Texaský masakr motorovou pilou

• USA The Texas Chain Saw Massacre (více)

Sally se dozví, že vandalové údajně znesvětili hrob jejího dědečka. Spolu se svým ochrnutým bratrem Franklinem a přáteli se pouští do vyšetřování. Po návštěvě staré rodinné farmy zjistí, že v jejím sousedství žije skupina šílených, vraždících psanců. (Cinemax)

cmenda

Nevím co se na tom komu kdy tak líbilo , je to jen levně natočenej horor krerej ani nijak neupoutá pozornost a jen těží z nazvu samozřejmě hlavně pokračování ale už tohle bylo ubohý. ()

Rozjimatel

"Hello, is anybody home?"     Film o jednej podarenej rodinke z najhoršej diery sveta niekde v Texase, ktorá predvedie povestnú texaskú pohostinnosť. Spočiatku to na mňa pôsobilo trochu amatérsky a dosť obyčajne, ale časom som pochopil zámer tvorcov stavať na pocite autentickosti. Prvá desivá scéna je totiž potom ako blesk z jasného neba a pôsobí, podobne ako aj tie ostatné, hrozivo naturalisticky. A aj vďaka tomu, že je film založený na autentickosti,  je jedným z mála klasických hororov, u ktorých aj po desaťročiach atmosféra strachu stále funguje. Tento nízkorozpočtový horor je najziskovejší nezávislý film v dejinách kinematografie a je považovaný za jeden z najdesivejších filmov, aké boli nakrútené. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "My family's always been in meat." ()

Disease

Klasika, která místo strachu vyvolá spíš shovívavý úsměv, nicméně něco na tom je. A dekorace v Leatherfaceově domě jsou parádní. ()

ottis

Myslím,že tohle by měli vidět všichni kdo mají rádi horory.Ani po tolika letech snímek neztratil nic ze svého kouzla a jednoduše mě znechutil.Chvílema to na mě působilo jako dokument a i bez nějakých brutalně krvavých scén to musí dostat každého diváka.Jedním slovem prostě masakr. ()

LBsmoke

mno rozhodně jeden z nejlepších hororových zážitků..ne ze strachu či střev, ale z mrazivé(nezobrazené)brutality .. atmosférické nejsurovější peklo! které si užíváte od začátku do konce.. krásný rodiný portrét jatkářské generace- u stolu s dědou a kýblem -to jsou scény které nikdy nezapomenu. ()

Martin_W

Nevím jak jinak začít, než jen WOW.. Něco tak úchylného a tak "Psycho" jsem ještě neviděl. První polovina filmu celkem nudí a hlavně ten tlouštík na vozíčku začíná být otravný. Druhá polovina to, ale jak napraví! Už jenom při první oběti mi naskočila husí kůže, když zavřel Leatherface vrata od své skrýše. (SPOILER>>) Další nezapomenutelnou částí je velká, asi 10 minutová honička a jako poslední, co dělá z filmu naprostou úchylárnu je bezpochyby scéna v domě s celou rodinou a následný pokus o zabití hlavní hrdinky vrásčitým otčímem. (konec SPOILERU <<) A samozřejmě konec je taky jedna z nejlepších scén. // Už dlouho jsem neměl tak divný pocit po shlédnutí hororu. Možná u Blair Witch Project, ale stejně. Každý filmový fanda by měl vidět. Remeake oproti tomuhle stojí za velkou bačkoru. 92% ()

aLPaC

Vynikající film. Určitě vyvolal spoustu diskuzí. Každopádně výborná atmosféra, žádné dlouhé otálení. Závěr mi zůstane v paměti navždy. Jeden z nejlepších slasherů.. Jediné co nechápu je, jak mohl Tobe Hooper natočit takto skvělý horor a poté už jen samé kraviny (když neberu Poltergeist ve kterém měl beztak hlavní slovo Spielberg). ()

Mikino00

Normálně tento typ hororů je mi k smíchu, ale tady si nikdo na nic nehraje a už od scény se stopař začíná mít film velmi napínavou nejistou atmosféru. Setkání s vrahem je potom natolik šokující stylem provedení domu a věcí kolem toho, že jsem jen zíral. Moc jsem to nepochopil s dědou, to ale není podstatné, důležitým zůstává fakt, že i dnes je film šokující a svou atmosféru hravě předčí veškerou hororovou produkci posledních let a to opravdu nemám rád horory. ()

