Hřiště snů

Pole snov

Ihrisko snov

Rodinný / Drama / Fantasy / Sportovní

USA, 1989, 102 min

Vlastně jsem musel hodně rychle upravit režim, když jsem si uvědomil, že Hřiště snů je plné poetiky. Původně jsem si totiž představoval cokoliv, ale poetiku určitě ne. V tu chvíli jsem se začínal dostávat do myšlenek, které tenhle příběh má, a které jsou ve své podstatě moc fajn. Jenže škoda, že jsem se k nim začal dostávat ve chvíli, kdy už se blížil konec. No a samotný americký farmářský život, Iowa, kukuřičná pole a baseball mi taky nic neříkají, takže i z toho důvodu za tři. Baseball vlastně s podstatou filmu vůbec nemusí souviset, stejně se ho divák nezbaví.(7.4.2013)

Amerika vzdává hold své národní hře, baseballu. Kevin Costner je beznadějný snílek, který má úžasnou podporu od své rodiny a později nejen od ní. Je to takový ten film, kde je od začátku docela jasné, jak to všechno dopadne a my jako diváci jen sledujeme, kam hlavního hrdinu cesta (tajemný hlas) vede. Příjemný film na víkendové dopoledne, který neztratí své kouzlo ani po x letech.(30.10.2010)

Doslova kouzelný film o průměrném chlapíkovi, který se rozhodl jít ve svém životě po směru znamení a ze svého kukuřičného pole udělal baseballové hřiště. Výborný scénář, skvělá režie, Costner sympatičtější než kdy předtím a báječná, optimistická atmosféra, která nadchne každého, kdo rád sní nebo si jen chce odpočinout u příjemného filmu. Nepochopitelně opomíjený film.(24.2.2011)

První setkání s režisérem Philem Aldenem Robinsonem a je to více než milé překvapení. To, že Kevin Costner měl kvalitní filmy v době jeho největší slávy to už vím. Ale Phil zabodoval na plné čáře. Slovo, kterými bych popsal mé pocity po skončení filmu, je UCHVÁCEN. Něco tak nádherně silného jsem delší dobu neviděl. Tajuplná atmosféra, díky níž jsem byl vtáhnut do děje, je znamenitá. Ze začátku jsem nevěděl, o co jde a ke konci to všechno začalo tak krásně do sebe zapadat. Na konci mi ukápla slza. Kevin Costner je dobrý herec, jenž měl před hodně lety čuch na dobré scénáře. A tímto filmem to potvrdil. James Earl Jones je velmi sympatický. Scéna, kdy se seznamuje s Costnerem mi přišla vtipná (zbraň v kapse). Nádherný film!!!(13.4.2011)

Věřím, že kolem někoho může tento film proplout jen tak bez povšimnutí, ale pro sportovní fanouška a nadšence, především do kolektivních sportů, se jedná o jedinečný snímek. No jen si to představit, postavit si basketbalové hřiště, na kterém se mi sejde parta těch nejlepších basketbalistů historie...Sen.(3.1.2013)

• - Výrok "Když ho postavíš, přijde" byl deníkem „Daily Telegraph“ zařazen mezi deset nejčastěji špatně citovaných filmových frází. Mnoho lidí totiž nesprávně říká: "Když ho postavíš, přijdou." (Dreadd)

• - Film se měl původně jmenovat Shoeless Joe, v češtině Bosý Joe. (kosticka7)

• - Na film je odkazováno například v seriálu Teorie velkého třesku (od r. 2007), konkrétně v 12. epizodě 1. série s názvem „Jerusalem Duality“, či v seriálu Jak jsem poznal vaši matku (od r. 2005). (sg.sysel)