Frankenweenie

Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1984, 29 min

Tim Burton

Leonard Ripps

Veľmi originálne dielko ešte od relatívne mladého, no dosť smelého Burtona. Toto bolo jeho detstvo: môžeme vidieť jeho lásku k sci-fi b-čkovým filmom, jeho typické prostredie (cintorín), ako mu nikto nerozumel, i on nikomu (people are weird), hororový nádych, no láskavý príbeh...Nebolo to úplne na 5*, skôr tak 85 % ( disney je tam cítiť a nerobí to dobrotu), ale po jeho dopozeraní fakt neviem, prečo niekomu vadí, ak má iný človek za zvieratko zombie psíka :)(23.6.2008)

Taková roztomilá černobílá filmová blbůstka alias Burtonova poklona klasickému hororovému snímku Frankenstein, jehož velký díl inspirace lze nalézt i v Burtonových dílech pozdějších (např. Střihoruký Edward, jenž má s Frankenweenie prakticky totožnou základní dějovou osu). Záměrná infantilní stylizace filmu a Burtonova obsese ve všem romantickém (mluvím o romantismu v jeho klasickém, primárním významu) posouvá tenhle snímek mimo běžná rámcová měřítka. Navíc nadsázka, specifický humor ... Boris Karloff tu dostal podobu psa Sparkyho:-) Z tohoto filmu je také patrno, jak velkým je Tim Burton režisérem, hlavně ve vytvoření atmosféry... A ten krátký amatérský snímek na začátku filmu nám prozradí, že nejhorším režisérem všech dob nebyl Ed Wood:-)(21.9.2007)

Tim Burton mel ocividne jiz v utlych zacatcich sve kariery naprosto jasno. Vetsina reziseru se musi v prubehu kariery chvili hledat, ladit na spravnou notu, synchronizovat tok myslenek se schopnosti prevest je na platno a postupne transformovat proces imitace svych idolu v objeveni sveho vlastniho, originalniho a unikatniho stylu. (Nekteri do teto faze vubec nedospeji). Kratkometrazni filmecek Frankenweenie uz ale jednoznacnym zpusobem prokazuje 100% Burton style se vsim vsudy. Ano, bylo to prozatim jen cernobile, ani v te dobe jeste nekamaradil s Danny Elfmanem, ktery by mu poskytl typicky magicky soundtrack, ale prekvapive to vubec nevadi. Skvela story o Frank en Stein type pejskovi Sparkym, ktera klasicky vytribenym zpusobem mixuje temnotu, pohadkovost a humor v nadherny kompaktni a emotivni celek. To ze ma Frankenweenie pouze pul hodky vubec nevadi, naopak je diky tomu cas vyuzit mnohem efektivneji bez zbytecnych hluchych mist. Fakt, ze Burton planuje na 2009 full-time remake tohoto kousku a podezrele se zacina neskutecnym zpusobem opakovat uz je vec z naprosto jineho soudku. 8/10(7.6.2008)

Burton má sice krutě zajímavé nápady, ale tahle pocta Frankensteinovy, kde úlohu obživlého sešitého tvora hraje pes, se mi moc nezamlouvala. Asi to zkrátka bude tím psem... Život na předměstí a postavičky neustále zvědavých sousedů, který do všeho musí strkat nos, však Burton vykreslil mistrně, stejně jako se mu to povedlo později ve Střihorukém Edwardovi. ~(2,9)~(2.11.2009)

Pěkná pocta Frankensteinovi. Pěkný dárek pro Burtonofily. Pěkná filmová jednohubka. Zkrátka "pěkné" snad po všech ohledech. Sice není tak plná atmosféry a neodsýpá tak rychle, jak by při své stopáži mohla, ale koukalo se na to pěkně. Vážně mi ale vrtá hlavou, jak z toho chce Burton udělat celovečerák...(28.6.2010)

• - Dá sa povedať, že film je parafrázou filmu Jamesa Whalea Bride of Frankenstein (1935). (lilina133)

• - Po dotočení tohoto filmu byl Tim Burton vyhozen od Disneyho - kvůli tomu, že příliš plýtval penězi. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film Tim Burton natočil pre Disneyho detský kanál, avšak zodpovední ho pokladali za príliš temný, pochmúrny a tým pádom nevhodný pre detského diváka. (lilina133)