Firma

Firma

The Firm

Thriller / Drama

USA, 1993, 149 min

I přes dvou a půl hodinovou stopáž se tvůrcům podařilo udržet tempo skvěle obsazeného filmu (nejvíc mne potěšil Gene Hackman a Hal Holbrook), který navíc finišuje vskutku napínavě a originálně. Pollack si však mohl odpustit pár lehce sentimentálních "rodinných" záběrů před titulky. Jinak nemám výhrady.(29.8.2008)

Velmi příjemný překvapení během nedělního televizního odpoledne na Nově !(2.8.2009)

Keď je film adaptáciou úspešného bestselleru, je obsadený kvalitnými hercami a na režisérsku stoličku si nesadne nikto menší, ako Sydney Pollack, potom nemožno od výsledku očakávať nič iné, ako divácky úspech a zhovievavý postoj kritiky. Neohrozila ho celá plejáda obdobných filmov z právnického prostredia, ani mierne prepísknutá dĺžka a výnimočne ani nezriedkavá alergia na Toma Cruisa. Je to dobre zapamätateľný, pri premiére celkom napínavý a inteligentne urobený film, na ktorom sa nedajú nájsť výrazné chyby. Veď ani ich netreba hľadať.(20.2.2013)

• sud

Sydney Pollack je (vlastně bohužel byl) režisér, který mě vždycky dokázal zaujmout. Až tentokrát nikoli. Tohle má bohužel pouze dvě a půl hodiny nudy. Ale abych pouze nekřivdil, Gene Hackman a Ed Harris nemůžou být nikdy špatní. 40%.(24.8.2008)

Tento mrazivý snímek dokáže přinutit pořádně se zamyslet nad prací v právnické společnosti... Cruise a Hackman podávají skvělé výkony, od půlky filmu se budete bát i jen mrknout, abyste něco neprošvihli.(8.1.2008)

• - Meno Genea Hackmana sa neobjavilo v reklamných materiáloch k filmu. Jeho kontrakt vyžadoval, aby jeho meno bolo dôležitejšie než názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Kontrakt Toma Cruisea ale zároveň vyžadoval, aby jeho meno a jedine jeho meno bolo dôležitejšie ako názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Hackman sa teda rozhodol vypustil svoje meno zo všetkých reklamných materiálov úplne, vypustil svoju osobu a prekvapil tak všetkých divákov. Vo filme samotnom nasleduje Hackmanove meno po Cruiseovom a pred titulom. (pravo)

• - Postava súkromného očka, ktorú stvárnil Gary Busey, má rovnaké meno ako hlavná postava z filmu Inferno s Jean-Claude Van Dammom: Eddie Lomax. (ed_wood)

• - Vo filme dostane Mitch od firmy Mercedes, hoci v románe mu dajú BMW. Po skončení filmovania ho ako dar získal Tom Cruise. (pravo)