Frankenweenie

Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1984, 29 min

Tim Burton

Leonard Ripps

"Frankenweenie" je kvalitný filmový kúsok, ale nejde mi do hlavy ako sa vtedy ešte neznámemu režisérovi Timovi Burtonovi podarilo presvedčiť producentov z Walt Disney Pictures, aby mu poskytli peniaze na natočenie tohto snímku. V žiadnom prípade to totiž nie je veselý, univerzálny rodinný film ako u nich býva zvykom. Je to do detailu premyslená retro variácia na béčkové horrory z polovice dvadsiateho storočia. Majstovská práca. Hlavnú detskú úlohu výborne stvárnil Barret Oliver, pre ktorého to bolo najúspešnejšie herecké obdobie v jeho živote. Pretože v tom istom roku si zahral aj hlavnú úlohu v úspešnom fantasy "Nekonečný príbeh". ****(3.3.2009)

Taková roztomilá černobílá filmová blbůstka alias Burtonova poklona klasickému hororovému snímku Frankenstein, jehož velký díl inspirace lze nalézt i v Burtonových dílech pozdějších (např. Střihoruký Edward, jenž má s Frankenweenie prakticky totožnou základní dějovou osu). Záměrná infantilní stylizace filmu a Burtonova obsese ve všem romantickém (mluvím o romantismu v jeho klasickém, primárním významu) posouvá tenhle snímek mimo běžná rámcová měřítka. Navíc nadsázka, specifický humor ... Boris Karloff tu dostal podobu psa Sparkyho:-) Z tohoto filmu je také patrno, jak velkým je Tim Burton režisérem, hlavně ve vytvoření atmosféry... A ten krátký amatérský snímek na začátku filmu nám prozradí, že nejhorším režisérem všech dob nebyl Ed Wood:-)(21.9.2007)

Černobílý snímek Frankoušském pejskovi Sparkym a jeho páníčkovi mě teda dostal. I když je to raná Burtonava tvorba, tak se nijak zvášť neliší od jeho pozdějších filmů. Na začátku roztomilý morbidní hřbitov, šešitý pejsek a zlí sousedé, jakoby připomínali Střihorukého Edwarda a Ukradené Vánoce. Malý Viktor smutný nad ztrátou milovaného Sparkyho, následně ho oživí, poté nepochopení rodičů a sousedů. No, můžu jen doporučit.(8.12.2012)

Rozpočet $1milión║ krásne poctivý Burton akého dnes(2013) už len ťažko nájdeme, nuž čo sa stalo z týmto excentrikom, strašne vyprchal(Alica v krajine zázrakov, Temné tiene), v tejto snímke potvrdil svoj niekdajší talent pre ponurú atmosféru, zafixovanú v strašidelno roztomilom príbehu, malá veľká maškrta /100%/(25.8.2013)

Veľmi originálne dielko ešte od relatívne mladého, no dosť smelého Burtona. Toto bolo jeho detstvo: môžeme vidieť jeho lásku k sci-fi b-čkovým filmom, jeho typické prostredie (cintorín), ako mu nikto nerozumel, i on nikomu (people are weird), hororový nádych, no láskavý príbeh...Nebolo to úplne na 5*, skôr tak 85 % ( disney je tam cítiť a nerobí to dobrotu), ale po jeho dopozeraní fakt neviem, prečo niekomu vadí, ak má iný človek za zvieratko zombie psíka :)(23.6.2008)

• - Po dotočení tohoto filmu byl Tim Burton vyhozen od Disneyho - kvůli tomu, že příliš plýtval penězi.

• - V listopadu 2007 podepsal Tim Burton smlouvu na natočení celovečerní verze filmu Frankenweenie, uvedené v roce 2011.

• - Rozpočet filmu byl 1 milión dolarů.