím a svobodou a zářnou budoucností." tak nějak... Hodně nastavování tváře a dělání hrdiny z vojáka. ()

peproch

Biografie. Ostřelovač, který ve válce proti Alkajda a IS odstřelil nejvíce protivníků. Je čestný, prostý, upřímný. Ve 30 letech se vydává do výcviku a standartně se seznamuje, žení a žije prostě pro svou vlast. Vidět je všechno, co je řádně dobré, americké, poctivé. Nechtějte po něm žádné nadstandartní moralizování, jen koná, co přirozeně prostě umí a má zažité. ()

K1K0

Ilustračný film muža menom Chris Kyle ktorý nadovšetko miluje svoju vlasť a chce ju chrániť, nárokuje preto k vojenskej jednotke aby slúžil. Stáva sa z toho posadnutosť a ani doma pri rodine nemôže zabudnúť a byt sam sebou. Jednoducho veľmi parádny film podľa skutočnej udalosti ()

leafroller

Je těžké být objektivní. Nemám rád americkou zahraniční politiku a jejich vojenské výpady zvlášť. Jak se mám ztotožnit s hrdinou, jenž chladnokrevně likviduje desítky mužů, žen a dětí, kteří se provinili tím, že brání svou vlast před nelegální invazí? Jak se mám ztotožnit s hrdinou ,který si dobrovolně způsobuje trauma a ničí tak život svůj i svých blízkých? To jsou otázky, na které budu muset najít odpověď. Povznesu-li se však nad tyto úvahy a připustím-li, že existují lidé, jako je náš hrdina, dostanu solidní příběh a studii vývoje amerického vojáka od přijímače po návrat z války z pohledu nezaujatého a skoro by se dalo říct objektivního. Jen ty náhledy do soukromého života nemusely být tak rozplizlé. Válka člověka jednou provždy změní, to vím už od Remarqua, nicméně je dobré to dnešní "Call of duty" generaci občas připomenout. Jinak je film natočen jako reklama na US Army - kdo ví, jestli to armáda částečně nefinancovala, takže jsem se dočkal spousty zbraní, vynikajícího zvuku a také nějakých klišé. Nic, co bych nepřežil. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu