Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

HAL

Jednoznačně nejvtipnější z celé trilogie, ale také nejméně dramatický a nejméně... jak to říct... Indiana Jonesovský. Connery a Ford jsou skvělá dvojka a buddy chemie která mezi nimi funguje je dokonalá, hlášky které mezi nimi létají pošlou do kolen spolehlivě i dědečky prolezlé artritidou a akční scény ve kterých zatápí nacistickým pohůnkům jsou taky rovným dílem efektní a vtipné... ale ten pocit z klukovského dobrodružství plného drsných mužů, krásných žen a exotických dálek tu cítím nejmíň. Mám Křížovou výpravu ještě o něco raději než Chrám zkázy, ale na dokonalost Dobyvatelů zkrátka nemá. 9/10 | ()

Satan

Spielberg se vrátil k točení Indyho a .. úspěšně! Dobyvatelé ztracené archy byl díl první, originální, jedinečný. Chrám zkázy byl (viz koment) takový malý experiment, co všechno Indy a jeho diváci vydrží. Z těchto dvou ingrediencí byl vytvořen díl třetí – poslední křížová výprava. Díl, který snad ani nemohl dostat lepší scénář a lepší obsazení. Ford na vrcholu slávy a sil (co na tom, že mu táhlo na 50?) dostal za svého otce Seana Conneryho! Nejedno srdíčko zaplesalo…Zápletka se opět situuje kolem nacistů – další významné plus. Ubralo se na nechutnostech, na hmyzech a hadech, přidaly se krysy a Hitlerův podpis. Přítomnost Conneryho zde působí jako svěcená voda – rozhodně nejzábavnější (prakticky jakákoli kolize otce Jonese se synem), nejakčnější (záchrana, lodě, letadlo, tank) a nejdobrodružnější (spousta objevování, fantastická hádanka na konci) díl této populární série. Poslední křížová výprava se odkazuje na první díl nejen svou hravostí a nápady, ale i zpracováním. Prostříhané scény s cestou na mapě, Indiana profesorem a pár odkazů také neuškodí. Ach...Benátky. [Přesná stopáž: 122 min] ()

Javert

Nejlepší díl trilogie!(vlastně tetralogie)...Skvěle zrežírovaná zápletka s hledáním Svatého Grálu, krásný vztah mezi Fordem a Connerym plný narážek a dvojsmyslů:) A taky jedinečný humor, který hlavní hrdiny neopouští ani na hranici smrti. Jeden z TOP filmů. ()

mzss1

Rozhodně nejlepší díl z celé série. Tento film nemůže mít ani snad žádné zápory. Příběh je naprosto vynikající, má skvělou hudbu, hrozně moc akce, kteráse opravdu vydařila, skvělé hlášky, vtipy, humor. Hereké obsazení je naprosto perfektní. Dvojice Harrison Ford a Sean Connery - to je nejlepší co mohli vymyslet. Ti dva skvěle hláškují, scéna kdy Connery omylem kulometem ustřelí křídlo svého vlastního letadla byla naprosto povedená. Takových scén bylo mnoho. Takže nemůžu hodnotit jinak než 100% = ***** ()

k212

Intelektuálně-emoční otcovsko-synovské jiskření mnohonásobně převyšuje uječené blondýnky a hrubiánské brunetky :-) No prostě a jednoduše Indy III je nejvtipnější jízda právě díky tomuto aspektu, sice všechny ty kousky se Zeppeliny, tanky, koňmi apod. už člověk kdesi-kdysi viděl, ale přesto je to napínavá a nenásilně akční dvouhodinová jízda. ()

kingik

Po prologu, který umožní nahlédnout do mládí archeologa Indiany Jonese, se děj filmu přenáší do roku 1938. Indy dostane od sběratele Donovana nabídku, aby převzal po svém otci Henrym Jonesovi, který beze stopy zmizel v Benátkách, pátrání po svatém grálu. V Benátkách najde Indiana v doprovodu doktorky Schneiderové hrob křižáckého rytíře, jehož štít je stopou vedoucí ke grálu, a osvobodí otce z rukou nacistů, kteří po svatém kalichu také pasou, protože kdo se z něho napije, stane se nesmrtelným. Už jsem se tolik nebavil jako u předchozích dvou dílů a dáno je to tím, že scénář, a místy i režie, nedosahovaly takových kvalit. Pochvalu zaslouží dokonalá výprava, scéna s potkany, občasné špičkování otce se synem a vrcholem je scéna s podepisujícím se Adolfem Hitlerem. Obstojné, ale mnohem raději mám předchozí dva díly. 60% ()

Snorlax

S Connerym se zřejmě skvěle spolupracuje, protože s naprosto různorodými kolegy vytvořil skvělé páry. Nejinak je tomu zde s Fordem, jiskří to mezi nimi a přitom jim člověk věří, že se mají vzájemně velice rádi. Ve filmu je mnoho nezapomenutelných scén (zkoumání rozbité vázy seniorem, boj juniora proti tanku a hlavně tři postavičky smutně koukající za tankem) i vynikajících hlášek. ()

