Hledám Amy

• Česko Zoufalec (více)

Komiksoví kreslíři Holden a Banky jsou nejlepší přátelé už 20 let. Zdá se, že jejich bezstarostný život nemůže nic ohrozit. Dokud ovšem nepotkají Alyssu. Holden se zamiluje, pak ale zjistí, že si dělá plané naděje. Alyssa je totiž lesbička. Dva komiksoví nadšenci Holden McNeil a Banky Edwards, kteří žijí v New Jersey, jsou nerozluční kamarádi už dvacet let. Přes den tráví čas společně ve svém studiu a večer se chodí ven bavit. Jejich přátelství má však poprvé v životě dostat povážlivou trhlinu poté, co jim zkříží cestu nádherná mladá lesbička Alyssa Jonesová. Holden se do ní zamiluje a záhy musí čelit Bankyho žárlivosti i barvité minulosti své nové přítelkyně. (Cinemax)

mat.ilda

Jak mně filmy Kevina Smithe nevadí, byť sebesprostější, tady jsem postrádala téměř všechno, co dělá jeho filmy jinými, kromě Jaye a mlčenlivého Boba, kterých jsem si však užila zatraceně málo. Jinak obrovské zklamání - na komedii jsem se nepobavila, romantiku odrovnala odpudivá a přehrávající Joey Lauren Adams s naprosto šíleným hlasem, dramatickou linku pohřbil Ben Affleck, příjemně smithovsky působil jen Jason Lee. Odnesla jsem si pouze poučení, že všechny výstřelky, kterých se dopustíme, nás doženou vždy, kdy se to nejmíň hodí a speciálně excesy týkající se sexuálního života chlapi neumí strávit (u sebe samozřejmě ano :-)). ()

jojinecko

Aby bolo jasno Afflecka považujem za jedného z mojich najneobľúbenejších hercov a keď sa dá tak sa mu radšej vyhnem...:) Napriek tomu Chasing Amy je veľmi príjemný filmík, ktorý nezaprie, kto je jeho tvorca:) ()

Ivoshek

Dokud jsou tam dva divno typy, co kreslí komiksy, je to ok. Což je asi prvních 7 minut. Potom už je to plný debat o nesmyslech, které nejsou vtipné, i když se o to strašně moc snaží. Vypnuto cca v půlce. ()

eraserhead666

Filmový zážitek. Vynikající film, který má svým způsobem (sč to tak nevypadá) inteligentní humor (že se tváří jako vulgární není důležité, on se tak opravdu jenom tváří), ale hlavně hloubku. Dobře pojaté zamyšlení nad životním hledáním, vyrovnáváním se a pokrytectvím. Alyssa celý život hledá štěstí a uspokojení, nebojí se při svém hledání otevřít spoustu dveří, které se ostatní buď bojí nebo neodhodlají otevřít (protože se spokojili s mainstreamovou, konzervativní a předloženou NORMOU – jenže ona norma není žádným dogmatem, i o tomto poznání je tento film a nebo mají prostě strach) a když to, co hledá konečně najde v Holdenovi, Holden to všechno posere svým pokrytectvím. Hodně dobrý pohled na problematiku sexuality. Zámerně píšu sexuality a ne homosexuality, což by se na první pohled nabízelo, protože podle mě ten film není výlučně o homosexualitě, ale o sexualitě jako takové. Existují v sexualitě jednotlivých lidí jisté přesně nalinkované a dlouhodobě ustálené normy? Vyspím-li se (nebo budu-li s ním mít jakýkoliv sexuální zážitek), jakožto muž, jednou s mužem, dělá to ze mě hned gaye? Dlouho se o homosexualitě hovořilo jako o nemoci, v současné době se ten pohled trochu ztolerantnil, už i jisté katolické církevní kruhy považují homosexualitu za vrozenou, za fakt, který se nedá změnit. To je sice mnohem lepší přístup, ale nedá se aplikovat na homosexuální komunitu celkově. Co když se někdo pro ni rozhodne sám/sama a dobrovolně, protože např. u stejného pohlaví nalezne něco, co mu/jí to opačné není schopné poskytnout? Nebo co když to co hledá mu/jí střídavě nabízí obě pohlaví? Za nejvýraznější scénu považuji poukázání na to, že konzervativní a „homofobní“ názory panují i v těchto komunitách – to, když Alyssa svým lesbickým kamarádkám prozradí, že její nová láska je muž. Dalšími dobrými scénami jsou rozhovory o machistickém pohledu na sex a sexuální styk, kdy spousta lidí za sex považuje jen a pouze penetraci – tedy vniknutí penisu do vaginy (a tedy opravdový sex může proběhnou jen mezi mužem a ženou a to pouze v případě, kdy muž svým penisem penetruje ženinu vaginu), všechno ostatní za sex nepovažují. Chasing Amy obsahuje spoustu vynikajících dialogů, pohledů a otázek právě o těchto tématech. Nastiňuje pohled, že sexualita každého jednotlivého jedince může být od samotného počátku jeho života v podstatě tabula rasa, čistý papír a je na každé/m z nás a jeho/jejím osobním rozhodnutí/m, co, jak, kdy a s kým na něj napíše a že nic z toho, co je na tom papíře napsáno, jej automaticky neřadí do některé z vymezených skupin, minorit ani majorit. Opravdu vynikající práce, která vás donutí přemýšlet a to i dlouho po skončení filmu a možná si po jeho shlédnutí trochu poupravíte své názory, začnete o jistých, jiných a nových věcech přemýšlet trochu jinak. Ještě bych zvýraznil opravdu vynikající výkon Joey Lauren Adams a její nádherný hlas. Dávám pět zde dostupných hvězdiček plus navrch přidávám pět svých osobních. ()

