Erin Brockovichová

Drama / Životopisný

USA, 2000, 123 min

Obyčajný, ale dobre natočený, ekotriler, ktorý z neznámych príčin oslovil Filmovú akadémiu... PRÍPAD PELIKÁN bol +/- o tom istom a INSIDER bol oveľa lepší...(17.4.2006)

Díky tomuto filmu jsem pochopil, co znamená pojem "lidová hvězda", a proč jí je právě Julia Robertsová. To, co podle premisy vypadá jako běžná politicko-korektní soudnička, nakonec vyroste v životný příběh o "spravedlnosti zdola" - čili pravý opak konvenčních televizních soudních dramat a seriálů.(24.2.2003)

Pojmy sociální drama a občanská společnost jsou - nebo mohou být - zdánlivě neslučitelné. Praxe, o které se v našich médiích příliš nepíše, skutečný život společnosti v jeho neopakovatelné a nedeformované pestrosti však prokazují - setrvale, protože nebulvárně a nevirtuálně - opak. Silný příběh a dobrý scénář se solidním režisérem a kvalitní herečkou skládají dohromady celek, v němž se ztratí i lecjaká hollywoodská banalita. Název filmu se posléze zapomíná, s ním ve vzpomínce ustupuje často i příběh ze života, ale ono zpochybňované a vysmívané mravolično přetrvává vzdor happy endu. I s vědomím právě popsaných limitů je však možné dodat, že v tomto případě nebylo Oscary mrháno, i když na druhou stranu lze diskutovat o tom, za co ho Robertsová vlastně dostala: zda za svůj nesporně kvalitní výkon na hranicích mimořádnosti, nebo za život a občanskou statečnost představitelky, jejíž úděl ztvárnila. Názory a kritiky mohou být v tomto případě rozličné, ale ve své většině se určitě shodnou v tom, že dílo není ani brakem, ani limonádou, ani nudou. Je - jistě nejen pro mne - neoddiskutovatelnou uměleckou kvalitou daleko za a nad hranicemi reálsocialistických "zeitstücků".(24.5.2008)

Julia Roberts, jej podprsenka a vtipne poňatá dráma na motívy skutočných udalostí. Jedna z tých lepších súdnych drám.(25.6.2012)

Nemám rád julii Roberts a Steven Soderberg mě zatím moc nepřesvědčil o tom jestli patří mezi to nejlepší co sedává na židličce s nápisem Director.(28.10.2006)