Claw

„Návrat do budoucnosti“ patří k těm nejlepším filmům, co jsem kdy viděl. „Návrat do budoucnosti“ je opravdový kult s velkým K a také zrcadlo toho, jak by měl vypadat opravdu kvalitní sci-fi film. Určitě jde o nejlepší film s časovým paradoxem! Perfektní, skvělý a neuvěřitelně zábavný film, na který se díváme zas a znova a přemýšlíme, jak to s naším osudem vlastně je a zda bychom chtěli (a měli?) něco změnit. Vše je navíc propleteno vedlejšími, menšími příběhy, láskou, charakterními postavami, skvělými scénkami, na tu dobu pěknými efekty, a hlavně úžasnými a kultovními gagy! Je to jeden z nejoriginálnějších filmových příběhů, jaký kdy byl pro film stvořen, napsán a také zrežírován. Zemeckis je génius, díky kterému máme možnost vidět filmy určující pojem žánru a kvůli těmto filmům se zařadil do mé TOP 10 nejlepších režisérů. Michael J. Fox a Christopher Lloyd byli pro film tou nejlepších volbou, jako by se snad pro tuhle legendární třídílnou sérii narodili. Vizuální stránka je sice po těch letech trochu zaostalá, ale rozpletení celého příběhu je stále bezchybné. Jedna velká paráda! A ostatní díly? První díl mám nejraději, druhý je o malinko slabší než první a třetí už sice v jistých ohledech zaostává trochu víc, ale pořád je na velmi vysoké úrovni. Ale já stejně ty tři filmy beru jako jeden dlouhý film, jako celek. Pro mě je to prostě jeden krásný a dlouhý filmový celek, který funguje na 100%. Takže abych to shrnul - „Návrat do budoucnosti“ je výborná a kultovní filmová série 80.let Roberta Zemeckise a Stevena Spielberga, na kterou se budete chtít dívat pořád dokola. Jedna z nejlepších filmových sérií všech dob! P.S.: Celou sérii provází naprosto bezvadná hudba! /100% + FILM ROKU/ ()

Willy Kufalt

Návrat do budoucnosti jsem poprvé viděl kolem Vánoc 2018 díky Filmové výzvě, v rámci níž mi ho uživatelka Idée_fixe podstrčila přímo pod nos, který jsem v té době nad podobnými kousky z USA ohrnoval. A přestože jsem v první třetině bojoval s pocitem, že tohle mě asi příliš bavit nebude, nakonec šlo o nezapomenutelný zážitek, i přes hodně bláznivého doktora Browna (nebo možná mj. díky němu :o)). Sci-fi příběh s řadou stejných motivů (stroj na cestování časem v podobě auta, setkání s vlastními rodiči zamlada, cesta do minulosti s pomocí vědci, jehož vynález nemohl být 30 let dříve z jistých důvodů dokončen) jsem viděl už dříve v československém snímku Něco je ve vzduchu, ale tady nemám problém uznat, že Zemeckisovi se oproti Ludvíku Rážovi (jehož o 5 let starší film tu bývá k "Návratu" různě přirovnáván) podařilo podobný námět zpracovat v mnoha ohledech o třídu výš. Ač jisté kouzlo (v obou případech trochu odlišné) mají pro mě nadále oba. Když nastoupil na podium roku 1955 Michael J. Fox před mikrofon s elektrickou kytarou a spustil na jazzovém plesu rock'n'rollovou pecku z blízké budoucnosti, bylo o vrcholní zážitek z této mládežnické sci-fi komedie postaráno. Dramatičtější aluze na známou grotesku s Haroldem Lloydem na radničních hodinách je též hezká...a nejen ta. Dnes jsem s odstupem času viděl NÁVRAT opakovaně na velkém plátně v letním kině a navzdory tomu, kolik mi z něj hodně zůstalo v paměti, znovu jsem si ho užil, těšil se na opětovné setkání s vybranými scénami, postavami a možná ještě více vnímal skvělou propracovanost scénáře včetně inteligentní směsici žánrů, jaká se v rámci sci-fi rozhodně nevidí každý den! Asi jediné, co mi vadí, jsou (na můj vkus) zbytečně přepjaté zvukové efekty. V rámci mainstreamové scény sci-fi je to však pro mě stále jeden z jasných favoritů, u něhož si nemám chuť kazit dojem jakýmkoliv pokračováním. Když zahlédnu něco z blockbusterů „pro mládež“, které v té Americe točí dnes, často v duchu nějaká ta procenta Návratu do budoucnosti dodatečně přidávám. [90%] ()