Necrotongue

Uf, to už je let, co jsem tento film viděl poprvé... Dneska už je to vlastně film pro pamětníky a je to na něm i trochu vidět. Při dnešním návratu jsem měl neodbytný pocit, že bych měl ze svého původního hodnocení hvězdičku ubrat, přesto jsem se ji tam nakonec rozhodl ponechat, protože Ben Affleck hrál blba Holdena tak přesvědčivě, jakoby to ani nebyla filmová role. Druhým důvodem pro ponechání hvězdičky byl rozhovor, kterým byl Holden uveden do tajů lesbického sexu. Hodně pomohlo i to, že k lesbičkám (na rozdíl od všech ostatních pochodujících pod duhovými vlajkami) mám hezký vztah. ()

becki_tu

Sympatická a netradiční romantická komedie, kterou sráží dolů poslední půlhodina a závěr. Kevin Smith má u mě trochu zvláštní postavení - jeho "kultovní" filmy mě lehce míjejí (s vyjímkou Clerks 2) a naopak některá jeho "slabší" dílka oceňuju. Zvláštní. ()

MonaSax

Kevin Smith si pro své fanoušky připravil po zábavě ve Quick Stopu a Flákačích opravdovou emocionální bombu, která mně osobně velice zasáhla. Tento film rozhodně není pro lidi, kterým vadí homosexualita. Filmové dílo, kde není opravdová a pořádná láska, se mnou nehne. Banky, Holden a Alyssa všichni hrají brilantně své role a já jim nemám, co vytknout. Zezačátku mně trochu rozčiloval nakřáplý hlas Alyssy, ale později mi přišel docela sexy. Trochu mi vadilo, že se tam objevil později Jay se svýma kecama, které jsou jindy vtipné a vhodné, ale Silent Bob to zachránil a se svým projevem mně fakt dost dostal. Tento film je kvalitní od začátku do konce. Opravdu bych si ráda přečetla komiks Chasing Amy od Holdena. ()

Morholt

Smith umně skloubil vztahové drama s romantickou komedií a obojí okořenil svým charakteristickým přisprostlým humorem. Vznikl tak citlivý a hlavně realistický film, ve kterém jsem se svým způsobem našel, protože s hledáním Amy mám jistou zkušenost. Jeden z mála filmů, který se vyloženě povedl Benu Affleckovi a moc se mi líbila mě neznámá Joey Lauren Adams. Samozřejmě potěšili i další smithovští herci Jasonové Lee a Mewes a nakonec i sám režisér, který v roli Mlčenlivého Boba měl snad svůj nejdelší a nejzásadnější monolog. 90% ()

Richie666

Dokud Benovi nezačalo vadit, že se dotyčná vyspala s dvěma borcama najednou, film se mě ještě tolik nedotýkal. Potom jsem ale díky vlastním životním zkušenostem pochopil, že tento snímek je opravdu velmi věrohodnou adaptací na skutečné lidské vztahy a začal jsem v něm spatřovat víc. Sice mi vadila Joey Adams, respektive její hlas, protože herecký výkon byl famózní (stejně jako ty ostatní) a konec příběhu mě taky až tak nenadchnul, i když mohl být rozhodně i horší, ale jako celek na mě film zapůsobil docela hodnotným způsobem. ()

Katullka

Proč tak nízké hodnocení? Dyť je to telenovela pro intelektuálně vyspělejší. A to i ty to někdy nebaví. Kevin Smith je prostě bůh žánru Mlčenlivého Boba, ale pro nemilovníka, je to nuda! Což se dá čekat, ale stejně doufám, že mě fanoušci nezlinčují... ()

