Temperamentní americký dobrodruh a voják cizinecké legie Rick O'Connell hledá v Egyptě své štěstí. Čirou náhodou objeví dávno ztracené Město mrtvých. Jeho objev je pro půvabnou knihovnici káhirského muzea a nadšenou egyptoložku Evelyn archeologický nález století. O'Connell dostane nabídku zavést Evelyn s výstředním bratrem Jonathanem do pouště. Evelyn touží objevit ztracenou Knihu mrtvých, Rick zase prahne po legendárním faraónově pokladu. Ruiny střežené bojovnými Tuaregy však skrývají děsivé tajemství - sarkofág s mumií staroegyptského kněze Imhotepa, jenž byl za svá provinění pohřben zaživa. Zemřel strašnou smrtí, byl sežrán tisíci brouky. Pokud by ho ale někdo oživil, znamenalo by to katastrofu pro celou zemi. Evelyn s Jonathanem a Rickem budou muset překonat strašlivé, životu nebezpečné nástrahy, uniknout příšerným kusadlům smrtících brouků a vést boj se starověkou sektou. A přesně ve chvíli, kdy mohou konečně nabrat dech, Evelyn nechtěně probudí Imhotepa. (TV Nova)

aneta105

Konečně filmy, co jednají hlouběji o Egyptě a jeho dějinami a historií, a za mě velmi povedený a propracovaný film, 81% ()

CenturionSik

Za mňa *****, je to akčné, je to vtipné a na svoj čas to bolo aj hororové, The Mummy s Fraserom je jednoducho klasika, ktorú si pozriem aj keby ste ma zobudili o 4 ráno. Veľkým bonusom pre mňa je prostredie, už len z hľadiska takého toho pravého piesčitého Egyptu. ... mimochodom scény s Benim (Kevin J. O'Connor) sú TOP najvtipnejšie ()

Duffman 97

Toto je moje srdcovka.Brendan Fraser je výborný dobrodruh,Rachel Wiesz sexy knihovnice a John Hannah film příjemně odlehčuje,ovšem s mírou.Záporák je taky super.U mně nevítězí Indián Johnes ale Mumie. ()

Lukke32

Dobrodružný film s několika kouzelnými scénami a hláškami, krásně odsejpá a hlavně se na to taky krásně dívá. Nemá to snad hluchý místo, ani na chvíli nehrozí nuda, i když už to vidíte poněkolikáté. Pro mne má tento film nezaměnitelnou auru. Tento a jen pár dalších... Holt starověký Egypt musel být kouzelný. ()

J.Crusader

Tento dobrodužný a humorem nabitý majstrštyk se mi v rámci žánru už dávno vklínil do mé svaté trojice.. Zařadil se hned za Poslední Křížovou a Dobyvatele (a PŘED Chrám). Jistě každý tuší, co je ona svatá trojice zač. Celých deset let od Poslední křížové výpravy trvalo, než někdo natočil film, který byl tak podobný starým "Jonesovkám" a přitom zároveň i odlišným. Hlavní charakter Rick (Brendan Fraser), je trochu obhroublejší a drsnější variantou Indyho, ale přesto s ním má řadu shodných rysů. Asi i proto si ho člověk nemůže nezamilovat. Rachel Weisz je naprosto ideální představitelkou naivní, ale chytré a odhodlané "archeoložky" a vedlejší postavy taky nezahálejí. Ať už je to Evelynin kleptomanský bratr či vůdce společenstva chránící tajemství mumie. Nesmím zapomenout ani na naprosto skvelého představitele mumie/Imhotepa Arnolda Vosolo. Když to tak shrnu, tak Mumie je posledním klenotem minulého století na poli "adventure" filmů. Její pokračování už nedopadla vůbec dobře, o čemž svedčí i to, že Mumii si od dob jejího vzniku vždy čas od času (alespoň jednou za dva roky) pustím, tak z děje jejích následovníků si nepamatuji ani zbla (a ani si je nepouštím). Zasloužených 97% pro Mumii. ()

