Firma

Firma

The Firm

Thriller / Drama

USA, 1993, 149 min

„Som agent FBI. To znamená, že ti môžem zaraziť zuby do hrdla a neporušiť pritom tvoje občianske práva.“ Až na čestné výnimky (KEDY ZABIŤ, ČARODEJNÍK) nemám rád filmy, nakrútené na knižné motívy právnických trilerov parádne predávaného Johna Grishama. Sú hviezdne obsadené, ale polopatistické, nebál by som sa použiť paradoxne až slovo „hlúpe“. Prípadne "len" nezáživné. Všetko toto (a ešte všeličo iné) sa stretlo napríklad v neskoršej POROTE (2003), znova s Geneom Hackmanom. FIRMA je však (prekvapivo?) iná káva. Lepšia. Síce znova podľa mňa až zbytočne a rušivo bombastické herecké obsadenie i v najnedôležitejšej úlohe (v pamäti zostane hlavne plešatý Ed Harris). Ale scenár je vyváženejší, réžia napínavejšia a celé to má spád, atmosféru, tempo nestagnuje a postupne všetko nezadržateľne mieri k plnokrvnému trileru. Stále troška hlúpučkému, ale o to, aby to stačilo na nadpriemerný zážitok, sa zručne postarali vtedy ešte skvelý režisér Sydney Pollack (JEREMIAH JOHNSON, TAKÍ SME BOLI, TRI DNI KONDORA, SPOMIENKY NA AFRIKU, HAVANA) a skúsene „vypísaný“ scenárista Robert Towne (BONNIE A CLYDE, ČÍNSKA ŠTVRŤ, KOSATKA ZABIJAK).(29.8.2007)

Knihu jsem bohužel nečetl, a tak se nemůžu přidat k obvyklým výhradám, že literární předloha je výrazně lepší, a nemůžu se ztotožnit ani s častými výhradami proti herectví Toma Cruise. Ten sice s jistotou není nejlepším charakterním hercem své generace, ale rozhodně nedělá hanbu svému řemeslu, dokáže se úspěšně vyrovnat s rolí a ukazuje, proč je nejlépe placenou mužskou hvězdou americké kinematografie. Solidní scénář bez logických kotrmelců, nerealistické akce a směšných konspirací, přitom napínavý a divácký vděčný. Navíc ve finálním střetnutí s vůdci mafiánského gangu i s chytrým a překvapivým vyústěním. Film sice nijak nemění pohled na žánr, je to zkrátka klasický thriller natočený velkým studiem, ale ve své kategorii si ho cením velmi vysoko. Celkový dojem. 85 %.(18.6.2011)

Další z malinko konspiračních filmů Sidneyho Pollacka, který pravděpodobně bude, jak už bývá zvykem, daleko lepší v Grishamově knižní podobě. V první polovině ještě Pollack projevuje více než slušnou dávku zručnosti při pomalém navozování pocitu, že celá ta firma nebude košér, no jakmile jsou karty na stole a Mitch začne spřádat svůj geniální plán úniku z neřešitelné situace, začne film upadat. I přes přepálenou stopáž si mě ale dokázal dostatečně udržet až do konce, takže je mi líto dát mu pouze průměrné hodnocení, ale potenciál zde byl mnohem větší, klidně i za cenu úprav oproti předloze. 70%(23.7.2014)

Neanimovaný Příběh žraloka, kde mafiána hraje Gene Hackman a býložravého žraločka Tomík Cruise. Díky starosvětské režii Sydneyho Pollacka asi nejzdařilejší filmová grishamovka, ale díru do světa ani do mé paměťové desky neudělala. 70%(1.4.2007)

Poctivě vybudovaná atmosféra, napětí a fantastický Cruise.(26.7.2007)

• - Herečka Robin Wright Pennová odmietla rolu, ktorú neskôr vzala Jeanne Tripplehornová. Jason Patric odmietol rolu Mitcha McDeerea. (pravo)

• - Požiadavky na 3miliónový honorár od potencionálnych režisérov Lili Fini Zanuck a Kevin Reynolds, boli považované za príliš vysoké. (pravo)

• - Meno Genea Hackmana sa neobjavilo v reklamných materiáloch k filmu. Jeho kontrakt vyžadoval, aby jeho meno bolo dôležitejšie než názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Kontrakt Toma Cruisea ale zároveň vyžadoval, aby jeho meno a jedine jeho meno bolo dôležitejšie ako názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Hackman sa teda rozhodol vypustil svoje meno zo všetkých reklamných materiálov úplne, vypustil svoju osobu a prekvapil tak všetkých divákov. Vo filme samotnom nasleduje Hackmanove meno po Cruiseovom a pred titulom. (pravo)