HAL

Mám se Scorsesem problém. Nedokáži přesně definovat v čem to je, jeho režijní schopnosti bych nikdy nediskutoval a uznávám jeho um prakticky ve všem co dělal, a to silně nad rámec řemeslné zručnosti, ale přesto - jeho filmy mě určitým způsobem míjí. Ač mají zajímavá témata, silné příběhy a skvělou režii, nedokáží mě vzít za srdce, ani odbourat myšlenkově. Ani jeho největší a nejchválenější filmy jako Taxikář či Zuřící býk, a už vůbec ne jeho novější filmy v posledních patnácti letech - jsou mezi nimi opravdu velmi dobré kusy, ale nic u čeho bych vyloženě měl chuť aplaudovat. S jedinou vyjímkou (víceméně), tedy z té zhruba desítky filmů které jsem od něj viděl, a to Poslední pokušení Krista... kterého si ale přesto budu potřebovat dát ještě jednou. A o Casinu jsem si při sledování myslel totéž - skvěle natočený film, kterému "něco" chybí. Vyvedl mne z tohoto pocitu až závěr, který je tak fantastický že mě pohltit dokázal. Už jen za něj se nestydím označit Casino za Scorseseho opus magnum, a už jen kvůli němu se k tomu maximálnímu hvězdičkovému hodnocení přece jen odhodlám. 9/10 ()

misterz

Snímok s perfektne vyskladaným a pútavým príbehom, ktorý aj napriek svojej enormnej dĺžke nenudil ani jednu sekundu, už len to je skvelou vizitkou. Veľkou pomocou boli aj rôzne vychytávky ako napr. vnútorné hlasy hlavných postáv a pod., čo len dodávalo snímku nádych autencity a osobnejšieho prístupu voči divákovi. Film vás tak veľmi zaujímavou formou uvedie do sveta hazardu, podvodov a mafie a to hneď z prvého radu. Navyše všetky tri hlavné postavy zahrali vynikajúco, ťažko hľadať favorita, aj keď je jasné, že tou ústrednou postavou mal byť De Niro, avšak Pesci zahral zúrivého mrňavého mafiána tak, že som len pozeral s ústami dokorán. Tiež čo sa týka Sharon Stone tak určite ide o jej najlepší výkon, to bez debaty. Scorsese to jednoducho vie a vždy vedel, všetky jeho filmy sú veľkým sviatkom a nie je výnimkou ani tento. ()

Satan

Sam 'Ace' Rothstein je chlapík, který se v blízkosti cinkajících automatů, rozdávajících karet a rulet vyskytuje odmala. Také zná všechny fígle těch, kteří si chtějí namastit kapsu a okrást tak jeho milované kasino. A profituje. Profituje hodně. Profituje tak kurevsky, že své milované koupí kožich z činčily a ani nemrkne okem. Nicky Santoro je chlapík, kterému je radno se klidit z cesty. Jedná se totiž o malého cholerika, který vás dokáže umlátit telefonem, propíchat psacím perem, dát vám hlavu do svěráku nebo vás častovat všemi možnými nadávkami v jednom souvětí. Jednoho krásného dne se osudy těchto dvou mužů střetnou ve městě snů – v Las Vegas. Opět příběh podle skutečné události, opět se to tu hemží mafiánskými bossy a opět to má pod taktovkou Martin Scorsese, který si na pomoc přivedl dva své nejlepší kámoše – De Nira a Pesciho. Paralele s Mafiány se asi neubráníme a pokud bych měl srovnávat tyto dva filmy, Casino by vyšlo jako vítěz. Proč? Zmizelo páté kolo od vozy Ray Liotta (sorry, ale pro mě to byl vážně nejslabší článek Goodfellas), Casino přidalo na brutalitě, scénář je nejen zaměřený na hlavní postavy, ale také je nádherně sarkastický a mistrně kritizuje soudobou společnost (schválně hledejte místo, kde je půl minuty ticho – takového hluchého místa se nedočkáte, pořád je vám servírována nějaká myšlenka či už přímo zahrané scény, které i tak spolu úzce korespondují) a v neposlední řadě je Casino vizuálně atraktivnější a podmanivější a děj lépe graduje. No a Pesci je stále stejný ďábel jako v Mafiánech a De Nirovi jsem fandil – jeho postava je bezchybně napsaná i zahraná. Scorsese se dostal na vrchol své tvorby a pro jeho diváky či fandy mafiánských příběhů je tento klenot naprostou povinností vidět. [Přesná stopáž: 178 min] ()

