Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

Kosir

Zpočátku jem telegraficky vyjádřil názor takto: První díl se mně zamlouval svou mnohovrstevnatostí. Astrologie naroubovaná, nepůsobí přesvědčivě. Trojan se mně na detektiva, byť specifického, také moc nehodí. Na hodnocení je ještě moc brzy. * Dnes (4. 3.) jsem však dospěl do stádia, kdy mohu klidně prohlásit, že je to uděláno zajímavě, dobře se to sleduje a ty horoskopičiny beru jako " nutné zlo" v úvozovkách. To zdůrazňuji. Seriál ozvláštňují jako třeba Dextera ozvláštňují ty vcelku nevkusné a brzy únavující zářezy do líček obětí nebo Monka obsese a autismus. Dexter je samozřejmě kultovní věc, ovšem v úplně jiné rovině, takže Vraždy v kruhu, i s jejich chybičkami, stavím výš. Averze, kterou cítím a vnímám, je podle mne živena konkurencí, která se snaží dehonestovat scénář, provedení a nápady, neboť jí samé se nedostávají. Snad právě proto dávám plnou nálož, abych to celkové hodnocení trochu vyspravil. :-))) ()

Anubiska

Od úplného odpadu zachraňuje tento opus pouze Trojan. Stupidní dialogy,zbytečná astrologická linka. Těšila jsem se na trochu magie a záhad,ale marně. ()

verbal_cohle

Čekal jsem víc. Trojan sice jako obvykle nezklamal, parťák Němec byl taky přesvědčivý, ale to už se nedá říct o Krajčovi a Vágnerové (k té ta astroložka vyloženě nesedí). Atmosféra pilotního dílu je ale jedinou věcí, která mě donutí se podívat i na díl druhý. Vypíchl bych surovost podání, náznak severské chladnosti a lepší kameru. Celkově mně to přišlo jako mix True Detective, Broen a Zodiaca a dialogy podobající se scénaři nějáké céčkové scifi/krimi/thriller s****y. ()

markisch

Ach jo! Tak jsem se těšila a takhle to dopadlo. Na co tam proboha byla ta astroložka? Vždyť je to úplně zbytečná postava! Jediný, kdo to zachraňuje, je Trojan, což se ovšem dalo čekat. ()

Randall

Na české poměry se jedná o řemeslně nadprůměrně povedenou kriminálku - rozhodně lepší, než třeba Hřebejkův utahaný a přehnaně hipsterský Exorcista. Škoda jen, že do toho hoši a děvčata tahají ty horoskopy... I tak ale dávám čtyři hvězdy, protože dobře odvedená kriminálka bez manýr a uměleckých extravagancí na ČT chyběla. ---Aktualizace po několika hraničně-debilních epizodách--- Nevermind, tak už jsme zase u klasické české podprůměrné porevoluční slátaniny... Škoda. ()

Gugos

Hmm tak jsem se na to hodně těšil , ale je to teda zatím dost velká bída....Trojan jakž takž je to pan herec ,ale zbytek příběhy herecké výkony...velmi zmatené...škoda zatím dost velké zklamání ()

pumlic

Bohužel nic moc, čekala jsem od obsazení více. Nelíbí se mi moc pan Trojan, ač ho mám docela ráda, připadá mi tak trochu mimo. Navíc je tam i "kulturní vložka" v podání Hanky Vágnerové. Ty její postřehy ohledně znamení jsou sice zajímavé, ale sype je z rukávu, aniž zná narození podezřelého. Tak trošku mimo je i Richard na vozíku. Myslím, že ten vozík je také navíc. Vypadá to jako podobnost se seriálem s Janem Potměšilem. ()

kinoholik

zvláštní směska výborných a třetiřadých hereckých výkonů. Místo fádní policejní psycholožky s manželem alkoholikem, astroložka provdaná za policajta vozíčkáře, kterou pigluje jeho kolega. Jen jako dobrá detektivka to moc nevypadá. Přestože Hanu Vagnerovou mám moc rád, v tomhle případě její odstranění z děje seriálu prospělo. ()

elery

Tentokrát se s místním "mainstreamem" poměrně výjimečně neshodnu. Podle mě velmi dobře napsané a realizované. Skoro bych měl chuť napsat: Bravurní práce. A to se mi u českotelevizních věcí nestává vždy... Takže: Gratulace, nenechte se zlomit prvostním neúspěchem. Vydržať. Ono se to poddá, protože to vůbec není špatné :) ()

Shannar

První díl spíše podprůměr. Po dovou dílech za dvě hvězdy a jedna bonusová při porovnání s Případem pro exorcistu...uvidíme jak další díly.. ()

KiR0

Stále nevím a nechápu, na co si ČT hraje, či o co se snaží.... O mysteriózní seriál? Nevím... slabý scénář, který nezachrání ani pan Trojan... herci jakoby bez života a elánu... jako by je i to hraní v tomto seriálu nudilo... ()

Porthos

Příjemná detektivní záležitost bez nerváků a akcí, prostě piánko s dobrým obsazením. Filmaři pochopili, že naše herecké i filmařské schopnosti nedosahují hodnot, při kterých se dá natočit akčně-hororová série. Díky tomu natočili přesně to co umíme: klidnou, hloubavou věc na nedělní odpoledne. Příjemné koukání při sklence vína. Obzvlášť na ČT, kde vás nikdo neruší reklamama. Prostě pohoda. ()