Kdysi v dávných dobách mocně vládl král Artuš (Sean Connery). Jeho domovem byl Camelot. Chtěl vládnout spravedlivě a v míru. Jeho největším protivníkem byl jeho bývalý rytíř, princ Malagant. Ten spolu se svými vojáky neustále usiloval o dobytí co největšího území. V kraji, kterému vládla po smrti svého otce Guinevere z Leonesse, se Malagant dopouštěl válečných zločinů, vypaloval vesnice a vraždil zdejší lid. Guinevere se rozhodla, že nejlepší bude provdat se za krále Artuše a spojením s jeho říší svůj lid ochránit. Při cestě na Camelot je však její procesí přepadeno Malagantovými válečníky. Krásnou paní zachrání statečný Lancelot (Richard Gere), kterého žena okamžitě okouzlí svou krásou. I ona k němu cítí náklonnost, ale nechce nic přiznat. Oznámí muži, že se jede provdat za Artuše a že se mezi nimi nesmí nic stát. Guinevere v pořádku dorazí na Camelot a je připravena stát se královou ženou. Do pevnosti se ovšem vydá i statečný tulák Lancelot a doufá, že žena bude opětovat jeho city. Vše se ale chystá na královu svatbu. Na zasedání rytířů kulatého stolu dorazí princ Malagant s návrhem, že si s Artušem rozdělí Leonesse. Budoucí královna ale tuto možnost striktně odmítne, král pochopitelně také a Malagant s výhružkami rozezleně odchází. Guinevere je Malagantovými vojáky unesena do zříceniny jeho hradu, kde je vězněna, ale vysvobodí ji opět Lancelot. Cit mezi Lancelotem a krásnou budoucí královnou je stále silnější, a i když by byla žena nejraději, kdyby Lancelot z Camelotu odešel, muž nakonec přijímá Artušovu nabídku stát se jedním z rytířů kulatého stolu jako odměnu za záchranu života jeho lásky. Artuš totiž nic netuší o vzájemných sympatiích jeho ženy a statečného rytíře. Dochází ke kýžené svatbě, ovšem hned po ní se král s královnou dozví hroznou zprávu o přepadení Leonesse, královniny milované země. Rozhodnou se proto na místo vydat spolu s mohutnou armádou... (TV Prima)

Shakeus

Poměrně příjemný a odpočinkový filmeček, kde jsou hlavními lákadly sympatický Sean Connery a krásná Julia Ormond a možná i příběh krále Artuše, i když docela jinak. R. Gere, jak bývá jeho zvykem, přidává ke svým grimasám ještě něco navíc, co už by neměl, ale zde mi to ani moc nevadilo. ()

eagle-eye odpad!

Nejhorší zpracování známé legendy, jaké jsem měl tu smůlu vidět... Hůř už to ani dopadnout nemohlo... Gere jako Lancelot?? To si dovedu představit spíš Woody Allena jako Terminátora... ()

I.AM.NOT

Výpravná pohádka držící se osvědčených postupů, která neopřináší nic nového v příběhové lince, nicméně ční nad zbytkem produkce velkolepým provedením, skvělým obsazením a opičí dráhou (jen za tu 1* navíc) ()

Paity

Dojemná až romantická zálěžitost vložená do souboje o Camelot, respektive o jeho zničení. Richard Gere, není špatný rytíř, ale asi mu sluší jiné role než středověkých bijců. Sean Connery co by přemýšlivý vůdce "bandy" je však spolehlivý, ale scénář vylepšit nedokáže. ()

Ashar

Histerické filmy se mi vždy líbily.Klempíři z Camelotu a jeden Ex kalibr,co dodat.Ještě že má lady je tady v mé přítomnosti a nemusím cestovat na nějaké haitře a mlátit železem udatné rytíře a stačí mi jen uronit slzu nad povedeným filmem. ()

Petr.Kocfeld

Legenda zde oziva.Connery coby kral Artus.Mne se tento film libil.I Guinevera je zde pekna.Tento snimek je zdarily.Hudba je zde pekna...65 procent! ()

Wishkah

Jen další ukázka toho, jak američani natáčejí adaptace klasických evropských děl a legend, protože svých mají málo. Navíc to scénáristicky zdeformují, aby to bylo pochopitelné pro malé americké mozečky a aby k tomu moc chutnal popcorn. Je to slátanina ()

ondrula

Tenhle film jsem před 15 lety sjížděl na véháesce asi stokrát a hrozně se mi to líbilo. S odstupem času si uvědomuju, jakej to byl shit, zvláště pak s přihlédnutím ke směšným dobovým reáliím, které působí až parodicky (zvlášť odpudivé je, že rytíři kulatého stolu mají oblečky jak tajtrdlíci ze Star treku). ()

Prochy38

Je jasné, že tento americký snímek moc nectil historické památky nebo legendy o rytířím kulatého stolu. Ale mně se tohle zpracování opravdu líbilo. Herecké obsazení fakt kvalitní, skvělá hudba a celkově zpracování na jedničku. Šlo si to jen tak nějak svou vlastní cestou.... ()

Hanes88

Sice až moc americký, ale zase hodně pěkný romantický film. Gere s Connerym zahráli opravdu skvěle a děj byl sympatický i na to, že byl upraven, aby byl romantický. Na nedělní odpoledne jasná volba...60%. ()

prezdivaka

Král Artuš, jak ho vidí Hollywoodští producenti. Zaplevelené nesmysly od oblečení, architektury, zbroje až po křesťanské modlitby. Anglie na počátku šestého století. Jako pohádka by to snad obstálo. K tomu prkenné herectví Richarda Gera a Julie Ormond...Konec byl tradičně nejhorší. Přidaly se i střihové chyby a kombozice Artušova umírání, kde žehnajícím mnichům chybí hlavy, mě dostala. Scénáristé si nevěděli rady, jak film ukončit, tak zvolili sekvenci patetických záběrů pohřbu krále. Katarze se nedostavila. Když už něco, tak raději Excalibur od Boormana. ()

Blackhead

Je to nemastné, neslané a vůbec nemáte pocit že se díváte na artušovsku legendu, ale na Hollywoodský ,,spektákl." Vše snad zachranuje jen skvělá hudba Jerryho Goldsmitha. ()

GREGOIRE

POHÁDKA pro dospělé, kterou mám moc rád. Pokud se na film podíváte takto a nesnažíte se jej porovnávat s artušovskými legendami (to se raději koukněte na starý dobrý Excalibur), pak je to výtečná romantická pohádka (historický film v tom nehledejte :)). Už jsem Prvního rytíře viděl x-krát a přece se mi neokoukal. Sean Connery coby Artuš, krásná Julia Ormond a zapadá sem kupodivu i Richard Gere. Padouch Malagant je nádherně odporný, jak zákon káže. Prostě všechno tak, jak má v pohádce být, a do toho skvostná hudba Jerryho Goldsmitha. Jako pohodové relaxační pokoukání je to kousek k nezaplacení ()

Miguel

Rád si dám čokoládu, dort nebo palačinky se šlehačkou, ale kostkový cukr na posezení nesním. A přesně tak je to i s Prvním rytířem. Romantika mi vůbec nevadí, ale tohle bylo na mě přeslazené. Tato středověko-"Hollywoodstá" legenda o lásce a zradě stojí na výborné hudbě, průměrném milostném příběhu trojuhelníku Artuš, Guinevere, Lancelot a hlavních hercích. Výběr Conneryho byl sázkou na jistotu, volba Julie Ormond se více než povedla, ovšem Richard Gere za nimi řekněme "pokulhává" ()

Dragonlanc

Ťažko hodnotiť tento rozporuplný film, ktorý sa vzťahuje na slavnú legendu o Excaliburu. Dávno predtým som videl film EXCALIBUR (absolútne to najlepšie, čo bolo na túto tému natočené) a očakával som niečo iné. Ani Richard Gere ma svojou úlohou veľmi nezaujal. Rozhodne by bolo dobré natočiť o prvom a najlepšom rytierovi kráľa Artuša - Lancelotovi historický film taký, aký si skutočne zaslúži. Viacero scén vo filme pôsobilo úplne nevieryhodne -únos kráľovej snúbenice, útek z podzemného väzenia podzemnou riekou (v stredoveku prakticky nikto nevedel plávať a určite nie rytieri a dvorné dámy), smiešne malé kuše pripevnené k ruke (tomu by som ešte tak uveril u zabijáckeho komanda koncom 20. storočia), veľmi čudné a smiešne panciere a nakoniec to ako úplne jednoducho vnikli do stráženého hradu stovky ozbrojených nepriateľov - kráľovské stráže a celá ochranka by zaslúžili povešať. Záver mi pripomínal ruských gerojov, ktorý sa vrhli v ústrety nepriateľskej paľbe s výkrokom "Súdruhovia, bite ich!" Škoda, inak to mohol byť oveľa lepší film. ()

jarmik

Artuše mi bylo až líto, blbej Lancelot :D Ne, opravdu, není to špatný film, tento příběh tak nějak všichni známe (pokaždé je trochu jiný), ale podle mě to šlo udělat tak nějak líp, na 4* určitě, ale ty já nedám :) ()

mira007

Když Amíci točí cosi o historii nebo legendách tak je to obvykle bída... a v tomto případě se to jen a jen potvrzuje a nezachrání to ani Gere s Connerym. ()