Kdysi v dávných dobách mocně vládl král Artuš (Sean Connery). Jeho domovem byl Camelot. Chtěl vládnout spravedlivě a v míru. Jeho největším protivníkem byl jeho bývalý rytíř, princ Malagant. Ten spolu se svými vojáky neustále usiloval o dobytí co největšího území. V kraji, kterému vládla po smrti svého otce Guinevere z Leonesse, se Malagant dopouštěl válečných zločinů, vypaloval vesnice a vraždil zdejší lid. Guinevere se rozhodla, že nejlepší bude provdat se za krále Artuše a spojením s jeho říší svůj lid ochránit. Při cestě na Camelot je však její procesí přepadeno Malagantovými válečníky. Krásnou paní zachrání statečný Lancelot (Richard Gere), kterého žena okamžitě okouzlí svou krásou. I ona k němu cítí náklonnost, ale nechce nic přiznat. Oznámí muži, že se jede provdat za Artuše a že se mezi nimi nesmí nic stát. Guinevere v pořádku dorazí na Camelot a je připravena stát se královou ženou. Do pevnosti se ovšem vydá i statečný tulák Lancelot a doufá, že žena bude opětovat jeho city. Vše se ale chystá na královu svatbu. Na zasedání rytířů kulatého stolu dorazí princ Malagant s návrhem, že si s Artušem rozdělí Leonesse. Budoucí královna ale tuto možnost striktně odmítne, král pochopitelně také a Malagant s výhružkami rozezleně odchází. Guinevere je Malagantovými vojáky unesena do zříceniny jeho hradu, kde je vězněna, ale vysvobodí ji opět Lancelot. Cit mezi Lancelotem a krásnou budoucí královnou je stále silnější, a i když by byla žena nejraději, kdyby Lancelot z Camelotu odešel, muž nakonec přijímá Artušovu nabídku stát se jedním z rytířů kulatého stolu jako odměnu za záchranu života jeho lásky. Artuš totiž nic netuší o vzájemných sympatiích jeho ženy a statečného rytíře. Dochází ke kýžené svatbě, ovšem hned po ní se král s královnou dozví hroznou zprávu o přepadení Leonesse, královniny milované země. Rozhodnou se proto na místo vydat spolu s mohutnou armádou... (TV Prima)

Strike

Pokud jsme to špatně pochopil a měla to být parodie na historické filmy tak přidávám dvě**. Pokud, jako že si to myslím, ne tak to se asi scénárista, režisér a vůber všichni kdo na tom filmu pracovali asi pomátli. Sice slyšeli, že je nějaká legenda o nějakým králi Artušovi a rytíři Lancelotovi, ale to je asi všechno. Gere je hrozne, ani Connery to nezachrání. ()

alenka

klasicky prumer. moc prijemne, dojemne i dramaticke. julia ormond je krasna, gere zase chyta za srdce vsechny ctyricatnice. neni moc co vytykat, ale taky chvalit. poprvy sem byla naprosto spokojena, ale podruhy me geruv rytirsky kousek (projit smrtici radu sekacku) vyslovene rozesmal. ono i ty romanticky kecy a pozy casem omrzi. ()

Vronsky

Dobrodružný velkofilm, skrz naskrz protkán milostnou nití artušovské legendy, směle brnká romantiku na hvězdný triangl tradičního složení dva muži, jedna žena. Snímek nejednou pohladí na duši jak obrazově, tak hudebně (Jerry Goldsmith), ovšem audiovizuální perfekcionismus á la Ridley Scott se nekoná a celé dílo stojí a padá s ústředním trojlístkem. Sean Connery bez zaváhání ztvrzuje svou pozici hereckého synonyma pro charisma, sympatičnost, a přestože zejména Richarda Gerea považuje kritika spíše za přepláceného útočníka na hormony nadrženého diváctva, dle mého vcelku zdatně doplňuje šarmantního Conneryho a krásnou Ormond, společně vytvářející onen zamilovaný hlavolam. Ač tedy filmu schází ke spokojenějšímu verdiktu několik důležitých kroků, zamrzí například nepřehlednost bitev či hodně krátkozraký pohled do Lancelotovy minulosti, koukatelnost v solidním nadprůměru pevně spojená s prvotřídními aktéry mi v závěru nedovoluje uzmout více než deset cípů hvězdičkového ohodnocení. ()

arcticsky

I přes elitní obsazení ve dvou hlavních rolích mě tento film nezaujal. Je to natočeno krotce - jakoby v televizním stylu. A Julia Ormond je zde nesmírně unylá a vůbec ne za krasavici, která by stála za rozbití důvěry a přátelství mezi dvěma chlapy.... ()

tenced

No co? Jsem citlivá duše a mám křehké rytířské nitro.. a to zidealizované naivní a hebké podání, za to 4 palcáty ()