Natt

Genialita tohto filmu spočíva v perfektnej dialógovej chémii tria Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah. Prvý krát keď som to videl s kamarátmi na monitore som si hovoril priemerný blockbuster. Ale potom som pred XY rokmi na brigáde v Londyne to bol nútený pozerať znova, keďže to bola jediná VHS na byte. A zistil som, že sila tohto filmu je v chémii medzi hercami , dialógoch a scénkach. Casting je vynikajúci. ()

Rangifer

Máte rádi Egypt, usušené mrtvoly, masožravé hovnivály, dobrodružství a střílení? Pak tenhle film je pro vás. Brendan Fraser coby O'Connel dokáže Indianu Jonesovi konkurovat, ale z jeho stínu nevyleze. Za to Arnold Vosloo jako Imhotep je tak perfektní, že se nálepky oživlé mumie jen tak nezbaví. Když se objeví v jakémkoliv jiném filmu, v jiné roli, pro mě zůstane Imhotepem. ()

teekanee

Rick O'Connel je po Indym můj neoblíbenější děcký hrdina. Film je jedna velká, vtipem, akcí a atmosférou nabítá jízda s neuvěřitelně sympatickým obsazením. Fakt nevím, kolikrát jsem film viděl, ale vím to, že si ho můžu pustit v podstatě kdykoliv a vždycky se budu dobře bavit. 95% Edit: Po roce znova shlédnuto tentokrát v českém dabingu a musím říct, že tady je opravdu lepší než originál. Film je v něm ještě lepší. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Neříkala jste, že na tyhle povídačky nevěříte?" - " To setkání s mumií, která chodí a mluví, člověka rázem přesvědčí.” Pohlednej dobrodruh a krásná knihovnice hledají poklad, přičemž probudí Mumii, která se hrozně bojí koček. "Smrt je teprve začátek..." Arnold Vosloo jako Imhotep byl perfektní, že se nálepky oživlé mumie asi nezbaví. Plus Patricia Velasquez ví, jak zaujmout. :) Dobře zpracovaná efekty, a atmosféra faraonů a kouzel, kde nechybí střílení, usušené mrtvoly, masožraví brouci a dobrodružství. "O tomhle sním odmalička." - "Vy sníte o mrtvolách?" - 80%. ()

