Frankenweenie

Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1984, 29 min

Tim Burton

Leonard Ripps

Frankensteinově atmosférický ČB filmek, kterej ale místo monstra má psí, ale to se ani nedá nazvat monstrum, ale takovej mazel malej milej roztomilej hafan. Má to nápad, má to aji parodicky narážky na skutečnýho Frankensteina, ale vyloženě nadšení nemám. Štěstí, že to bylo tak krátky, ale su zvědavej, co z toho Burton udělal ve verzi z roku 2012 - to bych řek, že bude lepší...(13.10.2013)

Vydařená troufalost rozehrát na půlhodince černobílou hru na velkofilmové napětí po vizuální i hudební stránce s atmosférou filmových hororů i kreslených dIsneyovek tak z dětsví Burtonových rodičů. Tim bude v Čechách těžko vysvětlovat, že nezná scénu s márnicí z filmové Divé Báry (1949). Vlídná a nezáludně plynoucí sci-fi.(24.2.2012)

Vedle Vincenta další Burtonova prvotina, která mě strašně potěšila a pobavila. Krátká komediální parafráze na klasický příběh o Victoru Frankensteinovi s pěkným obsazením a trochou humoru, která nemůže nikoho urazit. Jde o velice vynalézavý krátkometrážní snímek, který podává již několikrát přemleté téma originální cestou a nevyznívá tak ani trochu infantilně. Pro mě to bylo velice pěkná podívaná, které můžu bez výčitek dál plný počet bodů, protože takovéto věci už se prostě netočí.(14.4.2012)

"Frankenweenie" je kvalitný filmový kúsok, ale nejde mi do hlavy ako sa vtedy ešte neznámemu režisérovi Timovi Burtonovi podarilo presvedčiť producentov z Walt Disney Pictures, aby mu poskytli peniaze na natočenie tohto snímku. V žiadnom prípade to totiž nie je veselý, univerzálny rodinný film ako u nich býva zvykom. Je to do detailu premyslená retro variácia na béčkové horrory z polovice dvadsiateho storočia. Majstovská práca. Hlavnú detskú úlohu výborne stvárnil Barret Oliver, pre ktorého to bolo najúspešnejšie herecké obdobie v jeho živote. Pretože v tom istom roku si zahral aj hlavnú úlohu v úspešnom fantasy "Nekonečný príbeh". ****(3.3.2009)

Tim Burton je ocividne na hororovy zanr vysazeny a timto dilkem mu vysmeknul dalsi poklonu (Frankenstein, Frankensteinova nevesta - odkazy na tyto filmy jsou vice nez patrne). Stejne tak uz si ale muzeme povsimnout urcitych rysu jeho rezie, ktere si uchoval i do dalsich let. Proto vam nektere zabery mohou pripadat povedome (napr. konkretne u me se vyvolaly vzpominky na Strihorukeho Edwarda). A co rict k vizualni strance? No je to Burton...:)(15.1.2003)

• - Po dotočení tohoto filmu byl Tim Burton vyhozen od Disneyho - kvůli tomu, že příliš plýtval penězi. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Rozpočet filmu byl 1 milión dolarů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Dá sa povedať, že film je parafrázou filmu Jamesa Whalea Bride of Frankenstein (1935). (lilina133)