Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ray Kinsella (Kevin Costner) žije se svou manželkou a malou dcerkou na vlastní farmě v Iowě. Vede spořádaný rodinný život a pečlivě se věnuje svému hospodářství. To se však změní ve chvíli, kdy k němu začne v kukuřičném lánu promlouvat tajemný hlas. Ray si obsah sdělení vykládá tak, že má na svém poli zbudovat baseballové hřiště. Jeho bláhovému nápadu se nejprve všichni vysmívají, on je však odhodlaný naplnit svůj životní sen. Za podpory své milující manželky se mu podaří přeměnit kukuřičné pole v hřiště, na němž se sny dokážou změnit ve skutečnost. Na jeho hřišti se zjeví slavní hráči baseballové historie včetně legendárního „Bosého“ Joea Jacksona (Ray Liotta), který už je ale dávno po smrti. Tajemný hlas s dokončením hřiště ovšem neutichá a promlouvá k Rayovi znovu. Tentokrát ho donutí vyhledat slavného amerického spisovatele Terrence Manna (James Earl Jones), který mu nakonec pomůže porozumět významu poselství a odhalit účel jeho hřiště. Poetický snímek se v roce svého uvedení setkal s vřelou diváckou i kritickou odezvou a byl nominován na Oscara ve třech kategoriích včetně té nejprestižnější za nejlepší film. Snímek si dokázal získat srdce řady diváků svou magickou atmosférou, v níž se mísí minulost s přítomností a povzbudivým poselstvím o odvaze jít za svým snem. (Česká televize)

(více)

Recenze (185)

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

SPOILER: Pokud nejste na konci filmu při sledování množství lidí, přicházejících někam, dojati, ale honí se vám hlavou, jak se tam všichni vejdou, případně, že pro ně není vybudována žádná infrastruktura, pak máte problém. Konec SPOILERu. Není to zlý film. Odpočinkový. Na můj vkus trochu "fantasticky" překombinovaný. S hezkým poselstvím, že člověk má věřit svým snům. Ale přesto jsem čekal o trochu víc. 70% - pokud jste milovníky baseballu (a Kevina Costnera - který je v tomto filmu vlastně docela dobrý), přihoďte si nějaké to procento navíc. ■ Z herců se mi nejvíc líbil James Earl Jones. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Pohoda, no pri nej to ostáva. Mám rád filmy so športovou tématikou, no hlavne vtedy, kým v nich šport zohráva hlavnú úlohu. Bohužiaľ legendy baseballu sú mi ukradnuté, najmä ak sa okolo nich točí akási fantasy záplatka, ktorá išla v tomto prípade mimo mňa. Nápad je to ale fajn, možno keby bol z iného prostredia, neviem. Ale zahraté je to na úrovni a hlavne to má celkom rýchly spád s kopou dobrých dialógov. 60%. ()

Reklama

Krosmen 

všechny recenze uživatele

Před chvilkou jsem dokoukal tenhle..a co vlastně napsat? Film? To by byla degradace.. Z počátku jsem si říkal,že to bude asi trošku ptákovina, ale nechal jsem plynout děj, stejně jako jsem neuzavíral svoje hodnocení. A byl jsem odměněn. Moc pěkné dílo, o snech, touze, ale i o překážkách. A to, že nejsou některé otázky zodpovězeny? Alespoň každý z nás může nechat pracovat fantazii. Skvělé na chvíle jako je nedělní odpoledne, jste sami doma a kolem jen ticho. Dobře působil i český dabing ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Wow, něco takového jsem vůbec nečekal. První půlhodina je takový obyčejný rodinný film, ale pak začíná nádherný příběh, který bych nedokázal asi popsat nebo vysvětlit. Je to něco nadpřirozeného, magického, zážitek, který je o nejzákladnějších lidských touhách - splnit si své sny, vrátit se zpět do doby, kdy byl svět bezstarostný, vše bylo jasné a v život dával smysl. Asi nejlepší baseballový film, který využívá baseballu jen jako prostředek k vyprávění opravdu nevšedního příběhu. A co se týče herců - skvělý Costner, ale hlavně parádní postavy Jamese Earla Jonese a i minipostavička Burta Lancastera. Nemám co dodat, jen že po dlouhé době mám chuť si něco pustit ještě jednou. ()

jasiska 

všechny recenze uživatele

Podľa mňa musí byť človek Američan, aby si myslel, že baseballové pole je nebo. Je mi jasné, že všetci ľudia majú niečo, po čom túžia, alebo čo ľutujú, ale u normálnych ľudí to obyčajne nebýva nič s baseballom (príp. iným športom). Len pudingové mozgy Američanov zmäknuté rokmi pozerania podobných presladených sentimentalít môžu zhliadnuť tento film bez toho, aby mali cukor aj za ušami. Narozdiel od populárneho názoru, najmúdrejšou myšlienkou filmu bolo, keď Doc Graham odmietol ísť s Rayom do Iowy len za to, že má nejaký teoretický sen. V normálnom svete, keď si v kukuričnom poli postavíš baseballové ihrisko, tak "ľudia neprídu", aby ťa vysekali z dlhov. Btw: Gaby Hoffman je neskutočne zlatá. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (23)

  • Výrok "Když ho postavíš, přijde" byl deníkem „Daily Telegraph“ zařazen mezi deset nejčastěji špatně citovaných filmových frází. Mnoho lidí totiž nesprávně říká: "Když ho postavíš, přijdou." (Dreadd)
  • Film se natáčel v Dyersville, v Galeně, v Dubuque a ve Farley v Iowě a dále v Bostonu v Massachusetts v USA. (rafix)

Související novinky

Hřiště snů se dočká televizní adaptace

Hřiště snů se dočká televizní adaptace

16.08.2021

Streamovací služba Peacock ve spolupráci s Universal Television plánuje uvést moderní televizní verzi klasického fantasy dramatu Hřiště snů. Příběh farmáře, který se pod vlivem zvláštních úkazů… (více)

Reklama

Reklama