Mlle

Stále nejlepší filmové zpracování Artuše, Excaliburu, Camelotu a o toho všeho okolo. Čest a romantika za pět hvězd, dobrodružství, vtip, exemplum, naděje, zábava i poselství, dobří herci, perfektní aranžmá, nosný děj, okázalá muzika, svižné bojové scény, oslava ctností v každém z nás. Velký příběh, jak má být. Jeden z nejpovedenějších romantických filmů vůbec. Bude mě bavit v každém věku. Jakoby se člověk vrátil do čistého světa, v němž být dobrým a statečným člověkem je nejlepším úkolem lidského života. Film je v mnohém odrazem doby svého vzniku, velkolepé a bezstarostné doby naděje, kdy v Evropě a Americe povolily ledy na všech stranách a bohaté země slavily svůj zenit. Jak krásně lze vyjádřit lidské emoce a drama i bez soudobých efektů. Komentáře dožadující se reálného historického zadostiučinění v kulisách i zápletce jsou úsměvné. Jestlipak recenzenti alespoň z povzdálí tuší, že dnešní legenda o králi Artušovi je "disneyovka" převážně z 12. století, literární dílo z pera více autorů, z nichž si každý něco přidal (de Troi Camelot, de Boron meč atd.)... Historickou realitou je tu jen samotná existence pravděpodobně dvou vůdčích mužů "artušovského" formátu, z nichž jeden dost možná ani nebyl Brit. Chatrné zmínky o nich se staly podkladem pro legendu. Jejím účelem bylo vyvolání dojmů a emocí a reflexe společenských problémů své doby. To je jedním z účelů filmu a dalších uměleckých forem obecně i dnes. Žádat historickou důslednost v dílech, jako je První rytíř, je stejné jako dožadovat se toho, aby červená karkulka zemřela a pohádka s hezkými obrázky pro děti končila kanibalistickou hostinou, jako je tomu v jejích původních, předgrimovských verzích. První rytíř je legenda našeho věku. A jako taková obstojí za pět hvězd. ()

rounen

Skvělý scénář.. Film ve mě něco zanechal, což je dobre.. Vyzdvihuju hudbu (soundtrack), herecké obsazení a originalitu příběhu.. Malagant a Artuš zůstane v srdcích nás všech po dlouhou dobu.. ()

Kochanski

HELP! tohle je snad nejhorší zpracování artušovské legendy! Američani nes**te se do evropských legend! Seane Connery, do čeho si to duši dal??? ()

Puol

Za povšimnutie stojí Sean Connery ako kráľ Artuš. V negatívnom zmysle zaujme hlavne kulisový Camelot a celkovo výprava hollywoodského spracovania Artušovskej legendy stojí za prd. ()

Krchy

Objektivně si toto znásilnění, zavraždění a opětovné znásilnění Artušovy legendy zaslouží ty dvě hvězdičky, ale jednu srazím za to, jak jsem se tehdá na film těšil, zklamání bylo o to brutálnější. Největší zhovadilostí tohoto díla ale není scénář, nýbrž herecké obsazení, nápad představit dvě z nejlegendárnějších esencí rytířství jako dva takřka (v případě Conneryho doslova) důchodce, to chtělo asi drtivý dopad na hlavu. ()

Wolvie

Strašlivá sračka,která hanobí artušovskou legendu víc,než kdy mohl zvládnout Král Artuš.Naprosto nepatřičně obsazený Gere,nudící se Connery,prostě příšernost,která si zaslouží zmizet v odpadu filmových dějin. ()

Hapretor

Romanťák, který kupodivu zkouknu bez větších potíží a ani mi navadí R. Gere, kterého fakt nemusim. Jako Lancelot neni špatnej, správně arogantní, správně šermující, S. Connery zase charismatický a čestný. Dobrý protiklad povah. Děj nenudí. Pohádka pro dospělé na vysokém levelu provedení. ()