Metoda Markovič: Hojer

• Česko Hojer (pracovní název) (více)
Česko, 2024, 5 h 47 min (Minutáž: 57–62 min)

Režie:

Hudba:

Jan Richter

Epizody(6)

KarlN

Pro mě prostě nepřichází v úvahu jiné hodnocení, než max. Ať už jde o zpracování a převedení skutečnosti do scénáře i konečné seriálové podoby celého případu, vykreslení postav, situací, vizuální stránku, či podání excelentních hereckých výkonů (Petr Uhlík mi naprosto sebral dech)...nelze než jen tleskat. Pro mě etalon krimi seriálové i filmové přehlídky poslední doby. Ještě dlouho po shlédnutí poslední epizody jsem seděl se sanicí dole a přemýšlel o věcech, o kterých jsem myslel, že mám jasno. Jako dobrá kniha, klade seriál spoustu otázek a to se povede málokdy. ()

Filumena

Skvělé, to platí pro režii, herce, hudbu, dobové kostýmy a interiéry. Výkony všech herců jsou nezapomenutelné. Seriál dokazuje že i bez honiček, střílení a drastických záběrů plných krve lze vytvořit něco co pozorujeme s úděsem. Kdyby byl český Oskar tak jednoznačně pro Petra Uhlíka, ale Lněnička, Kotek a Heriban jsou těsně v závěsu. ()

hakan19

Skvelé po všetkých stránkach. K vsetkým chválam na herecké výkony treba určite pridať aj Dana Heribana (v jeho bohužiaľ poslednej role) a Michala Isteníka. ()

Petbrab

Velmi povedené. Skvěle vystihnutá komunistická šeď kanceláří. Uhlík v roli Hojera jednoznačně Český lev. Těším se na druhou řadu, která má být o spartakiádním vrahovi. Jediné mínus, že do každého dílu krátce nacpali jiný příběh. ()

pachlmal

Toto bolo čo, do pr***e? Proč to neběželo normálně na Nově? Ať hledám, jak hledám, tak žádnej českej seroš nezískal na ČSFD vyšší hodnocení než 89%. Jedná se tedy o jeden z nejlepších českejch seriálů vůbec? Pravděpodobně ano! Skvělý ve všech stránkách. 100% ()

Shadyllady

Co se týče seriálu, tak super. Famózní výkony, seriál byl tak akorát dlouhej, prostě pecka, doporučuju. Poslední díl však ve mě nechal rozčarování, Ne seriál jako takový, spíš šlo o celkový děj. Například mě rozčaroval šéf Markoviče, který odmítal pokračovat vyšetřování dalších vražd, ke kterým se Hojer přiznal. Ano chápu, je to ztráta času, a Hojer dostane lano tak jako tak. Ale co ty rodiny těch zavražděných žen, nemají snad právo na to, aby se smrt jejich dcery nebo ženy vyšetřila, aby věděli kdo to spáchal? To mě trochu naštvalo, protože Markovičův šéf si chtěl prostě jen udělat fajfku za ukončeným případem.... Dále mě rozčaroval samotný Markovič a jeho metoda. Ano, zprvu se metoda zdá sympatická, Markovič je ten hodný policajt, který si s obviněným povídá a tváří se jako kamarád. Tváří se, to je to slovo. Markovič je vlastně sprostý podrazák. Využívá Hojerovi nízkou inteligenci, aby se vloudil do jeho přízně tím, že se o něj konečně někdo zajímá a někdo ho chce poslouchat. Hojer mu začne jako kamarádovi, jako chlap chlapovi svěřovat své "úlovky"... aby ho pak ten stejný "kamarád" vlastně poslal na smrt za to všechno, co mu Hojer řekl.  Scéna, kde Hojera odvádí ze soudní místnosti v poutech, a ten se za Markovičem dívá, chce se mu brečet a v jeho očích je zklamání a bolest, proč mu jeho kamarád nepomůže? je pro mě nejsilnější. Samozřejmě, to utvrzuje schopnosti daných herců a Petr Uhlík je mimořádný talent. ()

milanekA

Skvele ukázaná doba ktorá navonok bola bezchybná, ale i za tamtých časov sa diali veci hrôzostrašné...Seriál skvelo prevedený technicky i umelcky. ()

mikisocka

Vynikajuce. Chvalim absolutnu scenaristicku premyslenost a vypointovanie kazdej jednej sceny, aj tych doplnkovych. Vola sa to clues a red herrings a za ne smekam klobucik. Cokolvek sa niekde suchlo, vratilo sa vypointovane o dve tri epizody neskor, pribeh sa nadherne tiahol a bol uzasne komplexny, pricom nikde neviazol. Takmer ziadna vata, napriek velmi, naozaj velmi pomalemu rozpravaniu. To nie je vzdy pri pomalom tempe. Dialogy neskutocne zive, postavy zahrane brutalne civilne. Takmer ziadny herecky patos, to sa casto nevidi. Samotny dej a udalosti, o ktorych to je, bol velmi smutny, na velke zamyslenie, coho su ludia schopni. Spracovany ale precizne, velmi hodnoverne podla reality, co som pocul od tych, ktori v reale sledovali tento pripad. Za mna teda zatial pocin roka, dychberuci zazitok niekde na urovni Last of us alebo Cernobyl, ale to uz je subjektivne.  Snad si tento serial vsimnu vsade v europe, skova do vacku podobne kriminalky z francuzska ci britanie. Idealne ak na neho narazia Adam Driver a Antony Hopkins, fyzicky sa velmi podobaju na hlavne postavy. ()

dieWildeK

Neuvěřitelně silné, skvělé, úžasné a dokonalé! :-) Pánové Lněnička, Uhlík a Kotek nominace na Oscary! O čs. sériových sexuálních vrazích mám myslím načteno dost a dost - knihy Viktorína Šulce perfektní! - takže snad můžu seriál ocenit coby "znalec". ()

Metastazina

"Jsem to sežral" a já to sežrala taky. Sežrala jsem to Uhlíkovi i s navijákem. A že to byl neskutečný  pošmak. Asi nemá smysl tady vypíchávat zas a znova ty skvělé herecké výkony, protože i český lev by byl pro tyhle kluky málo. Funguje to neskutečně, hltala jsem to do posledního Hojerovo vydechnutí. A nebylo chvíle, kdy bych se nudila nebo sledovala místo televize let mouchy. Klobouk důle. ()

dominic_joel

…môj zápis č.38: Seriál vysokých kvalít rozhodne ide, to bez pochýb - no na druhú stranu až takúto úroveň vysokých hodnotení úplne neviem vstrebať. Ak si vezmem len úplne plocho do merku skvelé Devadesátky, ktoré boli rovnako skvelou dobovou kriminálkou s možno ešte známejším kriminálnym príbehom, ešte známejšími hercami a krom iného sa tu pekne hlbšie preskúmavali aj osobné životy či charaktery jednotlivých postáv, morálne dilemy, zapletenia sa do prípadov a podobne, tak… v čom je Markovič aj s jeho metodou “řekni mi jak to bylo, budu tvúj kamarád” trochu čosi azda aj precenené. Trúfam si len dúfať, že drobná tvúrčí vsuvka v podobe “zakomponujme do toho něco jako bylo v tom Mindhunterovi” nie je to, čomu sa väčšina fanúšikov úplne oddala. Skvelý Pavel Soukup seriál zvládol so cťou, ale predsa v pomere s jeho predošlými projektami to bolo trochu väčšie sústo, čo decentne občas cítiť. Pán Neužil veľmi zabudnuteľný, na druhú stranu Petr Uhlík ukázal famózny výkon, ktorý by v celkovom pomere mohol konkurovať aj Petersovi s jeho Dahmerom. Otázkou však, je, či sa bude vedieť ukázať aj v inom druhu filmovej/televíznej úlohy. Adam Mišík je za mňa herecky veľmi silná podpora mladej generácie, či už sa jedná o filmy, dabing alebo aj seriál. Žiaľ kvôli jeho hudbe (alebo teda asi skôr spôsobe jeho vyjadrovania) ho veľa ľudí úplne neocení. A na záver pán Lnenička… no… hral veľmi dobre, veľmi sa teším z fyzickej transformácie a celkovej citeľnej zmeny imidžu, čo je v našich končinách stále nedostatkový tovar (teraz nehovorím o troch kilách latexu v podobe masky). Zároveň si však neviem nedomýslať pachuť istého “malomeštianskeho herectva”, ktorý trpí snáď každý CZ/SK herec, keď sa dostane k väčšej vážnej úlohe. A nejde o to, že by na to títo herci nemali, to vôbec - skôr však nevedia z očí skryť tú ambíciu “tož to teda musím zadnat, ne? Došla moja chvíla!” a mne to skrátka tam vždy strašne bije do očí. Zrejme sa zdá, že seriál mi leží v žalúdku, ale opak je pravdou - posledných pár rokov som azda ani inú tv show než české krimi ani nepozrel na jeden záťah s plnou dávkou pozornosti a Hojer ma neskutočne bavil, avšak prestrelené hodnotenia a jedna režijná maličkosť mi skrátka nedá spať. Aká to je? Na kiu riť tvorcovia cpali do jednotlivých dielov tie epizódne mini samostatné prípady vôbec nesúvisiace s príbehom? Naviac ešte keď sa tam nie, že nehodili a ani symbolicky, metaforicky či morálne nijak s dejom nesúviseli, ale dokonca v niektorých dieloch ich do strihovej skladby ani nevedeli zaradiť (napr. epizóda 2). Akože pre ten autentický feel, ktorý mali Případy prvního oddelení, alebo…? Neviem. Nerozumiem. Som však presvedčený, že ak by trochu dotiahli dejovú linku s pánom Kotkom a tú by rozkúskovali naprieč všetkými šiestimi epizódami (a teda krom Mindhuntera si prepožičali prvok ešte z True Detective), mohol by tu byť skvelý flashback, ktorý by dramaturgickým oblúkom vlastne urobil základ definícií tzv. “metódy” pána Markoviča a nás nechal v napätí hneď na dvoch úrovniach naprieč celým seriálom. () (méně) (více)

vonTomas

Prostě výborný. Jsem nadšen :) V reálu zůstalo spousta nešťastných lidí, je tedy až cinické takový seriál chválit. Filmové zpracování je ale prostě a jednoduše výborný. ()