Frankenweenie

Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1984, 29 min

Tim Burton

Leonard Ripps

Před celovečerákem jsem chtěla vidět tento kraťas. Přišel mi docela zajímavý, je to takový rozjezd Burtonova stylu, obsahuje spoustu odkazů, pěknou snůšku nápadů a pár opravdu vtipných pasáží. Ale co filmu škodí, je jeho délka, na můj vkus bych to možná zaokrouhlila na rovnou dvacku. 67%(28.3.2015)

Podarená polo-paródia na Frankensteina. Burtonove začiatky už ukazujú akým smerom sa začal uberal neskôr a drží sa ho dodnes. Typický vizuálny štýl ešte nie je tak výrazný, ale scenár je správne Burtonovsky uletený. Celý film si môžete pozrieť na Youtube http://www.youtube.com/watch?v=GevFuLnpQ3E(22.9.2012)

"Barbie, you aren't working enough" :D Tahle věta pronesena Sofií Coppolou mě dostala. A Shelley Duvall z Osvícení je tu stejně divná jako právě ve zmíněném Osvícení . Ale zpět ke Sparkymu - Sparky je supr. Ať už pije, straší sousedy nebo hraje ve Viktorových filmech. Chápu, že o něj Viktor nechtěl přijít. Podivná atmosféra podivínského podivína Tima Burtona dokazuje, že jeho filmy jsou strašidelně kouzelné. O jakých jiných filmech může někdo říct, že jsou strašidelné? Myslím, že jen ty burtonovské, protože jemu nejde o strašení, ale o vytvoření specifické atmosféry. A musím říct, že se mu to daří dobře.(3.6.2012)

Jeden z prvních filmů Tima Burtona, ve kterém dostává více prostoru. Už tady jasně vyniká jeho unikátní stylizace a několik prvků, které vkládá do svých pozdějších snímků. Filmu tedy nechybí klasické "burtonovské" kouzlo s docela mrazivou atmosférou. Právě vizuál a provedení je na filmu to nejzajímavější. Zápletka je poněkud banální a zkratkovitá, ale v rozsahu 30 minut docela funguje. I když ten závěr už je fakt úsměvný… Každopádně jako kraťas a jeden z prvních filmu v pohodě obstojí. – 7/10.(20.12.2014)

Tim Burton mel ocividne jiz v utlych zacatcich sve kariery naprosto jasno. Vetsina reziseru se musi v prubehu kariery chvili hledat, ladit na spravnou notu, synchronizovat tok myslenek se schopnosti prevest je na platno a postupne transformovat proces imitace svych idolu v objeveni sveho vlastniho, originalniho a unikatniho stylu. (Nekteri do teto faze vubec nedospeji). Kratkometrazni filmecek Frankenweenie uz ale jednoznacnym zpusobem prokazuje 100% Burton style se vsim vsudy. Ano, bylo to prozatim jen cernobile, ani v te dobe jeste nekamaradil s Danny Elfmanem, ktery by mu poskytl typicky magicky soundtrack, ale prekvapive to vubec nevadi. Skvela story o Frank en Stein type pejskovi Sparkym, ktera klasicky vytribenym zpusobem mixuje temnotu, pohadkovost a humor v nadherny kompaktni a emotivni celek. To ze ma Frankenweenie pouze pul hodky vubec nevadi, naopak je diky tomu cas vyuzit mnohem efektivneji bez zbytecnych hluchych mist. Fakt, ze Burton planuje na 2009 full-time remake tohoto kousku a podezrele se zacina neskutecnym zpusobem opakovat uz je vec z naprosto jineho soudku. 8/10(7.6.2008)

• - Film Tim Burton natočil pre Disneyho detský kanál, avšak zodpovední ho pokladali za príliš temný, pochmúrny a tým pádom nevhodný pre detského diváka. (lilina133)

• - V listopadu 2007 podepsal Tim Burton smlouvu na natočení celovečerní verze filmu Frankenweenie, uvedené v roce 2011. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Po dotočení tohoto filmu byl Tim Burton vyhozen od Disneyho - kvůli tomu, že příliš plýtval penězi. (Zdroj: ČSFD.cz)