Erin Brockovichová

Drama / Životopisný

USA, 2000, 123 min

Pojmy sociální drama a občanská společnost jsou - nebo mohou být - zdánlivě neslučitelné. Praxe, o které se v našich médiích příliš nepíše, skutečný život společnosti v jeho neopakovatelné a nedeformované pestrosti však prokazují - setrvale, protože nebulvárně a nevirtuálně - opak. Silný příběh a dobrý scénář se solidním režisérem a kvalitní herečkou skládají dohromady celek, v němž se ztratí i lecjaká hollywoodská banalita. Název filmu se posléze zapomíná, s ním ve vzpomínce ustupuje často i příběh ze života, ale ono zpochybňované a vysmívané mravolično přetrvává vzdor happy endu. I s vědomím právě popsaných limitů je však možné dodat, že v tomto případě nebylo Oscary mrháno, i když na druhou stranu lze diskutovat o tom, za co ho Robertsová vlastně dostala: zda za svůj nesporně kvalitní výkon na hranicích mimořádnosti, nebo za život a občanskou statečnost představitelky, jejíž úděl ztvárnila. Názory a kritiky mohou být v tomto případě rozličné, ale ve své většině se určitě shodnou v tom, že dílo není ani brakem, ani limonádou, ani nudou. Je - jistě nejen pro mne - neoddiskutovatelnou uměleckou kvalitou daleko za a nad hranicemi reálsocialistických "zeitstücků".(24.5.2008)

Rozpočet $52miliónovTržby USA $125,595,205Tržby Celosvetovo $256,271,286/70%/(19.5.2005)

Libilo se mi to vic nez napoprve a ackoliv jsem nevidel vsechny Soderberghovo filmy, tenhle je zatim jeho nejlepsi. Pribehove sice o nic originalniho nejde, podobny filmy o vsemoznejch zalobach na velky spolecnosti tu uz byly vickrat, ale tenhle film vynika takovym vtipem a lehkosti, s jakou je vypravenej. A to hlavne zasluhou Julie Roberts, ktera je sexy, je drza, je ukecana a s nicim se moc nepare = hraje perfektne. Trosku mi pripomnela Pretty woman. Za zminku jeste stoji paradni motorkar Aarona Eckharta a slusnej Finney, akorat ma celou dobu takovej neverici prekvapenej vyraz. Na 5* to sice o fous nebude, ale film je to perfektni.(16.3.2008)

rozpočet : $52 million tržby celosvetovo : $256,271,286(10.12.2006)

Inak natočený happy end. Nezameriava sa primárne na dramatickú akciu a grandiózne vyvrcholenie ale skôr na popis drobnej, mravenčej a trpezlivo nekonečnej práce, ktorá je väčšinou základom úspechu. Ako finančného tak osobnostného. Herecký výkon Julie Robertsovej ma vzhľadom na jej štandard potešil, aj keď žiadna extra sláva to nebola. Boj proti sviniam zamorujúcim životné prostredie si isto získa sympatie verejnosti, len ma trochu zamrazilo pri prezentovaní hlavnej (no nenápadne posunutej) myšlienky filmu: sila je len v masovej jednote a akú - takú šancu má človek len ak sa zaštíti silným zoskupením právnikov Individualizmus a svojbytný názor nemajú šancu.(19.11.2004)

• - Vztah Julie Robertsové s Benjaminem Brattem nepřežil udělení Oscara, kterého za roli Erin Brockovich Robertsová získala. (Mafyn)

• - Opravdová Erin Brockovich pracovala ještě ve firmě v roce 2003. (don corleone)

• - Po ukončení soudního sporu v roce 1996, kdy společnost PG & E (Pacific Gas & Electric) začala vyrovnávat svůj závazek v hodnotě 333 milionů dolarů vůči poškozeným obětem městečka Hinkley v Kalifornii (na jehož počátku stála usilovná práce Erin Brockovich a Eda Masryho), se zbylí obyvatelé začali hromadně stěhovat pryč. Neboť nové rozsáhlé studie ukázaly, že sanace půdy a vodovodních zdrojů zasažené šestivalenčním chromem způsobujícím rakovinu bude trvat několik desetiletí. Do roku 2010 navíc společnost PG & E zintenzivnila výkup kontaminované půdy včetně nemovitostí. A tak je dnes pouštní městečko Hinkley opuštěné a proměnilo se v tzv. město duchů. (CANNIBAL)