Omnibus

Příběh šustící hromadami stodolarových bankovek, tanec kuličky osudu ozářený stovkami obrovských neonů Las Vegas, hra náhody s lidskými životy roztočenými uvnitř rulety. A když se kulička zastaví na dvojité nule, vyhrajete maximum – placený zabiják vás střelí do zad. A druhou kulku, ránu jistoty, pak koupíte mezi oči. Ti šťastnější gauneři skončí „jen“ ve vězení. Bůh mamonu stvořil hazardní hry. Bůh mafiánských filmů Martin Scorsese (který trůní na mafiánském Olympu spolu s Francisem Fordem Coppolou) stvořil Casino. ()

Goldbeater

Génius Martin Scorsese natočil zcela strhující gangsterskou odyseu z prostředí kasina v Las Vegas, kde bratr nezná bratra a kde jediná osudová chyba (nebo snad osudová žena) může popravit desítky lidí a zbylé poslat do vězení. Rád se k tomuhle silnému dramatu vracím a vždy to stojí za to! ()

Vančura

Úžasný film. Závěrečnou sekvenci se zmasakrováním těch dvou týpků kdesi v poli jsem si pouštěl snad stokrát, ohromen její neuvěřitelnou brutalitou. Výjimečný divácký zážitek a fantastická role pro Roberta de Niro. ()

kingik

Přesvědčivíí herci, předlouhá stopáž, krev, brutalita a Sharon Stone. A na konci všeho snad vykoupení, ale stálo to za to. Takového Martina Scorseseho si nechám líbit. Nejlepší byl Joe Pesci. ()

Snorlax

Vyděsila mě délka filmu a tak jsem ho dlouho odkládala. Navíc nemám ráda mafiánské filmy. Ale tady se stalo něco zvláštního. Úděsně dlouhý film na téma, které mě většinou nudí, mě hodně bavil. De Niro byl naprosto skvělý, ale scény, v nichž nebylo přítomno jeho charisma, mi přišly nudně ploché . ()

InJo

Další skvělá Scorseseho mafiánská sága se rozjíždí sice trochu zvolna, co se vtažení do příběhu týče, avšak o to větší grády má posledních cca 45 minut. Neustálé voice-overy mi (tady) sice moc nevyhovují, jinak ale prvotřídní záležitost. 85 % ()

Šakal

další z mistrných děl velkého Mártyho, který se opět podílel i na scénáři spolu s Nicholasem Pileggim, jehož kniha byla podkladem pro tento snímek. Příběh se tentokráte odehrává v Las Vegas a líčí ( až dokumentární formou ) chod místního casina, které řídí Sam " Ace " Rothstein ( v podání jako vždy výborného Roberta De Nira ), který je na toto místo dosazen mafiánským gangem. Sam je bývalý hazardní hráč a hlavně jeho přičiněním casino neskutečně vzkvétá. Jeho bezpečnost zajišťuje brutální gangster ( v podání EXCELENTNÍHO - tak jak to umí zahrát pouze on - viz snímek Mafiáni, Joe Pesci! Vše funguje, tak jak má, až do chvíle, kdy se Sam bezhlavě zamiluje do podvodnice Ginger ( v podání FANTASTICKÉ Sharon Stone ) . A potom, že tato sexy dračice neumí hrát! Myslím, že všem pochybovačům musela touto rolí vytřít zrak a dodnes nechápu ( páni akademici ), že za svou roli nedostala oscara. K autenticitě snímku přispívá i fakt, že film vznikl podle skutečných událostí a Márty příběh natáčel v Las Vegas s řadou známých osobností. Těch 171 minut snímku uběhne jako voda a divák se ani na malinkou chviličku nezanudí, k čemuž samozřejmě nejvíce přispívá mistrná režie Mártyho, podpořeno vynikající kamerou, střihem, hereckými výkony, vše doplněno výbornou hudbou! Mistrovské dílo, u kterého jsem dlooooooouho zvažoval, zda ho dát do své TOP 10 nebo tam zařadit snímek Mafiáni. Nakonec to u mě o fous vyhráli Martyho Goodfellas. p.s. nakonec malé navnazení, vypovídající za vše: V poušti je spousta děr......díru je třeba vykopat předem, dřív než se tam objevíte s nacpaným kufrem. Jinak vám to zabere tak půl až 3/4 hodiny a kdoví, kdo tam během tý doby zavítá. S takovou abyste kopali další díry. A tak byste tam mohli skejsnout celou noc.....:o) ()

Webb

Film o vzestupu a pádu několika gangsterů v Las Vegas. Město oddělené od reality zbytku USA, které žilo vždy podle vlastních pravidel a zákonů. Vyvrhelové z jiných částí země se tu mohli stát televizními oblíbenci, milionáři či majiteli společností. Jedním z takových lidí je i Robert De Niro, v podstatě záporák na první pohled, majitel kasina, které mu slouží jako pračka na špinavé peníze. Casino má výborný nevídaný příběh (taková vypravovaná kniha, do které občas vstoupí nějaký pohyblivý obrázek s komentářem obou hlavních představitelů Sama a Nicka), který mě vtáhl do děje od první minuty, kdy jsem čekal s napětím, co se bude další tři hodiny dít. Dále musím vyzdvihnout výbornou práci s kamerou. Závěr filmu má obrovské grády, fantastickou hudbu, do které vidíte množství vražd a poprav, už předem vykopané díry na mrtvoly, vše perfektně promyšlené. [8/10] Nicky Santoro: V poušti je spousta děr a v nich je pohřbena spousta problémů. Ale musíte vědět, jak na to. Díru je třeba vykopat předem, dřív než se tam objevíte s nacpaným kufrem. Jinak vám to zabere tak půl až tři čtvrtě hodiny, a kdo ví, kdo tam během tý doby zavítá. S takovou abyste kopali další díry. A tak byste tam mohli zkejsnout celou noc. (De Fina-Cappa, Légende, Syalis, Universal) (Technicolor /// Produkce: Barbara De Fina /// Scénář: Nicholas Pileggi podle vlastní knihy /// Kamera: Robert Richardson) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sobis87

Scorsese přímo navazuje na Mafiány a nabízí nám další filmový epos z podsvětí, který je nadupaný od začátku do konce a prostřednictvím dietetického vypravěče (v tomto případě jsou zde dva, kteří se ne vždy shodují ve svém nahlížení na určité věci) na diváka neustále chrlí nové a nové informace a honbu několika mužů za bohatstvím obaluje množstvím makropříběhů. Je až k nevíře, že Scorsese po celé tři hodiny nesleví z již v úvodu vražedného tempa a dokáže diváka udržet v napětí, zvědavosti a nemalých očekáváních po celou dobu filmu…a ani jednou nezklame – neklopýtne jako vypravěč, stále se drží vytříbené formy a stylu vyprávění, kterému dominují shrnující montáže a to vše podbarvuje stylovou muzikou, pro kterou měl vždy velký cit. Ve vykreslování praktik podsvětí je Casino až nebývale popisné a je znát, že příběh vznikl na základě výpovědi někoho, kdo se v takových věcech pohyboval. ____ Herecké obsazení je vskutku exkluzivní – režisérův oblíbenec Robert De Niro je na gangstery machr (stejně jako Pacino) a v prostředí kasina budí nemalý respekt, Joe Pesci si střihl roli podobnou té v Mafiánech (zakrslý parchant, který má problémy se sebekontrolou a libuje si v násilí), zde je sice trochu umírněnější, jelikož postavy zde jsou oproti Mafiánům svazovány přísnějšími pravidly, scénář mu ale zase poskytl o poznání větší prostor. Velkým překvapením je pak výkon Sharon Stone v roli penězi posedlé alkoholičky a její propad z všemi obdivované divy ve feťáckou trosku je přímo famózní. ____ Martin Scorsese je prostě mistrem svého oboru a tyhle příběhy pokrývající velké časové rozmezí mu prostě jdou jako málokomu (viz. již zmínění Mafiáni, Letec,…). Mafiánská klasika. ()

IQ Tiqe

Mně to až zas tak zázračný nepřijde. Popis života jednoho člověka, potažmo určitého období ve Vegas. Je to dost natahovaný, viděl jsem asi natřikrát. ()

Jordan

výraz "vrcholný" sa u scorseseho nedá používať, pretože každým druhým filmom sa zdá, že je režisér na vrchole; 90. roky otvoril Scorsese Mafiánmi a do tohto prostredia sa vo veľkom štýle vrátil týmto trojhodinovým opusom s brilantnou ústrednou trojicou - hysterická Sharon je príšerná, zahrala to tak dobre, že som mal 90% filmu chuť ju zabiť, Pesci vo svojej asi "najnegatívnejšej" role hral agresívneho Nicka naozaj drsne, brutálne scény občas až veľmi brutálne, ale sadli a urobili presne to, čo mali s divákmi urobiť (dobodanie perom, ubitie pálkami a pod.); výborné, šo dodať, výborné . . . ()

Kudly4

Stydím se, že jsem to viděl až teď nedávno. Ale mám tuhle povinnost za sebou a byla to parádní podívaná. Joe Pesci excelentní. ()

Anderton

Ďalší z mnohých nadpriemerne dlhých Scorseseho opusov, ktoré ani na chvílu nenudia a človek by to kludne pozeral aj o hodinu dlhšie. Prostredie mafie je velmi vďačné, ale natočiť ho doveryhodne je kumšt. Scorsese má po ruke herecké esá, ktoré majú s týmto žánrom a s ním skúsenosti, tak to ide všetko ako po masle. Poteší mnoho vychytávok, napr. ako sa dá v Kasínach podvádzať. Pre tých inteligentnejších (Ace) musí byť spolupráca s tými menej inteligentnými, nerozvážnymi a vyslovene zlými (Pesciho postava) utrpením. Sex Pesciho a Stone bol podla jednej ankety vyhodnotený ako najmenej vzrušujúci v histórii kinematografie. ()

Socrates

Klasická Scorseseho vypiplaná stylová gangsterka, dlouhý límce opět na scéně. Pár výjevů je tu ovšem fakt nechutnejch, hlavně v zahlazovacím závěru. Budu si muset znovu pustit Mafiány, abych rozsekl, co je lepší. ()

Frajer42 odpad!

Tenhle film mě absolutně ničím nezaujal. Spíše mě výrazně zklamal. Začnu tím pozitivním. Robert De Niro. Tím jsem vše pozitivní vyčerpal. Teď přejdu k negativním věcem. Sharon Stone mi příšerně lezla na nervy svým ukřičeným projevem. Film byl s větší části nudný a stopáž příšerně dlouhá.Film jsem zhlédl asi na 3 fáze. Nechápu zdejší vysoké hodnocení. Pro mě prostě tříhodinová nuda s odpovídajícím hodnocením. ()

AppleCore

Režijně je Casino nejlepší Scorseseho film (myslím já). Dokázal naprosto dokonale využít prostředí casina a jeho zákulisí, respektive toho, co se děje, když moc vyhráváte. Obsazení De Nira byla excelentní volba. Ten se pro tuhle roli snad narodil, nedokážu si totiž představit, že by jí ztvárnil někdo jinej. ()

boshke

Hodně věcí mi tam vadilo/nesedělo. A že v tříhodinovém filmu by mělo být snad dost času vše ozřejmit. Třeba už jen ten systém, kdy si bossové pokoutně kradou svoje vlastní peníze z vlastního kasína. Touto problematikou se nijak nezabývám, ale pár gangsterek už jsem viděl a vždy jsem měl dojem, že to jde skoulet tak, že to na první pohled vypadá naprosto čistě a legálně (bez nošení kufříků kradených peněz). Nebo je to tak, že je to veřejným tajemstvím, ale bossovi to nelze nijak dokázat. Hlavně z počátku mi vadilo, že více vyprávíme než skutečně konverzujeme. Ale do té doby, než se to láme (kdy se zjistí, že Ace nemá licenci), je to dost dobré. Bylo mi až nevolno z toho světa, kde každý podmazává každého, kde každý dává tipy na každého. Postava Ginger mi tam strašně vadila. Nemám rád postavy, z jejichž chování je mi na blití. Nickymu po čase také tak nějak rupne v bedně, jediný Ace měl stále moje sympatie, i když pro jeho nehynoucí lásku k Ginger bych nejraději nakopal do prd*le... Zvláštní bylo i to, že Nicky měl za zadkem neustále FBI - vystřídal šest aut, aby se jich zbavil a i na ulici musel mít zakrytá ústa, aby mu z nich neodezírali -, ale rozstřílení několika baráků v koksovém rauši a další excesy mu očividně prošly bez problémů. Takovýchto věcí bych tam našel více, proto také s hodnocením výše nepůjdu... 70% ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011