Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

NightPorter

Ne, prostě je to druhej nejlepší Indy a hotovo! Ale je to kurva o fous! Jinak je to naprosto dokonalá věc a podobná nezadržitelná jízda jako Dobyvatelé, možná s více humornejma scénama, ale už ne s tolik ikonickejma. Doporučuji servírovat hned za sebou. Dvojku a čtyřku raděj vynechat. ()

AloeB

"Pero je mocnější zbraň než meč, protože je to zbraň intelektuálů," a přestože tahle hláška nemusí úplně korespondovat s filmem, v němž archeolog ničí historické památky a z kostí si dělá louče, patří k mnoha nezapomenutelným scénám, které z Poslední křížové výpravy dělají ten nejlepší film o Henrym Jonesovi Juniorovi. Kdo by taky nechtěl podpis Adolfa Hitlera, že? Film je zároveň nejhumornější ze všech, to ale jeho dramatičnost nijak nesnižuje, jelikož Henry Jones sr. který má na tomto lví podíl, tvoří zároveň výborný můstek, který sérii osvěžuje nedokonalým vztahem Indiany a jeho vlastního otce, který je napsán naprosto dokonale a zároveň nepůsobí okatě, neboť působí pouze v pozadí a prim tu hrají hlavní taháky série už od Dobyvatelů ztracené archy a to velkolepá dobrodružná akce a honba za pokladem plná hádanek a napětí, které je patrné v každé, jakkoliv moc odlehčené situaci. V samotném závěru mi tuhla krev v žilách, jakkoliv mockrát jsem tento film již viděl. Už jenom díky tomu nepovažuji třetího Indianu Jonese pouze za jednoduchý akční film, ale výborný rodinný příběh, který mi má pořád co nabídnout. ()

dandy11

Bez debat nejlepší Jones z celé tetralogie. Naprosto skvěle "sekundující" Indyho tatík v podání Seana Conneryho, famózní hudba Johna Williamse (obzvláště útěk z Benátek za zvuků starých mandolín je skvost) a krásná "Jones girl" Alison Doody. A to, že starý Jones nebyl unešen z Indyho kousků a zachoval si cynickou tvář je samozřejmé...když totiž hrajete přes 20 let Jamese Bonda, nějaký náckové vás nevytrhnou :-)) ()

geek.ondra

Nekompromisní dobrodružná jízda která je řemeslně promyšlená což dokazuje v každé jednotlivé scéně. Stále mě to nepřesvědčilo abych tuhle sérii miloval nebo uznal že Spileberg je bůh, ale pro svůj žánr je Poslední křížová výprava opravdu důležitý film. 8/10 ()

Dienzenhofer

Můj nejoblíbenější Indiana Jones a druhý nejoblíbenější Spielberg. Úvod filmu zabaví, není tak akční jako druhého dílo a nezaujme tak jako u prvního dílo, ale stále se jedná o solidní úvod, možná je lepší než u druhého dílu. Není tu tolik komediálních a akčních scén, jako v druhém díle, ale díky tomu dostává příběh větší prostor. Akční scénu jsou ty nejlepší z celé trilogie, i přesto že to není hlavní náplň filmu, jako ve druhém díle. Harrison Ford tu podává rozhodně nejlepší výkon, ze všech tří filmů, v prvním díle mi nepřipadal moc výrazný, v druhém díle byl nejlepší ze všech herců, ale to bylo hlavně kvůli tomu že všichni ostatní byli příšerní, však ve třetím filmu přehrává i Seana Conneryho a ostatní herce, který rozhodně nejsou špatní. Výprava a kamera jsou tu taky nejlepší z celé trilogie. John Williams tu není tak znamenitý, jako v prvním díle, však rozhodně ve třetím díle nezaostává. Sean Connery(otec Indyho) je nejlepší vedlejší postava celé trilogie a jeho herecký výkon je také excelentní. Marcus Brody tu má větší roli, než v první díle a je tu jako odlehčující postava. Sallah je tu také na odlehčení, který tu má menší roli, než v prvním díle. Elsa je nejzajímavější z Indyho milenem, jelikož je tu jako taková šedivá postava, narozdíl od Willie a Marion. Donovan není tak dobrý záporák, jako Belloq, ale rozhodně je lepší, než záporák Mola Ram z druhého dílu. Vogel je asi nejlegračnější záporák v celé trilogii. Finále filmu je rozhodně nejlepší a nejemocionálnější z celé trilogie. ()

NitroXcz

Spielberg, Ford a Williams... Hodně nebezpečná trojka. Jakmile uvidíte tyto tři jména ať v režii, obsazení nebo u hudby, dostanete zaručenou kvalitu. ()

Urukhaj98

Dokonalost. Lépe se to asi popsat nedá. Neduhy, byť drobné, kterými trpěly předchozí díly, jsou zcela pryč a Poslední Křížová výprava je tak nejen nejlepší díl téhle série, ale zároveň nejlepší dobrodružný film vůbec. Ford, Connery, vzducholodě, letadla, tanky padající z útesu a náckové volící nemoudře. Boží. 10/10 ()

FeriusParfax

Spoiler. Tak tady jsem hned od začátku čula opět super podívanou, jakou byla jednička.  Jde dle mého názoru zatím o nejvtipnější díl, u kterého jsem se hodně nasmála.  Trošku mě mrzí, že tu bylo spíše utíkání před náckama a méně hledání a bádání po Svatém grálu. Posledních 20 minut mě ale přikovaly k obrazovce. Konec a smrt arijské dámy mě velmi překvapila a potěšila. Ne, že by byla nesympatická, ale mám prostě ráda, když občas nějaká ta výraznější postava umře. Pro mě srovnatelný díl s prvním, i když je Svatý grál ohrané, ale vděčné téma. Dokážete si filmy Indiana Jonese představit bez hudebního podkresu? ()

Hpatrik

Pro mě asi nejslabší díl trilogie. Je to stále stejně zábavná taškařice, ve které víte co od koho čekat. Na dnešní poměry ale děravý scénář s řadou hloupostí. Kombinace Ford a Connery mě neseděla a neviděl jsem mezi nimi dostatečnou chemmii. Obsazení Denholma Elliotta nerozumím už od prvního dílu. Slabší čtyři. ()

Odpadlik

Z celé série bezpochyby nejlepší, jednička není tak akční jako dvojka, zde je akce dost, navíc ještě dvojitá porce kvalitních hereckých výkonů (Ford, Connery). K tomu spousta nezapomenutelncý situací ("... neměl letenku" nebo "víš Juniore ... dostali jsme to"). Vynikající! ()

Titus

Bezkonkurenčně nejlepší film o Indianovi. Postava dr. Jonese st. tam skvěle sedla, stejně tak jako úchvatné dějově zvraty. ()

Dartdevil

Pro mě jednoznačně nejlepší Indy. Dvojice Ford - Connery je neskutečně fungující a neodolatelná. Jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob. Tenhle film je pro mě prostě nostalgie - už třeba jen proto, že jsem pár večerů strávil u již tenkrát bezchybné počítačové hry podle něj - ještě od starých slavných LucasArts. ()

Sosak

Ze všech dokonalých Indiana Jonesů je tenhle nejlepší. Sean Connery jako Indy senior a jejich vzájemné výstupy s juniorem opravdu nemají chybu. Výborný mix akce, komedie a dobrodružného filmu s příměsí fantasy. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)