Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

CinemaRanger

Elegantní Depp, bezhlavý Walken a krásná Ricci v tomto atmosférickém, stylově natočeném, gotickém hororu. Řemeslně je to opravdu skvěle odvedená práce. Kamera, hudba, nasvícení vše mohu pochválit. Hlavně pak vizuální efekty a působivou výpravu. Nechybí ani trocha černého humoru. Tento film mám moc rád a mohu jen vřele doporučit. ()

fantoci

Film je plný dobrých trikových záměrů jen je škoda, že byl pojat jako filmový horror s nadpřirozenými prvky. Film by rozhodně udělalo kvalitnějším, když by se jednalo o historickou detektivku s horrorovými prvky, kdy by nadpřirozený strom i nadpřirozená postava bezhlavého jezdce zcela odpadla. Fór, kdy místní mladíci jsou převlečeni za bezhlavého jezdce si mohli tvůrci ušetřit na rozuzlení děje. Šlo by pak o dobrý fantastický a historický příběh. Tak jak to bylo pojato filmu spíše uškodilo. Také herecký výkon Johnyho Deppa nebyl příliš přesvědčivý a hodně přehrával. Mám rád logiku. Tvůrci se bohužel nesnažili ve filmu upravit zuby u lebky, která měla patřit mrtvému bezhlavému jezdci. Její zuby nebyly tak upravené, jako měl jezdec v době plného života. U filmu se mnozí budou krásně bát. ()

COF_666

Tim je prostě výbornej režisér.Tak stylovou,temnou detektivku (horror,pokud chcete),která je výborná snad ve všech směrech,sem uz dlouho nevidel. ()

Cedr

Po visuální stránce snad na šest hvězdiček. Atmosféra musí pohltit každého. Mezi herci vyniká pochopitelně Johny Depp, ale i ostatní, zejména Christina Ricci nebo Christopher Walken, podávají skvělé výkony. Od příběhu jsem čekal ale trochu něco jiného, ale nemyslím že jsem zklamaný. Jde o temně atmosferickou pohádku pro dospělé s rukopisem Tima Burtona. ()

miguel_111

Milujem Burtonovské filmy, ktoré majú nádych tajomna, desivú atmosféru a často aj veľký kus pohádkovosti a tento film toho všetkého má habadej a ešte oceňujem aj skvelý výkon Johnnyho Deppa a hrozivý vzhľad vynikajúceho Christophera Walkena. Pre mňa 90% ()

chelseaman22

Typické burtonovské prostředí s originálním Johny Deppem. Atmosféra a motivy smrti byly vskutku vkusné a já je hltal až do samého konce. 85% ()

Estrellita

Ospalá díra mi původně přišla jako kýčovitá fraška bez duše, kterou drží nad vodou jenom Johnny. Po druhém shlédnutí přidávám hvězdičku za Burtona: Burtonovu vesničku, Burtonovy charaktery, Burtonovu zápletku, Burtonovu atmosféru a vlastně celý Burtonův svět, do kterého si prostě od nikoho nenechá kecat. Je svůj a Ospalá díra je vstupní branou do temné stránky jeho fantazie. 75% "Pozor na hlavu!" ()

Tyny

Ze začátku ani né tak horor, ale stejně to tajemné prostředí je prostě fajn. Burton si umí pohrát s těmi tmavými, pochmurnými barvami tak, že by to nikoho takto nenapadlo, jako to napadlo něj. Závidím tu fantazii, jak si opět dokázal poradit s prostředím, ve kterém se Ospalá díra natáčela.Kostýmy dodávají filmu příjemnou a důvěryhodnou atmosféru. Depp jak jinak než exceluje, až mi to chvilkami hlava nebrala a Ricci podala také skvělý výkon. Co dodat, pro mně už taková klasika, na kterou se nezapomíná. ()

