Frankenweenie

Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1984, 29 min

Tim Burton

Leonard Ripps

Geniální půlhodinový kousek, do kterého Burton našlapal všechen svůj obdiv klasickému hororu. "Vtipné" je, že Studio Walta Disneyho se poté s Burtonem rozešlo a s tím, že plýtvá jejich finančním potenciálem (pro WD udělal ještě kraťásek Vincent - nedalo se to uvádět jako rodinný film, na to to bylo moc morbidní), ale jakmile se Burton stal slavným, hned to vydali na kazetě...(1.1.2006)

Před celovečerákem jsem chtěla vidět tento kraťas. Přišel mi docela zajímavý, je to takový rozjezd Burtonova stylu, obsahuje spoustu odkazů, pěknou snůšku nápadů a pár opravdu vtipných pasáží. Ale co filmu škodí, je jeho délka, na můj vkus bych to možná zaokrouhlila na rovnou dvacku. 67%(28.3.2015)

Jeden z prvních filmů Tima Burtona, ve kterém dostává více prostoru. Už tady jasně vyniká jeho unikátní stylizace a několik prvků, které vkládá do svých pozdějších snímků. Filmu tedy nechybí klasické "burtonovské" kouzlo s docela mrazivou atmosférou. Právě vizuál a provedení je na filmu to nejzajímavější. Zápletka je poněkud banální a zkratkovitá, ale v rozsahu 30 minut docela funguje. I když ten závěr už je fakt úsměvný… Každopádně jako kraťas a jeden z prvních filmu v pohodě obstojí. – 7/10.(20.12.2014)

Temný, dojemný příběh, který vypráví o chlapci jménem Victor, který má jediného přítele - svého psa Sparkyho, kterého nade všechno miluje. Jednoho dne se však stane příšerná nehoda a Sparky umírá pod koly auta. Victor po ztrátě jediného přítele ztrácí chuť k životu. Pár dní na to, Victora napadne šílený nápad, jak svého pejska oživit. To se mu za pomocí elektřiny podaří a Sparky 'ožije'. Když se to dozví sousedé, začínají mít na franken-Sparkyho spadeno, protože ho mají za zrůdu. To je ale přejde ve chvíli, kdy Sparky zachrání malému Victorovi život. Příběh si mě opravdu získal, je to skutečně pěkné, avšak velmi ponuré - na což jsme ale od Burtona naštěstí zvyklí. Film je černobílý, takže i za to dávám filmu velké plus. - "People are weird."(13.2.2019)

Rozpočet $1milión║ krásne poctivý Burton akého dnes(2013) už len ťažko nájdeme, nuž čo sa stalo z týmto excentrikom, strašne vyprchal(Alica v krajine zázrakov, Temné tiene), v tejto snímke potvrdil svoj niekdajší talent pre ponurú atmosféru, zafixovanú v strašidelno roztomilom príbehu, malá veľká maškrta /100%/(25.8.2013)

• - Dá sa povedať, že film je parafrázou filmu Jamesa Whalea Bride of Frankenstein (1935). (lilina133)

• - Rozpočet filmu byl 1 milión dolarů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film Tim Burton natočil pre Disneyho detský kanál, avšak zodpovední ho pokladali za príliš temný, pochmúrny a tým pádom nevhodný pre detského diváka. (lilina133)