Bachy

Zemeckis stvořil díky dokonalému scénáři nezapomenutelnou a krásně se doplňující dvojku. V roce 1985 nám ji představil a vytvořil mezník v kategorii komedie. Kolik je komedií, které promyšleností, švihlostí, či švihem překonávají ságu z budoucnosti? Mám k této trilogii ještě vřelejší vztah, než jsem měl jako dítě. Léty nestárne, ale zraje. ()

eLeR

Som vedela, že to Marty prežije ... záchranná vesta nepustí. Fox ma 33 rokov nedokázal nalákať na tento film, tak ale dva dni dozadu nič lepšie v telke nedávali. Pomalý rozbeh, ale potom ma to už bavilo, predovšetkým príbeh a v neposlednom rade aj sám strojca stroja na cestovanie časom. Muzika skvelá. 3,5* ()

klerik

Klasická záležitosť zo spielbergovskej dielne. Nie je to až také zábavné ako napr. GREMLINS, ale je to fajn. Príbeh je trochu jednoduchý – vzhľadom na to, že ide o jednu zo základných „časoviek“ je to však odpustiteľné, pretože v nej boli zhrnuté všetky podstatné argumenty okolo cestovania v čase... ()

Chrustyn

Konečně se mi podařilo zkouknout tuto klasiku, která mi tolik let unikala. Avšak i když je to film zajímavý a zábavný určitě to není film bez kterého bych se neobešel. Michael J. Fox je super ale přišlo mi to docela dost pomalý a bylo zde málo vtipných situací. Ale atmosféra 50. let se povedla. ()

classic

Steven Spielberg je MENTOR Roberta Zemeckisa, prvý má už povestné meno, keď pomáha kolegom postaviť sa na nohy, druhý sa potrebuje odpichnúť od zeme a zúžitkovať pomoc, potom vytvára geniálnu science - fiction komédiu o cestovaní v čase, kedy sa hlavný hrdina MARTY MCFLY - ocitne o 30. rokov späť, keď stretne svojich rodičov, ktorí sú oficiálne trosky v aktuálnom Martyho živote, matka je alkoholička, otec je strachopud, ktorému chýba sebavedomie. Háčik je v tom, že vlastná matka sa v minulosti za mlada, zapozerá práve do Martyho, ktorý ak nezariadi, že otec nespozná matku a nezamiluje sa do nej, tak vtedy Marty i jeho súrodenci navždy zmiznú, lebo sa nikdy nenarodia. Samozrejme, stretáva i doktora Browna, ktorý to celé v roku 1985. vymyslel, teraz bude musieť pomôcť Martymu sa vrátiť do budúcnosti i zariadiť, aby Marty vôbec existoval. Michael J. Fox podáva svoj nad - životný výkon, mix rebela Jamesa Deana mu dopomáha zaujať davy nadšených divákov všade po svete, táto úloha ho preslávila, Chris Lloyd si zahral už postavu Tabera v bravúrnom snímku Miloša Formana, Prelet nad kukučím hniezdom. Táto dvojica dokáže zázraky, komédia, ktorá vylepší človeku náladu, vynikajúca práca !!! Je to taktiež VEC, že Marty dodal otcovi sebavedomie, aby ochránil svoju potenciálnu matku, tým pádom sa zmenili do budúcnosti na nepoznanie, je to vidieť po návrate, keď je vyčumený a nechápe, čo sa deje. Režisér, Bob Zemeckis bol v najlepšej forme, do roku 2000. stojí za povšimnutie, dnes to nie je úplne zlé, ale staré časy, sú skrátka najlepšie - časy. Komédia ako lusk, ktorá je zároveň asi najlepšou časťou trilógie o cestovaní v čase. ()

heyda

Zemeckis opět dokazuje, že si umí poradit s jakýmkoliv materiálem. Příběh je jasný a prostý, přesto chytlavý a rozhodně nenudí. Návrat do budoucnosti je přesně ten typ filmu, na který se dá dívat vícekrát a nikdy neurazí. Myslím, že k samotnému filmu toho bylo řečeno už jinými hodně, takže moje osobní hodnocení = 90%. ()