Ollie235

Jedním slovem nuda. Začátek v dodávce mě nijak nenadchl a totéž bohužel platilo o celém filmu. Jednotlivé postavy byly zvláštní a jejich osud mi byl po celou dobu naprosto ukradený. Kvůli absenci strachu a napětí (možná vyjma závěru) mě to navíc opravdu nebavilo. Vidět to v sedmdesátkách, asi hodnotím jinak, dneska každopádně za 2*. ()

Oralfabet

Zajímavý zážitek. Přijde mi, že tak polovina filmu je fakt nezáživná, jenže posledních cca 20 minut je zas záživných tolik, že v člověku to prostě chtě nechtě zanechá silný dojem. Taky mě film přivedl k poměrně rozsáhlým úvahám o hororovém žánru a uvědomil jsem si díky němu, že možná vlastně od hororů nechci primárně, abych se bál. Protože tohle mi přišlo děsivější, než moje nejoblíbenější horory, ale jsem si celkem jist, že si Texaský masakr nikdy nezamiluju. Vlastně ani nevím, jestli by tenhle film mohl kdokoli milovat takovým způsobem, jakým miluju Shining nebo Rosemary. Jo, je to zatraceně efektivní, v tom, o co se to snaží, a to se určitě počítá, ale zároveň je ten film prostě jen odporný a zvrácený, postavy slouží pouze k tomu, aby si divák mohl sám sebe představit ve stejně příšerné situaci, to je totiž pro onu efektivitu zásadní - vědomí toho, že něco podobného by se mohlo skutečně stát a asi i stalo, těmi nejzrůdnějšími zrůdami jsou nakonec vždycky lidé... Btw: ve scéně u večeře sice odpornost vystoupá do rekordních výšin, ale nejvíc mě asi vyděsila předcházející scéna na benzínce. Je to každopádně film, co s člověkem zůstane ještě dlouho po shlédnutí, a kvůli tomu mu asi nemůžu dát méně, než 7/10 ()

zdenur

Jako pořádný masakr mi to sice nepřišlo, ale i tak je tohle určitě povinnost pro každého fanouška žánru. Každá scéna s motorovou pilou se mi doslova vyřezala do paměti. Uzemnila mě naprosto dokonalá kamera, a to si takových věcí moc nevšímám. ()

RomanHyde

Jsou filmy, které nestárnou a pak ty, které ano. Texaský masakr z roku 1974 je ten druhý případ. Filmu nelze upřít originální temnou atmosféru, kterou navodí hnedle úvodní vydařené titulky a povedená muzika (respektive zvuky, které se táhnou celým snímkem a rozhodně se k danému tématu hodí). Vůbec ztvárnění filmu je na svou dobu bez chyby a má i určitý přesah, který mohl další generace tvůrců hororů inspirovat. Ovšem to je tak vše. Jednání postav a vůbec scénáristický vývoj celého "masakru" je dosti přitažený za vlasy a poplatný své době. Jistě v osmdesátých letech mohl způsobit citlivějším lidem nehezký zážitek, ovšem pohledem dnešního díváka, který je do jisté míry již velmi otrlý a né tak naivní, mohou některé scény působit méně uvěřitelně až legračně. Proto hodnotím tento snímek průměrem. Zároveň až tak neodsuzuji, jako většina uživatelů, remake z roku 2003. Ten se stejným tématem pracoval dle mého názoru citlivě a vzal si z původního filmu to co se povedlo, tzn. zajímavou vizuální stránku, a scénáristicky upravil jednání a vývoj postav k obrazu dnešní doby. Rozhodně se raději znovu podívám na remake než na původní film. ()

bolan

Chápu, že od hororu z roku 1974 nemůžu očekávat to, čím nás krmí moderní produkce, ale před pár dny jsem viděl THE KILLING (1956), což je natočeno o 20 let dříve a ten film neměl jedinou chybu. Takže v okamžiku kdy koukám na starý film, mě absolutně nezajímá zub času, který se něm podepsal a jak kultovní je. I v roce 1974 vznikaly skutečně dobré filmy. Tím samozřejmě nechci říct, že The Texas . . . je sračka, ale s odstupem času už mi jednoduše nebere jako dříve. Na druhou stranu musím uznat, že posledních 20min. je skutečně intenzivních, ale to je pozdě. Pardón. ()

andio

Atmosféra se filmu The Texas Chain Saw Massacre rozhodně nedá odepřít. Patří mezi zakladatele žánru a v podstatě definuje moderní slashery. Tudíž horrorová klasika, která by se neměla opomíjet a každý filmový fajnšmekr by měl tento film mít na první příčkách seznamu "must see".. Ovšem pár věcí bych dokázal vytknout, a to, že se film příliš pomalu rozhoupává a naopak příliš pomalu ukončuje, takže ta hodina a půl ani tolik dějem naplněná není. Finální verdikt 9/10. ()

