Mladý spisovatel Stingo přijíždí v roce 1947 z amerického Jihu do newyorského Brooklynu. V penzionu, kde se ubytuje, se seznamuje s dvojicí milenců, Židem Nathanem, až patologicky zaujatým problémem Židů a holocaustu, a něžnou Polkou Sophií. Hned zkraje si všimne, že jejich vztah prochází prudkými zvraty a Nathan se někdy chová neuvěřitelně surově. Přesto se nakonec stanou přáteli. Stingo se pouští do psaní svého románu s autobiografickými prvky … Brzy zjišťuje, že Sophie byla v koncentračním táboře, přestože je čistá árijka, kde – jak vypráví – zemřel její otec, varšavský profesor práv, i její manžel. S Nathanem se seznámila, když jednoho dne omdlela v knihovně. Půl roku po příjezdu do Ameriky byla na konci sil. Nathan ji zachránil, staral se o ni, vařil pro ni a vedl s ní dlouhé rozhovory. Při jednom setkání se Stingem mu svěří, že kvůli masu, které tajně sehnala pro svou matku trpící tuberkulózou, byla poslána do koncentračního tábora. Přežila a pak strávila nějaký čas ve Švédsku … Jednoho dne dosáhne Nathanův záchvat zuřivosti vrcholu. Zatímco Stingo se Sophií přichystali oslavu jeho nového vynálezu z oboru biologie, o němž stále hovoří, udělá scénu, oba uráží a zdrcená Sophie se opět postaví na jeho stranu. Druhý den jsou oba pryč. Stingo Sophii hledá na katedře polonistiky, kde mu její vedoucí sdělí, že Sophiin otec byl vášnivý obdivovatel nacistů a antisemita, tedy opak toho, co mu Sophie napovídala. Jeho protižidovské postoje byly všeobecně známé, přesto ale jakožto potencionálně nebezpečný intelektuál nakonec skončil v koncentračním táboře. Když si Sophie druhý den přijde pro věci, všechno přizná, i to, jak se o otcových postojích dozvěděla, když mu jednoho dne opisovala projev, s nímž měl vystoupit a který proklamoval „vyhlazení“ jakožto konečné řešení židovské otázky v Polsku. Vzpomíná i na Poláka Josefa, který ji tehdy velmi miloval a jehož sestra Wanda ji žádala, aby se připojila k odboji. Sophie ale odmítla a Josefa brzy nato zabilo gestapo. Ona sama byla i s dětmi zatčena a transportována do Osvětimi … Vypráví, jak při selekci vězňů poslali jejího chlapce Jana do tábora pro děti, zatímco dcerka šla do plynu. Díky znalosti němčiny se Sophie stala sekretářkou velitele tábora Rudolfa Hösse. Hned po příjezdu ji kontaktoval vězeň, který ji žádal, aby v pokoji Hössovy dcery Emmi sebrala rádio. Sophie váhá. Mezitím se dozvídá, že v dětském táboře vypukla epidemie a snaží se i za cenu, že se mu nabídne, uprosit velitele Hösse, aby ji propustil na svobodu. Ukazuje mu otcův článek o „konečném řešení židovské otázky v Polsku“. Höss odmítá a tak Sophie prosí alespoň, aby jejího syna poslal do Německa na převýchovu v rámci projektu „Lebensborn“. Höss slibuje, svůj slib ale nedodrží. Sophii se nepodaří ani sebrat rádio, malá Emmi ji přistihne. Syna už nikdy nespatří. Velitel Höss je přeložen a Sophie se vrací na svůj blok... (TV Prima)

Misterioso

Zfilmovat stejnojmennou geniální knihu Williama Styrona (moji vůbec nejoblíbenější) chtělo nejen pořádný kus filmařského umu, ale také pořádnou dávku odvahy. Nevím, kolik čeho dostal Alan J. Pakula, každopádně výsledek není nikterak špatný. Věřím, že by film šel natočit o něco lépe, ale ne o moc, protože obsáhnout do nějakého standardně dlouhého filmu děj knihy, který se odehrává v několika časových rovinách, zabývá se vším možným (americký Jih, Židé, nacismus, sex, lidská psychika, láska...), to bylo nemožné. To, co film drží nejvíce nad vodou a posouvá ho o level (možná několik) výše, je výkon Meryl Streep jako Sophie Zawistovské, který je prostě perfektní. Zaslouženě si za něho odnesla Oscara. Dobrý film, ale rozhodně dám radši přednost knize. ()

Enzo555

Výborný, hoc na srdce ťažký film. Musíte vidieť v originálnom zvuku- aby ste si vychutnali ako chameleónsky dokonale Meryl ovládla poľský prízvuk a povahu. Kevin Kline po jej boku je úchvatný- herecky aj výzorom ()

nikolkaK

Bohužel nedosahuje kvality knihy, která by bez úvodních cca 80 stran byla na pět hvězdiček... Zbytečně zdlouhavý úvod a vynechání některých pro mě podstatných pasáží dělá celkový dojem na tři hvězdičky... Btw. Víte, že Sofii měla údajně hrát M. Vašáryová? ()

rajot

Scéna s odebráním dcery je silná. Ale dávat vysoký hodnocení kvůli půl minutový scéně prostě nelze. ()

Tristesse

Adaptace knih brilantních spisovatelů je vždycky ošidná záležitost. A zde se z předlohy jistě dalo vytěžit víc, než co jsme ve filmu viděli. Ale Meryl byla skvělá, tak skvělá, že jenom kvůli ní samotné - 5*. ()

gezper

Tak ani nevím, jestli se mi to líbilo. Meryl Streep bezesporu skvělá, ovšem zbytek zas tak úchvatný, jak se o něm básní, tedy není. Ale tak za tu Meryl a mrazivé retrospektivní scény z války .. [70%] ()

jessic

Dám přednost Styronově knize, film je jen její mechanické převedení bez jakéhokoliv nápadu. Ovšem herecký výkon Marryl Streep včetně polského přízvuku a problémů s angličtinou je neuvěřitelný a linie vzpomínek hlavní hrdinky na vyhlazovací tábor je strhující, Kline jako okouzlující schrizofrenik a MacNicol jako nechápající jižanský trouba už jen hlavní hrdince přihrávají. ()

Kozlowski8

Mladý spisovatel Stingo přichází do New Yorku, kde poznává nové sousedy, s nimiž se velmi sblíží - Sophii, mladou Polku, která mu postupně odkrývá svá vnitřní traumata, spojená s nedávno skončenou 2. světovou válkou a jejího přítele Nathana - psychicky nevyrovnaného Žida... Hezký film s nezapomenutelnou, neskutečně silnou a emočně vypjatou scénou z koncentračního tábora a s obdivuhodným hereckým projevem Meryl Streep. Škoda trochu stereotypní první poloviny. 75 %. ()

RNDr.Strom

Excuse me - co ta hudba? To bylo něco strašného. Málem mi z toho bouchl mozek. Scény, které by jinak byly moc pěkné, to úplně odrovnalo. Jinak... nebylo to už trošku překombinované? Je tu ta část s "polskou dívkou, co si prošla koncentrákem", která sama o sobě funguje dobře, a pak je tu část "destruktivního vztahu", která asi taky funguje dobře, i když to není zrovna můj šálek, a pak je tu nějaký ten tón s "existenciální vinou a ztracenou existencí", trochu staticky pojatý, ale dobře, a pak tu máme "voayérského spisovatele", "milostný trojúhelník", téma "psychických poruch a dopadu na okolí"...? Sorry, ale přišlo mi to dost jako pastiš, vlastně jako kýč. Jak kdyby ta minulost ve válce sloužila jako prostředek navození melancholického atmosféry, tak nějak nevkusné. Když se tam najednou zjevil bratr s tím, že Nathan je vlastně schízař, přišlo mi to už trochu komické. A v další scéně se dozvíme, že její maminka byla vlastně její strýček. To by přeci bylo taky hrozně tragické. Tak nevím. Mimochodem, po přečtení komentářů musím přemýšlet nad tím, proč to tady kde komu přišlo tak strašně nudné. Myslím si, že za to může ta hudba. Fakt. Myslím si, že mnohým divákům zabránila uvědomit si, co vlastně sledují. Buď a nebo by si příště měli radši pustit spidermana :o) P.S.: nemohla by druhá půlka komentujících přestat omýla to, že knihu četli? Ok, jste super, že čtete i v dnešní době a zvlášť takhle náročné knihy, ale hodnotíme tady film, ano? get over yourself... ()

