Frankenweenie

Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1984, 29 min

Tim Burton

Leonard Ripps

Vedle Vincenta další Burtonova prvotina, která mě strašně potěšila a pobavila. Krátká komediální parafráze na klasický příběh o Victoru Frankensteinovi s pěkným obsazením a trochou humoru, která nemůže nikoho urazit. Jde o velice vynalézavý krátkometrážní snímek, který podává již několikrát přemleté téma originální cestou a nevyznívá tak ani trochu infantilně. Pro mě to bylo velice pěkná podívaná, které můžu bez výčitek dál plný počet bodů, protože takovéto věci už se prostě netočí.(14.4.2012)

"Our son is another Hitchcock!" Timove Burtonove krátkometrážne začiatky sú jednoducho úžasné! Dokázal realizovať poctu Frankensteinovi v necelej polhodine, ktorá ušla rýchlo, že sa nestačíte čudovať! Trochu si dovolím provnať Petera Jacksona a Tima Burtona. Každý vie, že obidvaja režiséri sú géniovia, ktorí sa budú nahradzovať ťažko. Jackson začínal s malými nízkorozpočtovými horormi, kde používal hektolitre krvi a nesmiernu dávku vtipu. Burton na to nešiel so zábavnou formou. A to si na ňom cením. Vôbec nepoužíval krv. Vôbec nepoužíval vtip. Len jeho fantáziu, vizuálne prepracované kulisy na jednotku a výbornú hudbu. Chcel sa dostať do našej hlavy, robil to pre dobrý pocit. Pre dobrý pocit s tým, že niečo urobil, niečo úžasné. Frankenweenie je v podstate jeho druhý snímok po vynikajúcom Vincentovi, taktiež je krátkometrážny, ale to na tom nič nemení. Shelley Duvall, ktorá hrá mamu vás dokáže rozosmiať skoro vždy, Daniel "zlodej zo Sám doma" Stern ako hlava rodiny, ktorý je vždy sympaticý a ku koncu - malý génius - novodobý Frankenstein v podobe malého chlapca, ktorému je skrátka ľúto za psom, tak to nenechá len tak a pokúsi sa ho oživiť. Mesto s tým nesúhlasí, no ako to už býva, vždy sa dostane Happy-endu a celé mesto je šťastné, že Sparky je opäť živý. 9/10(1.7.2009)

Já myslím, že spíš než z biologie se mladý Frankenstein inspiroval filmy o doktoru Frankensteinovi a podle jména by se dalo klidně spekulovat o tom, že je to jeho potomek. Jak jinak si vysvětlit genialitu desetiletého kluka - to já bych takovou mašinku nesestrojila ani dnes! No dobře, já vím, že je to sci-fi. :-) Nejhrozivější na celým příběhu není zmrtvýchvstání Sparkyho, ale ta matka! Shelley Duvall mi připadla hrůzostrašná už v Osvícení... ta ženská je prostě tak děsivá sama o sobě, že by neměla vycházet po setmění ven! :-D Burtnovskou atmosféru nejvíc cítím z toho pěknýho zvířecího hřbitůvku a minigolfu. Je to vlastně taková krátká pohádka pro děti, kterým rodiče zakázali koukat na Frankensteina, coby oživovače lidí... už vidím, jak každý dítě, kterýmu umře pes, bude žadonit o jeho znovuzrození! Tim je sice pro mě pan mistr, leč musím říct, že tohle mě až zas tak nedostalo... Možná mi chyběl ten jeho nadhled a humor. Je holt vidět, že jeho kariéra a um byli teprve na rozjezdu. Tady si to natrénoval na psovi, aby to k dokonalosti dovedl s Deppem ve Stříhorukém Edwardovi no a vlastně nakonec i v animovaném Frankenweeniem. :-)(13.4.2014)

Excelentně natočený černobílý film na motivy Frankensteina, akorát v roli psa je typickým Burtonovým krátkým filmem. Je to jeho jeden z prvních filmů, ale už tento film předurčil, jak bude vypadat pozdější Střihoruký Edward. Dokonalý příběh kamarádství malého kluka a psa, který zemře, ale to už jistě víte jak to dopadne...(9.2.2006)

Dětinský film? Na to, že je to disneyovka, je to úžasné: Kingův Řbitov zvířátek od Walta Disneyho! - jen bez zpívání, Frankenstein v dětské verzi. Takové filmy mi chyběly ve „Studiu kamarád“. V kontextu všech těch současných slaboduchých „dětských“ filmů, které předpokládají, že děti fungují na první signální a peníze se na nich dají vydělat jednoduše – stačí jim barvy, tvary, zvuky, klišé bez nápadu a stejné šablony, nezatěžovat mzoečky. Studio to tehdy samozřejmě neskouslo, ale Burtonovy „Ukradené Vánoce“ už v 90. letech prošly. Burton do dětského světa dokáže zakomponovat hřbitov domácích zvířátek, školní pokusy na mrtvých žábách nebo oživování mrtvých pejsků bulteriérů (autobiografie – nejen – Tima Burtona?). Navíc dokazuje, že jednoduché filmařské detaily mohou být (burtonovsky) vtipné (i bez světlic a 3D efektů): matka kropící zahradu, pijící sešitý Sparky. Na 30 minutách jde vytvořit fungující (dojímající) příběh, logickou návaznost, disneyovsko-burtonovskou pointu (bude Frankenweenieho/Sparkyho nevěsta?). Poučení pro děti: „Lidé jsou divní.“ (malý Viktor)(1.1.2010)

• - Rozpočet filmu byl 1 milión dolarů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Dá sa povedať, že film je parafrázou filmu Jamesa Whalea Bride of Frankenstein (1935). (lilina133)

• - Film Tim Burton natočil pre Disneyho detský kanál, avšak zodpovední ho pokladali za príliš temný, pochmúrny a tým pádom nevhodný pre detského diváka. (lilina133)