Silviaxx

Klasika neklasika, nebudem sa tváriť, že som z toho unesená. Nemá zmysel hodnotiť efekty, množstvo krvi, vraždy alebo tieto záležitosti pretože je nutné zohľadniť fakt, že film vznikol v roku 1974 a som si istá, že na tú dobu je to jeden z klenotov. Ak by som mala byť objektívna tak tomu dám vysoké hodnotenie, ale keďže pri hodnotení filmov je človek subjektívny, tak to miestami bola pre mňa pekelná nuda. Jednoznačne fandím autorovi, ktorý vymyslel postavu Leather face, pretože je to v mojom srdci jedna z naj fiktívnych postáv v rámci hororu. Miestami som dokonca mala pocit, že tento originál bol v určitých smeroch, resp. scénach úchylnejší ako jeho remake - za to klobúk dolu. Toto sú asi dva hlavné aspekty, ktoré výrazne ovplyvňujú moje hodnotenie v pozitívnom duchu. To, čo pokulhávalo (a to veľmi) bolo príšerne nelogické chovanie postáv, miernosť hlavnej zápornej postavy a dosť hluchých miest (príliš vlečúci sa začiatok, nekonečná naháňačka blondíny po lese..), toto sú však záležitosti, ktoré mohli byť zmáknuté už aj v roku 74. ()

Emzet

Tobe Hooper dostal nápad na Texas Chain Saw Massacre při panickém záchvatu v supermarketu, kdy ho napadlo proklestit si cestu davy lidí pomocí motorové pily, která byla v nejbližším regálu (koukám, že nejsem sám). A ten film na to skutečně vypadá - takovou atmosféru ani možná ne strachu, ale úzkosti jsem nikdy zachycenou na plátno neviděl a nejspíš už ani neuvidím. TCHSM je prvotřídní filmařina, perfektně vygradovaná, která vás vtáhne, ať chcete nebo ne - obzvlášť pokud se do zhlédnutí musíte nutit, protože "ten název zní stupidně". Pro mě překvapení roku a spolu s Věcí a Vetřelcem absolutní horrorová špička. Poslední třetina je naprosto nepopsatelná, jediná fráze přichází na mysl - "ztělesnění špatného tripu". ()

waits

Podivně a ujetě se Masakr rozjíždí a od poloviny jede naplno. V 70.letech muselo o naprosto nářezovou návštěvu oblastního biografu, ale film má šmrnc i po desítkách let, snad jen honičky už dnes nevylekají ani předpubertálního diváka. Industriální hudba, osobité nájezdy kamerou (záběry přes trávu, pin-up oční bulvy, detaily obličejů), jednoduché, ale úderné dialogy přesně na hraně směšnosti, tenhle film vás nudit nebude. Po několik nechutných záběrech v očekávání nechutných věcí začne jisté osobě padat opakovaně nářadí jako v grotesce, jinde zas jiná osoba podivně zmizí bez většího vysvětlování, ošklivost a nehostinnost interiérů je odpudivým způsobem přitažlivá. Lehce zestárnuvší kousek, ale stojí za hřích. ()

Bukysh

Rodinka úchylou, na čele s dedom Palpatínom a neforemným pilčíkom vs hipisácka skupinka dementov, ktorí lezú do cudzieho domu bez pozvania. Tak im treba, ja by som ich tiež chcel zabiť. ()

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra

13.04.2020

James Wan chystá Prokletí Salemu

James Wan chystá Prokletí Salemu

24.04.2019

Éra filmových adaptací hororů od Stephena Kinga pokračuje. Producent a režisér James Wan (V zajetí démonů, Insidious) teď čerstvě oznámil novou verzi Prokletí Salemu, které bylo v minulosti… (více)

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky