Firma

Firma

The Firm

Thriller / Drama

USA, 1993, 149 min

„Som agent FBI. To znamená, že ti môžem zaraziť zuby do hrdla a neporušiť pritom tvoje občianske práva.“ Až na čestné výnimky (KEDY ZABIŤ, ČARODEJNÍK) nemám rád filmy, nakrútené na knižné motívy právnických trilerov parádne predávaného Johna Grishama. Sú hviezdne obsadené, ale polopatistické, nebál by som sa použiť paradoxne až slovo „hlúpe“. Prípadne "len" nezáživné. Všetko toto (a ešte všeličo iné) sa stretlo napríklad v neskoršej POROTE (2003), znova s Geneom Hackmanom. FIRMA je však (prekvapivo?) iná káva. Lepšia. Síce znova podľa mňa až zbytočne a rušivo bombastické herecké obsadenie i v najnedôležitejšej úlohe (v pamäti zostane hlavne plešatý Ed Harris). Ale scenár je vyváženejší, réžia napínavejšia a celé to má spád, atmosféru, tempo nestagnuje a postupne všetko nezadržateľne mieri k plnokrvnému trileru. Stále troška hlúpučkému, ale o to, aby to stačilo na nadpriemerný zážitok, sa zručne postarali vtedy ešte skvelý režisér Sydney Pollack (JEREMIAH JOHNSON, TAKÍ SME BOLI, TRI DNI KONDORA, SPOMIENKY NA AFRIKU, HAVANA) a skúsene „vypísaný“ scenárista Robert Towne (BONNIE A CLYDE, ČÍNSKA ŠTVRŤ, KOSATKA ZABIJAK).(29.8.2007)

Kvalitní thriller, který vyniká jak slušnou režií, tak hereckými výkony (Tom Cruise, Gene Hackman). Knihu jsem bihužel nečetl, ale atmosféra filmu mě příjemně potěšila. Možná by neškodilo trochu zkrátit, ala na to je už trochu pozdě :)(27.2.2004)

Chytlo mě to. Pořád to graduje.(20.7.2012)

Možná až příliš dlouhé a díky tomu i docela nudné!(20.7.2002)

Přesvědčivý výkon Toma Cruise, vynikající Holly Hunterová a perfektně zvládnutá hudební složka. Co víc si přát? PS: Ed Harris byl nejlepší!(27.9.2005)