Firma

Firma

The Firm

Thriller / Drama

USA, 1993, 149 min

Zvučná jména se sešla už při psaní scénáře podle knihy Johna Grishama (nejúspěšnější kousek pod lampu roku 1991), velké osobnosti filmu se pak poskládali před i za kamerou. Každý má svou chvilku, svých pár minut slávy, a to platí nejen pro herce, ale i pro kameramana, střihače nebo hudebního skladatele. Rozhodně nesouhlasím s tím, že by Cruise po boku velkých jmen nějak zaostával. Scénář bych příště ale skutečně lehce učesal, některé rušivě zdlouhavé scény jsme mohli klidně postrádat. Hlavní hrdina se tu vzpírá nemilosrdným pravidlům firmy, která ho nejprve uchlácholí nablýskaným mercedesem krátce po promoci, aby pak mohl své kvality podpořené červeným diplomem uplatnit proti svým zazobaným chlebodárcům. Se svižnějším tempem a méně důmyslně vypracovanou zápletkou (některé scény by divák skutečně snesl jako bonusovou výbavu) to mohly být čisté čtyři hvězdy. Takhle jsou lehce slabší, ale pořád jde o poctivou filmařinu.(30.9.2012)

Podle Pollacka je unikání ze spárů chicagské mafie a FBI zároveň vlastně velmi zábavné (a zdlouhavé) dobrodružství za doprovodu veselých tónů piana..(22.4.2011)

Rozpočet $42miliónovTržby USA $158,348,367Tržby Celosvetovo $270,248,367║ Troška lepšia svižnosť mi tam chýbala, takže by som bral keby to bolo o niečo prestrihané, ináč to bolo celkom fajn.(24.4.2009)

Samotná dľžka zabíja potenciál celej hereckej gardy, ktorá je ináč výborná v čele s Cruisom, Hackmanom a Harrisom. Hudba je asi ten najoriginálnejší prvok celého snímku. Dej a štruktúra mnohokrátvidená - ale táto je ešte aj takto jedna z najlepších spracovaní. Ps: Jeanne Tripplehorn má široký, nepeknučký krk.(14.3.2009)

• sud

Sydney Pollack je (vlastně bohužel byl) režisér, který mě vždycky dokázal zaujmout. Až tentokrát nikoli. Tohle má bohužel pouze dvě a půl hodiny nudy. Ale abych pouze nekřivdil, Gene Hackman a Ed Harris nemůžou být nikdy špatní. 40%.(24.8.2008)