Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

Johnny.ARN

No rozhodne o niečo lepšie ako dvojka, aspoň som teda nemal neustále pocit, že pozerám Bonda. Inak jednoduché, infantilné, predvídateľné a s takou kopou chýb, že to svet nevidel. Proste, urputný žid Spielberg si povedal, že má piči nejakú históriu a tak tie filmy ja vyzerajú. 2 z 5 ()

lennyd

Indiana Jones (Harrison Ford) dostává zakázku od bohatého Waltera Donovana, rozluštit jednu starou destičku, poté najít hrob jednoho ze tří rytířů, kteří uschovali svatý grál, a poté najít samotný svatý grál. Ale již mu neřekl, že to stejné zadal jeho otci, a když ten zjistil jeho spolupráci s nacisty, nechal jej uvěznit. A tak se Indiana vydává na svou křížovou výpravu, zachránit svého otce (Sean Connery), najít svatý grál a zabránit nacistům v jeho získání .... Poslední (zatím) film o Indianu Jonesovi, opět ve spolupráci George Lucase a Stevena Spielberga, a nutno říct, že pro mně nejlepší. Tajemno z prvního dílu, doplněné hororovými prvky dílu druhého doplnili tvůrci o spoustu humoru, hlavně ve spolupráci Harrisona Forda a Seana Conneryho. Myslím, že se nenajde nikdo, kdo by jim nevěřil jejich otco-synovské vztahy, a konkrétně Sean je zde naprosto úžasný. Co věta, to halda smíchu. Pánové, smekám klobouk, jednička s hvězdičkou .. s pěti hvězdičkama :) ()

BS

Trojka je asi moje nejoblíbenější z celé čtveřice snímků o Indym. Scéna v letadle je dnes už legendární. ()

anli

Opět celé absolutně geniálni,jako ostatně všechny-dnes už 4 díly!!!Skvělý tandem Lucas-Spielberg,kteří opravdu stvořili mistrovské dílo,parodující i samo sebe.Precizně napsané,-tady je přesně vidět kvalitní a mistrovsky odvedená scénáristická práce,režírované se spoustou neuvěřitelných nápadů(je opravdu až neuvěřitelné,kolik geniálních scén tenhle film obsahuje!!!) a geniálně zahrané.Doplnit Forda Connerym byl opravdu mistrovský tah.Oba dva jsou skvělí a neuvěřitelně to mezi nimi jiskří.Opět uvidíme skvěle vybrané lokace a uslyšíme legendární a geniální Williamsovu hudbu.Je to vskuttku mistrovské dílo a ukázka toho,jak má vypadat dobrodružná akční komedie se vším všudy.A proto ostatním tak nezbývá než opisovat.Jasný a neoddiskutovatelný zlatý fond.Osmdesátá léta byla na tyhle filmy opravdu úrodná a díky tomu se máme na co dívat a na co vzpomínat.Když takovýhle film vznikne dnes-je to hotový zázrak.Takže Georgi a Stevene děkujeme a děkujeme a já dávám křížových 100% a kdybych mohl,dám ještě více.Halelujá!!!!P.S.Stala se neuvěřitelná věc a "Poslední křížová výprava"o malininko předčila "Dobyvatelé ztracené archy" a proto je za všechny filmy právě ona v mé TOPce. ()

honz

Další pokračování "archeologické" série, tentoktrát za účasti také Jonese seniora. Pro mě nejvtipnější scéna - když fašisty pronásledovaný Indy dostává autogram od Hitlera:-) ()

noriaki

"Doktorko Schneiderová. Váš vůz čeká." (políbí Indyho) "Takhle říkají Rakušané sbohem." (přistoupí esesák a dá mu ránu pěstí) "A takhle říkáme sbohem v Německu, doktore Jonesi." Myslel jsem že to bude vyrovnaný souboj, ale nakonec vyzněl jasně pro třetí díl. Poslední křížová výprava je nejlepší film série. A nejen kvůli nostalgickým vzpomínkám na její adaptaci od LucasArts. Dodneška si pamatuji tu strastiplnou cestu vzducholodí k záchrannému letadlu a pak ten pocit marnosti když jsem zjistil, že se jí šlo snadno vyhnout. Film je ale výborný sám o sobě. Po rozbředlé dvojce je příběh tentokrát nezpochybnitelný klad a znatelně se zlepšil i casting. Indy konečně dostal vyrovnaného společníka a ten dodal filmu úplně nový rozměr. Sean Connery je zkrátka skvělý a roli si vyloženě užíval. Pochopitelně nechybí řada ikonických scén, z nichž každá by mohla být vrcholem samostatného snímku. ()

dANo

Tento diel Idiana Jonesa bol môj posledný, ktorý som si dobrovoľne pozrel... Edit: upravujem na 3*, keďže musím uznať, že akákoľvek filmová kópia príbehov o Indiana Jonesovi, bola proste podpriemerná. ()

yeniczek

Prostě neskutečná, vtipem a akcí nabitá jízda. Neustálé špičkování otce a syna pozdvihává Indyho na vyšší úroveň. Pro mě jednoznačně nejlepší díl z teď už tetralogie a kdykoliv se na něj kouknu rád a ještě jeden z mála filmů které mají čistých 10/10 ()

JohnSmith

Podle mě nejlepší Indiana,skvělé téma(křižáci,svatý grál),skvělý protivník(Hitler a spol.),spousta akce a humoru a k tomu dokonalé špičkování mezi Juniorem a Seniorem.Opravdová perla je když Hitler podepisuje Juniorovi tátův zápisník. ()