Jirkacek

Dobrodružný film Mumie z roku 1999 jsem viděl poprvé nedlouho po jeho natočení prostřednictvím DVD disku, který jsem si neváhal koupit asi o čtyři roky později. Film mne okamžitě uchvátil a já měl po dlouhých letech konečně pocit, že Indiana Jones dostal v tomto žánru důstojného nástupce. Podobný pocit ve mne zůstal i po druhém shlédnutí a když jsem si tento skvělý snímek koupil v červnu 2019 na blu-ray disku, tak jsme se na něj doma podívali potřetí. I po tolika letech jsem si pamatoval některé vtipné hlášky, které mi prostě utkvěly v mé hlavě, nicméně jsem se nijak nenudil a film si náležitě užíval. Příběh o délce 125 minut začal v Egyptě přibližně v roce 1290 př. n. l., kde měla žena faraona Sethiho I.(Aharon Ipalé) jménem Anck-su-Namun (Patricia Velásquez) milence velekněze Imhotepa (Arnold Vosloo), ačkoli se jí žádný jiný muž než faraon nemohl dotýkat. Když na to faraon přišel, jeho žena s milencem ho zabili. Anck-su-Namun spáchala sebevraždu s tím, že ji Imhotep později měl oživit. Ten proto unesl její tělo do Hamunaptry, města mrtvých, kde začal s oživovacím obřadem. Před dokončením byli ale odhaleni Sethiho vojáky a duše Anck-su-Namun se musela vrátit do podsvětí. Za svá provinění byli Imhotepovi kněží mumifikováni zaživa a samotný Imhotep byl postižen kletbou Hom Dai, takže mu byl vyříznut jazyk a byl zaživa pohřben s brouky požírajícími lidské maso. Kletba dávala Imhotepovi věčný život, aby své utrpení prožíval navěky. Jeho sarkofág pod sochou boha Anubise byl střežen medžaji, potomky strážců faraona. Pokud bude Imhotep někdy osvobozen, síly, které způsobily jeho nesmrtelnost mu dovolí spustit na Egypt vlny destrukce a smrti. Pak jsme se přenesli do roku, kdy potomci faraonových strážců medžájové čelili velké hrozbě. Do Hamunaptry se dostala cizinecká legie, na kterou museli Medjai vyslat velký počet lidí, aby je pobili. To se jito odmítl s tím, že zemřou v poušti. To, že je nechal žít, jim však přidělalo později potíže. V roce 1926 se britská káhirská knihovnice a budoucí egyptoložka Evelyn Carnahanová (Rachel Weisz) dostala ke složitému klíči a mapě, o nichž její bratr Jonathan (John Hannah) tvrdil, že je našel v Thébách. Když zjistil, že mapa odhaluje cestu do Hamunaptry, Jonathan prozradil, že vše ve skutečnosti ukradl od uvězněného Američana Ricka O'Connella (Brendan Fraser). Rick jim řekl, že ví, kde se město nachází, protože jeho jednotka Francouzské cizinecké legie náhodou našla legendární město, když utíkala před Araby. Rick se s Evelyn dohodl, že jí pomůže najít Hamunaptru pokud ho zachrání před oběšením. Rick potom vedl výpravu do ztraceného města, při které narazil na výpravu lovců pokladů vedenou slavným egyptologem Allenem Chamberlainem (Jonathan Hyde) a provázenou Beni Gaborem (Kevin J. O'Connor), zbabělým Rickovým kolegou z legie, jenž také znal polohu města. Po dramatické plavbě na lodi, která shořela po útoku medžajů, se výpravě podařilo dojít do Hamunaptry kde byly obě skupiny napadeny medžaji vedenými vojákem Ardethem Bayem (Oded Fehr). Ten je varoval před zlem, které ve městě číhalo. Místo aby se řídili jeho radami, pokračovaly obě skupiny ve vykopávkách, obě v odlišných částech města. Evelyn hledala knihu Amun-Ra, která dokázala vzít život, ale místo toho náhodou narazí na Imhotepovy ostatky. Druhá skupina zase narazila na truhlu obsahující Knihu mrtvých spolu s kanopami s orgány Anck-su-Namun. Každý z členů výpravy si jednu z kanop vzal jako kořist. V noci Evelyn vzala druhé výpravě Knihu mrtvých a nahlas přečetla jednu stránku, čímž probudila Imhotepa. Ačkoli se obě výpravy vrátily do Káhiry, Imhotep-mumie pronásledovala Američany, kteří otevřeli truhlu a pomalu se s každým zabitým regeneroval. Beni setkání s Imhotepem přežil díky tomu, že mu slíbil věrnost a pomoc najít Američany a kanopy. Společně s Benim se vydal do Káhiry, kam uprchli archeologové, kteří truhlu našli a otevřeli. Jedním z nich byl Burns (Tuc Watkins). Poté co ho Imhotep vysál a vzal si jeho kanopu, vběhli do místnosti Rick s Evelyn. Imhotep Ricka odhodil stranou, šel k Evelyn a chtěl ji políbit. Vzápětí za sebou uslyšel hudbu, ohlédl se a spatřil kočku chodící po klávesách piana. Vyděsil se (kočky byly ve starém Egyptě strážci podsvětí, a dokud se nezotaví, bude se jich bát) a utekl. Večer našel v ulicích Káhiry egyptologa Chamberlaina, vysál ho a sebral mu kanopu a knihu mrtvých. V okně za sebou uviděl Ricka a Jonathana a vypustil na ně hejno masožravých skarabů. Skarabové sice Ricka ani Jonathana nedostali, ale napadli všechny lidí na ulici, ti následně začali Imhotepovi sloužit. Sám Imhotep vniknl v podobě písečné bouře do hotelového pokoje a vysál hledače pokladů Hendersona (Stephen Dunham). Dostal se do vedlejší místnosti, kde spala Evelyn a začal ji líbat. Vzápětí byl vyrušen Rickem. Jelikož měl Rick u sebe kočku, byl Imhotep nucen uprchnout. Následně spolu se svými otroky napadl muzeum, kam Rick a ostatní uprchli. Těm se sice podařilo uprchnout v autě, ale nakonec byli imhotepovými otroky chyceni. Chvíli na to k nim přišel Imhotep, který mezitím vysál dobrodruha Danielse (Corey Johnson), čímž se kompletně zotavil. Nabídl Eveleyn, aby šla s ním, a na oplátku ušetří její přátele. Nicméně poté co Evelyn souhlasila, nařídil svým otrokům, aby je zabili. Evelyn se domnívala, že kniha Amun-Ra dokáže Imhotepovi znovu vzít život, když mu ho dokázala Kniha mrtvých dát. Imhotep Evelyn unesl do Hamunaptry, protože ji hodlal obětovat při oživování Anck-su-Namun. Rick a Jonathan ho pronásledovali v letadle, které pilotoval válečný veterán Winston Havelock (Bernard Fox), který byl pilotem v 1. světové válce, kterou přežil a zůstal v Káhiře, kde si neustále stěžoval právě na to, že nezemřel v boji a že "zahnívá chlastem a nudou". Když za ním přišel Rick O'Connell s Jonathanem Carnahanem a Ardethem Bayem s prosbou, jestli by je nevzal do Hamunaptry na nebezpečnou misi, neváhal a usedl s nimi do vlastního letadla. Během letu je ale napadl Imhotep v podobě hrozivé písečné bouře a kvůli němu letadlo havarovalo. Winston pád nepřežil a spolu s kusem letadla bylo jeho tělo pohlceno tekutým pískem. Ostatní však přežili a vydali se do města mrtvých zachránit Evelyn, což se po souboji s Imhotepovými mumiemi povedlo a Imhotep se stal smrtelným díky knize Amun-Ra, ze které Evelyn přečetla příslušnou pasáž. Rick ho pak zabil Když Imhotep opouštěl svět živých, sliboval odplatu. Beni omylem spustil starověkou past a byl sežrán brouky požírajícími lidské maso a Hamunaptra byla poté pohlcena pískem. Evelyn, Rick a Jonathan uprchli a odjeli pryč na velbloudech proti západu Slunce obtěžkáni poklady, které předtím Beni vynosil z podzemí. A byl konec perfektního dobrodružného filmu, který se mi velmi, velmi líbil. Tyhle honby za pokladem jsem miloval už od dětství, když jsem viděl první díl zmíněného Indiana Jonese. Ve filmu jsem poprvé zaregistroval britskou herečku Rachel Weisz, která čím byla starší, tím více se mi líbila, třeba v Agoře zcela excelovala. Suma sumárum, snímek Mumie ode mne získala pět mumifikovaných hvězdiček *****. () (méně) (více)

