Firma

Firma

The Firm

Thriller / Drama

USA, 1993, 149 min

Neanimovaný Příběh žraloka, kde mafiána hraje Gene Hackman a býložravého žraločka Tomík Cruise. Díky starosvětské režii Sydneyho Pollacka asi nejzdařilejší filmová grishamovka, ale díru do světa ani do mé paměťové desky neudělala. 70%(1.4.2007)

Túto kategóriu filmov, teda thriller veľmi nemusím, ale tento film sa mi naozaj zapáčil a bol viac ako dobrý... aj herecké obsadenie podobne...(17.11.2008)

Kvalitní thriller, který vyniká jak slušnou režií, tak hereckými výkony (Tom Cruise, Gene Hackman). Knihu jsem bihužel nečetl, ale atmosféra filmu mě příjemně potěšila. Možná by neškodilo trochu zkrátit, ala na to je už trochu pozdě :)(27.2.2004)

Možná je mé hodnocení trošku nadsazené a možná vám následující věta bude připadat jako hipsterská, ale to mi je fuk. Chybí mi doby, kdy se natáčely filmy jako je tenhle, kdy hlavní hrdina není vlastně hrdina, nemá pekáč buchet, dokonalou paměť, nadpřirozené schopnosti... byť ty filmy, které se točí teď, mám rád, Nicméně pokaždé, když si pustím snímek podobný tomuto, tak je to více než příjemné osvěžení a hlavně připomenutí, jak může film vypadat. Navíc pod taktovkou skvělého Sydnyho Pollacka. 100 %.(29.11.2014)

• sud

Sydney Pollack je (vlastně bohužel byl) režisér, který mě vždycky dokázal zaujmout. Až tentokrát nikoli. Tohle má bohužel pouze dvě a půl hodiny nudy. Ale abych pouze nekřivdil, Gene Hackman a Ed Harris nemůžou být nikdy špatní. 40%.(24.8.2008)

• - Veta "They don't run me, and you don't run me (Nedobehnú ma a ty ma nedobehneš)", ktorú povedal Mitch, sa spomína tiež vo filme Thief z roku 1981, kde ju hovorí Frank (James Caan) za podobných okolností. (pravo)

• - Jedným z režisérových pôvodných plánov bolo, aby mal Mitch McDeere milostnú pletku so staršou kolegyňou, ktorú mala hrať Meryl Streep. (pravo)

• - Meno Genea Hackmana sa neobjavilo v reklamných materiáloch k filmu. Jeho kontrakt vyžadoval, aby jeho meno bolo dôležitejšie než názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Kontrakt Toma Cruisea ale zároveň vyžadoval, aby jeho meno a jedine jeho meno bolo dôležitejšie ako názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Hackman sa teda rozhodol vypustil svoje meno zo všetkých reklamných materiálov úplne, vypustil svoju osobu a prekvapil tak všetkých divákov. Vo filme samotnom nasleduje Hackmanove meno po Cruiseovom a pred titulom. (pravo)