Frankenweenie

Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1984, 29 min

Tim Burton

Leonard Ripps

Mám slabost pro filmy z roku mého narození a hlavně ty, které ve mě zanechali vzpomínky z pozdního dětství. Tenhle kraťas o mladém Viktorovi a psovi Sparkym mám opravdu rád. Po vizuální stránce sice nepatří mezi ty největší pecky, ale díky své atmosféře a slušným hereckým výkonům ho řadím mezi nejlepší Timovy díla.(3.1.2010)

Taková roztomilá černobílá filmová blbůstka alias Burtonova poklona klasickému hororovému snímku Frankenstein, jehož velký díl inspirace lze nalézt i v Burtonových dílech pozdějších (např. Střihoruký Edward, jenž má s Frankenweenie prakticky totožnou základní dějovou osu). Záměrná infantilní stylizace filmu a Burtonova obsese ve všem romantickém (mluvím o romantismu v jeho klasickém, primárním významu) posouvá tenhle snímek mimo běžná rámcová měřítka. Navíc nadsázka, specifický humor ... Boris Karloff tu dostal podobu psa Sparkyho:-) Z tohoto filmu je také patrno, jak velkým je Tim Burton režisérem, hlavně ve vytvoření atmosféry... A ten krátký amatérský snímek na začátku filmu nám prozradí, že nejhorším režisérem všech dob nebyl Ed Wood:-)(21.9.2007)

Byl jsem naprosto dojat, nepamatuju si kdy naposled tak moc. Nevím proč a nevím jak to Tim Burton udělal, ale byl. Edit 17.3.2014: No a i napodruhé po několika letech mě tenhle krátký film dokázal dojmout v podstatě úplně stejně, jako když jsem ho viděl poprvé. Tim Burton v jedné ze svých nejčistších podob, kterou mám tak rád. Krásný filmík. (SD, orig.)(17.3.2012)

Úžasné...už samotný nápad, temná atmosféra, kterou jen umocňuje černobílá kamera, satirické vyobrazení chování davu v afektu, láska dítěte a jeho oddaného psa. Krása, ale na toho psa bych fakt nešáhla i na začátku filmu, kdy ještě nebyl jako patchworková dečka. Pro mně spíše horor, svému dítěti bych to jako pohádku před spaním nedala.(3.9.2011)

Podarená polo-paródia na Frankensteina. Burtonove začiatky už ukazujú akým smerom sa začal uberal neskôr a drží sa ho dodnes. Typický vizuálny štýl ešte nie je tak výrazný, ale scenár je správne Burtonovsky uletený. Celý film si môžete pozrieť na Youtube http://www.youtube.com/watch?v=GevFuLnpQ3E(22.9.2012)

• - Po dotočení tohoto filmu byl Tim Burton vyhozen od Disneyho - kvůli tomu, že příliš plýtval penězi. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V listopadu 2007 podepsal Tim Burton smlouvu na natočení celovečerní verze filmu Frankenweenie, uvedené v roce 2011. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Dá sa povedať, že film je parafrázou filmu Jamesa Whalea Bride of Frankenstein (1935). (lilina133)