Frankenweenie

Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1984, 29 min

Tim Burton

Leonard Ripps

Krátkometrážní snímek, který vyloudí úsměv, nechá přeběhnout mrát po zádech i skoro vymáčkne slzičku. Zdá se to téměř nemožné, ale Burton mi opět dokázal, že je mistrem mistrů filmové oblasti. Jsem velice zvědavá, jak dopadne celovečerní snímek Frankenweenie, plánovaný na příští rok. Ale u NĚHO jsem si téměř jistá, že nám bude předložený další lahodný pokrm, který nás zasytí tak, že popcornu v kině nebude zapotřebí.(27.8.2011)

Těžko si při sledování Frankenweenie odmyslet, jak moc Tima miluju a jak moc žeru určitou typickou náladu, kterou dokáže prodchnout jakoukoli blbinu... Z určitého pohledu se jedná o 29 minut trvající disneyovský blábol se sentimentálním koncem, ale z mého pohledu se jedná o burtonovinu čisté duše a jasné stopy – práce s atmosférou prozradí mistra na sto honů. Vizuální citování Frankensteina citlivě transponované do infantilních not si též můžeme přičíst k velkým dovednostem mága Tima... Celek mě neuvěřitelně baví citem pro jemný humor, morbiditu, nadsázku... a vůbec, proč to rozebírat, když to Tim točí přesně pro mě. Pět hvězdiček na hrobeček.(18.9.2007)

Jeden z prvních filmů Tima Burtona, ve kterém dostává více prostoru. Už tady jasně vyniká jeho unikátní stylizace a několik prvků, které vkládá do svých pozdějších snímků. Filmu tedy nechybí klasické "burtonovské" kouzlo s docela mrazivou atmosférou. Právě vizuál a provedení je na filmu to nejzajímavější. Zápletka je poněkud banální a zkratkovitá, ale v rozsahu 30 minut docela funguje. I když ten závěr už je fakt úsměvný… Každopádně jako kraťas a jeden z prvních filmu v pohodě obstojí. – 7/10.(20.12.2014)

• fero_lašák

Kluk vidí ve škole jak se mrtvá žába škube když do ní dávaj eletrický šoky, tak vykope svýho mrtvýho psa, nechá jim protéct pár ampérů, ten oživne vystraší pár sousedů, kteří se ho snaží zničit, ale protože pes zachrání kluka z hořícího mlýna, tak sousedi psovi dobijou baterky z autobaterií a mají ho rádi. Vím, že pokud chceme sesadit nějaký film, tak máme říct zjednodušeně a ironicky děj, a to sem ted udělal, ale fakt sem v tom nici víc neviděl. Nic proti Burtonovi a jeho geniální osobité atmosféře ale tohle mi přišlo jako podprůměrná hloupá pohádka v JůHeleNeděle. Jediný co mě tam zaujalo byla hezká kulisa hřbitova a komiksově tlustá sousedka. Za to je možná ta jedna hvězdička.(11.2.2008)

"Barbie, you aren't working enough" :D Tahle věta pronesena Sofií Coppolou mě dostala. A Shelley Duvall z Osvícení je tu stejně divná jako právě ve zmíněném Osvícení . Ale zpět ke Sparkymu - Sparky je supr. Ať už pije, straší sousedy nebo hraje ve Viktorových filmech. Chápu, že o něj Viktor nechtěl přijít. Podivná atmosféra podivínského podivína Tima Burtona dokazuje, že jeho filmy jsou strašidelně kouzelné. O jakých jiných filmech může někdo říct, že jsou strašidelné? Myslím, že jen ty burtonovské, protože jemu nejde o strašení, ale o vytvoření specifické atmosféry. A musím říct, že se mu to daří dobře.(3.6.2012)

• - Film Tim Burton natočil pre Disneyho detský kanál, avšak zodpovední ho pokladali za príliš temný, pochmúrny a tým pádom nevhodný pre detského diváka. (lilina133)

• - Dá sa povedať, že film je parafrázou filmu Jamesa Whalea Bride of Frankenstein (1935). (lilina133)

• - Frankenweenie byl po deseti letech své existence (roku 1994) uveden na DVD a později i na Blu-Ray. (Zdroj: ČSFD.cz)