Hra Jiřího Hubače, vyznamenaná na MTF Zlatá Praha 1977 a na MTF Monte Carlo 1978, patří k nejvýznamnějším dílům české původní televizní tvorby. Dramatický příběh otce, syna a celé rodiny řeší závažný sociální problém, který s sebou přináší nebezpečí alkoholismu. Otec Kára (V. Menšík), hudebník v baru, propadá alkoholu natolik, že to ohrožuje rodinné soužití. Jeho žena (J. Hlaváčová) vidí, jak se partner mění, nemá už sílu znovu uvěřit jeho dalším slibům a opouští ho. Jediný, kdo otci ještě věří, je syn Ondřej (J. Hanzlík). Přesvědčí ho, aby se šel dobrovolně léčit… Předností Hubačova dramatického talentu je hluboký pohled na osudy postav a jejich okolí, schopnost vytvářet živé a pravdivé charaktery. V roli Káry v inscenaci Františka Filipa z roku 1977 vytvořil Vladimír Menšík jednu ze svých nezapomenutelných postav. (oficiální text distributora)

Wally

Krásný a zároveň dost smutný film...zaručeně mne dostane do depky 😃 Klobouk dolů před panem Menšíkem... ()

bari68

Priznám sa, že prva som videl voľné pokračovanie ,,Tažní ptáci,, a až potom práve ,,Ikarúv pád,,. Vôbec to nevadilo a znovu po stoprvýraz sa asi budem opakovať. Úžasný hrecký koncert Menšíka a spol. , v určitých momentoch veľmi silný a citlivý príbeh. Jeho silnú psychologickú stránku televízna insenácia zaberá výborne aj ona komornosť diela. ()

LEATHERFAC

Klenot české TV tvorby. Zajímavé je, že Jana Hlaváčová tu hraje maminku Hanzlíkovi ač sama starší o pouhých 10 let. Menšík o 20, což by už věkově odpovídalo. Hlaváčová je tu na první pohled viditelně zestařená uměle, toto byl zjevně důvod :) V době natáčení bylo Hlaváčové 39, Hanzlíkovi 29 a Menšíkovi 48 let. V pokračování Tažní ptáci - o 5 let později se tvůrci už Hlaváčovou moc zestařovat nesnažili a Hanzlík, který v prvním dílu vypadal celkem mladě, už v pokračování vypadá na svůj věk a tudíž je na něm už dost vidět, že je na roli Hlaváčové syna už trochu starý - vypadá spíš jako mladší bratr, než její syn. ()

Zagros

Vladimír Menšík nebyl jen skvělý bavič, ale také výtečný herec dramatických rolí. Jeho role Káry je toho důkazem. Námětem je postupné propadání hlavní postavy do alkoholismu. Hudebník Kára podlehne prostředí a alkoholu a jede to s ním z kopce. Režisér František Filip celý film postavil právě jen kolem hlavní postavy a Vladimír Menšík si jej ukradl pro sebe, což ale není vůbec špatně. Vše ostatní jen zvýrazňuje silný a depresivní příběh jednoho člověka řítícího se do záhuby. Není to příjemné pokoukání a po filmu u mě rozhodně nepřevládly pozitivní pocity, přesto jej doporučuji jako jeden z nejlepších filmů o alkoholismu u nás. ()

Kovaja

Tak mluvit o hereckém výkonu p.Menšíka je naprosto zbytečné že jo:-)))Ale jinak nevim,moc sem se na tyto filmy o chlastu s Menšíkem těšil a dlouho sháněl ale sem z tohohle filmu trošku zklamaný.Neříkám že to je špatný ale chyběla mi tam prostě trošku štáva která už byla v Tažných ptácích ()

Paity

Paradoxně pro mne osobně asi nejlepší film Vladimíra Menšíka. Skutečným paradoxem je pak ási fakt, že se nejedná o komedii, ve kterých právě Menšík exceloval a je s nimi prakticky výhradně spojován, ale jedná se o naprosto čisté drama úpadku jednotlivce, který vyslyšel volání démona - alkoholu. ()

Hanys_

Čekal jsem to depresivnější. Menšík když je "opilý", tak to na něm není moc poznat.. a vypadalo to, že rodině víc vadí, že bere fušky a hraje na pohřbech a z toho domů tahá blbou náladu. . V tomhle prostě zklamání. No ale jinak to je samozřejmě dobré. Ale upřímně to je zásluha všech herců, ne právě jen tady adorovaného Menšíka. Takže člověk odpustí i to, že jsme celkově snad jen ve 3 místnostech plus záchod. 6.5/10 ()