padlar

Tak asi takto si představuji dobrodružný film v lehkém fantasy žánru a se správnou mírou humoru. Za mne již roky plná spokojenost. ()

Antimat

Grafický zvládnuté ,dej zaujímavý herci taktiež super Ona sa pozrie na ruku a prekvapene pozrie na faraóna .... Frasierov humor na slušnej úrovni Spoiler --> Veľmi sa mi zapáčil začiatok ako sa faraon pytal kto sa dotkol Annack su Namun-- ten jej prekvapený výraz je veľmi slusľný....bez ironie ()

LUIGISde

Tento film je super, po dlhom čase som si ho 4.4.21 pozrel a môžem povedať že postava Brendana Frasera je taký, síce hodne slabší ale predsa Indiana Jones. A tento žáner ma asi nikdy neomrzí. ()

VladoCZ

Hodnotim zpetne s notnou davkou nostalgie. Skvela vyprava, spousta vtipu, sympaticti hrdinove s hmatatelnou chemii, triky, ktere me ani dnes rozhodne neurazi. Bavim se i po dvaceti letech. Takze plny pocet. ()

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

13.10.2022

Čeká nás v budoucnu Frasernasance? Díky potenciálně oscarovému želízku v ohni The Whale od režiséra Darrena Aronofskyho (matka!, Fontána) se herec nyní pomalu ale jistě vrací do velkého Hollywoodu, a… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Mumie s Cruisem potvrzena

Mumie s Cruisem potvrzena

22.01.2016

Studio Universal má za sebou díky Jurskému světu nebo Rychle a zběsile 7 vynikající rok. A nejspíš se mu bude dařit i dál, na letošek totiž chystá Warcraft nebo pátého Bournea a v roce 2017 rozjede… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014