InJo

Hollywoodský blockbuster nejvyšší možné kvality. První dva díly mám sice o takřka nepostřehnutelný kousíček raději, ale i tenhle sequel Dobyvatelů ztracené archy je absolutní bomba, filmový diamant bez kazu a jeden z mála snímků, bez nichž bych se v životě už prostě neobešel. Už to sice není prakticky vůbec hrdý brak jako ostatní Indyho dobrodružství (včetně čtyřky, samozřejmě), ale ryze áčková akční komedie (možná právě kvůli absenci zjevných brakových prvků je 'Výprava' mnohými fanoušky považována za nejlepší film série), což ale nijak nesnižuje špičkovost téhle podívané. Podstatné je, že Ford i Spielberg byli v době natáčení (stále) na vrcholu sil. A tou největší výhrou trojky je bezpochyby postava Indyho pedantského otce (jedna z nejlepších rolí Seana Conneryho), jenž zde představuje jednoho z nejlepších sidekicků ve filmových dějinách. Třetí 'jonesovka' je zkrátka učiněným Svatým grálem mezi mainstreamovými dobrodružnými (velko)filmy. 100 % a TOP 30. ()

Legas

Křížová výprava už není typickým Indyho dobrodružstvím. Spielberg s Lucasem malinko odbočili. Indy už není jedináček, zjišťujeme, že má otce, se kterým se po letech setkává za celkem akčních okolností a hlavním tématem tedy není Svatý grál, ale právě pošťuchování neboli sbližování s otcem. Sean Connery je skvěle „neconnerovský“, až mě to překvapilo. Jeho role je snad vůbec nejzajímavější z celé Křížové výpravy. Ale zase nesmím opomenout stylovou akční scénu s tankem a závěrečné tři zkoušky, díky kterým se Indy vrací ke zdroji - scéně plné pastí z Dobyvatelů. ()

Šakal

Pro mě osobně NEJ Indy a nebude to pouze pro rakouský způsob loučení :o) Tohle je ta jediná a pravá kombinace dobrodružného snímku šmrncnutého řádnou dávkou humoru. Vše ostatní tu již napsali jiní a dostatečně, tak tentokrát budu stručný. O tom, že tento snímek je stále aktuální a baví pořád ( ikdyž od mého prvního jeho shlédnutí na velkém plátně uběhla již řádná porce let ) svědčí fakt, že při včerejším večerním sledování jsem si pro samotný smích málem vytrhal stehy v puse ( po návštěvě zubaře a trhání 8-ček ) jak jsem měl hubu od ucha k uchu :o) Úžasné spojení H. Ford - S. Connery, potřební náckové, co dostávají na prdel a stále další a další akce, co baví. Tenhle snímek, to je neutuchající gejzír nápadů, který nabere úžasné tempo již od samotného začátku a nepoleví až do samotného velkého finále se "Svatým grálem". Pokud dobrodružný snímek...., potom jedině v tomto podání. 90% ()

HoneyBunny

Pořád je to zábava, ale něco, co bylo v prvních dvou dílech tomu chybí. Indy už se pohybuje v moc reálném světě a nějak... dospěl. Křížová výprava má ale jedno eso v rukávu a to se jmenuje Sean Connery. Drama otec-syn Jonesovi je největším tahounem k třetímu dílu. Tenhle díl si ale nepouštím moc často, protože scéna, kdy hrdinové ujíždějí do západu slunce mi vždycky připomene, že tohle je opravdu konec. No, doufejme, že za dva tři roky se dočkáme dalšího, vrásčitého, prošedivělého Indyho. Pokud se Ford bude pořád dobře ohánět bičem a napumpuje se charismatem, tak se spokojím i s tím. ()

Anderton

Vydarené zakončenie trilógie, ktorá nie je tak úplne moja šálka kávy. Connery je velké plus, dodáva filmu šarm. Dvojka otec-syn je omnoho zábavnejšia ako Ford sám. Na to, že je Indiana Jones čisto rodinná zábava, mi ale jeho zaradenie medzi najlepšie filmy/trilógie histórie pripadá trochu precenené. Asi najdynamickejšia a najrozvernejšia Jonesovka. Stále váham, či si pozriem túto trilógiu niekedy ešte raz. ()

Frajer42

Tento díl mi přišel lepší než druhý ( * * * ) a horší než první ( * * * * * ), tudíž * * * * jsou zde jasná voba, i tak to jsou velmi slabé * * * *. Perfektně vzájemně se doplňující ústřední duo, přesto mi zde prostě něco zásadního, ve srovnání s prvním dílem, chybělo. Byly zde dokonce hluché momenty, kdy jsem se vyloženě nudil. Naštěstí se zde opět hláškovalo a některé scénky neměly chybu. I Adolf zde rozdával autogramy. ()

boshke

Nejlepší Indy. Connery se k Fordovi hodí, dává Indymu zase trochu jiný, elegantnější směr. A Jones jako skotský lord mne úplně dostal... 90% ()

Kothy

Tady mu dělali společnost náckové. Je tu s ním i jeho otec, Sean Connery, s kterým se mají tak rádi. Nejlepší je, jak se mu Hitler podepíše na ten zápisník. Ale pravačkou, Hitler byl prý levák... "Honí nás půlka německé armády a ty chceš jet do Berlína?! Přímo do jámy lvové?!" :D ()

swamp

"'I didn't know you could fly a plane.' 'Fly, yes. Land, no.'" :) Ford / Connery / Spielberg .. tohle spojení opravdu vyšlo. ()

Geralt z Rivie

Dva z mých oblíbených herců v jednom filmu Harrison Ford & Sean Connery, boží. To je prostě koncert dvou hereckých superstar. V mých TOP 10 je jen Poslední křížová výprava, ale beru to jako vyznamenání celé sérii Indyho. --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $48 / 474 / 426 milionů / - dní < 9,87 > násobek rozpočtu. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)