Cassandra

Spolu s pokračováním asi nejlepší české inscenace/filmy, co jsem viděla, především díky prokresleným nečernobílým charakterům hlavních postav, připadlo mi, že se opravdu dívám na reálný příběh s reálnými lidmi, ne na něco, co si někdo vymyslel a pořád u toho dumal, jestli to bude dost efektní a bude to odpovídat zaběhaným způsobům vyprávění. ()

dormouse

Příběh barového hudebníka Jana Káry, pozvolna se propadajícího do alkoholické závislosti. Jeho manželku soužití s alkoholikem donutí k odstěhování se a Károvi zbývá jen syn, ochotný dopravovat jej opilého domů. Ti z diváků, kteří měli kdy tu smůlu a zahlédli, jak vypadá opravdový život s alkoholikem, vědí, že Ikarův pád je jen lehké nastínění beznaděje a zoufalství. Je to však zahráno tak skvěle, že člověka zasáhne ještě po 31 letech přímo doprostřed hrudního koše. Kam se všichni ti výteční herci poděli? ()

ondrula

No že by to byla zas až taková sláva, to mi zase nepřišlo. Menšíkův neustále propíraný alkoholismus má vcelku nevinou podobu, Menšík většinou jen bloumá bytem v pyžamu nebo sedí na verpánku a pucuje boty. Nepůsobí jako rozložený notor, chodí do práce, dokáže vcelku fungovat normálně. Dvakrát se pravda zlije, ale třeba na upjatém buržoazním večírku u příležitosti Hanzlikova koncertu by se musel ožrat každej, kdo nemá v hlavě ze snobismu vyjebáno. Vlastně má Menšík můj obdiv, protože kdyby proti mě v mým kvartýru takhle setrvale držkoval Čestmír Řanda, nakopal bych mu jeho otylou řiť a letěl by ze schodů; a kdyby přede mnou vychvaloval Zápotockýho, ještě bych mu přidal pár facek. Celý film je tedy v podstatě o tom, jak všichni otravně neustále lamentují na Menšíkovým alkoholismem, uprostřed toho stojí střízlivej Menšík a vcelku pochopitelně se nestačí divit. No a je fakt, že kdyby mi syn přivedl domů obludnou Reginu Rázlovou, začal bych chlastat taky. Film je plnej podivností a nelogických okamžiků; nejvíc mě bil do očí fakt, že alkoholikovi Menšíkovi jeho blízcí na slavnostní večeři hned zkraje šoupnou do ruky kořalku. ()

peetriss

Herecká symfonie všech zúčastněných v čele s naprosto famózním Vladimírem Menšíkem v sociálním dramatu, které má až bolestně blízko k realitě mnoha osudů plujících ve vodách dnešní společnosti. ()

Disease

I když mi to přišlo o něco slabší než následující Tažní ptáci a stálo to hlavně na hereckých výkonech nejen Vladimíra Menšíka, tak finále bylo fakt vynikající. ()

Rozjimatel

Silné spracovanie silnej témy o zhubnej sile alkoholovej závislosti. Miestami som mal pri sledovaní tak intenzívne nepríjemné pocity, aké asi má alkoholik pri abstinenčných príznakoch. Postavy majú patričnú psychologickú hĺbku a sú aj výborne zahrané skvelými hercami. Vladimír Menšík svoju rolu nehral, on len bol sám sebou, páčili sa mi aj môj obľúbenec Jaromír Hanzlík a jeho filmová matka Jana Hlaváčová, hoci vyzerala skôr ako jeho sestra (šedivé vlasy sú trochu málo, aby zakryli jej mladistvosť). Keď už som pri veku hereckých predstaviteľov, Regina Rázlová na mňa pôsobila podstatne starším dojmom, ako bola v skutočnosti (alebo nebodaj ako mala byť vo svojej role), čo je zase dané tými nešťastnými dobovými účesmi, ktoré pridávajú hádam aj 10 rokov. Ešte by som chcel pochváliť hudbu Jiřího Maláska. ()

spiritus

Myslím si, že zde Vladimír Menšík předvedl nejlepší herecký výkon svého života.Film jsem zhlédl náhodou, ale téměř okamžitě mě zaujal svojí přímočarostí, jakoby všedností, kterou člověk při sledování filmů normálně nemívá.Aktuální téma alkoholismu a sním spojené sociální důsledky, je zde vyobrazeno naprosto jasně a bez zbytečných vytáček.Největší míru na tom samozřejmě má vynikající "pan herec" Vladimír Menšík a jeho herecká partnerka Jana Hlaváčová.Jaromír Hanzlík taktéž nezaostává a rozvíjí své herectví velmi brilantně. Zkrátka vynikající. ()

ArthasKarfa

Pan Menšík neuměl pouze veselé a humorné role, tento film je důkazem, že opak je pravdou. V roli alkoholika a muzikanta, kterému se rozpadá vlastní život z přemíry pití alkoholu ukázal, že role nehrál ale žil. Sám jsem se několik týdnů po zhlédnutí filmu na alkohol ani nepodíval a asi si ještě dlouho u každé skleničky vzpomenu, jak to taky může skončit, když se to bude přehánět. ()

mira007

Jednoduchý film o jednom alkoholikovi a jeho nejbližším okolí. Film je celkem těžký svým tématem, ale snad poprvé dávám pět hvězd jen za herecký výkon hlavního hrdiny. Ać mne film úplně neoslovil, tak jsem na to koukal jen jako na famózní herecký koncert pana Menšíka. Nesmrtelný výkon. ()

Terezinka198

Menšík zůstane v mém srdci jako nezapomenutelný herec. S každou jeho rolí jsem byla vždy spokojená. A ani v tomto případě jsem nebyla zklamaná. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip