Reklama

Reklama

Kojak

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (1973–1978), 95 h 35 min (Minutáž: 45–52 min)

Tvůrci:

Abby Mann

Předloha:

Selwyn Raab (kniha)

Scénář:

Jack Epps Jr., Halsted Welles, Abby Mann, William P. McGivern (více)

Hrají:

Telly Savalas, Dan Frazer, Kevin Dobson, George Savalas, Sylvester Stallone, Roger E. Mosley, Lee Wallace, Michael Mann, Ken Foree, Robert Alda, Louise Sorel (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(118)

Holá hlava, lízátko a neúnavný smysl pro spravedlnost... Divácká obliba kriminálních seriálů je jednou z mála jistot, na něž se můžeme spolehnout. Lidé měli vždycky rádi záhady a obdivovali ty, kteří je dokázali rozlousknout. Stejně jako v literatuře, i v televizní tvorbě hraje tento žánr nezastupitelnou roli. Pamětníci si jistě vzpomenou, že první zahraniční seriály, jež se v šedesátých letech objevily na tehdy ještě černobílých obrazovkách, byly právě detektivky a shodou okolností pocházely obě z Francie – Abonent na lince U a Inspektor Leclerc. Ve Spojených státech má kriminální (či policejní) žánr dlouhou tradici a za sebou neméně dlouhý vývoj. V sedmdesátých letech se v něm objevily do té doby příliš nevídané realistické tóny a průkopníkem v tomto ohledu byl právě Kojak. Jeho kvality byly natolik zřejmé, že se holohlavý detektiv v podání Tellyho Savalase dostal dokonce k československým divákům ještě před revolucí, i když teprve na přelomu osmdesátých let a v přísně výběrovém klíči. Nejdřív byla odvysílána dvojepizoda Vraždy v Čínské čtvrti (tehdy nazvaná Výkupné) po níž následovalo v průběhu tří let pouhých sedm epizod). Tehdy také vznikla poněkud počeštěná forma výslovnosti jeho jména (Kožak místo správného Koudžek). Poručík Theo Kojak z 13. okrsku na jižním Manhattanu byl špičkovým detektivem oddělení vražd. A také nepřehlédnutelným exemplářem – holá hlava, byť většinou skrytá pod kloboukem, lízátko v koutku úst, cynický smysl pro humor (who loves ya, baby?) a buldočí urputnost při prosazování práva, ne vždy respektující platné policejní předpisy a přání nadřízených.
Seriál vznikal zčásti v reálných exteriérech a jeho příběhy byly zakotveny v reálném světě. Jeho tvůrce Abby Mann (1927–2008) proslul především jako scenárista Kramerova dramatu Norimberský proces, za něž dostal Oscara, a jeho snaha o realistické vidění a psychologickou kresbu hlavních postav prostupuje celým seriálem, který se nakonec vysílal pět sezon (1973–78). Představitel titulní role, herec řeckého původu Telly Savalas (1922–1994) se díky němu stal hvězdou a za svůj výkon mj. dostal Cenu Emmy a dva Zlaté glóby. Pod pěti epizodami je také podepsán jako režisér. Jeho mladého parťáka Bobbyho Crockera ztělesnil Kevin Dobson a šéfa detektivů kapitána McNeila hrál Dan Frazer. V úloze jednoho z Kojakových kolegů Stavrose účinkoval Savalasův mladší bratr George, který byl v závěrečných titulcích prvních dvou řad uváděn pod jménem Demosthenes. Mezi herci, vystupujícími pohostinsky v jedné či více epizodách nalezneme jména slavná (Lola Albrightová, Martin Balsam, Paul Anka, Leslie Nielsen, Ruth Gordonová, Eli Wallach) či na svou slávu teprve čekající (Harvey Keitel, Hector Elizondo, James Woods, F. Murray Abraham, Sylvester Stallone, Edward James Olmos). A to samozřejmě není konečný výčet. Telly Savalas se s časovým odstupem ke své nejznámější postavě vrátil v několika televizních filmech a v roce 2005 byl učiněn pokus o jeho oživení. Nový seriál Kojak, v němž hlavní roli vytvořil Ving Rhames, však byl už po devíti epizodách zrušen. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele Tai_K_B k tomuto seriálu (45)

Pavučina smrti (1973) (S01E02) 

Po nijak zvlášť chytlavé úvodní epizodě – druhá moc pěkná, a s velice pěknou hudbou. ()

Smrt není nejhorší známka (1974) (S01E13) 

Úplně pubertální James Woods, jo! A opět (nebo spíš už tehdy) v roli 1) (skoro)detektiva i 2) vyšinutého magora. Některé archetypy jsou zkrátka archetypálnější než jiné. ()

Čtyři překupníci (1974) (S01E15) 

Tenhle díl byl na běžné tři hvězdičky, nebýt naprosto odzbrojujícího něžňoučkého výstupu Stavrose s jeho milovanou kancelářskou rostlinkou. ()

Umírající v akci (1974) (S01E18) 

Kojak: „Řekové nevyhrožujou. Vyslovujou věštby.“ ()

Gangster z Wall Street (1974) (S02E05) 

No konečně pořádná akční ale nepřestřelená přestřelka a nefalšovaná akce! ()

Vražedná honba (1974) (S02E06) 

Stavros: „Ten bar byl natřískanej a designéři ztřískaný.“  |  A jedna extra hvězdička za babičku ve výtahu. :-) ()

Zrada (1974) (S02E14) 

Dějově ok, ale tohle už je jeden z těch dílů, kde Kojakova jízlivost vůči kolegům a neomalenost vůči svým dámským partnerkám už přesahuje moje osobní toleranční maximum. ()

Smolař všechno schytá (1974) (S02E15) 

Opět se přesvědčuji, že Leslie Nielsen v komediích a parodiích jen zbytečně plýtvá talentem. Narodil se pro vážné záporáky, důstojné a chladně kalkulující elegány ze staré školy. Tahle epizoda je kvalitou astronomicky výš než všechny ostatní povedené epizody dohromady. ()

Cikánská královna (1975) (S02E18) 

Wow! Tak pointa téhle epizody mě fakt dostala. ()

Nechtění společníci (1975) (S02E22) 

Konečně epizoda, která se trochu víc věnuje některému z detektivů na oddělení (Crocker vs. jeho kamarád z dětství), a taky epizoda, kde si Crocker před Kojakem konečně dupne („Neříkejte mi kámo.“). ()

246 a 200 (1975) (S02E23) 

Tedy, musím přiznat, že to je opravdu zajímavá metoda, nechávat zatčeného soukromě mluvit s právníkem v nehlídané Kojakově kanceláři, kde se povaluje spousta materiálů k nejrůznějším případům. Ale scénka se sluneční žlutí na Crockerově nohavici i odhalení nečekané skrýše pro lup mě pobavily. ()

Výměnný obchod (1975) (S02E24) 

Tak tahle epizoda byla zatím ze všech asi nejnapínavější a Kojak byl opravdu v úzkých. Co byste dělali vy, kdyby vašemu šéfovi unesli ženu a výměnou za ni po vás chtěli něco, s čím by rozhodně nesouhlasil, kdyby o tom věděl? ()

Chci ohlásit sen (1975) (S02E25) 

Esoterická epizoda z doby, kdy Andrew Robinson ještě nebyl Garak a Linda Huntová ještě nebyla Hetty. Seance byly drobet úsměvné, ale to bylo asi spíš dabingem (v originálu jsem to neviděla). Věštecký sen byl zajímavě nasnímaný. Režie: Telly Savalas. ()

Otázky a odpovědi, 2. část (1975) (S03E02) 

Já si nemůžu pomoct, ale pro mě byl tenhle díl fakt napínavý, ačkoli se v něm vlastně dohromady zase tolik nedělo a půlka z toho bylo špinavé politikaření. Ale mělo to atmosféru. A automobilovou honičku. ()

Daleko od Times Square (1975) (S03E12) 

Roztomilá a netradiční epizoda. Kojak s Crockerem si udělali exotický výlet mezi burany do sluncem rozpáleného zapadákova o pár obyvatelích, aby vyzvedli svědka, který je tam ovšem doma a za kumpána má místního šerifa. V patách mají oba detektivové mafii a na své straně jen jednu energickou stařenku, jednu naivní nezkušenou advokátku a řečtinu jakožto jediný odposlechuvzdorný komunikační prostředek s civilizovaným světem. Netrvá dlouho, než se oba dostanou do pravé nefalšované jižanské hospodské rvačky a následně do šerifova vězení… A díky tomuto výletu se Stavros může upřímně těšit z nového kamaráda v podobě metrového kaktusu. ()

Záruka vrácených peněz (1975) (S03E13) 

David Ogden Stiers jako záporák na úrovni na sebe opět strhává veškerou divákovu pozornost. A moudro pro dnešní den: „To není prosté ale sprosté.“ ()

Absolutní nevinnost (1976) (S03E22) 

Moc hezký příběh a vztahy mezi postavami. Kojak zde hledá důkazy o komplotu proti bývalému kolegovi, který už 3 roky ve vězení sedí za zločin, který nespáchal. Stopy vedou k rodině, jejíž nejmladší syn se stal náhodnou obětí policejní automobilové honičky a skončil na vozíku. Jeho otec a bratr se vydali na scestí, aby se za tu nešťastnou nehodu někomu pomstili. S odstupem času se objevují nové stopy, které je nutno zahladit, a znovu začínají umírat lidé. V této epizodě má divák tendenci fandit všem zúčastněným. ()

Opožděná spravedlnost (1976) (S03E23) 

V betonových základech bourané budovy je nalezena kostra zastřeleného muže. Ukáže se, že jde o účetního, údajného defraudanta, který měl ovšem zemřít před osmnácti lety při letecké nehodě. Zdánlivě vyčpělý případ, který Kojakovi nadřízení považují za plýtvání energií, nakonec přeroste ve vyšetřování několikamilionového podvodu a 83násobné vraždy. Také zde poprvé slyšíme, že Stavrosovo křestní jméno je Demosthenes. Jedná se o stejné jméno, které používal představitel Stavrose George Savalas během druhé sezony seriálu ve snaze nebýt zaměňován se svým starším bratrem Tellym Savalasem.  |  Jeden památný policejní postřeh z této epizody: Otázka: „Co může bejt sakra tak tajemnýho na pyramidách?“ Odpověď: „Není tam hajzl.“ ()

Související novinky

Z Vina Diesela bude nový Kojak

Z Vina Diesela bude nový Kojak

21.06.2015

Člověk by řekl, že půjde o jeden z těch projektů, nad kterými se rychle zavře voda. Ale kupodivu ne. Remake seriálové klasiky Kojak, který studio Universal chystá s Vinem Dieselem (Rychle a zběsile 7… (více)

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

25.12.2012

O tomhle projektu slýcháme v nepravidelných intervalech už dobrých deset let. Pro Diesela jde dokonce o celoživotní sen – příběh o velkém kartáginském vojevůdci jej zaujal už jako dítě. Historický… (více)

Reklama

Reklama