PTuranyi

Dalo by sa povedať že ide o film o hrôzach vojny. Táto línia je však posunutá len do roviny spomínania. Dá sa povedať, že ide príbeh dvoch postihnutých ľudí, psychotika Nathana a neurotičky Sofie, prerozprávaný treťou osobou spisovateľom Stingom. Sofiina neuróza je spôsobená zážitkami z vojny, konaním a skonaním jej rodiny a zároveň jej vlastným konaním. Herecké výkony sú veľmi dobré. ()

estella

Knizni predlohu jsem necetla, takze jsem nezaujaty divak. A libilo se mi to velmi! Stale mam pred ocima ruzove tvare a rude nehty Meryl Streep a pak tu hrozivou scenu s bahnem v Osvetimi. Kourici kominy, vychrtle postavy, zhnouci oci, popraveneho... A pak tu tragedii Sofie, jeji osud uchvacen udalostmi 1. pule 20. stoleti. Dozivotni stigma utrpeni v koncentracnim tabore. Pravdivy a silny pribeh. ()

kmfilm

spíše než Sophiinu volbu bych film nazvala Milostný trojúhelník...Čekala jsem od filmu mnohem více, ale dostala jsem tak sotva půlku. Pokud k tomu přičtu bravůrní herecký výkon od Meryl a občasné vzpomínky na krutost války jsem na třičtvrtině... ()

Laure

Film natocen podle knihy Williama Styrona. Bohuzel se filmu nepodarilo prenest z knihy to nejdulezitejsi, a to hluboke psychologicke vykresleni jednotlivych hlavnich postav. Tudiz, i pres celkem kvalitni herecke vykony, pusobi film prazdne a nepresvedcive. Take Sofiiny volby byly omezeny jen na jednu. A byly vynechany i nektere velmi dulezite udalosti, jako napriklad znasilneni Sofie v metru. Ve vysledku, i pres velmi dobre propracovany a srdce rvouci Styronuv pribeh, film nefunguje. ()

Suchoš

Výborný film, jehož kvalita stojí a padá na výkonu Meryl Streepové (Oscara si za tuto roli bezesporu zasloužila) a té části, jež se odehrává v Osvětimi za druhé světové války. Scény odehrávající se v domě rodiny Hessovy jsou někdy opravdu mrazivé. ()

Yvettka

Film jsem viděla bezprostředně po přečtení knížky a pro mě opravdu bída. Nepříliš dobře zvolení herci (Meryl hraje výborně, to se musí nechat, ale slovanský typ a taková "femme fatale" to opravdu není). Děj poměrně zdrcnutý a pro mě dost ošizený. Kniha je jak dějově, tak emotivně opravdu nadupaná, ale ve filmu z toho není nic, ale vůbec nic. Prázdné, bez nápadu a pro mě opravdu velké zklamání. ()

lapatata

Jeden z filmů, na které musí být nálada. Bavily mě hlavně scény z války, takže dopracovat se velmi pomalým tempem do poloviny filmu nebylo zrovna jednoduché, ale zachraňovala to alespoň Meryl Streep svým dokonale ovládnutým herectvím. Překvapivé momenty (alespoň pro nečtenáře knižní předlohy, mezi které patřím) pak udělaly z filmu velmi silný a hluboký zážitek. ()

Tanulin

Nepochybně velmi silný příběh famózně zahraný M.Streep a K.Kleinem.Skvělá kamera i hudba.Dost dlouhé,ale mělo to opodstatnění.Tohle musí zafungovat celoplošně.Dotýká se to všech.Výborné scény. ()

DarkAvenger

Pro mě celkem zklamání, čekal jsem mnohem víc. Herecký výkon Meryl Streep byl sice skvělý, ale to bohužel celkový dojem z filmu nezachránilo. Děj byl místy zbytečně táhlý a ani příbeh z koncentračního tábora nebyl tak působivý, jak jsem očekával. Po shlédnutí tohoto filmu si nejsem jist, jestli se chci pustit do knihy. ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr