New York roku 1935. Billy Bathgate (Loren Dean) je jedním z mnoha obyčejných a chudých mladíků žijících v newyorském Bronxu. Nehodlá se však smířit s životem bez vyhlídek na lepší budoucnost, a proto čeká na jakoukoliv příležitost, která by vše mohla změnit. Jednoho dne se Billymu skutečně poštěstí a narazí na svůj vzor – místního mafiánského bosse Dutche Schultze (Dustin Hoffman), na kterého udělá dojem svým žonglováním. Dutch totiž pocházel ze stejných poměrů jako Billy, a i přesto se mu podařilo stát se jedním z nejbohatších lidí New Yorku a tuší, že stejný osud může potkat i jeho, pokud jej bude následovat. Rozhodne se ho tedy vyhledat a díky své neústupnosti a kuráži pro něj začne nakonec pracovat. Brzy však zjistí, že Dutch je cholerický a agresivní vrah, který začíná ztrácet půdu pod nohama a že jej jeho partneři opouštějí. Jako např. jeho dlouholetý společník Bo Weinberg (Bruce Willis), kterému se za jeho zradu Dutch rozhodne pomstít. Svědkem této pomsty se stane i Boova uhrančivá a koketující přítelkyně Drew Prestonová (Nicole Kidmanová), kterou Dutch nařídí svému novému chráněnci Billymu hlídat. (Česká televize)

Historik

Nevím, jaké to je jako adaptace, protože předlohu jsem nečetl, ale jako film se mi to líbilo. Srovnávat to se známými mafiánskými filmy není úplně možné, tady se na konec jednoho mafiána díváme z jiného úhlu a jinýma očima, než jsme zvyklí. A hlavní hrdina není mafián, ale dospívající, nebo čerstvě dospělý kluk, co si říká Billy Bathgate. ()

slunicko2

Nuda. 1)  Impresivní herecké obsazení a celková velkorysá výprava vytváří dojem něčeho vekého. Ale je to jen dojem. V reálu se budete dost nudit._____ 2)  Kdyby byl film omáčka, řeknu, že chutnal(a) jako kvalitní UHO (universální hnědá omáčka známá ze školních jídelen a podobných vyvařoven dříve a někde možná i dnes)._____ 3)  Přesný koment: gudaulin***. ()

Paldiny

Zviazaný Bruce Willis s nohami vo vedre s betónom, nad ním stojaci Dustin Hoffman, po schodoch kráčajúci Steve Buscemi s vystrašenou Nicol Kidman a všetko mlčky sleduje kto? Billy Bathgate. Chlapec, čo opustil starý život, priateľov, priateľku, mamku zarábajúcu 4 doláre týždenne, aby skúsil šťastie v inom type rodiny, aby spoznal iný typ žien, ktoré neholdujú spodnému prádlu, ktoré si nechávajú hovoriť madam aj po tom čo s nimi strávite noc. Moc vydarená gangsterka, ku ktorej som sa dostal čiste náhodou a ktorá neprávom zapadla prachom. Skvelé obsadenie sľubuje skvelé predstavenie, príbeh o upadajúcom bossovi drží pozornosť a mladý Billy sa medzi veľkými rybami nestratí. A síce by som si vedel predstaviť väčšiu drámu najmä pri zmene kabáta, tiež sa nebál pridať pár minút charizmatickému Tuccimu / Lucianovi, som spokojný. Nicol pohladila zmysly, mafiánske prostredie nekŕmilo slzami, bolo nekompromisné a záverečná pointa zrozumiteľná. ()

Anderton

Istá scenáristická poučka znie, že dôležitejší než hlavný hrdina je v istých prípadoch antagonista a dodáva príbehu potrebnú šťavu. V Billym Bathgateovi ale zobrali tento vzorec jeho tvorcovia až tak doslova, že hlavná postava je v podstate úplne nezaujímavá, bez charizmy a viac nás zaujímajú osudy všetkých ostatných postáv. Ide ale o slušnú dobovú gangsterku, kde si svoje minúty užívajú najmä Dustin Hoffman, Nicole Kidman a Bruce Willis. Že každý každého podráža, je tak trochu obohrané klišé, až sa človek čuduje, prečo charakterný Billy v tejto partii zotrváva. ()

HomeAlone

Film je hlavne o nesympatickom , vtieravom a hlupom sracovi Billym - malo kedy sa mi stane , ze mi nejaka filmova postava lezie na nervy az tak , ako mi prave liezol na nervy Billy . A co sa tyka Hoffmana , tak je to tak pol na pol - nieje az tak stvoreny pre rolu gangstera . Jediny herci ktory by ten film utiahli na jednotku , dostali malo priestoru . Willis , Tucci a Buscemi boli v svojich malych rolach vyborny . Skoda ()

• Skutečné jméno gangstera Schultze (Dustin Hoffman ) bylo „Arthur Flegenheimer“. (sator)