Mihail123

Film dokonalý vo všetkých smeroch - plný akcie, humoru a Spielbergovej super réžie. Všetko dobré z predchádzajúcich častí tu je nahromadené a 2x znásobené. Film, ktorý sa dá vidieť stále a stále dokola. Uvidíme čo prinesie nový Indy. UPDATE: Nový Indy priniesol všetko to, čo som od neho čakal. Ale sále zostáv Posledná krížová výprava rozhodne najlepším Indym. ()

Krysa SPK

Můj neoblíbenější film všech dob a má nejmilovanější filmová postava. Navíc volba Stevena Spielberga obsadit do role Indyho taťky Seana Conneryho byla trefa do černého, neboť hlavně skvělá souhra Forda s Connerym dělá Křížovou výpravu jedinečným filmem. John Williams navíc složil jeden z vrcholných hudebních doprovodů své kariéry. Filmy s Indianou Jonesem mají všechno, co mám na filmech tak rád a už od malička drží prvenství v mém žebříčku nejlepších snímků. PS: Také máte vždycky potřebu proběhnout na poslední chvíli zavíracími dveřmi a zabroukat si u toho "Indiana Jones theme" ? :-) ()

Brain-D

Nejlepší díl ze série. Nakombinovat tolik dobrodružnou cestu, kde je tolik akce, vtipu, přestřelek, rán, rodiných hádek a trochu mystické sci-fi. Rozhodně jeden z těch nej dobrodružných filmů. ()

Sany33

Jak sa hovorí do tretice všetko dobre. Film posledná krížová výprava je toho žiarivým príkladom. Veľké dobrodružstvo hlavného protagonistu Indiho (Ford) a jeho tatka (Connery) na ceste za Zlatým grálom, s ktorého pil Ježiš Kristus pri poslednej večery. Ako inak jedna akčná scéna strieda ďalšiu a udržuje vás pripútaných k obrazovke. Tento film sa už dávno zapísal veľkými písmenami do svetovej kinematografie mne je len veľkou cťou udeliť mu 98%. ()

VanTom

Už od prvních minut je jasné, že tady se rodí nejambicióznější, nejdějovější, nejhravější i nejosobnější Indiana. A když je před půlkou konečně nalezen Henry Jones Sr. v neodolatelném podání Seana Conneryho, pozvedá vzájemná chemie otce a syna film do oblačných výšin. Nejlépe natočená a nejvtipnější část tetralogie. ()

hroubek

Pro mě nejlepší a taky nejoblíbenější Indy. Poslední křížovou výpravu jsem viděl, ze všech dílu o Indy nejvíckrát. Už, když jsem ho viděl poprvé asi před čtrnácti nebo patnácti lety, jsem věděl jednu věc, a tou bylo, že je to mistrovské dílo. Steven Spielberg natočil za svoji kariéru spoustu kvalitních filmů, přesto je pro mě Poslední křížová výprava tím nejoblíbenější a v jistém smyslu i nejlepší film, jaký Spielberg natočil. Film nemá ani jedno hluché místo a ani na chvilku se nezastaví, přitom každému je jasné poselství filmu a je vidět, že je to pro Spielberga srdcová záležitost.. Perfektní úvod v Utahu, krásně rozjede film a konečně nám, ukáže odkud se vzala fóbie na hady, odkud má Indy jizvu na bradě a hlavně, kde sehnal klobouk. Než se nadějeme jsme vrhnutý do příběhu, který doslova žene jako splašený kůň. Katakomby v Benátkách, vysvobozováni ze zámku na Rakousko-Německých hranicích, setkání s otcem, útek, Berlín, vzducholoď, tanky, souboje, přestřelky a samozřejmě tři smrtelné zkoušky. Je toho tady opravdu moc, ale skvěle to funguje. Každý záběr je důležitý a dialogové výměny jsou boží. Harrison Ford nikdy nebyl za většího frajer, co záběr to obrovské nadšení a ty dialogy jsou perfektní a vtipné zároveň. Sean Connery je tady skvělý, jeho slovní výměny s Fordem nemají chybu a jeho herecký projev dokáže vždycky dojmout a pobavit. Alison Doody není vůbec špatná a má dobře napsanou postavu a její vztah s Indy je dobře zahraný. Hodně mě potěšil River Phoenix, který je v úvodu nehorázně boží. Akce je tady skvělá, jelikož je vždy správně dramatická, ale nikdy jí nechybí náznak vtipu, či pointy. Jako naprostý vrchol, mě příjde celá sekvence s tankem, která je jedním slovem: ÚŽASNÁ. Indiana Jones a Poslední křížová výprava je pro mě jeden z nejlepších filmů co jsem zatím viděl. ()

Michi88

Téměř všichni tady říkají, že tento díl je ten nejlepší a Chrám zkázy nejhorší. Pro mě je to úplně naopak. Příběhově se pro mě film skoro vůbec nikam neposouval. Přišlo mi, že se stále koukám na jednu a tu samou scénu. Akorát ke konci už se to začalo hýbat. Vedlejší postavy mi byly sympatičtější v chrámu a zrovna dvakrát velkou lásku k německé kultuře ani jazyku nechovám. Být tam ještě Marion tak jdu na 100% s hodnocením dolů, ale bez ní pro mě slabé čtyři. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)