Motinski

Ospalá diera je pre mňa vrchol Burtonovej tvorby. Výtvarne dokonalý a neuveriteľne vťahujúci zážitok kde už úvodná scéna nabudí atmosféru čo sa bude ťahať po celý čas. Jemné prvky hororu a krásna výprava akú som snáď ešte ani nevidel (v žiadnom žánri). Príbeh je v zásade jednoduchý, ajtak ale veľmi pútavý. Fungujúci ako fantasy detektívka aj ako ponurá gotická poviedka. Hudba geniálna, hypnotizujúca a ľahko zapamätateľná. Vždy keď sa niekde spomenie tento film tak si v prvom rade spomeniem na ňu. Osobne si myslím že práve toto je najlepší Burtonov film, ktorý aj najviac definuje jeho spôsob točenia a vizuálnej odviazanosti. ()

Triple H

Jeden z Burtonových najuvoľnenejších projektov. Necítiť z toho žiadne prehnané ambície. Skrátka len strašidelná rozprávka pre americké deti natiahnutá do celovečernej stopáže. Design a výprava krása, to isté platí aj o kolekcii britskej hereckej elity hrajúcich viac-menej bez výnimky výstredné figúrky, avšak dej veľmi riedky a preto aj zdĺhavý a mierne nudný. Krásne spravená jednohubka. ()

octopuska

Depp ještě v dobách, kdy byl dobrým hercem a měla jsem ho ráda. Parádní hororová fantasie Tima Burtona. Skvělý Walken v roli prokletého nešťastníka, výborná temná atmosféra s úžasnou výpravou. Vždycky se na to ráda znovu podívám. ()

David.Darco

Akosi si nemôžem pomôcť, no Burtonov rukopis a témy ktoré spracováva mi sadnú ako uliate. "Gotická podívaná" a jej fantasy , no pritom tak nadmieru uveriteľná atmosféra ma doslova VCUCLA do deja a tak som opäť raz chcel skočiť do obrazovky a porozmýšlať nad touto záhadou s Johnym, ktorý svoju rolu (tak ako to je v Burtonovkách a pri postavách podivínov) predstavil famózne! ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Kde mám hlavu? To bych rád věděl, protože tohle mi hlava nebere, vždycky jsem Burtona žral, ale prostě všechno, co jsem teď od něj viděl bylo fakt hrozný! Asi se měním, možná je jeho tvorba pro kidy, všechno je možný. Z těch kousků, co mě doprovázely poslední čas - prostě ten Betmen hrůza, Bitldžus nemám slov, takovej trapnej film jsem dlouho neviděl a tohle bylo taky hrozný, doslova jsem se na Deppa těšil, a málem jsem u toho usnul. Ale zase musím říct, že kasting se mi líbil, víceméně každá postava se hodí do svý role. Ale celá ta story mi přijde nějak mimo, není to dokončeny, občas tam aspoň něco stříkne na Crejna, když očumuje mrtvolky. Nebo zrovna mrdá sekerou do stromků plnýho hlav. Idk ten koncept celýho filmu mi přijde debilní. Něco na způsob, že typek vyleze z grejvu a jde si každý den pro hlavu, co to má bejt? A ještě se dozvím, že za tím byla nějaká ženská, nemá to hlavu a patu mi přijde. Jediný, za co jsem se uskromnil k té jediný hvězdičce bylo to, že to bylo o něco lepší než ten Bitl a šlo aspoň trochu o "detektivku". Fakt měl by ses nad sebou zamyslet.. Naštěstí si to udělal, bo další filmy, už jsou dobrý, teda aspoň do tý doby než udělám rywotč. :) ()

Belbo

Pro mě nejlepší Burton. Ta pohádkově kouzelné atmosféra spojené s poetikou osmnáctého století je okouzlující. ()

Wall-E

Nádhera! Ostatně jako každý film Tima Burtona. A když do hlavní role obsadí Johnnyho Deppa... je vyhráno. Christopher Walken jako bezhlavý jezdec je geniální... Christina Ricci - roztomilá jako vždy. Tim prostě umí...100% ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)