ScarPoul

Uplne iný smith ako ho pozname samozrejme najde su tu veci z ktorých hned spoznate že tento film je od pana smitha ale tímto filmom ma skutočne dojal . za jeho naj film považujem clerks a flakačov ale ked som videl toto tak som si to pozrel dvakrat za sebou. Silent Bob tu je naozaj len na chvilu ale rozprava tu najviac s celých jeho doterajších filmov. Jay je kupodivu tichši. lauren adams ako lesbička exsceluje len ma tu troška stval aflleck ktorému som ten citový prejav nejak moc neveril ale stale je to lepšie ako jeho daredevil. v každom smithovom filme sa spominaju postavičky s iných jeho filmoch takže nadobudnete poznanie že ten svet je vlastne celkom mali aj ked je pravda že vascinou sa pribeh odohrava v new jersey a new yorku. každopadne poteši par postavičiek ktore si zahrali hlavne ulohy myslim halloren a suplee ale tiež nových ako matt damon. neni to uplne smithovske ale je to aj tak genialne. Nezklamal ()

Khalesi

Tak som si povedala, že si pozriem niečo nenáročného a trochu sa zasmejem. Ó, ale ako som sa len zmýlila...Tento film je všetko, len nie jednoduchý. Samozrejme zasmiať som sa zasmiala a to hneď niekoľko krát, do konca som bola párkrát aj v menšom šoku z dejových zvratov a áno, páčilo sa mi aj to, že to bola aj konverzačka. Komédia a dráma - konečne viem, čo to znamená. Musím citovať aspoň jednu vetu " Svět je strašne pustej, jak často poznáš člověka, kterej ti takhle rozumí? " Je to inteligentný film s myšlienkou, hlbší, než obvykle komédie bývajú a je vlastne celý o tom, že vo vojne a láske je všetko dovolené. Neustále láske vytyčujeme hranice, dlabeme rieke rôzne korytá, lebo máme strach. možno, keby sme sa tak hystericky nesnažili mať ju pod kontrolou, premenila by sa z rieky na more :) ()

Lacike

Asi najlepsi Smithov film. Konecne to ma silnu ucelenu zapletku, ktora perfektne graduje. Romanticky pribeh o chlapikovi, ktory zbali lesbu pôsobi prirodzene a uveritelne, jak zo zivota. Akurat je okoreneny tradicnymi fuckujucimi a zabavnymi Smithovskymi dialogmi. Ustredne trio je dokonale. Holden a Banky dost pripominaju dvojice kamaratov z predoslych Smithovych filmov. Ale tito dvaja sa uz niekam posunuli aspon po pracovnej stranke a nie su to taki flakaci. Ohladom zien to ale u nich stale ziadna slava nie je. A tentoraz tu je aj vyrazna zenska postava, ktora si kradne sceny pre seba a uplne ich ovladne. Joey Lauren Adams je krasna a charizmaticka. Podlahol by jej asi kazdy muz. Ben Affleck ako ten konzervativny z dvojice tu podava najlepsi vykon svojej kariery a dokazuje, ze ked je vhodne obsadeny, tak to nie je zly herec. Len na drsniakov sa absolutne nehodi. Preto je jeho Batman na hovno. Jason Lee si zase vychutnava postavu toho vecne fuckujuceho. Zvysok postav je uz len do poctu, ale potesi mnozstvo camei. Ci uz velkych budúcich hviezd ako Matt Damon a Casey Affleck, tak aj hercov z predoslych Smithovych filmov. Napriklad Brian O'Halloran. Jay a tichy Bob tu maju len jednu scenu, ale Bobov poucny monolog patri k tym najlepsim. Co sa tyka dialogov, tak je uchvatne kolko odkazov na predosle dva Smithove filmu tu je. Zakazdym objavím nejaky dalsi. Nesmie chybat narazka na naj trilogiu vsetkych cias Star Wars. Vysledkom je skvela romantika, ktora nie je klasicky dojak a napriek tomu je plna emocii. 10/10. ()

bouncer

Úžasná komedie, především scénáristicky dovedená k dokonalosti...Kevin Smith je jednoduše "hustej týpek" a Hledám Amy patří k mým nejoblíbenějším z jeho tvorby. Asi proto, že je zároveň romantickým i anti-romantickým filmem a Lauren Adams je vážně skvělá (to platí samozřejmě i u ostatních, již tradičně obsazovaných hercích). ()

BigDeal

Romantika plná prekvapení. Kto by to bol čakal, že takmer 20 rokov stará romantická komédia bude dnes tak neuveriteľne nadčasová (snáď každý pozná termín "slut shaming"), prinúti človeka premýšľať nad komplexnou zápletkou, zabaví a zaujme svojim scenárom (málokedy sa vidí aby autor vystihol obe pohlavia tak realisticky, aby obe strany v hádke dávali zmysel) a najmä sa tam človek nájde. Keby vidím film pred 2-3 rokmi, ľahšie by sa mi prechádzalo istým obdobím. 90% ()

Johny_fork

Sice se nedočkáme takového množství fórků, jako jsme u Smithse zvyklí, ale dostává se nám velmi silného a ve své ujetosti uvěřitelnému příběhu. ()