Stanislaus

Se zhlédnutím Návratu do budoucnosti jsem otálel možná až příliš dlouho, jelikož mám ke dnešnímu dni (tj. k 08.04.2021) už něco nakoukáno ze soudku filmů o cestování časem, tudíž na mě Zemeckisův průlomový snímek nezapůsobil tak silně jako na tehdejší publikum. Tím však nechci říct, že bych si "Martyho cestu do minulosti a zpět" neužil, nýbrž naopak. Líbila se mi výprava a pojetí 50. let a vlastně i osmdesátková stylizace, k níž se člověk ve filmech rád vrací (ať už se jedná o čas děje či období produkce filmu). Linie ze střední školy vyloženě ničím nepřekvapí, bylo však úsměvné sledovat konfrontaci padesátkových školáků s osmdesátkových klukem, který byl prostě o tři dekády "pokročilejší". Vedle scifi-komediální linie mě film oslovil i svou akční rovinou, hlavně v závěrečné čtvrtině. Z herců mě nejvíce pobavil potrhlý Christopher Lloyd, ale i ostatní měli něco do sebe - "moderní" Michael J. Fox, nesměle smyslná Lea Thompson či mile nešikovný Crispin Glover. Rušilo mě snad jen viditelné maskování herců/postav. Jinak jsem byl s filmem spokojený, i přesto že jsem nebyl schopen naplno docenit jeho kvality a kultovní status. ()

rikitiki

Mmj. asi nejněžnějším způsobem podaný oidipovský komplex. Včetně toho, že se s ní - teprve až ve třetím dílu a v jiné době - konečně ožení. ()

Ivoshek

Výborná komedie o cestování časem. Člověk by řekl, že v téhle oblasti už se nic natočit nedá a vida ho, Zeměkyse! A dvojka je ještě lepší! ()

Othello

Líbí se mi tady to přiznaný hodnotový propojení 50. a 80. let, kdy se vlastně bojuje o pozici na měšťáckém předměstí a nikoli o vymanění z ní. Back to the Future je vlastně Reaganovská óda na sousedské a konzervativní jistoty, kde lze celý život stočit správným směrem dobře načasovanou ranou pěstí, přičemž je důležité si hlídat počestnost a pokud se máme na něco spolehnout, tak na vědu. Jo a ještě tu seberou vynález rock'n'rollu černochům, což je dneska vlastně k posrání vtipný. Naprosto rozumím jak svůdné to muselo být tehdy a vlastně je i teď, kór když má ten film tak perfektní sekvence (koncert!), rozjařené herectví (Loyd!) a skvělý scénář. Hodnotově je to pro mě ale stejně provinilá radost ze sledování filmu, jako když se bavím u budovatelských či normalizačních snímků. ()

SOLOM.

Slušná Zemeckisova scifi komedie se mi dlouho vyhýbala a jak jsem dneska zjistil, byla to velká chyba. Poprvé jsem jí viděl kdysi dávno v dětství a jaksi se mi vypařila z hlavy. Přitom jde o velice zdařilé zpracování plné humoru, pěkných efektů a především solidních hereckých výkonů čtveřice Fox, Glover, Lloyd a Thompsonová. Cestování časem sice není zrovna můj šálek čaje, ale tady to bylo precizně propracované do sebemenších detailů, nenašel jsem zde skoro žádná hluchá místa a už vůbec se u toho nenudil. Jen při představě, že by se mě snažila nabalit moje vlastní matka, tak mi stávají chlupy na ruce…I když kdyby to byla Lea…80% ()

eraserhead666

Naprosto klasický případ série, kdy jsem nejprve viděl dvojku a tak se na první díl nejsem už schopen pořádně naladit. Jako je to fajn. Osmdesátky miluju úplně nejvíc, hned poté padesátky, a tohle je prostě kombinace obého - všechny ty účesy, hadry, auta. Přesto mi první půlka přijde trochu suchá, pak už se to rozjede a Lea Thompson je naprosto úžasná. Crispin Glover je neskutečný herec. Spíše než dobrého bych ho označil za zvláštního, což je ještě o level více (stejně jako u žen, mnohem více než hezká - což je jen monotématické označení - mě běrou ženy, které jsou zvláštní - což je víceobjemový výraz/význam). NAvíc mi připadá, že to postupem času už začíná trošku ztrácet. ()

Xeelee

Odcestoval jsem časem do 21. října 2015 a zrovna v kinech promítali první dva filmy, tak jsem si s chutí rád zavzpomínal na 80. léta. Tohle je prostě nestárnoucí klasika, kterou budou hltat i děti dětí vašich dětí, až jim ji pustíte. Inteligentní a neotřelej scénář, plnej nečekaných zvratů, zaslouženě získal nominaci na Oscara. ()

Robert Zemeckis a nová sci-fi

Robert Zemeckis a nová sci-fi